Hotel. Posel. Loď

Hotel. Posel. Loď https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79963/hotel-posel-lod-79963.jpg 4 4 2

Metaforické prózy Jaroslava Kříže Hotel, Posel, Loď mají jeden společný motiv – zachycují člověka v základní existenciální situaci. Hrdinové všech tří příběhů se ocitají na křižovatce své dosavadní cesty životem. Rozdílná je však jejich motivace a s ní související vůle ke změně, k vystoupení z uzavřeného kruhu bezpečí a pohodlí. Hlavní postavu prózy Hotel charakterizuje přání vystoupit z měkkého objetí snadné existence, ale současně slabost vůči jejím lákadlům. Naproti tomu Posel ze stejnojmenné povídky sám poselství o nutnosti zásadních změn přináší, ale zdá se, že na ně nikdo nečeká. A před hrdinou třetího příběhu, Loď, vystupuje z mlžného oparu v nekonečných vodách oceánu cosi dosud netušeného a neznámého, hrozivého i lákavého. Každý z nich ví, že se musí rozhodnout. Najde však odvahu a sílu k potřebnému kroku?... celý text

Finn123
08.04.2018 4 z 5

Kniha je zajímavá. První povídka Hotel je naprosto dokonalá (Kafka by se za ni nemusel stydět), druhá Posel chtěla podle mého soudu více rozepsat, u Lodi jsem děj už tak trochu očekával.
To jsou ale jen drobnosti, celkově byla tahle útlá knížka pro mne příjemným překvapením a četla se velmi dobře.

Palivo
15.08.2016 4 z 5

Knížku Hotel. Posel. Loď mi přihodil pan Pistorius k nákupu zadáčo, ale jen co jsem na poslední stránce zahlédl, že to napsal nějakej českej sedumdesátiletej děda, tak mě radost přešla. Může napsat dobrou knihu člověk, který je tak starý, že si neumí oholit chlupy v uších? I dont think so. Úspěšně jsem tedy knihu položil na poličku s jasným plánem, že si ji přečtu až na světě dojdou knihy.

Jenže, kadění je mocná čarodějka. Ten den jsem měl hodně mandarinek, takže jsem opravdu spěchal. Nebylo moc času projíždět poličky a hledat něco oduševnělého. Hotel. Posel. Loď jsem tedy odnesl do své jantarové komnaty a nevěřil jsem svým očím. Jarda Kříž byl očividně spolužák Kafky, jinak si to nedokážu vysvětlit.

Všechny tři povídky jsou o mužích, kteří se snaží vymanit z kruhu osudu, což jsem jim bohužel nikdy nepovede, a tak alespoň vobtáhnou první buchtičku, do který se zakoukají. A tak tu je maník, kterej nemůže odejít z hotelu, posel, který nemůže doručit poselství a laborant, kterýmu na lodi nevěří, že propukla nákaza. Především tedy první povídka je Anti-Zámek od Kafky jako vyšitej.

Není to na čtyři hvězdy, protože přeci jen se Kříž pouští s Křížem po funusu (LOL) do křížku (2xLOL) s opravdovou legendou, takže se člověk neubrání srovnání (ze kterého Kříž vychází jako ten snaživý, ale jednodušší a plošší), ale stejně je tam narvu, protože jsem byl mile překvapen a v některých pasážích se mu povedlo navodit slušnou dystopickou atmosféru, která mě sem tam přikovala k záchodu, což je vždy známka punku.

české povídky

Jaroslav Kříž