Hoši od Bobří řeky

Hoši od Bobří řeky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102873/hosi-od-bobri-reky-102873.jpg 4 1989 214

Hoši od Bobří řeky série

Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, který dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Zamilovávají si přírodu, podle zálesáka Roye loví bobříky a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády. Ve své klubovně Bobří hrázi i v přírodě spolu prožívají nesčetná dobrodružství.... celý text

Marekh
01.04.2020 5 z 5

Kniha HOŠI OD BOBŘÍ ŘEKY je čtena generacemi čtenářů a já jsem se k této knize dostal až nyní v dospělém věku. Na základní škole jsem si půjčoval z knihovny časopisy RYCHLÉ ŠÍPY. Knihu určitě doporučuji také dnešním mladým čtenářům, ačkoliv jsem si vědom, že asi většina mladých čtenářů dá přednost jiným knihám ze současné doby. Podle mých zkušeností tuto knihu stále rodiče kupují svým dětem, i když v menším množství než ostatní knihy pro dětské čtenáře. Knihu hodnotím na 5*.

Souhlasím se všemi zásadami a radami, které RIKITAN vštěpuje našim dětským hrdinům. Líbila se mi také detektivní zápletka ohledně Zelené příšery. Autor na konci některých kapitol nabádá dětské čtenáře k různým úkolům, anebo jim dává různé rady, aby se zamysleli sami nad sebou.

V knize se vyskytují také ilustrace a kniha je opatřena také DOSLOVEM, ve kterém se čtenáři dozvědí více o vzniku a vydávání této knihy.

boxas
17.03.2020 5 z 5

V mém hodnocení je asi i dost nostalgie, nicméně si myslím, že tohle je jedna z nejlepších knih mého dětství. S jakým nadšením jsem tehdy plnila (a splnila) jednotlivé bobříky, dokonce i bobříka hladu! :-)
Jen s bobříkem mlčení jsem měla problém, ale i ten jsem nakonec a asi na podesáté zvládla...

capino
27.02.2020 5 z 5

Dostal jsem od Ježíška a po letech znovu přečetl jedním dechem. Dnešní děti bohužel Foglara většinou neznají. Škoda, myslím, že by si z jeho knih mohly mnoho odnést.

v-turek
10.02.2020 5 z 5

Četl jsem synovi před spaním. Měla by to být povinná četba pro všechny kluky do cca deseti let, ale obávám se, že v dnešní době mají, bohužel, zcela jiné zájmy a představy o kamarádství a trávení volného času, než v době mého dětství :-/

Halt468
05.02.2020 5 z 5

Super!

PetrCepek
18.12.2019 5 z 5

Patnáct let jsem dělal dětem vedoucího a přál si být dobrý jako Rikitan. Jenomže ono to pořád nejde a ti babříci už taky nejsou to NEJ co dříve bývaly.

verunka7498
14.12.2019 5 z 5

Četla jsem tak před tréma roky ale co si pamatují tak se mi líbila.

Daveson
20.11.2019 5 z 5

Kniha Chlapci od Bobrej rieky patrí k takým knihám, ktoré keď chytíte do ruky tak ju musíte prečítať do posledného slova. Príbeh týchto chlapcov dokáže odpútať od každodennej reality a voviesť nás do čarokrásneho sveta dobrodružstiev. Odporúčam všetkým skautom aj milovníkom klasických foglároviek.

b2z
26.08.2019 5 z 5

Hoši od Bobří řeky jsou asi obecně se stínadelskou trilogií široké veřejnosti nejznámější. Příběh o dobrodružství party správných kluků, kteří si všímají svých odlišností a i proto jsou si blíž. Rikitan používá k osvětě drabet manipulativní techniky, ale myslím, že tento přístup koresponduje s dobou. Detektivní zápletka v druhé části knihy potrhla kvalitu. Vzpomínám, jak jsem byl při prvním čtení úplně napnutý. Kniha byla i několikrát načtena. V devadesátých letech ji pro Český rozhlas namluvil bezvadně Ladislav Mrkvička. Z důvodu, že se jedná o rozhlasovou hru, je text krácen, ale velmi citlivě. I dneska si pamatuji, jak jsem na chatě o prázdninách každý den čekal na pokračování. V roce 1998 ji pro Český rozhlas namluvil i Alfred Srejček, kdy jeho podmanivý hlas doprovází kytara Štěpána Raka. Bohužel se jedná pouze o výběr kapitol. Ale v roce 2018 doprovodila audiokniha načtená Janem Medunou nové knižní vydání. A tentokrát se jedná o načtení celého příběhu. Mohu jen doporučit! Díky, pane Foglar!

Broukodrak
19.08.2019 5 z 5

Hoši od Bobří řeky se mi hodně líbili, protože to bylo něco jako skaut a já na skauta chodím, měli tam i tábor a něco jako celotáborovku. Líbí se mi příběhy, ve kterých jsou různé tábory a spaní v přírodě (Ransomovky atd). Moc se mi líbilo, jak tam plnili bobříky a tvořili tábor, taky nebyl špatný první výlet se závodem. Doporučuji skautům, kteří už byli na táboře.

(Maminka říkala, že když studovala, tak měli učebnici, které říkali Zelená příšera.)

VitoP
16.08.2019 5 z 5

Jako člověk, který chodil do skauta je to pro mě velice blízké. Velice rád vzpomínám na zážitky z táborů i na lovení bobříků (u nás se lovili tři orlí pera). Prostě doba správných chlapů/ců.

tataboi
02.08.2019 5 z 5

Poprvé jsem četl v roce 1969 a potom mnohokrát. Příběh hochů od Bobří řeky mě fascinoval, chtěl jsem prožít to co oni. Chtěl jsem být jako oni. V následujícím čase se mě to částečně povedlo a dnes po padesáti letech mohu konstatovat že ve mě něco z hochů od Bobří řeky zůstává.

aneta1897
28.07.2019 5 z 5

úžasná kniha s úžasným příběhem, z "nezkažené" doby... dnešní optikou, bohužel... jak by kdo koukal na Rikitana, kdyby řekl dvěma klukům: "přijďte za mnou, ukážu vám, jak prožít úžasná dobrodružství" :(

jprst
24.07.2019 5 z 5

Hodnoceno z pohledu věku, ve kterém jsem příběh četl a podle mne neměl chybu. Při svém současném věku se raději hodnocení vyhnu. Za výrazné plus ale považuji skutečnost, že všechna (tedy 5) vnoučata nepronesla v mé blízkosti k příběhu žádný záporný komentář, což zase až tak obvyklé nebývá. Takže je to asi chytlo.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Vždycky jsme se my dva bratří hádali, jestli je lepší Foglarova kniha Hoši od Bobří řeky nebo Záhada hlavolamu. Ať už je to tak, či onak, tato velmi výchovná a dobrodružná kniha je opradu bezchybná. Celou cestu, přípravy, stanování, zelenou příšeru apod. jsme s hochy a s Rikitanem prožívali plnými doušky toho svěžího dechu, které Skautovy knihy (přirozeně) mají!

decouble
28.05.2019 5 z 5

Optikou šestiletého kluka, který přečetl první knihu, je to za 5 hvězdiček. Dnes by to bylo samozřejmě na hraně guilty pleasure. To dušínství, které sálá z Foglarových nejkladnějších postav se rozhodně vyrovná klaďasům typu Superman či Brandon Walsh.

Nikdy jsem nesplnil bobříka hladu a mlčení, protože mi to doma zakázali! Ha!

1amu
11.05.2019 5 z 5

Jedna z nezapomenutelných knih (kterým dnes říkáme kultovní) oslovila několik generací. Jednoduše proto, že být skautem bylo něco, co se nedalo srovnat s pionýrem (i když i tam bylo pár výjimek).
Lov bobříků je legendou. Samozřejmě jsem je lovil také. Vzpomínám, že v mém případě byl ten nejtěžší - bobřík celodenního mlčení . Musel jsem se opravdu hodně snažit a jednalo se o hodně pokusů.
Nostalgie je mnohdy krásná...
Dovětek:
Dobré knihy se občas kradou (či zapomenou se majiteli vrátit). V tomto případě se tak stalo 2x !

mot33
22.03.2019 4 z 5

Klasika ke které jsem se vrátil po letech,a přečetl není co dodat .

Tereza K.
04.03.2019 4 z 5

Velmi laskavá kniha s napínavým příběhem, která pohladí po srdci a dokáže čtenáře vzít do divoké přírody Sluneční zátoky a prožívat všechna hluboká přátelství společně s postavami. Zvláštně, když do stejných míst jezdí člověk sám tábořit :-)

dawson321
03.02.2019 5 z 5

Povinná četba všech skautů a trampů.