Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70653/mid_ze-sveta-lesnich-samot-0Mf-70653.png 4 390 100

První kniha volné románové trilogie (volně navazují romány "V ráji šumavském" a "Kam spějí děti" - vyšel též pod názvem "O srdce člověka"). Děj románu se odehrává na Šumavě na samých bavorských hranicích. Jádro tvoří vylíčení tvrdého života obyvatel horských samot, dřevorubců, lesníků, podloudníků a pytláků.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Pro mě Šumaváka je to srdeční záležitost. Kniha popisuje těžký život šumavských horalů na konci 19.století.

Elerrina
06.12.2019 4 z 5

"Kdyby jedovatý pohled usmrcoval, ani jeden z dřevařů by nezůstal naživu, takovým okem si je hajný přeměřil."

Do Pürstlingu přichází nový revírník a s překvapením se dovídá, že před tím tu panoval Divoký západ. On si ale přivedl manželku z maloměsta a nového adjuknta a hodlá žít jako civilizovaný člověk. I navzdory hajnému Vavruchovi, starému zarytému zabijákovi. Jak to asi může dopadnout?

Hodně dlouho se seznamujeme spíš se všedními starostmi obyvatel samoty. S barvitými popisy výjmečných a nemilosrdných šumavských pralesů, s těžkou vyčerpávající prací i s ubíjejícím nicneděláním, které nastane, když počasí nedovolí vycházet. Kromě toho se řeší manželské a milostné trable a zásadní otázka, jaká žena se vlastně hodí pro lesníka v této osamělé pustině (správná odpověď: žádná). V poslední třetině naberou události docela dramatický spád, doposud utichlá válka s bavorskými pytláky a zloději dobytka se totiž znovu rozhoří a zasáhne do života každého z nich. A nevyzpytatelná příroda také ještě neřekla poslední slovo.
První a dle mého názoru nejlepší Klostermannův román.

oladnb
04.11.2019 5 z 5

Za mě 5 hvězd bez váhání od začátku do konce. Nestává se mi často, že by mě kniha stejně nadchla na začátku jako na konci a držela mě po celou dobu ve stejné mire spokojenosti nad obsahem. Byl to balzám na duši, predstavuji si stále tu starou drsnou Šumavu a život, jaký se zde žil. Kniha je nezna, ovšem nechybí ji napětí, napletka, milostný příběh i popis krajiny. Tesim se na druhy dil. Dekuji a doporučuji.

Vidlička
29.10.2019 3 z 5

SPOILERY.
Zvolání Naděnky Urbánkové před samotou dědy Komárka, že z toho úplně na člověka dejchne Klostermann, mě přivedlo k dojmu, že to bude idylické vyprávění z romantické Šumavy, a ono ejhle - asi četla jinou Kadlovu knihu... Z tohodle dejchal akorát zmar, smrt, hniloba a zoufalství. V podstatě se tam za celou knížku nestalo nic hezkýho, ba naopak. Myslela jsem, že když na konci postihla lesy taková katastrofa, že se Kořán hecne, postaví si Blbečku (é, pardon, Zdeničku) do latě, zůstane tam a pokusí se zmírnit následky, ale on prachsprostě podpantoflácky zdrhnul. Ale on to KK zmiňoval celou dobu, že městský tam dlouho nevydržej... A pořád o tý nudě, no je vidět, že to psal chlap, protože ženská se nudit nemá čas, nedokázala jsem furt pochopit, proč se prostě nezačnou zabývat nějakým koníčkem - naštípám víc loučí (o dřevo tam teda nouzi neměli) a začnu třeba vyřezávat, nebo si nechám dovézt z města haldu knih (tam by to bylo pro nás knihomoly v zimě ideální místo na všechny nedočtený restíky, co ;-)), nebo něco. Prostě mi pili všichni nehorázně krev (hlavně ta bába Nany), ale nutno přiznat, že KK popisoval pouze realitu té doby a přiblížil čtenáři také jiné kouty Čech než jen třeba zidealizované Ratibořice. Celou dobu se mi vtírala do hlavy myšlenka, proč tam teda v prvopočátcích lidi vůbec lezli, když se tam skoro nedalo žít (no asi kvůli dřevu/prachům, jak jinak).Takže suma sumárum - knížka zajímavá, čtivá, ale pro mě asi Klostermannova poslední. Svejch prud mám dost, nemusím si číst ještě o cizích...

druzickaster
30.08.2019 5 z 5

Opět jedna rozposlouchaná a posléze dočtená. Klostermann umí popsat nádherně přírodu, mimochodem tohle tehdejším lidem závidím, ty neproniknutelné stoleté lesy a pralesy. Pak už jim závidět není tak nějak co. Velice krušný život, pytláci, dřevorubci, hajní, fořti, vše v jednom nesmiřitelném ringu. Obrovský kontrast vzdělaných a nevzdělaných lidí, jejich segregace atd. Každopádně kniha je to výborná, psaná moc krásným jazykem a můžu jen doporučit. A super jsou i ilustrace v e-booku z Knihovny města Prahy. Je zdarma ke stažení, tuším že i tady na serveru.

olga8832
19.06.2019 5 z 5

Zajímavý vhled do života lidí té doby i života na lesní samotě. Dost mne překvapilo to nesmírné sektářství. Kniha krásná.

hanap
03.05.2019 5 z 5

Poslouchám jako četbu na pokračování v rádiu. Je to úžasné. Určitě si seženu další jeho knhy a určitě se vydáme na Šumavu.

maryzka
03.04.2019 3 z 5

Zajímavá kniha o Šumavě, která nebyla tak objevována turisty,kdy byl na Šumavě tvrdý život a lidi museli být tvrdý tak, aby přežili. Je to zajímavá doba, ale spíš už patří některé části k historii, ale lesní kalamity zdaleka do historie nepatří.

soukroma
02.04.2019 3 z 5

Vlastně takový historický místopisný psychologický román; autora nevyhledávám, ale když jsem dala šanci Stifterovi, musela jsem totéž učinit i Klostermannovi. Byla jsem docela překvapená živostí stylu, a to nejen co se týče popisů přírody a atmosféry související s drsným počasím, ale i co se týče psychologie té skupiny hlavních hrdinů (revírní s novomanželkou, pomocník, hajný a jeho rodina), k nimž se postupně přidávají i další postavičky odlišných typů.
Originální autentické prostředí dobře vystižené (což bylo hlavní autorovou snahou) je tak slušně podtržené vcelku napínavým, dramatickým příběhem. Na rozdíl od Stiftera tedy nejde hlavně o poetický obraz šumavských hvozdů, ale o přiblížení reality běžného drsného života tamních obyvatel rodilých i dočasných přespolních.

DuncanIdaho
31.03.2019 5 z 5

Tato kniha popisuje nelehký život horalů jednoduchým způsobem. Vyprávění je místy až idylické - popis krajiny, světlých i stinných částí lidského života. Kniha však není jen idylika, místy je zde popsán tvrdý boj s přírodou, počasím i s jinými lidmi. Na knize se mi líbilo, že byla ponechána v původní verzi češtiny autorovy doby. Občas se mi to díky staré češtině hůře četlo. Některé věty jsem musel přečíst znovu, abych věděl, co mi vlastně říkají. I přes tyto potíže se mi kniha četla dobře. Je z doby, kdy si lidé pomáhli a o druhého se starali jen tehdy, když to potřeboval. Určitě zase nějakou knihu od Klostermanna přečtu.

mira.l
14.03.2019 4 z 5

Jedno z témat čtenářské výzvy 2019 mě přivedlo ke Karlu Klostermannovi. Vybral jsem si tento román ze Šumavy v době, kdy život v této oblasti rozhodně nebyl jednoduchý a Šumava byla oblastí temných staletých nekonečných lesů, střídaných loukami a bezednými rašeliništi, kde se odehrávaly nekončící souboje mezi pytláky a lesníky, kteří hájili povětšinou knížecí majetek.
Má to spád, autor se příliš nevěnuje nějakým sentimentálním popisům toho či onoho, čtenáře to vtáhne do děje, skoro jako by tam byl, skoro vidíme ty hluboké lesy se staletými smrky, zasněžené zimní pláně nebo třeba mlhy nad rašeliništi. Nicméně mi to tak trochu připadalo, že to hlavně v první půlce dějově skáče tak trochu od jednoho střípku ke druhému a nejak to postrádá nějakou hlavní dějovou linku, která by první půlku knihy držela dějově pohromadě.

Měl jsem trochu obavu z Klostermannova jazyka, přece jenom od napsání knihy uplynulo už skoro 130 let. Měl jsem však vydání z r. 2017, které je gramaticky upraveno dle dnešních zvyklostí, proto jazyk vyprávění není nikterak archaický. Možná je to dobře, možná jsem se okradl o jistou část kouzla románu ze staré Šumavy, těžko říct.
Bylo to zajímavé, bylo to čtivé, ale nějak (sám nevím proč) to ve mně nevyvolalo momentální nutkavou potřebu pídit se po autorových dalších knihách. Ale třeba se mi ro rozleží v hlavě a po čase zkusím nějakou další. Poctivé 4 * nakonec dám, i za ten závěrečný popis oné velké vichřice, která prakticky starou Šumavu vymazala z mapy a navždy změnila její tvář.

Hotovson
31.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto skvělý! Teď abych si rval vlasy a nadával sám sobě, že jsem se k takovýmu autorovi nedostal dřív. Ale co na plat, na nápravu bude spousta času a já se těšim na další knihy Karla Klostermanna.

RyonMathrin
02.01.2019 4 z 5

Pohnuté příběhy českých a bavorských obyvatel pohraničí - tak bych to stručně shrnul. Poutavě napsané, dobrodružné, podle mě docela autentický vhled do života obyvatelů hor na konci 19. století. Život se tu s nikým nemazlí.
Čekal jsem však více autorových proslulých popisů Šumavy, na můj vkus je jich dost málo.
Rozhodně stojí za přečtení.

faba
12.12.2018 5 z 5

Kniha tato, čtena byla po delším váhání, dá li se to nazvati tímto způsobem. Životy revírníka, příručího, hajných, dřevorubců v těžké to době a na místě obtížném k životu. Těžkého života zde v lesích prožili, kterého by polovina z nás dnes nebyla schopna vydržet ni půl roku. Příběh ukazujíce soužití na hranicích, boje pytláku a skotokradů, mezi Bavory a Čechy v těžké to době. A čeština z minulého věku po chvilce byla pro mou duši líbezná a trochu i exotická. Inspirací byla pro napsání tohoto komentáře.

tanik
08.12.2018 5 z 5

Ze světa lesních samot jsem "zmákla" za pár hodin po operaci očí, kdy mi jí odvyprávěli skvělí čeští dabéři a herci. Opět zde Klostermann nádherné vystihuje tajemnou Šumavu a zaplétá do ní příběhy místních, tentokrát revírníků, dřevařů a dalších. Toto je moje druhá od Klostermanna (po Sklářích) a ani nelze vyjádřit, jestli je lepší ta nebo ona, každá má své kouzlo, svůj tajemný ráz.. Životy místních, či přistěhovalích jsou vykresleny detailně, určitě je zde znát spisovatelova znalost prostředí i lidí. Člověk se dozvídá mnoho nových detailů ze staré Šumavy. Klostermann se začíná rychle řadit mezi mé neoblíbenější spisovatele..

Margherita_N
19.11.2018 5 z 5

Moje srdeční. Šumava se mění neustále - a takovou, jak ji znal Klostermann, si ji dnes už těžko umíme představit. Drsný, ale krásný kraj, kde život obyvatel určovaly přírodní živly, počasí, boje s pytláky... Pro člověka, který přijde zvenčí, je těžké si zvyknout.

Rihatama
09.11.2018 5 z 5

Dávná to doba. Uplynulo už téměř 130 let od doby, kdy Klostermann sepsal svůj román zasazený do "pralesů, močálů roztroušených vesnic a samot v té Šumavě, která byla tehdy ještě nepřístupná, zvláště v zimě, kdy celé vesnice zapadávaly sněhem, a s podhůřím nebylo spojení". Přes nelehké čtení o obtížných životních podmínkách na Pürstlinku (Březníku) v hlubokém lůně podmanivé, ale nesmiřitelné šumavské přírody podává Klostermann svou malebnou starobylou češtinou zpočátku ryze poetické vyprávění. Nechávám se unášet do hlubokých, zasněžených lesů a ukolébávat půvabnými popisy přírody a života jejich obyvatel zcela odříznutých od civilizace po dlouhé zimní měsíce. Život sám v té zimní samotě však není toliko idylický. Ba právě naopak. Slunce svítí a prozařuje lesní rokliny, ovšem málo a krátce. Hlouběji se nořím do Klostermannova románu, tíživější napětí prožívám. Drama často střídá téměř či úplné "bezživotí" a stále intenzivněji prožívám těžké chvíle s revírníkem Kořánem, příručím Svijanským, hajným Vavruchou a jejich ženuškami. Netušila jsem, jak nejenom drsný, ale i nebezpečný život mohl mít hajný. Drsná a nehostinná krása nebyla pro každého.

Malarkey
16.10.2018 3 z 5

Libozvučná staročeština se ze začátku poměrně obtížně čte. Postupně jsem v ní ale našel zalíbení a kapitolu za kapitolou pročítal příběhy šumavských horalů, které hodně pěkně právě pan Klostermann převedl do knižní podoby. Teď už vím, proč strakonický pivovar Dudák pojmenoval jejich polotmavé pivo právě po Klostermannovi. Určitý kult osobnosti si svými knihami na Šumavě jistě vytvořil. Snad jen dodám, že zábavnost knihy určuje kapitola po kapitole. Milostné vztahy byly nudnější, boje s pytláky nebo s Bavory ale daleko zajímavější.

Badger
08.06.2018 4 z 5

Krásná kniha o tom jaká byla Šumava dříve jak divočinou, tak lidem jí obývajícím.
O nelítostném boji hajných a pytláků, drvoštěpů dřinou a počasím.
O složité lásce v nepřístupných, temných a bažinatých hvozdech, tak nádherných dřívějších lesů.
Spisovatel skvěle popsal to co si dnes skoro nedovedeme představit v přírodě tak povaze národa.
Kniha je to nádherná a jsem rád, že se mi dostala do pracek.

Klostermann opravdový pisatel do děje vtahující-užijte si též.

Anie.M
24.05.2018 5 z 5

Nádherná knížka, ke které mě zavedla až čtenářská výzva. Ale o to víc jsem si jí užila a zavzpomínala. Možná i slzička ukápla, jak moc se mi stýská po Šumavě :)

Šumava pytláci

Karel Klostermann
česká, 1848 - 1923
1955  88%Ze světa lesních samot
1972  89%V ráji šumavském
1971  80%Skláři
1941  87%Mlhy na Blatech
2004  74%Erotomanie

Kniha Ze světa lesních samot je v