Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70653/mid_ze-sveta-lesnich-samot-0Mf-70653.png 4 390 100

První kniha volné románové trilogie (volně navazují romány "V ráji šumavském" a "Kam spějí děti" - vyšel též pod názvem "O srdce člověka"). Děj románu se odehrává na Šumavě na samých bavorských hranicích. Jádro tvoří vylíčení tvrdého života obyvatel horských samot, dřevorubců, lesníků, podloudníků a pytláků.

Mánička178
02.05.2021 4 z 5

Karel Klostermann patří k autorům, které má moc ráda moje babička. A tak mě kvůli ní, ale také kvůli zmínce v jiné knize Miloslava Nevrlého (v Nejkrásnější sbírce píše, že pro něj tato kniha byla zásadní), napadlo, že se do románu také pustím. A musím říct, že mě kniha nezklamala - pohraničí miluju, záhadné končiny s těžkou historií na "koncích" republiky ve mně vyvolávají tajemné a přitažlivé chvění. Obtížnost a až syrová tvrdost tehdejšího žití mě až překvapila, i když se něco podobného dalo čekat. Zarazila mě nesnášenlivost vůči "Bavorákům" (myslela jsem, že tato averze vznikla až po válkách), ale i "shovívavost" vůči zabíjení pytláků... V hlavě mi také utkvěl jeden z románových výroků, jakési stýskání, že Šumava už nebude nikdy jako dříve... A tak si říkám, že je asi údělem každé generace postesknout si, že něco nebude jako dřív... co by asi řekli Šumaváci Karla Klostermanna na dnešní Šumavu? A co my bychom řekli o té, co bude za několik desítek let?

rozvera
04.03.2021 4 z 5

Po letech jsem se vrátila k vyprávění o těžkém životě obyvatel Šumavy v sedmdesátých letech 19. století, o lesnících a jejich mnohdy krvavých potyčkách s pytláky a pašeráky krav na bavorskou stranu hor, o chudých dřevařích a jejich namáhavém lopocení při ručním porážení stromů a jejich dopravě . Nejvíce si cením nádherných popisů šumavské přírody ve všech ročních obdobích, někdy až s hororovým nádechem. Autor též zmiňuje kůrovcovou kalamitu, která změnila tvář Šumavy na dlouhé roky. Krásné vyprávění, ráda si připomenu i další díly trilogie.

Kortez
22.02.2021 4 z 5

Audiokniha. Šumavu mám rád. Tohle staré dílo jsem si vybral do letošní čtenářské výzvy. Bál jsem se že se budu nudit, nebo že budou různé popisy míst sáhodlouhé, ale mýlil jsem se. Poslech mohu přirovnat k filmu pro pamětníky. Pohladilo po duši, romantika a zašlé časy. Velice příjemná změna.

haki34
05.02.2021 4 z 5

posloucháno jako audiokniha...tak poklidné, plynoucí jako řeka, volně šumící, jako les ve větru...životy malých lidiček nedaleko bavorských hranic. Hajný, jeho žena, příručí...pytláci. Láska, nenávist, takový ten obyčejný život v lese, práce - péče o stromy prostřídaná akcí, střety s pytláky...řeší se i vztahy manželů, milenců (Svijanský a Katy -láska si nevybírá podle vzdělanosti či stavovské příslušnosti...)
Nádherný jazyk, kus historie a zároveň velmi příjemné a oddechové čtení...takové pohlazení po duši....a co mě nejvíc překvapilo, zaujalo i 10letou dceru, která poslouchala se mnou a těšila se na pokračování :)

Lotti
04.02.2021 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem do knihy začetla, ale je to příjemné čtení popisující divokou šumavskou krajinu, její obyvatele i nekonečný boj s pašeráky. Ze stránek jsem přímo cítila pach rašeliny i smůly tekoucí z podťatých stromů. Z postav jsem si velmi oblíbila revírníka Kořána, navenek drsného chlapa s citlivým srdcem, i jeho mladou ženu, pro níž byla tato pustina tak cizí.

Eva2424
30.01.2021 5 z 5

Moc hezké, přečteno na jeden zátah.
Úryvek ze života lidí na šumavských samotách z konce 19. století, každodenní dramata, přátelství, láska, žárlivost a stesk v drsné přírodě, kde kromě živlů řádí pytláci.
Napínavé i poučné. Celkový dojem nenarušil ani archaický jazyk, autor se vyjadřuje velice hezky.

evelýny
17.01.2021 4 z 5

,,Modré bylo nebe. Různobarevným duhovým okrajem vroubily sluneční paprsky zrosené smrkové větvičky a bukové listí velebně. Ticho vůkol."

Poeticky vzletný styl páně Klostermannově vás bezpečně odnese sto let tomu nazad.
Hluboké šumavské lesy, slatiny, těžké životní podmínky obyvatel, naivita, laskavost.
Lesní samota Pürstlink, Modrava, Kvilda, Roklanské jezero. Bavorské pomezí, kde člověk česky myslí a německy mluví, a možná naopak.
Podmanil si mě příběh revírníka a jeho ženy Zdeničky, mladého příručího Karla i myslivecké dcery Katy, té bludičky z blat, té královny šumavských hvozdů...
Příběh, gradující sporem s pytláky, aby vše nakonec smetla vichřice...

Poslouchána dramatizace rozhlasové hry z r. 1983. Krásně povznášející, naivně čisté, úctyhodné.

P.S : Ale já bych zde určitě chcípla ...

purie
10.01.2021 5 z 5

Přečteno vydání z 2017, uhlazené, vyčištěné a přiblížené do současné podoby. Čte se trochu snáze (předtím jsem dočetl "nevyčištěnou" Zmizelou osadu), zároveň ale něco z poetiky nebo atmosféry tehdejší doby ztrácí. I tak, ale strhující, se skvěle vystavěným příběhem, pochopitelně a uvěřitelně jednajícími postavami, vše gradující ve velkém finále.
A myslím, že nejen pro znalce Šumavy, ale prostě i pro všechny milovníky poctivé romantiky a toulání po lesích a horách.

marlowe
02.01.2021 5 z 5

Ač Skorošumavák, mám u Karla Klostermanna velikánské resty, až se stydím – budu muset začít splácet dluh i s úrokama.
Poslouchal jsem jako dramatizovanou četbu na pokračování, natočenou někdy v osmdesátkách (Otakar Brousek, Vilém Besser, Čestmír Řanda a další) – a byl to možná můj největší zážitek právě skončených Vánoc. Fakt jsem si to užil. Možná měl režisér tlačit interprety k poněkud civilnějšímu projevu (někdy tam toho patosu bylo přes míru) a chtělo to i ubrat na dramatičnosti hudebních podkresů, ale ve spojení s Klostermannovým textem to nakonec nepůsobilo nijak rušivě – všechno přebila síla příběhu. Skvěle vykreslená atmosféra života v neprostupných šumavských hvozdech, krutá i krásná příroda, kraj od podzimu do jara zasypaný sněhem – tohle byl Klostermannův svět, který uměl popsat jako nikdo. A třešničkou na dortu jako vždy autorův nádherný jazyk, že člověk až žasne, jak takovéhle věty dokázal někdo vymyslet…
(P.S.: Zajímavé a až úsměvné bylo porovnávat tehdejší mnohdy fatální existenční starosti horalů a jejich rodin s dnešním fňukáním nad aktuálním rouškovým nepohodlím.)

Jessica007
01.01.2021 5 z 5

Knihy Karla Klostermanna jsem začala číst koncem loňského roku. A hle - moc se mi zalíbily. Tato je třetí, opět z prostředí Šumavy, opět krásná, popisuje krásně přírodu, ale i řádění živlů a hlavně životy a příběhy lidí v té době na Šumavě žijících - životy drsné, ale i romantické a láskyplné.

kirkous
26.12.2020 4 z 5

Vrhnul jsem se nejprve na rozhlasovou četbu na pokračování z roku 1983, ale protože jsem si zároveň stáhl e-knihu, nedalo mi to, a začal jsem srovnávat. Dramatizovaná adaptace nebyla špatná, ale text je mírně krácený, stylisticky upravený, není tak bohatý a občas prostě komunistický cenzor si asi nemohl pomoct a musel dělat škrty i v textu z 19. století: to co moudře v 19. století stvořil Pán Bůh, tak za normalizace musela být příroda.
Román jsem nejprve bral jako jakousi přípravu na dovolenou na Šumavě, kam bychom se rádi vypravili, a stále více a více mě to vtahovalo a stále více a více jsem byl okouzlen a nakonec i pohlcen dějem. Mapa se mi stala u četby a poslechu důležitou pomůckou, vše bylo najednou plastičtější. I když je to Šumava před nějakými 130 a více lety, začala mě přitahovat vskutku mocně. Lokalita Březník - Pürstling je nyní mým povinným cílem.
Jediné, co mě zaráželo, že pytláky byli pouze Bavoráci, plémě zlořečené, z Čechů žádný. Přitom v šumavské trilogii s Tomášem Holým už i Češi ovládají toto umění ... tak se to asi naučili od Němců, to oni nám zřejmě tu naši holubičí povahu zkazili...

ivetka859
06.12.2020 5 z 5

K.K. popisuje příběh z dob svého života; jaká bývala Šumava a jaké panovaly poměry. Jak byla ta doba pomíjivá. Je v tom láska, city, pocity a pohlazení, ale i tvrdá realita, respekt i obdiv. Moc bych se chtěla podívat do těch lesů, které popisuje, kde nechodili žádní lidé.
Text je jazykově přizpůsobený tehdejší době, ale přesto se čte velmi plynule a dotváří obraz celého příběhu a prostředí.

Africanus
02.11.2020 5 z 5

Klostermann dokázal svým románem navodit u čtenáře dojem, jako by se ocitl na místě příběhu a byl přímým pozorovatelem děje, který ani na chvíli nenudí. Nutno vyzdvihnout i působivé popisy krajiny, přestože je jinak nemám nijak zvlášť v oblibě. Krásný květnatý jazyk povyšuje dílo na pravý poklad české literatury.

laker4life
29.10.2020 5 z 5

Život na Březníku je plný nudy a osamění. Nikdo tam dlouho nevydrží a lidské tragédie se ani samotě nevyhýbají. Krásná kniha a velký obdiv lidem, co v takových drsných podmínkách dokázali žít.

mi-380
25.10.2020 5 z 5

Kolem knihy jsem chodil s tak velikou úctou, že jsem se bál začít, bál jsem se nudy starobylého textu. Ale od téhle úžasné četby na pokračování jsem se nemohl odtrhnout, pecku v uchu jsem nesundal celý den. Šumava je můj nejoblíbenější cíl cest po Čechách, každý rok se tam toulám alespoň týden, s blízkými poblíž a s foťákem u pasu, ale v tomhle koutě jsem ještě nikdy nebyl, přitom okolí Kvildy a Modravy (Maderu) mám prošmejděné ikskrát. Mám se na co těšit – Březník (Pürsling), Luzný (Lusen), Spitzbergy, Mokrůvka (Moorberg), Moorkopf, Modrý sloup (Blaue Säulen).
Autor příjemným jazykem popisuje nekonečná střetnutí s nudou studených samot, bavorskými pytláky a s vlastním svědomím, a současně přiléhavými popisy vykresluje nepřístupnou, nezkrocenou, krásnou přírodní krajinu. Kniha z roku 1892 mě navíc příjemně překvapila spoustou drobných i velkých dramat, které kvalitní výkony interpretů skvěle akcentují.
100 % (aktuálně 222 hodnocení, průměr 89 %).

P.S.
Při natáčení se tenkrát v roce 1983 sešli Otakar Brousek, Vilém Besser, Čestmír Řanda, Václav Kaňkovský, Jiří Hromada, Ludmila Roubíková a Pavel Soukup.

Lesní_chodec
03.09.2020 4 z 5

Klostermanovská klasika, která pro mě romanticko-drsným způsobem popisuje realitu všedních dnů na mnou milované Šumavě. Chcete-li se vrátit do horalské atmosféry 19. století, tak tohle je Váš stroj času, který Vás tam dostane.

RMarkéta
31.08.2020 5 z 5

O Šumavě psáno s láskou. Přírodní popisy jsou fascinující a za srdce beroucí. Nemůžu se jich nabažit. Nejvíce mě dostal popis přicházející a řádící bouřky. To jsem si užívala, protože bouřky miluju. Ty pravé šumavské jsem taky na vlastní kůži zažila. Život zde byl vždycky tvrdý a není pro každého. Na jedné straně nespoutaná příroda a na straně druhé pytláci a zloději dobytka. Dle toho jsou formovány lidské charaktery. Neotesaní venkované v zimě zcela odříznuti od zbytku světa.

koudja
25.08.2020 4 z 5

O Šumavě, o životě, o lásce a tak...

mazlak
06.06.2020 4 z 5

Šumava mi učarovala již v dětství a velice rád bych se tam ještě někdy podíval. Když tam nemůžu fyzicky tak alespoň prostřednictvím této knihy. Tak takové bylo moje rozhodnutí, když se mi dostala do ruky tato kiha.
Opravdu velice těžký život vedly místní dřevorubci a lesníci. A jak květnatý jazyk byl použit při psaní této knihy.
K autorovy se ještě určitě vrátím.

lapagerie
07.05.2020 4 z 5

Starý příběh, a přesto stále čtivý. Na šumavských hřebenech nebyl lehký život. Byla jsem zvědavá, jak dopadne mladý adjunkt, jestli se mladá paní revírníková dokáže popasovat s životem v pustině. Doporučuji všem, pro které je Šumava srdeční záležitostí.

Šumava pytláci

Karel Klostermann
česká, 1848 - 1923
1955  88%Ze světa lesních samot
1972  89%V ráji šumavském
1971  80%Skláři
1941  87%Mlhy na Blatech
2004  74%Erotomanie

Kniha Ze světa lesních samot je v