Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kdysi dávno si lidé mysleli, že v horách žijí nestvůry. V době osvícenství mnozí cestovatelé stoupali na hřebeny, aby zakusili vznešeno. Nedlouho poté alpinisté horečně dobývali vrcholy a štíty ve jménu vlasti. Odkdy dokážou hory tolik fascinovat lidskou mysl a co nutí nesčetné dobrodruhy, aby v horských výšinách znovu a znovu riskovali zdraví i život? Ve své literární prvotině, která se vzápětí stala klasikou, nás Robert Macfarlane provádí místy koncentrovaného času a zničující krásy, kde lze zažít ryzí strach i opojnou závrať z vlastní bezvýznamnosti. Za Hory v hlavě obdržel Macfarlane řadu ocenění, mimo jiné Somerset Maugham Award nebo Guardian First Book Award, a na motivy knihy vznikl také pořad vysílaný televizní stanicí BBC....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391645/big_hory-v-hlave-dejiny-jedne-fascinace-2yA-391645.jpg 3.718
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Sport

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Mountains of the Mind: A History of a Fascination, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace

soukroma
01.05.2020

Velmi neotřelé pojetí pohledu na hory. "Co se hor týče, .. došlo k nesmírnému posunu vnímání. Vlastnosti, pro něž byly hory kdysi zatracovány - příkrost, pustota, nebezpečnost -, se začaly počítat mezi jejich nejvíce ceněné rysy."
"Když se podíváme na krajinu, nevidíme, co v ní je, nýbrž především co si myslíme, že v ní je. Krajině přisuzujeme kvality, kterými sama o sobě nedisponuje - například divokost či nehostinnost -, a podle toho ji hodnotíme. Jinými slovy krajiny čteme, interpretujeme jejich formy ve světle vlastní zkušenosti a paměti, a ve světle sdílené kultrní paměti."
"Kámen, skála a led podléhají podstatně méně ochotně dotyku ruky nežli představám, a hory světa se často ukázaly jako vzdornější, fatálně skutečnější než hory mysli."

Kniha mne velmi příjemně překvapila, protože se zhostila pohledu na hory snad ze všech úhlů a věd včetně geologie, historie, psychologie, medicíny, náboženství a Darwinismu a s velmi vítaným literárním pohledem - vlastní zkušenosti velkých psavců (méně jiných umělců) a zobrazení hor v jejich dílech. A to vše se prolíná s autorovými postřehy a zážitky z nejrůznějších končin světa.

Vzhledem k odbornému záběru a odkazům na literární díla by si kniha rozhodně zasloužila rejstřík.

simonit
13.12.2019

Pravdivé...
Doporučuji přečíst a zamyslet se :)


pajaroh
27.08.2019

Kniha je psána esejistickým stylem, obsahuje zajímavé informace, úvahy a osobní pohled, ale ucelenější forma by knize jen a jen prospěla. Takto autor skáče ve svých myšlenkách z historie do současnosti či vlastního dětství a mně dělalo problém je sledovat a neupadnout do "očního" = bezmyšlenkového čtení. Přitom u takového tématu bych nevěřila, že je to možné...
Nejvíce mě potěšilo vzpomínání na dětství a vlastní zážitky ze Skotska a z mého oblíbeného Cairngorms, ale byly to jen takové záblesky a klidně jim autor mohl věnovat více prostoru.

"Když Mallory zlezl Everest, byla to poslední bašta nedobytné země, "třetí pól". Dnes je z něj gigantický, nevkustný, zamrzlý Tádž Mahal, důmyslně ozdobený svatební dort s propracovanou ledovou polevou, po němže horolezecké společnosti rok co rok lifrují stovky nezkušených klientů nahoru a dolů."

- bohužel mělo hodně nesprávných lidí hory v hlavě...

Tyet
23.08.2019

Popravdě jsem od hlubinného ekologa Roberta Macfarlaneho čekala trochu jinou knihu. Doufala jsem, že se dozvím něco skutečně hlubokého o lidské lásce k horám, o fascinaci, posedlosti a úžasu, kterou v některých lidech vzbuzují. Kniha je pro mě poměrně chaotickým souborem historických faktů, úryvků a citací proložená zřídkavými autorovými horskými zážitky. Nejvíc se mi líbila kapitola, která vypráví příběh Malloryho, a tam jsem možná konečně našla to, co jsem v knize hledala. Byla jsem zkrátka plná očekávání, která tahle kniha nesplnila, ale nakonec člověk by neměl nic očekávat ani předpokládat, žejo?

Jonny
27.05.2019

Na mě asi moc složitá kniha. Text mi přišel neucelený, ztrácel jsem se v něm. Respektive, ztrácel jsem pozornost. Pokud šlo o samotné autorovo vyprávění, tak to bylo fajn (i pokud vyprávěl příběh někoho jiného). Ale jakmile se přešlo na úvahy a popis historie...
Pokud by vás kniha zpočátku nenadchla, tak přeskočte k předposlední kapitole – popis zdolávání Mount Everestu stojí za to, myslím.