Hory a nekonečno

Hory a nekonečno https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457856/bmid_hory-a-nekonecno-9NU-457856.png 5 146 41

Viktorka se během své sedmiměsíční cesty vydala pěšky přes Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Azérbájdžánu. Kniha je plná veselých i napínavých příběhů a rozhovorů s místními obyvateli, doplněných pozorováním toho, jak se při osamělém čase v horách proměňuje poutníkovo vnímání věcí a životních hodnot. Dozvíte se, jak se autorka vyrovnávala s pozorností, kterou osamocená žena na cestách vzbuzuje, se strachem, hladem, nepřízní počasí a byrokracií. „Je to kniha o člověku, který tyto fascinující země pod Kavkazem prošel, bavil se tu s lidmi, vzdoroval dešti, horám i vlastní slabosti. Potýkal se s nejistotou a nepohodlím, a šel dál. Taková cesta má prostě svůj smysl.“ píše spisovatel Aleš Palán. V doslovu ho doplňuje filosofka Anna Hogenová: „Mezi ty, kteří jsou živou vodou naší každodennosti, patří i Viktorka Hlaváčková se svým vyprávěním, jehož rezonováním je jediné: člověk je jen rozhovorem a jde jen o to, aby tento rozhovor byl opravdový a nikoli jen trapným zážitkem, který se dá koupit.”... celý text

poutnik66
poutnik66
06.01.2022 5 z 5

Viktorka je neuvěřitelná ranařka. A tenhle cestopis jsem s chutí četl nejen kvůli cestopisné rovině, ale také jako příběh osobitého člověka s mnoha laskavými momenty, vtipnými historkami a moudrými postřehy.

bod
bod
22.09.2021 5 z 5

Škoda, že tu není hvězdiček šest...., první cestopis, který jsem četla, prožitý a napsaný ženou, tak nevim jestli to není náhoda, že proti těm mužským je upřímnější a hlubší. Jinak naprosto souhlasím s předchozím komentářem, opakovala bych.

katarina4591
katarina4591
29.08.2021 5 z 5

Pro mě jsou Hory a nekonečno knížkou letošního roku. Tolik myšlenek, které mi jsou tak blízké až jsou vlastní. Hodně respektu, lásky a krapet drzosti. Díky za tento zážitek.

"Jsem planeta a planeta je mnou"

keselylenka
keselylenka
09.08.2021 4 z 5

Opět velmi dobře napsaný cestopis. Baví mě, jak ženy dokáží často cestu popsat mnohem emotivněji a zaměřují se na někdy možná banální prožitky. Baví mě, že to není jen o kilometrech a správném batohu. U Viktorky jsem se ale poprvé setkala s tím, že přiznává, že jít sama holka má své úskalí. Podle mě je to dobře a patří to k tomu.

Lachtaan
Lachtaan
25.07.2021 4 z 5

Největší chybou těch opravdu poutavých knížek je ta, jak rychle vám utečou. Až mi přišlo, že v Ázerbájdžánu jsme se dlouho nezdrželi. Pravděpodobně to bude tím, že tam nemuslimský turista žádaný fakticky není, jinou formou než těmito cestopisy se ale o takovýchto zemích člověk doví velmi těžko.

Horal123
Horal123
22.07.2021 5 z 5

Cestopis jako žádný jiný. Viktorka je těžký drsňák největšího kalibru. To co dokázala, je neuvěřitelné. I když s některými autorčiny názory nemusím zcela souhlasit, nic to neubírá na tom co dokázala jak na treku, tak i při psaní. Opravdu velmi inspirující. Když máš vytoužený cíl, cestu si najdeš.

Nyangumi
Nyangumi
02.06.2021 4 z 5

Tak mladá a tak odvážná, ne opravdu, autorka musí mít koule a ocelovou výdrž. Občas zdálo by se, postrádá i pud sebezáchovy, ale o to je čtení zajímavější. Krásná příroda, téměř filozofické úvahy o bytí a člověku vůbec, lidech a zvířatech které potkává na své dobrodružné cestě. Opravdu stojí za přečtení.

Aniday
Aniday
04.05.2021 5 z 5

jako by mi vlila živou vodu do žil...

Niffler
Niffler
25.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Viktorka popisuje spoustu vlastních myšlenek a přístupů, které mi byly velmi blízké. Cítila jsem se, jako když mám s někým hluboký rozhovor plný porozumění. Na druhou stranu její dobrodružství byla natolik jiná, než jaká jsem zatím zažila, o jakých jsem četla či slyšela. Děkuji za vytržení z každodenní reality a zároveň přenesení do té reality skutečné. Protože nežijeme vlastně jen v iluzi a ten pravý svět čeká tam venku?

andik007
andik007
17.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Zajímalo by mě co Idan a Petr. Dozvíme se to někdy...

intelektuálka
intelektuálka
27.02.2021 5 z 5

Od Černého moře přes Kavkaz k moři Kaspickému ....
S lasturou v batohu - jako pozdrav jednoho moře druhému ....

" Nemám větší motivaci, proč se stále dokola vydávám do hor, než chvíle, kdy si mě krajina bere a dává mi poznat mě samou jako nedílnou součást světa....

Jsou to krajiny, v nichž se člověk bezprostředně setkává s nekonečnem....
Jsou to přírodní nekonečna ...."

Sama na vrcholu hory s nikde nekončící dálavou ...a pocit sounáležitosti ....

Viktorko - to se povedlo / a já trochu závidím.../

Rooz
Rooz
24.02.2021 5 z 5

Pět hvězd tu nedávám jen tak ledajaké knize. Musím se v ní najít a musí mě nějak obohatit a něco ve mně zanechat a vzbudit. A to se Viktorce povedlo měrou vrchovatou. A musím říct, že jsem to moc nečekal, o to příjemnějším překvapením kniha byla. Navíc chci zdůraznit, že tam nebylo jediné hluché místo. No vlastně jedno přeci jen bylo. Doslov za mě ke knize vůbec nepasuje a je takový přemrštěně pateticko-filosofický. Ale ten nepsala Viktorka, takže všechno v pořádku. Skvělá kniha!

Juagustin
Juagustin
02.02.2021 4 z 5

Dóóst dobrý a inspirativní cestopis. Oceňuji, že nejde o popis cesty, ale o živé a bezprostřední zachycení zajímavých příhod a hlavně setkání s lidmi. Autorka je osobní, otevřená, bere nás s sebou nejen na Kavkaz, ale i do svého nitra. Ovšem za nejhodnotnější považuji pasáže úvah o smyslu toho všeho, o radosti, utrpení, prožívání přítomného okamžiku. Z kapitoly Zvíře a nekonečno: "Nemám nejmenší pochybnost o tom, že svět vznikl nebo byl stvořen v každém svém detailu i celku dokonale krásným a že člověk vznikl nebo byl stvořen tak, aby s tou krásou dovedl být v naprostém souladu."

VlaMal
VlaMal
14.01.2021 5 z 5

Knížku jsem podpořila hlavně proto, že mám Kavkaz a tamní lidi ráda, vždy jsem zvědavá, jak tu oblast vidí jiní. Trochu jsem se bála, že to povídání bude šité horkou jehlou a nedotažené, ale vůbec ne. Žádné stylistické škobrtání a gramatické chyby, jak to často bývá, když píšou lidé popisující svoje zážitky (pokud to tedy pečliví redaktoři nevylepší), nerušily.
Kniha jistě osloví všechny, kdo mají k takovému stylu cestování a žití vztah. Není to naštěstí (jen) sbírka veselých historek a dobrodružných příběhů, ale Viktorka umí působivě vystihnout hloubku svých pocitů a motivací. Je to obdivuhodná mladá žena, která dělá neobvyklé věci, ale s pokorou a rozvahou. Žádné esoterické třeštidlo, na které by musel anděl strážný neustále dohlížet. Jsem ráda, že nejen cestuje tak, jak cestuje, ale že o tom i píše.

avokado4
avokado4
13.01.2021 5 z 5

Opravdu moc pěkné a kvalitní čtení. Souhlasím téměř se vším, co bylo napsáno v předchozích hodnoceních, jen bych opakovala již napsané. Knížka patří mezi ty, u kterých lituju, že už jsem na konci a bude zařazena mezi mé top cestopisy.

salamandrina
salamandrina
26.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha. I když mě dalkový treky a hory tolil nelákají, mám radši “jen” chození, tak tohle se četlo samo. A to díky síle autorky. Ne vždy mi sedla, ale děsně mě to bavilo číst. Bylo to totiž strašně normální a lidský. Pro mě velká inspirace a to nejen co se týká nachozených kilometrů.

hulina
hulina
17.12.2020 5 z 5

Prostě, kupte si to :-).

Je to příběh o radosti ze života, o tom základním, co je skryté pod civilizační nálepkou.
A taky o velké odvaze.
Navíc se kniha dobře čte, má dobře vyvážené cestopisné kapitoly s osobními dojmy, trefnou ironii i pochopení. Všechno do sebe zapadá.
Jsem nadšena, jdu ven :-).

pajaroh
pajaroh
04.12.2020 5 z 5

"To, že je člověk v pohybu šťastný, je úplně samozřejmé. Problém současné civilizace je v tom, jak udělat šťastného člověka, který zůstává na místě." (A Palán)

Po několika holčičích PCT cestokvaškách konečně dobře napsaný cestopis ze zajímavé cesty.
Líbí se mi styl vyprávění, nástin popisu konkrétní trasy, okolních reálií, lidí i vlastních pocitů, oživení ve formě vzpomínek na dřívější pouť či setkání, střídání stylů v kapitolách.
A i když tato část země není mému srdci až tak blízká (vojáci, zákazy, neustálé doptávání...) a touláním zůstanu na studeném severu, samotné hory Kavkazu, příroda a opuštěná místa musí být neuvěřitelně nádherná.
Prostě dobrý cestopis po obsahové i literární stránce - a to je v tomto žánru vzácné.

"Vnímám teplo, vůni trávy, ticho... a dostávám se do stavu absolutního klidu. Proberu se smířená s nevyhnutelností vlastní smrti a smířená se svým dostavadním životem, neboť vím, že navzdory všem chybám jsem jej prožila nejlépe, jak jsem dovedla."

PoHvězdách
PoHvězdách
26.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Hory a nekonečno, má osobní Bible! V té knize se mísilo všechno do kupy, jak vlastní zážitky s cestováním o samotě, tak láska ke gruzínským horám.
Pasáž s celníky před průsmykem Antsunta mě zvedla ze židle a běžela jsem za partnerem: "to musíš slyšet, Viktorka potkala ty samé co my!"..ano, každý, kdo tamtudy prochází se s těmi celníky potká. Nás tenkrát po celodenním dešti nechali u sebe usušit veškeré mokré oblečení, prolívali nás nekonečnou zásobou čaje s medem a nenechali nás jít spát bez večeře.
V těch horách jsem sama nebyla, ale předtím jsem o samotě chodila. Ani jsem nečekala, že se ve Viktorčiných pocitech tolik najdu. Hororové sny, o kterých jsem myslela, že se zdají jen mě, sounáležitost s přírodou a slušné požádání a poděkování.
Viktorko děkuji, děkuji že Tvoje kniha je tu a všem z nás, kteří jsme se často bolaví a zlomení předčasně vraceli ze svých vysněných cest, ukazuje odvahu a sílu dřímající v jedné odhodlané mladé ženě!
Děkuji!

Vyslousi
Vyslousi
25.11.2020 5 z 5

Prave docteno a je mi to dost lito. Cetlo se jedna basen a pripadalo mi jako bych na te ceste mohla byt taky, tak hezky ctive je to pocteni. Viktorka lici zazitky na ceste tak, ze mate pocit, ze se skrabete po horach s ni nebo se smejete u mraziciho pultu, kdyz se snazi zjistit z jakeho masa jsou klobasy v obchode. Krasnych momentu i hlubsich zamysleni je mnoho a vse tak hezky plyne. Doufam ze se dockame dalsi knihy od tehle vyjimecne zeny!