Hotová zlodějka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zločinecká skupina Société Anonyme se inspiruje dílem slavného umělce Marcela Duchampa a jejími oběťmi se stávají mladí lidé z celého světa. Hlavní hrdinka románu, která se do jejich spárů rovněž dostává, se prostřednictvím studia Duchampových děl a výprav do opuštěných industriálních objektů snaží přijít věcem na kloub. Mysteriózní román s neobvyklým námětem tak provádí čtenáře prostředími, do nichž se v běžných dobrodružných knihách jen tak nedostane a v nichž většinou nejde o nic menšího než o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353876/hotova-zlodejka-HH9-353876.jpg 3.620
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Beta-Dobrovský
Orig. název

The Readymade Thief, 2017

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Hotová zlodějka

Přidat komentář
Fani
04. června

Trvalo mi než sem se zacetla, když už se mi to podařilo tak me.nesmírně stvalo, jak se stalo dokola opakuji ty sama fakta. Přišlo mi ze jedna udalost se opakovala treba třikrát a furt nekdo vysvetloval to same. Každopádně ocenuji napad a děj hezky plynul.

Nunynka
09. května

Ze začátku se mi kniha strašně moc líbila a moc jsem se těšila na rozuzlení. Ale už v půlce jsem se v ději začala ztrácet. Ke konci jsem se zase trošku našla,ale bylo to na mě az moc složité. Ale za nápad a čtivost musím ty čtyři hvězdičky dát.


Mahuleno
01. května

POZOR - částečné spoilery!
Kdybych chtěl a mohl důkladně napsat komentář ke knize Hotová zlodějka, byla by to především zřejmě úvaha o Marcelu Duchampovi. K tomu nemám dost znalostí a ani to není není cílem a smyslem mého komentáře. Tohoto svérázného konceptuálního umělce ale zřejmě detailně prostudoval autor Augustus Rose, o čemž svědčí kniha sama a také seznam zdrojů v Poděkování v závěru knihy (kromě odkazů na Marcela Duchampa a jeho dílo, ale také např. Kvantová mechanika, Holografický vesmír atd...).
Kniha Hotová zlodějka vrcholí „zprovozněním“ Duchampova stěžejního díla Nevěsta svlékaná svými mládenci, dokonce (jinak též Velké sklo), které sám Duchamp prohlásil za „definitivně neukončené“. O to se celou dobu snaží obskurní až zločinecká organizace Société Anonyme.
Pozn.: Sama společnost Société Anonyme ve skutečnosti existovala, i když ne v tomto formátu a s tímto cílem. Sám Duchamp byl jedním z jejich zakladatelů.
S využitím skutečných děl Marcela Duchampa (setkáme se zde i s jeho posledním dílem Zadání: 1) tekoucí voda, 2) plynové osvětlení dále Se skrytým zvukem - vystavěl autor docela zajímavý příběh a kdo se přenese přes poměrně pomalý rozběh v začátku knihy, což se týká i podivných drogových večírků v režii S.A., dočká se i dramaticky napínavé četby a do jisté míry poučné části. To, co z počátku (Kniha I Pěstování prachu) vypadá jako nepříliš povedený příběh nekonvenční dívky Lee – něco z urbexu, útěky z nápravného zařízení, se začíná vybarvovat v Knize II - Přechod od panny k nevěstě. Poté seznámení s Tomim, ze kterého se zvolna vyvíjí hlubší vztah.
---
Pokoušela se klást mu otázky – Kde vzal klíč? Co tu dělají? Jak dlouho tu budou čekat? - ale on si pokaždé dal prst před rty, aby ji umlčel. Lee začala přemítat, proč se sem v první řadě nechala odvést a proč tu zůstala. Jenže už bylo příliš pozdě, Teď už byla nucena mu důvěřovat.
---
Tajemné muzejní prostory, squaty, opuštěné továrny - vše stále trochu tajemné a záhadné, vynořuje se Société Anonyme a do její záhadné hry je Lee postupně a cíleně vtahována. Protože, nejen pro svoji neuvěřitelnou podobu s někdejší Duchampovou milenkou, je podle S.A. klíčovou postavou ve snaze o „dokončení“ Velkého skla.
Když se Lee v Knize VIII - Před zlomenou rukou - konečně setkává (byť nedobrovolně) s Prelátem - přezdívka či pseudonym, jak chcete - hlavou S.A., odehrává se následující rozhovor:
---
„To vy jste mě sem dovedl. Chtěl jste mě tu mít celou tu dobu. Proč, kdo vlastně jsem?“
„Jsi nikdo. A přesto se nemůžu dočkat, až ti řeknu, kdo jsi, protože jsi v centru všeho.“
„Čeho všeho?“
„Duchampova celoživotního díla, přirozeně. To ovlivnilo umělecké prostředí celého dvacátého století, ale lidé stále nechápou, že to, na čem Duchamp pracoval má potenciál změnit směřování lidského vědomí, změnit chápání světa takovým způsobem, že Einsteinova teorie relativity proti tomu bude vypadat jako jednoduchá matematika.“
---
Mně, jako běžnému čtenáři, není zcela jasné kde končí skutečnost a začíná fikce, (snad až na rozhýbání Velkého skla), příběh je tak provázán s reálnými artefakty i místy. Sám autor přiznává, že např. umístění zábavního centra (Křišťálového zámku) a drogové laboratoře do bývalého raketového sila střel Atlas má své kořeny ve skutečnosti.
Jak jsem napsal, zpočátku jsem četl trochu s rozpaky, s pocitem, že je kniha určena trochu mladší generaci čtenářů, ale děj má gradaci a podivná tajemství, která chcete znát, i když v samotném závěru zase trochu „ubírá plyn“ - její napětí má průběh Gaussovy křivky. Přesto stojí za přečtení, třeba i pro hrubé seznámení s dílem Marcela Duchampa.

eva3992
13. dubna

Příběh mladé zkušené zlodějky Lee, která se dostane do spárů zločinecké skupiny Société Anonyme. Ta se zabývá dílem a tajemstvím umělce Marcela Duchampa. Mysteriózní román, který Vám ukáže utajené myšlenky a přesvědčí Vás, že některé věci jsou jiné, než jak vypadají na první pohled.

Z první poloviny knihy jsem byla absolutně nadšená. Byla neskutečně čtivá, akční, napínavá. Potom se to začalo zpomalovat, opakovat stejné myšlenky a hluboko rozebírat domnělé plány Marcela Duchampa. Ke konci už to pro mě bylo moc překombinované.

Každopádně zajímavá kniha, která mi připomněla například film Šifra mistra Leonarda. Tajemné, akční, napínavé…

Přes všechno dávám poměrně vysoké hodnocení, je to v podstatě první kniha s takovouto tématikou, jakou jsem četla, takže pro mě vcelku originální.

RájKnihoHolky
25.01.2019

Kniha je velmi čtivá a utíká opravdu rychle, a to i v místech, kde se popisují fyzikální teorie. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, hlavně svou odvahou a bojovností, i když je občas trochu naivní a důvěřivá, ale tak to je v tomto věku normální. Námět knihy mi připadal skvělý a trochu mi připomíná příběhy Dana Browna-umělecké dílo se skrytým posláním, tajný spolek, který si jde za svým stůj, co stůj.

Tenhle young adult thriller je opravdu plný akce a napětí. Pořád se něco děje a všechno souvisí se vším. Thrillery moc nečtu, ale díky této knize určitě začnu.

mynamail
22.01.2019

Nedočetla jsem ani 20 stran. Nic mě nezaujalo, nemělo smysl se trápit dále.

zazvorka
19.06.2018

Zklamání. Donutila jsem se to dočíst, ale mám silně smíšené pocity. Zápletka je rádoby tajemná, ale působila na mne hodně nesourodě a nepřesvědčivě. Pořád jsem doufala, že se to nějak utřepe a celkové vyznění bude pozitivní. Nestalo se. Dobrý pokus, který nevyšel.

Monačte
15.05.2018

Anotace slibuje nějaké rádoby templáře a jejich obsesi Marcelem Duchampem a taky trochu urbexu. Dostanete ale zamotaný a chaotický příběh sedmnáctileté bezdomovkyně, ve kterém figuruje pár mrtvol, žhářství, loupeže, drogy… No, je toho dost na jednu knihu. První třetinou jsem se prokousávala k celkem zajímavému prostředku, po kterém následoval zmatená a za vlasy přitažená poslední třetina. Což je vtipná fráze vzhledem k tomu, že tuto část knihy stráví hlavní hrdinka ostřihaná na ježka. (Pardon za mini spoiler) Ale konec tomu všemu dává smysl a nakonec je to celkem dobré - netradiční a hodně drsné young adult.

Doporučujeme

Láska je jen slovo
Láska je jen slovo
Panství Edenbrooke
Panství Edenbrooke
Outsider
Outsider
Jeden plus jedna
Jeden plus jedna

Štítky

tajemno

Autor knihy

Augustus Rose
americká

Podobné knihy

Kniha Hotová zlodějka je v

Právě čtených1x
Přečtených25x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených1x
Knihotéce23x
Chystám se číst23x
Chci si koupit4x