Hotel U mrtvého alpinisty

První vydání. Autoři si zaspekulovali nad tím, co všechno by se mohlo stát, kdyby obyvatelé jiné, technicky vyspělé planety vyslali na Zem své pozorovatele. Dík zlomyslné náhodě první kontakt navážou s členy zločineckého gangu, který plně využívá jejich schopností. Naštěstí brzo prohlédnou, ale když se snaží vymknout z područí bandy, jsou pronásledováni a posledním útočištěm před odletem na vlastní planetu se jim stane hotel U mrtvého alpinisty vysoko v horách, v uzavřeném údol, navíc odříznutém od okolního světa lavinovým závalem. V hotelu je několik náhodných hostů, především detektiv Glebski, který zde chtěl strávit dva týdny dovolené....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/116199/hotel-u-mrtveho-alpi-116199.jpg 3.767
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno · Československý spisovatel

Otěl U pogibšego alpinista · 1970

Kniha Hotel U mrtvého alpinisty

ludek.n

Hotel U mrtvého alpinisty by se dal označit za klasickou detektivku se záhadou zamčeného pokoje, kdyby ovšem autory tohoto kusu nebyli bratři Strugačtí. Ti obsadili hotýlek v údolí Trychtýře pitoreskní směsicí lidí, v čele s inspektorem Petrem Glebským, izolovali je od světa a začali s nimi hrát podivuhodné hry, které zčistajasna obrátí všechno vzhůru nohama. Strugačtí si v tomto přístupu libují a je jen na čtenářích, zda jsou ochotni jejich eskapády akceptovat. Bohužel občas se jim příběh malinko vymkne z ruky a pracně budovaná tajemná atmosféra vezme za své ve smršti nepravděpodobných událostí, které se na čtenáře vyvalí ze stránek jako povidla a slepí všechno se vším. Něco takového se děje i v hotelu U mrtvého alpinisty. Jako by si bratři chtěli zkusit kriminální žánr, ale pak se lekli, co by to udělalo s jejich pověstí předních tvůrců vědecko-fantastických románů, a tak otočili o sto osmdesát stupňů. Z bombastického závěru je tak skřípající drezína, která se tak nějak netrefila na koleje a skončila v závějích sněhu, obklopujících hotel U mrtvého alpinisty.

OldFirehand
17.01.2018

K dočítaniu som sa musel donútiť. Väčšinou ma to ohromne nudilo, miestami som sa strácal v deji, celkovo veľmi slabé. Dokončil som to výhradne z úcty k Pikniku.

Kapis
17.08.2017

Úplně nechápu slabé hodnocení kolegů pode mnou, mně se to líbilo moc. Celou dobu zábavně a pečlivě stavěný příběh, kdy člověku není a nemůže být jasné co se děje. Podivné, nevysvětlitelné záhady, atmosféra vysokohorského kotle zasypaného lavinou, dobré jídlo a detailní popis, co všechno kdo vypil. Čtivá hříčka, která neztratila nic ze své poutavosti ani koncem formou všeshrnujícího epilogu. Já se příjemně bavil a i když by si to zasloužilo asi o hvězdičku méně, dávám plný počet, abych zvýšil rejtyng této knížečce, která se vleze do kapsy a ležet někde u vody, tak to zhltnu naráz. To, co se nepovedlo Lemovi v jeho pokusech s detektivním žánrem - Vyšetřování a Rýma - to se podle mne Strugackým povedlo velice dobře.

boubaque
21.06.2017

Strašně zvláštní kniha - prvních sto stran je to komorní detektivka v horském hotelu, zcela očištěná od vnějších vlivů, a posledních pár desítek stran se najednou úplně změní žánr, ovšem ze sci-fi si to vypůjčí sotva kulisy. Najednou se člověk dozvídá o mimozemšťanech, fašistech, senátorech, politických bojích... a zatímco nejdřív bylo všechno relativně sevřené (nakolik je to u detektivky možné), najednou musí autoři slovy hlavního hrdiny vysvětlovat pomalu celosvětový kontext. Potenciál celkem zajímavého nápadu vyprávět příběh mimozemšťana, který se zaplete do problémů na naší planetě, z pohledu obyčejného pozemšťana (vlastně otočení pohledu oproti o rok starší Levé ruce tmy od Le Guinové) je prakticky nevyužitý, protože první dvě třetiny příběhu se mu vlastně vůbec nevěnují, a na těch posledních pár desítkách stran už to bohužel působí nepatřičně. Dvě hvězdy za těch sto stran detektivky, konec mě hodně zklamal.

lushi
13.05.2017

Hodně zvláštní kniha, kterou jsem dočetla jen díky tomu, že v práci nebylo do čeho píchnout. V postatě jsem většinu doby nechápala, co se děje a jestli to mám vůbec brát vážně.

Arda
10.05.2017

prvně detektivka, pak mimoyemšťani - trošku zmatené a psycho

Palorizek85
01.07.2016

Průměrné...

eraserhead
03.09.2015

Nebudu-li počítat nějaké ty povídky v antologiích, tohle je první delší věc od bří Strugackých, co jsem četl. A tak nějak trochu nevím, co s tím. Špatné to nebylo, bylo to místy zábavné, docela dlouho tajemné (v podstatě takové rekreační krimi), s překvapující pointou (tedy překvapující, to si člověk nesmí přečíst anotaci na knize, která to vykvákne všechno dopředu). Jenže mi to přišlo slabší jako komedie, jako krimi i jako sci-fi, možná ta snaha nacpat tam všechno tohle to pokazila, protože ani jedna z těch linií není dost strhující.

hotely mimozemšťané krimi

Autoři knihy