V ráji šumavském

V ráji šumavském https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44576/v-raji-sumavskem-44576.jpg 4 241 67

Na osudu rodiny zámožného sedláka Podhamerského ukazuje autor, jaké zlo napáchaly lehkomyslnost, furiantství a malá prozíravost lidí v době broučkového ráje.

ondrula
12.09.2016 5 z 5

Zřejmě vrchol Klostermannova románového díla. Původní archaická čeština konce 19. století, kterou autor psal, skvěle doprovází atmosféru drsné Šumavy, jejíž úchvatné popisy jsou opravdovým klenotem. Osudy jednotlivých postav jsou dramaticky poměrně zdařile vykreslené, páteří příběhu je však samosebou furiantství a domýšlivost Podhamerského. Postava Rankla Seppa zas má skoro až biblické parametry. Klostermann nezastírá, že píše o Němcích a v jedné úžasné pasáži se dokonce dojemně vyznává z myšlenky, že šumavskému Němci je český sedlák z nížiny mnohem bližší nežli cizí element bavorský.

AntikvářPraha4
17.08.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Oceňuji hlavně 2 věci:
1) "Kdyby! Kdyby! - Honil bycha jen což, rval se s tím osudným bychem, hledě ho zabíti, zardousiti, zničiti. Bych se nedal, vymykal se mu, šklebil se naň úsměšně, posupně."
Je to napsané specifickým stylem, který je nezvyklý a mě se velmi dobře čte. Příjemná změna oproti "běžně" napsaným knihám.
2) Klostermann byl dobrý psycholog a pozorovatel, jeho postavy jsou zajímavé a uvěřitelné. Zkrátka člověk si je oblíbí, každá postava je jiná.

Harry
05.11.2015 4 z 5

Román znalce Šumavy není nijak veselý - taková byla i doba, kterou K.K.popisuje, přestože se díky "zlatému broučku" kůrovci "topili" místní obyvatelé v penězích. Většina z nich ale doplatila na to , že to nebylo nastálo a že podlehli klamné iluzy. Paradoxně vydělávali na zkáze svého prostředí a přáli si, aby "zlatý brouček" řádil co nejdéle...Autor popisuje osudy lidí, mnohdy i tragické a nesmlouvavé vztahy rodičů a dětí, pokud se jednalo o vypořádání majetku. A samozřejmě Klostermann umí nádherně vypodobnit krásu šumavské přírody, která však dokáže ukázat i krutost (zima, bouře, bažiny, prales ,...).

Angel_Castiel
12.01.2015 5 z 5

Tuhle knížku jsem si zcela náhodně půjčil ve školní knihovně kvůli krásnému starému obalu, aniž bych o ní nebo o autorovi cokoliv věděl. Takže jsem byl velmi příjemně překvapen. Je to psáno krásným jazykem a z každého řádku je cítit, že měl autor Šumavu opravdu rád.

shmaic
20.01.2014 5 z 5

Skvělé čtivo. Měl jsem strach, že jako znovuzačínající čtenář po několikaleté odmlce tohle nestrávím, ale ty obraty jsou tak nádherné... Třeba "krvácel jako zraněný zubr" :-)

Joges
05.03.2013 5 z 5

Nádherná románová sonda do doby devatenáctého století tzv. zlatého broučka (kůrovce) mezi šumavské rodiny. Klostermannův hrdina tu často bojuje s přírodou i s protivenstvím osudu. Kniha částečně připomíná ságu od Gulbranssena (Věčně zpívají lesy atd.).

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Život na Šumavě v období "broučkovského ráje", kdy se těžbou dřeva daly vydělat neskutečné peníze. Ovšem za cenu těžké dřiny a někdy i života. Romantiku tady nehledejte.