Hoši s dynamitem

Hoši s dynamitem https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45529/bmid_hosi-s-dynamitem-qVz-45529.jpg 4 25 4

Napínavý příběh o chlapcích z první republiky, kteří náhodou vypátrají dynamit, jímž chce lupičská tlupa vyhodit do povětří hráz, aby při nastálém zmatku mohla pohodlně loupit. Hoši tomu obratně zabrání a přivedou lupičům na stopu policii.

Meda77
20.01.2022 3 z 5

Spíše slabé dílko pro dorost doby dávno minulé. Nic o co bychom přišli a to ani ve své době.

Lupeš
21.11.2021 1 z 5

Strašlivé dílo, které čerpá ocenění z nostalgie dětských let, kdy se s ním většina čtenářů setkala. Ve skutečnosti jde ale o nepokrytou komunistickou agitaci a pokud budete s dětmi knihu číst, budete hodně přeskakovat. Všechny rozhovory o kapitalismu, politice a propuštěných dělnících jsou ale nakonec pouhou drobností, neboť román selhává ve všech směrech. Jednak selhává stylisticky, kdy velmi pomalé tempo prázdninového koupání vystřídá zběsilé tempo několik závěrečných stran plných zvratů, aby se vše ukončilo jakoby v půli věty a zásadní otázky rodinné tragédie jednoho z hrdinů zůstaly bez odpovědi. Dále selhává záměrem, neb není jasné, zda jde o politickou osvětu, tvrdý realismus dělnických rodin plných chlastu, bídy a zoufalství, nebo snad o šestákový román s mezinárodní bandou lupičů a vyloupenými bankovními pokladnami. Selhává i přehledností a ve vykreslení hlavních postav, neb v tom klubku dětí má čtenář cca do půlky knihy chaos, perspektiva vyprávění skáče z jedné postavy na druhou a až v závěru se ukáže, kdo je asi hlavním hrdinou. V neposlední řadě selhává i atmosférou, která slibuje prázdninové dobrodružství na pozadí obyčejného klukovského přátelství, jenže uprostřed dětské party je občas tolik vzájemné nevraživosti a nenávisti, že by to těžko snášel i román pro dospělé. Ale především (!) selhává morálně, neb to, co v rámci svého boje proti propouštění i proti lupičům chlapci provádějí je velmi problematické, není to však nijak glosováno, problematizováno, vystaveno soudu či podrobeno diskusi a náhledu z různých stran. Nevěrohodný závěr s glorifikací hlavních postav tak korunuje celé dílo, které mě jako starého nostalgika usvědčuje ze sebeklamu. Nebyla to jen doba Foglarů, byla to i doba Plevů.

Loubooker
02.11.2015

I mne se moc libila, kdyz mi bylo.. nevim..10 let? A mozna trochu vice, tak nejak:-}}
A ilustroval to velmi znamy a dnes velmi ceneny {na aukcich] vyborny malir a ilustrator Vlastimil Rada.

vitavita
31.05.2012

Jako klukovi se mi tato kniha velmi líbila a ....

Josef Věromír Pleva
česká, 1899 - 1985
1955  84%Malý Bobeš
1970  85%Robinson Crusoe (převyprávění)
1984  94%Budulínek
1968  71%Hoši s dynamitem
1960  75%Kapka vody

Kniha Hoši s dynamitem je v