Šťastný návrat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha se odehrává ve vodách Latinské ameriky, kam je kapitám Hornblower na své lodi Lydii vydává podporovat vzpouru velkostatkáře El Suprema proti Španělům.

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65898/hornblower-stastny-navrat-IBZ-65898.jpg 4.449
Série:

Hornblower 6.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda
Originální název:

The Happy Return, 1935


více info...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Šťastný návrat

Elerrina
10.10.2020

Šťastný návrat je první napsanou knihou z hornblowerovské série, autor totiž začal psát příběh svého hrdiny kapitána Horatia Hornblowera odprostředka a později napřeskáčku dopisoval jeho dřívější poručnická a pozdější admirálská léta.
V tomhle příběhu Horatio dopluje na tichomořské pobřeží tehdejší Nikaragui s tajnými rozkazy podpořit tam povstání proti Španělům. Jenže vše se pochopitelně vyvine jinak, z šíleného místního diktátora, který měl být jeho spojencem, se stane nepřítel, a s ukořistěnou lodí původně předanou diktátorovým vojákům musí nakonec kapitán Hornblower svést strašlivou bitvu. A aby toho nebylo málo, byl ještě donucen přijmout na palubu urozenou anglickou dámu, kterou dlouho pokládá za nepříjemnou přítěž, aby se do ní během návratu do Anglie postupně zamiloval.
Všechny Foresterovy romány (uvádím autorův pseudonym, který je známější než jeho skutečné jméno), které jsem dosud četla, mají zvláštní, nerománovou výstavbu, spíš se jedná o dokumentaristický způsob zachycení děje a zároveň duševních pochodů hlavního hrdiny. Ten je navíc opravdu zvláštní a komplikovanou osobností, dá se říci génius pronásledovaný svými vnitřními démony. Rozhodně to není typická dobrodružná literatura, na to jsou detailně puntíčkářské popisy každodenního života na lodi a krutosti bitvy a jejích následků příliš realisticky vyobrazené.

kralika
26.11.2017

Mám poněkud rozporuplné pocity. Na jedné straně skvělý popis námořního boje, kde autor ukazuje svou kompetenci a uvěřitelný nepřekombinovaný příběh. Na straně druhé pocit, že tam něco chybělo - román to není plastický, tedy s výjimkou titulního hrdiny, protože o jeho podřízených a jejich vztazích a starostech se nedozvíme vůbec nic. Takhle mi to přijde poněkud ochuzené. Ale to nic nemění na tom, že jde o pozoruhodné dílo už jen vhledem do psychologie kapitána lodi a jeho vnitřních bojů, jež je fantastický.


MayB2
27.07.2017

Dobrodružná knížka na úrovni.

elcapitano
29.05.2016

Mám moc rád knihy s tématikou námořní historie. Toto je moje první setkání s Horatiem Hornblowerem v knižní formě. Začal jsem nějak nelogicky v prostřed serie, ale upřímně, zatím jsem se nezorientoval natolik, abych věděl, kde přesně je začátek. Ale vůbec to nevadilo. Horatio je dost specifický kapitán, až jsem překvapen některými jeho vlastnostmi.
Je znát, že knihu psal autor s velkým vhledem do námořní problematiky. Autor se úplně vyžívá v co nejpřesnějším popisu kdejakého manévru a musím dodat, že i já jsem si tyto popisy velmi užíval a úplně cítil kymácní lodi a vítr v poslední košové plachtě :)
Nedávám pět hvězdiček proto, že ač tu pěju na knihu chválu, tak je samotný příběh poněkud jednoduchý.
Taková poznámka pod čarou: nabízí se srovnání s Jackem Aubreyem od Patricka O'Briana a mám dojem, že v tomto srovnání Hornblower malinko nestačí s dechem.
Nicméně, už se těším na další díl.

kalache
01.01.2015

takovou knihu nemůže napsat nikdo jiný než Angličan....skvělé...

Baronek
16.07.2014

Super kniha,doporučuji

Baronek
16.07.2014

Super kniha,doporučuji