Hotýlek

Hotýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235353/bmid_hotylek-blc-235353.jpg 4 4917 1188

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)... celý text

Lucienka220
15.07.2023 3 z 5

Příběhy lidí kolem malého hotýlku na kraji města. Tento hotýlek provozuje Leopold Mánes s manželkou Majkou a jedná se o hodinový hotel. Osou celého vyprávění je život vnuka, Václava Mánesa, který měl tu smůlu, že se narodil ten samý den, kdy byly vypáleny Lidice, navíc v den, kdy byl v období heydrichiády zastřelený jeho otec, který se vydal v době zákazu vycházení hledat lékaře.
Příběh o nepříliš veselé době okupace a následujících letech neméně neveselého komunismu a o drobných zaškobrtnutích a nedorozuměních, které mají dalekosáhlé, fatální a nepředvídané následky pro všechny zúčastněné. Zaujalo mne, jak se v knize popsané vztahy v každé generaci opakují, pokaždé ale s jiným závěrem.
Tentokrát mi přišlo, že je kniha napsaná s pěknou dávkou černého humoru. Byla to čtvrtá kniha autorky, celkově se mi líbila že zatím přečtených knih nejméně. ( Četla jsem Hanu, Tiché roky a Slepou mapu).

martina5560
04.07.2023 5 z 5

Krásná kniha. Po dočtení jsem byla emočně vyčerpaná, jako kdyby s knihou strávila roky - úplně jsem se do příběhu ponořila a žila ho s hlavními hrdiny.

Alena Mornštajnová je moje nejoblíbenější autorka. Četla jsem téměr všechny knihy (krom Tichých roků, na ty se teprve chystám). Oceňuji jak umí vykreslit postavy, kdy jejich příběh mě okamžitě vtáhne a nepustí dokud knihu nedočtu. Navíc děj zasazený do našich historických událostí. Toto prostě autorka umí nejlépe ze všech :-) Určitě její knihy budu číst opakovaně a příště objevím zase něco nového, co mě obohatí. Nemohu se dočkat nové knihy.

Airelle
25.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Moje další setkání s Alenou Mornštajnovou se opět neslo na skvěle vlně. Autorka umí skvěle podat lidské příběhy z mnoha úhlů, z několika životních fází.

Tentokrát se kniha točí okolo životního osudu Václava a jeho prostřednictvím i okolo celé jeho rodiny. Václav se narodil 10.6.1942, že už jste to datum někde viděli? Ano, ten den vypálili Lidice, celá země byla po atentátu na Reinharda Heydricha pod tlakem, zákaz vycházení, popravy, a zrovna tento den se Václav dere na svět, jeho otec jede přes zákaz vycházení sehnat porodní bábu a je zastřelen.

Každá oslava jeho narozenin končí stejně - vzpomínáním na otce, kterého nikdy nepoznal, a brekem.

Václavův děda je správcem hotýlku, který mu komunisti zabavili, drží ho, aby ho jednou mohl předat vnukovi.

Knihu mohu doporučit opravdu všem. V knize je hodně postav s různými charaktery včetně vraha.

Osamělý a nepříliš schopný, ale milující rodič je pro děti lepší než dětský domov.

monishek
16.06.2023 3 z 5

Dalsi zajimavy pribeh, ktery mi prisel, ale nejslabší z knih, ktere jsem od autorky již cetla. (Mam za sebou Tiche roky a Les v dome). Rukopis autorky tam samozrejme je. Dýchá na Vas ponury pribeh, kde stesti nechodi po horách, ale po lidech. Na muj vkus celkem dost umrti, ale .. Pribeh je pomerne zdlouhavý, protoze se jedna o zivot hlavního hrdiny Václava, tedy od jeho narození az po smrt. Nicméně, různé dalsi pribehy jinych lidi, zbytečně odbočují a ja tuhle omacku navic nemusim. Prislo mi to místy az nudne a ne prilis ctive. Zaver je takovy, jaky jsem priblizne ocekavala a to, ze konec bude spise otevreny. Autorka to tak proste ma a mne to nevadi. Hodnotila bych 3,5 hvězdičky.

Nicole_picole
16.06.2023 5 z 5

Opět skvěle napsaná kniha. Příběh který člověka vtáhne.

PabloFuentes
12.06.2023 4 z 5

Příběh jednoho muže, a všech lidí okolo, kteří jeho život ovlivňovali, ať už v dobrém, nebo špatném, od začátku až do konce. Je to přesně, jak níže napsala helusa2. Takových příběhů jednoho člověka/rodiny máme kolem sebe spousty. Jen je velkým uměním převést je na papír tak, aby bavily ostatní. Paní Mornštajnové se to ale povedlo, a tak tu máme skoro celé století rodiny Mánesových a jejich životech v Hotýlku. Je to opět jedna z těch knih, které když dočtete, musíte si znovu přečíst kapitolu první, aby vám dávala smysl. Čtivě pojatý příběh, který můžu jen doporučit. Za mě 4,5 hvězdičky.

zaba.zuzla
06.06.2023 3 z 5

Čtvrtá kniha od autorky prošla mými čtenářskými tužbami. Opět jsem nechala dojmy uležet, což se mi u této autorky vyplácí. Horko těžko jsem se do knihy začítala. Styl opět osobitý a výborný vypravěčsky i češtinářsky. Nicméně se nemohu ubránit pocitu znuděnosti cca do poloviny knihy, možná déle. Některé osudy a charaktery přidružených postav nebyly vůbec pro děj podstatné a ojediněle i zbytečně nabobtnale rozpliznuté jakoby autorce ujela původní linie příběhu někam jinam, aby to bylo o něco záživnější a dramatičtější. V poslední třetině knihy se děj rozjel, byl zajímavější, nabral spád, i když typické autorčino depresivno schované mezi řádky v každé knize, se stejně prodralo na povrch v krajně absurdní a zbytečné zápletce. Avšak nebýt této zápletky, pronudila bych se až do samého závěru. Po třech týdnech od přečtení nemohu říct, že by ve mně kniha zanechala nějaké emoce, nějaké to "něco" proč bych si ji chtěla přečíst znovu.
Kvalitně podaný příběh o jednom člověku, který se rozvětvil do vyprávění o spoustě dalších lidí, jejichž osudy byly kapičku a chviličku zajímavé, nicméně se člověka nijak nedotýkají.
Určitě doporučuji přečíst všem, kteří obdivují autorčin spisovatelský um a nevadí jim, že forma převyšuje sdělený obsah.

jana0338
05.06.2023

Autorka opět nezklamala , čtivý příběh, propletené osudy , mělo to spád

Čmeláček
05.06.2023 5 z 5

Tohle byla fakt zajímavá kniha od paní Mornštajnové. Zatím se mi od ní líbilo všechno a také Hotýlek byl vynikající. Pro mě nebyl slabší než její ostatní knihy, každá z nich má něco do sebe. Pět stars a doporučuji.

simca9342
01.06.2023 5 z 5

Osudy jedné rodiny probíhající skrz několik dějových linií, které se odehrály ve skutečnosti, např. První republika , protektorát, druhá světová válka a následně doba komunismu, která také nebyla lehká.
Kniha mi před pár lety, kdy jsem příběh četla místy připomínala reálné postavy v těchto časech žijící. Můžu jmenovat třeba T.G.M., atentátníky Gabčíka a Kubiše nebo písničkáře Karla Kryla známého hlavně u starší generace.

85098211
31.05.2023 5 z 5

Opravdu nechápu, jak to autorka dělá, ale zatím mne každá její kniha upoutala do té míry, že jsem přestala vnímat svět kolem sebe a ponořila se do příběhu, který stvořila. Tohle byla již moje pátá od ní a původně jsem byla hodně skeptická (z důvodu tématu hotýlku - netuším vůbec, proč, ale očekávala jsem něco podobného seriálu Hotel Herbich, který sice nebyl špatný, ale taky to nebyl úplně můj šálek čaje) a knize se dlouho vyhýbala velkým obloukem. No ale jak se brzy ukázalo, moje obavy byly naprosto zbytečné! ;-) Protože osudy Václava, jeho matky Štěpánky, dědečka Leopolda, babičky Majky a také kamaráda Oldřicha, tety Marie nebo děvčat Lucie, Jindry, Marcelky či Renaty mne doslova uhranuly. I když ani zdaleka ne všechny postavy byly příjemné, to ani zdaleka - jak je to ovšem normální i v běžném životě. Ale pro některé z nich jsem dokázala najít aspoň špetku pochopení... Zdaleka nejvíc jsem si oblíbila Marii a Lucii. Zato například Renatu jsem víceméně nesnášela, i když pokud bych někoho takového poznala ve skutečnosti, pravděpodobně bych se s takovým člověkem prostě přestala stýkat. Většina osudů končí smutně až tragicky, hlavně Oldřich ten svůj prohrál na celé čáře, až jsem ho skoro litovala, přestože mi jinak sympatický nebyl ani trochu. Autorka i zde předvedla svůj velký vypravěčský talent, za to ji nepřestávám obdivovat a její knihy jsou pro mne neskutečně vypracované a čtivé, jedním slovem TOP. Zatím jsem neměla důvod hodnotit méně než plným počtem a také tento příběh mne (nejen) ve finále dostal a jako už i u předchozích autorčiných knih jsem jej na konci musela nechat v sobě tak trochu rezonovat...

Astarothh
30.05.2023 3 z 5

První kniha od AM, kterou jsem už chtěla mít rychle za sebou....

helusa2
25.05.2023 5 z 5

Klasická Mornštajnovka :-)
Kolik takových lidí žije kolem nás. Kolik sousedů prožívalo podobné eskapády. Kolik tajemství je ukryto v našich rodinách
A nám přijdou naše životy i osudy lidí okolo mnohdy obyčejné a nezajímavé Přitom stačí umět vyprávět :-)

C.Skilark
25.05.2023 3 z 5

Takové nemastné neslané, Mornštajnová umí určitě lépe. Chybělo tomu nějaké wow.

Veruci
22.05.2023 4 z 5

Velice čtivá kniha zachycující bezmála celé jedno století. Hotýlek funguje jako taková kulisa pro představení příběhu několika generací. Kniha poutavě popisuje úplně obyčejný život se všemi jeho radostmi i smutky. Mám takové knihy ráda.

Jana_2
14.05.2023 5 z 5

Zajímavé čtení, bavilo mě to.. Mám ráda příběhy, které ukazují, jaká minulost byla, ale tak jinak, nenuceně...

Youn@n
14.05.2023 4 z 5

Kniha byla napsána dobře, ale příběhy o komunistech mě nebaví. Proto nedávám plný počet hvězdiček.

JáraTym
28.04.2023 5 z 5

Řemeslně dobře napsaný román o lidech a jejich životních osudech v nelehkých časech plný nelehkých překážek a tajemství. Autorka má živé dialogy, plastické a silné postavy, a mistrně vykreslený příběh.

VéjaTarabová
22.04.2023 5 z 5

Nechápu, jak toto může být autorčina teprve druhá vydaná kniha. Velmi promyšlené dílo se spoustou zápletek a spletitých rodinných vztahů. Inteligentně popsáno propojení české historie dvacátého století s osudy jednotlivých postav, kde každá má svůj osobitý charakter. Celé mi to přirostlo k srdci, takže jsem se v příběhu ani neztrácela. Trošku mě vytáčela Renata, Oldřich a občas i Václav. Naopak Leopolda či Štěpánku s Bedřichem jsem si oblíbila. Také se mi líbilo, jak vše nenápadně propojoval hotýlek. Samotné vydání včetně obálky se moc povedlo. Alena Mornštajnová dělá velkou čest české literatuře.

Ještě štěstí, že kolem nich v tu chvíli procházela Barbora z vedlejší třídy. Dívčina velká ňadra jim vytlačila z hlavy veškeré myšlenky na nesmyslnou politiku a přiměla je soustředit se na věci, které jsou v životě nejdůležitější.

kkouzlo
20.04.2023 3 z 5

Přečteno rychle, ale tentokrát cítím mírné zklamání. Postavy se mi asi do třetiny knihy pletly, osudy byly sice celkem uvěřitelné, doba vykreslená dobře, ale přesto jsem asi příliš srovnávala s jinými knihami.