Strach nad Bobří řekou

Pokračování Hochů od Bobří řeky začíná tam, kde skončila první kniha, tedy v Rokli úmluvy. Je těžká doba, různé spolky jsou zakazovány, a Hoši od Bobří řeky nevědí, co s nimi bude. Rikitan jim přináší novou třináctku bobříků, dalších zkoušek, daleko těžších než těch předchozích.
5.vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100001/strach-nad-bobri-rek-100001.jpg 4.3428

Hoši od Bobří řeky 2.

Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Olympia

Kniha Strach nad Bobří řekou

AnselmaAlois

Hochy od Bobří řeky zná - aspoň z doslechu - snad každý. Ne každý ale ví, že vyšlo také pokračování, které je oproti dílu prvnímu mnohem vážnější a smutnější. Je to takový důkaz, že ani ve foglarovkách nemusí být vše úsměvné, milé a bezstarostné. I zde se můžeme (překvapivě) setkat s beznadějí a smutkem, který se ale netýká pouze hrdinů knížky, ale celé temné doby do které je děj posazen. U autora jako je Foglar mě takový námět dost překvapil, ale uměla jsem ho ocenit a dokonce se mi to líbilo více, než většina jeho dalších děl. Zanechalo to ve mě nečekaně hluboký pocit.

Delphín
09.08.2020

První díl byl pohodový a sluníčkový. Toho se zde nedočkáte. Autor zde až nečekaně přitvrdil, a zasadil děj do období druhé světové války, a pohled na ni očima mladých chlapců. Je opravdu zajímavé, a pěkně sepsané, jak se střetává jejich původně bezstarostný klukovský život s temnotou tehdejší zlé doby. Atmosféra udavačství, strachu a nejistoty je zde vypisována naprosto skvěle. Možná je škoda nových bobříků, přišli mi už takoví nezajímaví a místy i zvláštní. Kdyby byli z celé knihy vyškrtnuti, ničemu by to nevadilo. Celá kniha se ale kolem nich netočí, a tak se nejedná o tak moc rušivý element. Tím jsou spíš místy nedodělané dějové linky (požár ve věži) a vcelku blbá práce s charaktery. Šťouraje zde psán dosti nesympaticky, Drobeček, který mě v prvním díle bavil a získal si mé sympatie, zde působí jako až přehnaně moc velký trouba. Zbytek hochů jsou povahově stejní, nebo spíše z toho při čtení budete mít takový pocit.
Kniha má samozřejmě pár chybiček, ale jedná se o velice dobré pokračování skvělého prvního dílu, který u starších čtenářů sklidí úspěch. Celkovou kvalitou to nejspíš první díl nepřekoná, co se ale literární strany mince týče, je druhý díl jasně na vrcholu. Spousta akce a očekávaných i nečekaných zvratů. Dojemný konec je poté krásnou tečkou za povedeným čtivem!

georginaa
13.07.2020

Pokračování už nemělo takový úspěch jako první díl, ale pořád to byla zábava. Nové bobříky byli složitější, než předchozí. Člověk je ale soutěživý typ, tak se snaží co nejvíce to jde překonat překážky.

Turlogh
11.07.2020

Pokračování hochů od Bobří řeky. Vcelku povedená kniha, nicméně kvality prvního dílu Hochů zdaleka nedosahuje. Příběh je psaný, zdá se mi, docela těžce, navíc i onen Nepřítel, jakožto Jestřábova reakce na období 2. světové války, je vylíčen v příběhu knihy dosti nejasně. Navíc jsem v příběhu narazil na drobné nesrovnalosti s první knihou Hochů, (např. Ludva měl při lovu bobříka odvahy zapadnout po pás do močálu, byť to ve skutečnosti byl Tichošlápek, apod.) Knihu lze samozřejmě doporučit k přečtení, nicméně já osobně ji řadím ke slabším foglarovkám. Howgh.

Luigi1
08.05.2020

Opět výborné vyprávění Jaroslava Foglara

Peetrs
10.02.2020

Skvělé pokračování Hochů od Bobří řeky. Foglar zde dávno před Hvězdnými válkami dokázal vytvořit tak temnou atmosféru, že by Darth Vader zbledl závistí. Černý nepřítel plný zla a nenávisti okupuje zemi Rychlých šípů. Množí se zatýkání, týrání i popravy celých rodin i s dětmi. Rikitan se svým oddílem statečných chlapců se musí ukrývat a oddíl je pronásledován nejen černým nepřítelem, ale i udavačem z Praporu (Vlajka) a udavači z řad nenávistných chlapců nazývaných hochy z oddílu "Přístavní povaleči", kteří se snaží klubu ublížit a vůbec si neuvědomují, že zrazují vlastní národ a mohou Rikatana a chlapce za nedovolenou činnost přivést až k trestu smrti. Foglar zde mistrně vykresleje temnou tvář starého města, věže, kde se klub tajně schází i odvahu s níž Rikatan a jeho oddíl pokračují ve skautské přísně zakázané činnosti. Pořádají dokonce letní tábory a nepřítel po nich usilovně pátrá. Temná, hrůzná doba a strach jako by utlumily i činnost oddílu, nové bobříky jsou snažší a rychlé a pouze hry v klubovně dokáží chlapce vyvést z temné skutečnosti. Pronásledování a hrůza z poprav chlapce ochromuje natolik, že ani důsledně nepátrají po tom, kdo je za záškodnickými akcemi proti jejich klubu (zapálení temné věže). Konec knihy, který je ve znamení naděje a hluboké víry Foglara v dobrý konec (stejně o něm píše i Škvorecký v Miráklu - jediného ho v knize uvádí pravým jménem a je fascinován jeho vírou (68 rok), že vše musí dobře dopadnout ... nedopadlo). Ale Rikitan tak dodá chlapcům potřebnou odvahu a víru a chlapci se nebojí postavit nepříteli i za cenu ohrožení vlastních životů. Po přečtení této knihy jsem začal číst tzv. severské krimi a uvědomil si, jak skvělý je Foglar vypravěč, jak temnou a hrůznou atmosféru ve své čtivé knize vytvořil a jak neuvěřitelně předběhl dobu. Severská krimi bledla závistí. Závěr Strachu nad Bobří řekou ocení spíše lidé starších ročníků. Úvahy nad mládím je naplní nostalgií a smutkem, nad tím, co nenávratně zmizelo. 5 hvězd je málo!

n.ezn.amy
24.11.2019

Pokračování Hochů od Bobří řeky, kdy fungování skautů za okupace bylo o velké odvaze, za mě dobře popsaná atmosféra Protektorátu. Ač trochu tísnivá a smutná kniha, za mě velmi čtivé

danny_21
06.08.2019

Temnější a chladnější pokračování lovu dalších 13-ti bobříků se starými známími na známén místem, tentokrát poznamené mrazivou atmosféřou protektorátu. Pořád dobré, první díl ovšem nedostižný - 80 %