Horalka

Horalka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33885/horalka-33885.jpg 4 816 102

Poválečný svět není již světem lidským. Vše se proměnilo ve zboží, kšeftování, obchodování. I lidé jsou prodejní. Život ztratil smysl, je teď bez hlavy a paty, a důležité věci „už nejsou důležité, kdežto ty nedůležité se staly důležitými“… I z Cesiry a Rossety válka málem udělala zlodějku a prostitutku, od toho je však „zachránila“ bolest. Italská kritika podtrhává jako základní, určující motiv Horalky dvojí znásilnění lidské důstojnosti: znásilnění celé společnosti hrůzami závěrečné fáze války a znásilnění děvčete. Dílo se řadí mezi početné pokrokové italské prózy na téma druhé světové války, které vznikaly v padesátých letech. Patří k nejúspěšnějším Moraviovým románům; byla mnohokrát vydána ve vlasti, přeložena do mnoha cizích jazyků a krátce po vydání zfilmována v De Sicově režii se Sofií Lorenovou v titulní roli.... celý text

Clairka
13.01.2014 5 z 5

silné dílo...ač jsem se někdy musela přemáhat ke čtení, tak nelituji toho že jsem jí přečetla :)

Tina.orl
24.11.2013 4 z 5

Výborná kniha o nikdy se nevzdávající ženě. Mnoho popisů.

dark.ma93
04.10.2013

Jako celek se mi kniha líbila, jako příběh samotný taky. Chvílemi však byla napsaná moc zdlouhavě a některé pasáže mě nudily. Zase však pointa nebyla vůbec špatná. Zajímavý pohled na válku.

rasputin
07.08.2013 5 z 5

Rád bych, aby si tuhle knihu přečetlo co nejvíc mladých lidí a zamysleli se při tom nad tím, jak žijí.....Aby se zamysleli......a nejenom mladí lidé.

ChrisSparrow
29.05.2013 3 z 5

Občas jsem s ní trošku bojovala, příběh jako celek se mi líbil, ale objevují se tam nudnější pasáže. Čekala jsem od toho víc, ale zklamaná jsem úplně nebyla :)

Manfred von Kar
23.03.2013 4 z 5

První dvě třetiny knihy byly podle mne sice zajímavé, ale nijak uchvacující. To co dělá tuto knihu skvělou je právě její konec. Kdy ve mne její autor byl schopen vzbudit neskonalý hnus a pohoršení nad činy lidí. Nejdříve jedna rána pro moji romantickou duši, která by se dala rozdýchat. Jenže pak příjde další v podobě morálního úpadku a neschopnosti matky tomu nějak čalit. Kdy jsem si až myslel, že jedinou možností jak tomu může ujít je smrt. Každopádně tato kniha pro mne znamenala silný emoční zážitek.

Dendisek
19.02.2013 5 z 5

Zajímavý příběh z druhé světové války v Itálii... velice mě zaujal a je velmi čtivý... I film stojí za shlédnutí :)

kika 13
08.02.2013 3 z 5

Vzpomínám ráda a chystám se jí někdy znovu přečíst.

buturenka
24.01.2013 5 z 5

klasika, poprvé jsem ji četla s baterkou pod peřinou, bylo mě šestnáct a rodiče nedoporučovali

Domidee
08.12.2012 4 z 5

2. světová válka na území Itálie a její vliv na prosté lidi. Kniha nebyla ochuzena o podrobný popis, stejně jako tomu bylo i v druhém, neméně známém díle A.Moravii - v Římance. Velmi na mne zapůsobilo ono dramatické setkání hlavní hrdinky a její dcery Rosety s Marockými vojáky v kostele, které změnilo pohled na svět a nabouralo nitro oběma ženám. Nástin lidské duše, nátury a vlivu okolí na změnu člověka, je bez pochyby jednou z předností tohoto autora.

alzbetaf3
28.10.2012 4 z 5

Tuto knihu jsem četla už v povinné četbě na základce, kde mě k sobě svým dějem úplně připoutala.. Zůstala mi hluboko v podvědomí a i dnes po ní ráda sáhnu...

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Velice hezká klasika,ráda se k ní vrátím,film se také povedl!

Vernika
06.09.2012 3 z 5

Pro mě chvílemi docela zdlouhavá kniha. Občas mě bavila, ale jinak jsem se musela do čtení celkem nutit.

Nikoci
14.08.2012 5 z 5

Knihu jsem si vybrala ke státní maturitě,obávala jsem se co to bude,ale musím říct,že se mi to nádherně četlo a Alberta Moravia řadím mezi nejlepší autory!!

Fannynka
16.04.2012

Četla jsem po sobě dvě knihy Horalka a Římanka, pokud by si někdo chtěl najednou přečíst od autora několik knih, tak nedoporučuji. Byť jsou obě knihy výborné, mají obdobné téma. Může se stát, že budete mít pocit, že čtete to samé.

Joudinka
15.03.2012 5 z 5

Moc pěkná kniha, na jejíž příběh vzpomínám velmi často.

FilipGOLF
28.11.2011 3 z 5

Kniha se mi líbila, střídaly se tam pasáže nudné s napjatými, celkový dojem byl průměrný, avšak kniha mě určitě určitým způsobem obohatila.

mintberry
06.10.2011 3 z 5

Trošku slabší, než Římanka, ale fajn knížka :)

Janet
21.07.2011

Asi něco jako Sophiina volba, kniha nutí k zamyšlení. Podobné knihy by mělo číst víc lidí, aby se nezapomnělo

marinada
01.12.2010 5 z 5

Knížku jsem četla před časem a pořád mi z ní běhá mráz po zádech, jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla