Horalka

Horalka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33885/horalka-33885.jpg 4 816 102

Poválečný svět není již světem lidským. Vše se proměnilo ve zboží, kšeftování, obchodování. I lidé jsou prodejní. Život ztratil smysl, je teď bez hlavy a paty, a důležité věci „už nejsou důležité, kdežto ty nedůležité se staly důležitými“… I z Cesiry a Rossety válka málem udělala zlodějku a prostitutku, od toho je však „zachránila“ bolest. Italská kritika podtrhává jako základní, určující motiv Horalky dvojí znásilnění lidské důstojnosti: znásilnění celé společnosti hrůzami závěrečné fáze války a znásilnění děvčete. Dílo se řadí mezi početné pokrokové italské prózy na téma druhé světové války, které vznikaly v padesátých letech. Patří k nejúspěšnějším Moraviovým románům; byla mnohokrát vydána ve vlasti, přeložena do mnoha cizích jazyků a krátce po vydání zfilmována v De Sicově režii se Sofií Lorenovou v titulní roli.... celý text

catherinee94
22.01.2017 5 z 5

Další kniha, za kterou jsem vděčná a postrčila mě k dalšímu přemýšlení o absurditě války.

Insignitka
09.09.2016 4 z 5

Klasika. Hodně silně pojaté, hl.hrdinka má v sobě obrovskou energii

gargamelka
13.03.2016 5 z 5

Zajímavá kniha. Některé pasáže jsou velmi živě popsány. Je popsán život za války a změna charakterů jednotlivých postav. Rozhodně stojí za přečtení, nepostrádá švih :)

Atuin
11.03.2016 5 z 5

Na mě tato kniha zapůsobila svou atmosférou, ukazuje veškerou zlomyslnost podprahového jevu, který jsem kdy v knize viděla. V popisných částech je úžasná a za tu vláčnost, jsem byla vděčná, protože když mi došlo co vlastně autor říká špatně se mi to trávilo. Někdy člověk přijme lépe něco podané přímo, takhle to bývá horší, to co se odehrává za zrcadlem příběhu, to co není skutečně vyřčeno. Kniha rozláme různé odstíny člověka i (ne) člověka a přitom by to do ní člověk na první pohled neřekl, a zkusmo by ji mohl zařadit mezi pohodové čtení. Výrazná kniha, ostrá.

Týnka94
16.02.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala do mé povinné četby k maturitě, mohu říct, že mě velice mile překvapila. Četla jsem jí jedním dechem. Určitě doporučuji.

Hodža
16.01.2016 5 z 5

Z toho jsem byl hodně vyjevenej...byl jsem mlaďoch, rozervanej a lačnej...a film s Lorenkou mne dorazil...

Ječmínek
08.12.2015 4 z 5

Cesira sleduje, jak válka mění lidské povahy i lidské osudy. Většinou k horšímu. Přemýšlí o tom a doufá, že jednou se i s dcerou vrátí do Říma a vše bude jako dřív. Ale postupně si uvědomuje, že válka nemilosrdně a navždy ovlivní také život její rodiny. Velmi poučná kniha pro dnešní lidi. Vždyť stačí tak málo a i my můžeme najednou být na útěku, v chajdě, na horách, o hladu, ve špíně, ve strachu, ...

angloumene
21.11.2015 4 z 5

Jedná se o velice silnou knihu s tématikou 2. světové války. Ačkoliv děj nesledujeme přímo z řad vojenské vřavy na čtenáře zapůsobí snad o to víc. Z paměti se mi již nikdy nevytratí příběh ruského vojáka. Rozhodně stojí za přečtení.

izi
03.11.2015 4 z 5

Jedna z nejlepších a pro mě nejchytlavější knížka, co jsem kdy četla.

hanicka258
10.09.2015 4 z 5

Zpočátku jsem se do příběhu nemohla začíst, ale konec byl čtivý. Moc se mi nelíbila celá realističnost a zároveň velká "snivost", nevím. Asi už bych tuto knihu nepotřebovala číst podruhé...

Palele
26.04.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih s válečnou tématikou a samozřejmě nezapomenutelné filmové zpracování se Sofií Loren

katerina9455
04.02.2015 5 z 5

Mám ráda knihy s období druhé světové války a tato patří mezi nejlepší, co jsem doposud přečetla! Knihu jsem přečetla jedním dechem. Občas mě mrazilo a to znamená, že je kniha skvělá! Nejvíc se mi na knize líbí jak realisticky je líčená a autor se nebojí silných výrazů.

s.macuska
18.09.2014 4 z 5

Děj se docela vleče, z velké části se vlastně nic neděje a táhlé pasáže jsou místy takové, že mi myšlenky ubíhaly někam jinam, daleko pryč od příběhu. V závěru jsem se konečně začetla a rozhodně dílu nemohu upřít dokumentární hodnotu a zobrazení války opět z jiného úhlu pohledu, který mě zaujal. Nakonec knížce dávám slabší čtyři hvězdičky.

adelaska
17.09.2014 4 z 5

Nejsem zastánce knih s válečnou tematikou, ale tahle kniha je moc krásně napsaná. Doporučuji přečíst.

Pawlisman
12.09.2014 5 z 5

Krásně napsaná a velice silná kniha o jedné ženě na pozadí 2. světové války odehrávající se v italských horách. Celé vyprávění mi přišlo tak trochu snivé, v mlze či jako v tom černobílém filmu. Působí velice zvláštně až jako "noir"

Evikju
21.08.2014 3 z 5

Kniha má velkou sílu, ale upřímně můžu říct, že pomalu stačí jen začátek a konec..prostředek je plný popisů

Madluska
09.08.2014 3 z 5

První (a dost možná i poslední) setkání s Moraviou mě poněkud zklamalo. Na jednu stranu jsem obdivovala, jak se popasoval s vyprávěním životního přiběhu hrdinky-ženy, obyčejné prosťačky, taková stylizace chce dle mého soudu dost odvahy i sebevědomí. Na druhou stranu jsem si ale z Horalky moc přesný obrázek o válce v Itálii neodnesla, což mě mrzí, neboť právě to mě zajímalo nejvíc... I to bych byla ochotná autorovi odpustit, přece jen se mohl zaměřit na cokoliv a on si prostě vybral ženský úděl ve válce, proč ne. Ovšem co mi vadilo a co mě rušilo hodně, to bylo Cesiřino neustálé předjímání budoucích událostí (zejména Rosettiny přeměny) a pro mě zcela nepochopitelná horská dráha v psychologii postav v závěru knihy, to už jsem autorovi nevěřila ani slovo a jen jsem si říkala, co z toho nakonec vyleze. Takže nejsem zklamaná úplně, ale na mě tato kniha nezapůsobila víc než průměrně.

iva23
25.06.2014 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Autor výborně popsal duševní pochody, zoufalství, marnost a beznaděj obyčejných lidí ve válečném období.

Ladys
17.04.2014 4 z 5

Snaha matky a dcery o přežití ve válečném běsnění.
Pro mě typický důkaz toho, že kniha nemusí mít šílenej spád na to, aby vás upoutala.

LammEr
21.03.2014 3 z 5

Zas tak hrozné to nebylo. Všudy přítomné popisy jsou někdy příliš zdlouhavé a místy zbytečné. Nejvíce mě zaujal začátek knihy a část po Rossetině proměně. Vnitřkem knihy jsem se doslova prokousával.