Hotel

Hotel https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63524/hotel-63524.jpg 4 777 105

Známý americký autor seznamuje v románě s prostředím velkého hotelu v New Orleansu. V zajímavém a napínavém příběhu představuje zaměstnance i hosty a přibližuje i problematiku konkurence hotelů patřících jednotlivcům a hotelů patřících monopolním společnostem.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Práce

Hotel , 1965

Rav3n
12.05.2020 5 z 5

Ač je román poněkud staršího data, neztratil nic z kouzla tehdejší doby. Možná i proto, že jsem se v podobném molochu několik let pohybovala, jsem se náramně bavila. Soubor dějových linií a lidských dramat v jednom hotelovém kolosu ale pobaví jistě i ty, kteří nejsou od válu.

1amu
06.05.2020 4 z 5

Po mnoha létech jsem se vrátil k autorovi, kterého pro čs.čtenáře objevili bratři Slováci. Jedná se o zakladatele žánru tzv. profesního románu. Pro nás byl v době vstupu na knižní trh čímsi jako zjevením. Každá z jeho knih do nejmenších podrobností popisuje profesní prostředí, ve kterém se děj odehrává. Tyto podrobnosti vychází z dokonalých znalostí, které Hailey získával důkladným studiem tématu. Toto studium mu typicky zabralo asi jeden rok, po kterém následovalo šest měsíců úprav získaných poznámek a poté konečně vlastní psaní knihy .
Arthur Hailey byl Angličan, pilot RAF . Přestěhoval se nejprve do Kanady, kde nevydržel dlouho, následoval přesun do Kalifornie. Ale ty daně ! Celkem velice rozumně zvážil, že nechávat se odírat od státu 90 procenty ze zisku - rok co rok je hloupost a konečná byly vytoužené Bahamy. Tam se usídlil v rezidenčním letovisku Lyford Cay na ostrově New Providence.
Kniha Hotel patří v jeho sérii profesních románů k těm lepším . Jednak je jedna z prvních, pro atraktivitu prostředí byla zfilmována i natočen seriál. Samozřejmě časem již šlo pouze o "řemeslný byznys", kde kvalita ustoupila kvantitě. U čtenářů si to napravil posledním románem Detektiv.

Mi--LADA
16.04.2020

Hotel se líbil mému otci, mně jako čtrnáctileté a myslím, že je to kniha skoro pro všechny generace. Nechybí tam nic, co by měl správný nenáročný román mít. Jsem ráda, že se na Hotel nezapomnělo v záplavě jiných bestsellerů, protože tenhle si tu několikagenerační pozornost určitě zaslouží. Srozumitelné, zajímavé, četlo se to samo a teď už má toto dílo v sobě i nádech nostalgie a povzdechů po letech dávno minulých. Ti, co tu dobu zažili, rádi vzpomínají a my ostatní si jí možná idealizujeme, možná ne, každopádně osloví. A o to jde.

DericCaster
03.04.2020 5 z 5

Hotel od Arthura Haileyho je příjemné čtení. Knížka tak nějak popisuje jak funguje (resp. v době vzniku toho románu fungoval) veliký nezávislý hotel. Samozřejmě je to zpracováno formou příběhu i s trochou napětí v rovině osobních, či profesních vztahů, ale ani nechybí nějaká ta kriminální zápletka. Je to prostě dobré oddechové čtení. Nehty jsem si napětím neokusoval, ale knížka mne bavila.

pavlinka0250
14.03.2020 5 z 5

Klasická oddechovka, nenáročná sympatická kniha.
Poprvé jsem ji četla ve slovenštině, po letech už v češtině.
Určitě doporučuji.
*****

Greenfingers
07.03.2020 5 z 5

Mám rád knihy, které kromě zábavy poskytují i zajímavé informace ze zákulisí prostředí, kam se obvykle člověk nedostane. Hotel je právě takovým dílem. Oceňuji autorův styl psaní, uvěřitelnost příběhu a zřejmě kvalitní rešeršní práci.

Elea
28.12.2019 4 z 5

Zajímavý, dokonale propracovaný příběh, podle mého názoru nejlepší kniha autora.

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Výborná kniha - dnes již klasika, pouze hlavní hrdina byl až tak kladnej, že by skoro zasloužil kopnout do...:)

kaja77
21.11.2019 4 z 5

Bavilo mně to. Když si člověk uvědomí, jak to měli kdysi náročné bez počítačů a techniky... přišlo mi prostě neuvěřitelné jak tak obrovský kolos mohl fungovat. kniha byla skvělá retroexkurze (zaujal mně počet telefonistek na ranní buzení hostů, kartičkova databáze hostů, řešení likvidace odpadů...nebo třeba to že na sjezd nebyl objednán konkrétní počet porcí jídla a najednou po kuchyni vyžadovali 160 porcí navíc.... prostě šílené a neuvěřitelné.... aj.) Celkově zajímavý příběh.

Dada077
18.11.2019 5 z 5

Vo chvíľach kedy som už vyčerpaná súčasnou literatúrou siahnem po takejto chuťovke. Hotel som práve prečítala asi štvrtý raz. Pripomenula som si čas, keď neexistovali mobilné telefóny, mikrovlnky a triedenie plastového odpadu :) .... a keď aj ľudia mali k sebe tak nejako bližšie.
Pre mňa je to pútavé podanie bežného života, hoci už nejaké to desaťročie spätne.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Moje první od autora a hned mě dostala.

majanka
23.03.2019 4 z 5

Dobrá znalosť "života hotela", 60-té roky minulého storočia, mix postáv od vedenia po radových pracovníkov a samozrejme aj hotelových hostí. Nechýba tu ani napätie, romantika, detektívna zápletka, peniaze, rasizmus a pod.
Kniha sa dobre a ľahko číta a občas sa dá dopredu odhadnúť vývoj ďalších udalosti.

Jenny055
02.02.2019 4 z 5

Ku knihe som sa vrátila po mnohých rokoch a neľutovala som. Je písaná trochu inak ako súčasné knihy, ktorým nestačí už len dobrý príbeh, ale musí tam byť aj veľa krvi, erotiky, vulgarizmov,... Po mojich obľúbených detektívnych thrilleroch to bola príjemná zmena na vyčistenie hlavy.

Blue
22.10.2018 4 z 5

Je to dobré, ale dříve mi Hailey přišel čtivější. Dnes už se zkrátka píše i čte trochu jinak, než před padesáti lety. Zvlášť tato konzumní četba.

PabloFuentes
15.08.2018 5 z 5

Aneb jak se stát odborníkem na fungování hotelu se skvělou zápletkou a zajímavými postavami. Není co vytknout.

Evaho73
20.07.2018 5 z 5

Hotel od Arthura Haileya som čítala asi tri krát a vždy som si dokonale vychutnávala úžasne zachytenú atmosféru luxusného hotelového prostredia, presýteného neopakovateľnou spomienkou na šesdesiaté roky minulého storočia.
Hotel je zariadenie na prechodné ubytovanie, spravidla na dobrej až špičkovej úrovni, ale v podaní tohto autora je to zároveň dejisko rôznych intríg, konkurenčných bojov, životov svojich zamestnancov aj hosťov, navyše okorenené ľubostnou alebo detektívnou zápletkou.
Jedinečne vyprofilované charaktery hlavných postáv, dokonalé opisy prostredia a rozvíjajúce sa dejové línie v časovom rozpätí piatích dní naozaj dodávajú tomuto dielu celkový punc kvality.
Hotel odporúčam ako kvalitné dovolenkové čítanie pre všetkých milovníkov nedávnej histórie.

ujira
27.05.2018 5 z 5

Ačkoli je to román staršího data, nic mu to neubírá na čtivosti a není out. Děj je zajímavý, mnohovrstevný, akční a s detektivní zápletkou, navíc postavy jsou psychologicky bohaté a je jich poměrně dost a přesto se člověk v dějové lince ani v postavách nepřestane orietnovat. Autor patří k těm lepším na americkém literárním poli.

Jaruš7
24.05.2018 5 z 5

Bezvadný. Obsahově pestře dramatické dějové zápletky v malém světě s názvem Hotel.
Krize u začínajícího zlomu rasismu.
Podnikatelský rozvoj celé země nese pro hotely výzvy, ze kterých by se i dnes, po tak strašně dlouhé době, nejednomu z hoteliérů zatočila v omámení hlava, (plány a vize).
V tomto světě společně a každý jinak prožívají své radosti, starosti, strasti, štěstí, prohry , podvody, segregaci i zločiny, aktéři vlivní, se šlechtickým titulem, finančně mocní se svými choutkami, mazání chmatáci, podvodníci , naivky, ale i ti kterým je práce v hotelu nadevše - (?), opravdu všem ?
Barva byla důležitá natolik, že i finanční a životní ztráty neovlivnily změny pravidel v jejich přísném dodržování.
Kniha nabízí detailně jedinečný a realistický pohled na společnost, svým způsobem, je to výpověď své doby.
Audioverze poutavá.
Doporučuji.

Sváťa3
27.03.2018 4 z 5

Velice pěkná kniha, u pana Haileyho je ta výhoda, že všechny jeho knížky jsou poutavé a dobře se čtou. Hlavní hrdina je vždy vysoce postavená osoba v daném odvětví o kterém píše (bankovnictví, zdravodnictví, pojišťovnictví atd.) Vypadá to, jako by pan Hailey v tom kterém odvětví pracoval celý život. Od tohoto autora jsem přečetl všechny jeho knihy a všem doporučuji.

Nomia
03.03.2018 3 z 5

Opravdu nevím, jak to Hailey dělal, ale vždycky dokázal úplně dokonale popsat prostředí. Ať už se jedná o hotel, banku, nebo nemocnici, všechno působí naprosto autenticky.

Když k tomu připočtu jeho výborný vypravěčský talent a smysl pro detail, tak je radost číst jeho knihy. Čtenář nakoukne i do všech zákoutí fungování hotelu. Hotel navíc obsahuje zajímavý mix postav z různých společenských sfér, každá má svou vlastní dějovou linku, některé příběhy jsou sice slabší, ale jako celek funguje velmi dobře. Do toho všeho je pak ještě přimíchána trochu napínavější, lehce detektivní zápletka.

Jako největší slabinu u jeho děl vidím lehkou předvidatelnost. Bohužel se nevyhnul ani celkem černobílým postavám a občasnému klišé.
Ne, opravdu se z Hotelu neposadím na zadek. Ale bavil mě. Je to kniha, která se bude líbit širokému spektru čtenářů. Taková, kterou si rádi přečtete vy, ale třeba i vaše babička. Nenáročné, čtivé a zajímavé.