Hospoda Jamaica

Hospoda Jamaica https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449249/hospoda-jamajkaIlT4Ue-V2C-.jpg 4 839 179

Romantický příběh, odehrávající se v Anglii v prvé polovině 19. století, vypráví o energické a odvážné dívce, která se vlivem neblahých životních okolností octne přímo v hnízdě nebezpečných námořních lupičů...

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Dialog

Jamaica Inn , 1936

Mirka2778
02.10.2021 4 z 5

Hospoda je nejspíš nejznámější knihou autorky, přesto jsem zklamaná.
Ponurost Jamajky a nevlídnost slatin z knihy přímo čiší. Ale o tom, že by byla Mary Yellanová chytrá a statečná, mě autorka nepřesvědčila. Hrdinka byla spíše nevyrovnaná.
Jsem zmlsaná nevšedními náměty této skvělé autorky, a proto tahle napůl červená knihovna a napůl dobrodružný román, se mi zdají příliš obyčejné, i když napsané skvěle.

Pavla181
20.09.2021 4 z 5

Tuto knihu mi několikrát doporučovala k přečtení babička. Nakonec jsem si ji poslechla až jako audioknihu a rozhodně mne nezklamala.

maris123
20.09.2021 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha na ČRo2. Autorka skvěle vystihla kouzlo blat, strašidelných, nebezpečných a přesto krásných, a v protikladu k nim líčí jednotlivé postavy - přímočaře hrubé a zlé i ty, které svoji podstatu umně skrývají.

nadali
11.09.2021 4 z 5

Příjemný a napínavý příběh, na konci s neočekávaným (nebo možná ocekávaným?) zvratem. Ponurá atmosféra je skvěle vykreslená do nejmenších detailů, budete si připadat, že jste se ocitli na blatech v opuštěné hospodě u nevrlého strýce a tiché tetičky. Možná ucítíte slaný vítr od moře a také se vám zježí chloupky na zátylku, neboť víte, že tady ale vůbec nic není v pořádku.
A konec, tak ten se mi fakt líbil :)

Heyhey
01.09.2021 4 z 5

Na to, že je příběhu 85 let je naprosto skvělý.

Amazonka72
29.08.2021 3 z 5

Další z audio knih, resp. počinů ČR2, která zařadila četbu této knihy do svého prázdninového programu.
Moje první setkání s autorkou. I přesto, že literaturu, která se odehrává v historii, zrovna moc nevyhledávám, začínám až tak na přelomu 19. - 20. století, mě tato kniha zaujala. Nejsem si jistá, zda bych ji zvládla přečíst (obávám se, že bych se ztratila v množství postav a jmen), ale audio podoba byla velmi zdařilá a každý večer jsem se už těšila na příběh Mary a jeho pokračování. Skvěle vykreslená ponurá atmosféra anglického venkova. Zajímavé zakončení celého příběhu.

Evelin2506
29.08.2021 3 z 5

Klasika, která nikdy (většinou) nezklame. Četla jsem asi po třiceti letech a příběh se mi líbil víc,než jsem si vybavovala. Opět se potvrdilo - všechno je jinak.

kob
25.08.2021 5 z 5

Drsný příběh, kterému nechybí romantika ani napětí.
Jako audiokniha neměl chybu.

rozina351
24.08.2021 5 z 5

Moje druhé setkání s autorkou a opět nezapomenutelné. Hospoda Jamajka je to pravé prázdninové čtení, pořádná porce dobrodružství i romantiky, velmi reálné, barvité popisy postav, interiérů a exteriérů. Autorka je velmi zdařilá vypravěčka, umí udržet napětí až do samého konce a čtenář se tak rázem ocitá v drsně krásném Cornwallu mezi tím pravým zlodějským ksindlem vedeným pěkně nechutným a zvrhlým záporákem! A protože se jedná o oddechové čtení, jsem velmi spokojená s vyústěním děje. Přidaná hodnota knihy je bohatý jazyk i velmi zdařilý překlad Ladislava Bezpalce.

Chesterton
22.08.2021 5 z 5

Na prvý pohled fajn jednoduchý příběh, kde do sebe všechno pěkně zapadá s přidanou hodnotou vypravěčského řemesla autorky.
Na druhý poslech neupovídaný a promyšlený děj, co má pro soustředěného čtenáře svou hloubku . . . tedy asi spíš náctiletého :o)
Nevím proč jsme se dosud s paní Daphne nesetkaly. Četba na ČRo to napravila a atmosféra byla dvojnásob vtahující. Ani lehký feminismus mi o ouško nedrnkal a romantika snesitelná :o)
Přesně jak píše Sidonka3
6/4

tereza1198
20.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak jsem si říkala, že do knihy jen tak nakouknu. Atmosféra slatin mě úplně vtáhla. Déšť, mlha, pobřeží. Popisy krajiny jsou úplně geniální. Chudák Mary prodělává jeden šok za druhým. Opravdu se mi to líbilo a přečetla jsem knihu téměř na jeden zátah. Uznávám, že čistá hrdinka Mary se chová trochu podivně. Vykládá velká tajemství na potkání různým albínům a parta podloudníků se chová trošičku nablble, ale to nic nemění na zážitku, který mi kniha dala

evineckY
19.08.2021 4 z 5

Poslouchala jsem. Je to vlastně krimi román o chudě holčině, která přišla o rodiče a tudíž o všechen majetek - jak už to v té době bylo u žen a mněla tu smůlu, že jediná příbuzná - teta má za manžela zloděje a vraha. Sice chudák přežila , ale jelikož se zamilovala do strýcova bratra, který neměl základy pro rodinný život a živil se krádeží, tak nevím, co jí čekalo. Ale naděje umírá poslední...

Adze
18.08.2021 4 z 5

Během „strašidelného léta“ Českého rozhlasu Dvojka jsem se do této knihy zaposlouchal.

Příběh se odehrává ve staré Anglii v chmurném hostinci Jamajka, který je obklopen nekonečnými slatinami. Do hostince se nikdo z běžných občanů neodváží vstoupit až na Mary Yellanovou, která na posmrtné přání svojí matky musí chtě nechtě opustit pohodlí svého domova a vydat se do hostince Jamajka za svou milovanou tetou. Když však Mary přijíždí dostavníkem k Jamajce, postupně zjišťuje, že realita je tak trochu jiná, než čekala...

Za mne skvostný příběh s nepředvídatelným koncem a se spoustou napětí a zápletek.

radimch
17.08.2021 5 z 5

Skvělá atmosféra příběhu.

Vesmich
13.08.2021 5 z 5

Některé texty, které mě kdoví proč minuly, mi teď, kdoví proč, přicházejí do cesty. Napínavý to bylo jak za starých časů, kdy naše babička měla pod postelí pohrabáč na zloděje a jakmile se cokoliv šustlo, už s ním mlátila o zem. Ještěže má člověk jako dítě dobré spaní a kdykoliv nás to třískáni probudilo, hned jsme zase zabrali. Ale vyděsit nás uměla pořádně a nejen tím tlučením. Vykládala nám často večer příběhy tohoto druhu. Máňa Jelenová měla ovšem pro strach uděláno! Ta by si z nich nic nedělala!

Johana
12.08.2021 3 z 5

Větrem a ledovou mlhou ovívaná cornwallská vřesoviště, předvánoční čas roku 1821.

Mary, třiadvacetiletá selská dcera, přijíždí za noci na hospodu, stojící na osamělém místě kus nad mořem, kde se má seznámit se strýcem Jossem. Sirota Mary musí teď u něj a u tety bydlet, protože si to na smrtelné posteli přála její nedávno zesnulá maminka. A strýc, s lucernou v ruce, se hned objevuje na temné scéně: obrovské neurvalé chlapisko s krásnýma rukama a zářivým úsměvem piráta... Johoho!
Dále má Joss o dvacet let mladšího a hezčího bratra, který krade koně a skvěle střílí - jak najevo vyjde.
Ovšem teta Patience je manželským soužitím tak zničená, že Mary jen utvrdí v odhodlání nikdy se neprovdat, a žít svobodně, "jako muž".

Podle mne je to čtení spíš určené pro mládež, nežli pro mě - už proto, že Mary je dost neuvěřitelný charakter. Ale je tu ještě jiný problém. Nemohu si pomoci, madam Daphne du Maurier ošklivě uvázla na mělčině naprosté neznalosti podloudnických či pirátských reálií. Druhý slavný román od Daphne, Mrtvá a živá, patří k mým nejoblíbenějším knihám - hlavně proto přičítám určitou řídkost Hospody Jamajky právě tomu, jak nepravděpodobní ti Daphniini cornwallští pobřežní lupiči jsou. (Ne-li přímo debilové. Pardon.)

A jak to myslím s tím divným charakterem Mary, abych se k tomu ještě vrátila. Předně, dívka je studnicí feministických úvah a je také prezentována jako odvážná a inteligentní, její chování neodpovídá ničemu z toho a stává se zřejmě bezděčnou karikaturou povahových vlastností a schopností, které má mít. Její příhody jsou pak prodchnuty ryzí romantikou, čímž se ranný, leč odhodlaný feminismus paní autorky nějak dostává, dalo by se říci, na notně bažinatý a nejistý terén.

Doporučuji těm, kteří rádi knížky říznuté gotickým románem.

ddkk
12.08.2021 5 z 5

Poslech příběhu Mary Yellanové mi zpříjemnil několik posledních dní. I když jsem Hospodu Jamajku už kdysi četla a navíc viděla film i seriál, vůbec nic to nezměnilo na magičnosti a tajuplnosti děje. Znovu jsem před sebou viděla nehostinnou krajinu Cornwallu, znovu jsem se s Mary třásla strachy, když zjistila, co se to v hospodě vlastně děje. A znovu jsem prožívala napínavý konec a doufala, že se Mary dobře rozhodne...

Krásná kniha, které na kvalitě nic neubrala ani dlouhá doba od jejího prvního vydání. Doporučuji.

666Jitka
12.08.2021 4 z 5

Sáhla jsem po jiné literatuře než obvykle čtu a tento romantický příběh jsem si poslechla na Rozhlasu dvojce. Příběh mladé dívky, která se řízením osudu dostane do blízkosti zločinných pirátů, ponaučí se, že věci nemusí vždy být tak, jak se zdají a také najde lásku, se v podání Pavla Oubrama dobře poslouchal.

Sidonka3
09.08.2021 5 z 5

Tohle je přesně můj šálek kávy! Dobrodružný, tajuplný příběh, kterému nechybí správné napětí, kriminální zápletka ani romantika a láska.
Čerstvě osiřelá, již dospělá Mary odjíždí za tetou, kde hledá zázemí a lepší život. Místo toho nachází psychicky zničenou ženu alkoholika, pracující v pochybném hostinci na slatinách, jemuž se slušní lidé vyhýbají. Postupně je odkrýváno proč i to, co má zůstat před očima nejbližších obyvatelů skryto. Jak se se situací Mary v neznámém prostředí vyrovná?
Nechybí gotické prvky, nebezpečné situace a přesvědčivé tajemno. Autorce se daří působivě popsat nehostinnou, romanticky pochmurnou přírodu, děsuplné příhody z hostince a třeba i vánoční, bezstarostnou atmosféru trhu. Postavy jsou dobře vykreslené (nejen psychologicky, přízračně bledého, zvláštně charismatického vikáře jsem viděla přímo před očima). Popisy anglické přímořské, bažinaté přírody s osobitým, drsným kouzlem pěkně doplňují příběh, snadno se jde do příběhu vžít. Romantika není kýčovitá, bezduchá ani naivní, je taková, jaká má být.
Kéž by všechny romanticky laděné historické romány měly podobnou úroveň, kdy kromě zábavy nabízí čtenářům i obstojnou sdělnou hodnotu.

MARTh
23.07.2021 5 z 5

Tak jsem se po více než třiceti letech vrátil zpět do let, kdy mi bylo -náct a kdy jsem vzal útokem knihovnu rodičů a postupně hltal všechny zajímavé knihy, které jsem v ní našel. Samozřejmě i Jamajku. Moc jsem se teď po letech na čtení těšil a.....rozhodně jsem nebyl zklamán. Právě naopak - Daphne du Maurier je naprosto skvělá vypravěčka, která dokáže bravurně popsat jak postavy příběhu, tak i prostředí anglického nehostinného venkova počátku 19. století. Skvělý, napínavý a romantický příběh psaný velmi příjemným jazykem....no já byl z knihy opět nadšen (a v duchu jsem si jen tak pro sebe "budoval" pokračování story Mary a Jema ) :-)