Hora mezi námi

od:


KoupitKoupit eknihu

Přichází bouře a provoz na letišti v Salt Lake City je ochromen. Novinářka Ashley je nervózní, že nestihne vlastní svatbu, a na chirurga Bena čekají pacienti. Ačkoli se tihle dva vůbec neznají, objednají si spolu charterový let, aby se navzdory nepříznivému počasí dostali domů včas. Jejich letadlo ale havaruje a oni se ocitají uprostřed zasněžených hor bez naděje na záchranu. Jak dlouho tu budou uvězněni? Jak si obstarají potravu a přístřeší? Hledají k sobě vztah, přehodnocují minulost a čelí krutým nástrahám nemilosrdné divočiny. Dramatický boj o přežití v extrémních podmínkách v nich probudí sílu, o níž neměli tušení... Podlehnou v mrazivé pustině zraněním těla a duše, nebo znovu uvěří v lásku?

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352721/hora-mezi-nami-1fZ-352721.jpg 4.5411
Orig. název:

The Mountain Between Us (2010)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Motto
více informací...
Počet stran:328
Edice:Román
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:9788026709459
Nahrávám...

Komentáře (152)

Přidat komentář
inkatenysek
02. prosince

Příběh nejen o náhodném setkání, jedné nabídce, leteckém neštěstí, snaze přežít a zachránit toho druhého, ale také o velké lásce, partnerských vztazích, rodičovství, minulosti a touze po druhé šanci a novém začátku.

Tento román mě naprosto nadchl a nevím, proč jsem jeho přečtení tak dlouho odkládala. Zpočátku jsem se teda trochu obávala, že se vše bude točit pouze kolem přežití v divočině a hledání záchrany. O to víc jsem pak ale byla příjemně překvapená, když jsem v textu začala postupně odkrývat i příběh o Benově minulosti a velké životní lásce. O lásce, po které určitě touží mnozí z nás. Nikdy bych nevěřila, že může muž napsat něco tak krásného a romantického. Konec celého příběhu mě úplně dostal. S něčím takovým jsem v průběhu čtení vůbec nepočítala... Asi se ze mě taky vážně stává cíťa, protože jsem to zase obrečela.

Jo a zařekla jsem se, že se na film dívat nebudu. Nechci si zkazit dojem z knížky.

85098211
25. listopadu

Nádherný, hluboce lidský příběh, který mne uchvátil a zanechal ve mně hlubokou stopu. Po celou dobu jsem Benovi, Ashley i Rachel fandila a závěr mi vehnal slzy do očí. A vůbec mi nevadilo, že je kniha možná tak trochu nereálná. Abych řekla pravdu, nad tím jsem nepřemýšlela ani zlomek sekundy. Autor umí výborně psát, kniha je vynikající a mně nezbývá než dát plný počet. Kromě toho tajně doufám, že se mi brzy do rukou dostane další kniha od něj...

Yustina
10. listopadu

Kniha se mi líbila, více než film..

sgjoli
28. října

Tak tahle kniha mne fakt mile překvapila. Čekala jsem „pouhý“ survival o dvou lidech, co se ocitnou uprostřed ničeho, ale ono to mělo „něco víc“. Hlavní mužský hrdina Ben mne zaujal svým myšlením a způsobem, jakým nahlíží na život. Autor sem také skrze něho vmísil řadu filozofických otázek o životě. Čtenář si tak užije nejen skvělý příběh o přežití a o vůli a touze žít dál, ale také ho kniha nenásilnou formou přiměje přemýšlet o některých důležitých věcech v životě. Skvělé, užila jsem si to.

ivana02
22. října

Knižní megahit, který mě velice zklamal. Ráda totiž čtu skutečné příběhy lidí o boji o přežití, tudíž toto byl oproti nim "čajíček". Sice je jasné, že bych to nechtěla zažít, ale v porovnání s literaturou faktu, autor hlavním hrdinům cestu velice usnadnil, ba přímo na podnose připravil. Ta náhoda, že další jediný přeživší je ortoped (aby vám opravil zlomenou nožičku), který s sebou veze spacák, kompas... Prvoplánované, žádné překvapení ani napětí, konec to dorazil.

PetK
15. října

První přídomek, který mě k této knize napadá, je "americký". A to ve smyslu zabarvení příběhu, jeho závěru a především patosu, který vyvstává na povrch především při retrospektivních částech, kdy hlavní hrdina mluví ke své ženě. Nejsem tohoto stylu úplný zastánce, takže tohle mě moc nenaplňovalo. Na druhou stranu to autor sem tam vyvážil docela humornými dialogy.
Okolo poloviny knihy jsem musela "přetrpět" takovou tu zřejmě nutnou část "jak přežíváme v divočině, v podstatě furt stejně...". Pak to zase začalo být o něco zajímavější. Ve třech čtvrtinách jsem věděla, jak to dopadne.
Tož tak. Přiznám se, že očekávání byly o něco vyšší než zážitek. Není to blbé, ale ani mě to nijak nenadchlo.

Toffee
13. října

Dobře napsaný, zajímavý příběh o přežití v ledové divočině. Ben byl skoro až moc dokonalý, ale zase, když už bojovat o život, tak s ním. Zvláštní ale bylo, že ačkoli jsou tam dvě hlavní postavy, ta ženská je celou dobu jen objektem, který je třeba dostat dolů. Okolnosti tomu sice nahrávají, ale i tak bych čekala trochu vyváženosti.

Ivka_77
11. října

Nejdřív jsem viděla film, pak jsem si přečetla knížku. Obojí se mi líbilo. Ashley a Bena jsem si hned zamilovala. Pasáže s Rachel mě tolik nebavily. Krásný příběh, jenom z konce jsem byla malinko zklamaná. Ale rozhodně doporučuji a dávám pět hvězdiček.

jjitka
29. září

Hezky napsaná knížka. Určitě stojí za přečtení.

Lil30
23. září

Krásná kniha, která se četla sama. Líbilo se mi, jak si navzájem dodávali sílu pokračovat dál, aby přežili, ale nejen to, vypořádávali se s láskou a city, hlavně tedy Ben. Samozřejmě byly chvilky, kdy jsem si říkala, že tohle by se asi nestalo, ale zbytek byl skvělý. Jen je škoda, že se více neobjevovaly kapitoly z pohledu Ashley. Až na konci jsem zjistila, co bylo myšleno tou horou, vůbec jsem to nečekala, bylo to moc smutné. Konec byl hodně uspěchaný, ale ukončení se mi líbilo. Kdo chce vědět více, tak si ji přečtěte ;-) Já určitě nelituji čtení.

Jane007
19. září

Drsné, napínavé, chvilkama kapku neuvěřitelné a přesto krásné. Asi nejvíc mě vzal příběh Rachel. Každopádně je o čem přemýšlet.

Jupijow
16. září

Tak trochu neuveřitelný příběh s novodobým MacGyverem. Pasáže s Rachel mě nebavily, neskutečně mi lezla na nervy. Konec to zabil.

Martina023
16. září

Krásná kniha, nedalo se od knihy odejít.

štigina
11. září

Kvalitní oddechové čtení, ze kterého jsem si odnesla jednu důležitou radu - když je před tebou něco opravdu těžkého, neupínej se na cíl, ale jen na další krok.

verisek93
10. září

Wow, teda paráda. Kniha mě velmi zabavila a bylo těžké se od ní odtrhnout. Příběh vylíčen drsně, realisticky, tak jak si to prostředí žádá, ale čtenáře to dokonale vtáhne. Kruté horské zimní prostředí, nikde civilizace a před vámi tisíce kilometrů za záchranou. Pecka. Zařadila se mezi mé top. Teď jsem se rozhodla pro film, ale nějak mi oproti knize nesedl.

Belisima
10. září

Krásná a napínavá knížka. Rozhodně lepší než film. I když ve filmu to bylo krásně vizuálně zpracované, celá havárie a hory-nádhera. Knížce nemám co vytknout, chování obou postav bylo vynikající, celý příběh uvěřitelný. Ze začátku jsem lásce Bena ke svojí ženě nevěřila, ale na konci knihy jsem pochopila. Ve filmu mi vadilo chování hlavní hrdinky a to že Ben je černoch. Ale užila jsem si obojí.

Daduška
04. září

Tak tohle se mi vážně líbilo - příběh o přežití v divočině, o vztahu dvou cizích lidí donucených sdílet intimitu proto, že to prostě jinak nešlo... Přečteno jedním dechem, i když chvílemi pro mě bylo těžší překousnout filosofické úvahy o lásce. Doporučuji. Asi bych se měla přihlásit do kurzu přežití - člověk nikdy neví...

Adelajda_4
03. září

Na tuto knihu slyším chválu ze všech stran, nemohla jsem tedy odolat a půjčila jsem si ji. No, abych se přiznala, nijak moc mě nenadchla. Hlavní hrdinové jsou sice velmi sympatičtí, ale něco mi tam chybělo. Nebylo tam moc akce, kniha je spíše založena na vypořádání se s minulostí jednoho z hlavních hrdinů a až po přečtení zjistíte, co to vlastně ta "hora mezi námi" je.

silvinka12
02. září

Nemám slov. Kniha byla naprosto ohromující. Bena a Ashley jsem si zamilovala, dokázali mě rozesmát. Taky to bylo velice dojemné, krásné a i smutné. Tuhle knihu si musíte přečíst!

alekis
28. srpna

Cesta má zákruty, všichni chcem natuty vyhrát tu nejvyšší sázku.
Cesta je daleká, co nás na ní čeká? Dostanem štěstí a lásku?

Chceme to nejlepší, to není hřích. Možná, že dostanem jenom mráz, sníh,
špičaté skály, co zraní nám nohy. Můžeme proklínat, či prosit bohy,

či jenom sedět a čekat na pomoc... Nebo se zapřáhnout do saní,
doufat, že v dálce stále zvon vyzvání... a chtít žít!

Jít, dýchat sluneční svit, milovat, radovat se, pomáhat, učit se
dělat cokoliv, co nás a ty kolem nás těší... prostě žít!
Než přijde noc...

Kniha je to celkem jednotvárná. Téměř celá je jen ve dvou rovinách: buď se plahočí sněhem - teda, ona si veze zadek na saních, on se plahočí a táhne ji za sebou, ačkoliv ji vůbec nezná a mohla by mu být ukradená, nebo on mluví ke své ženě - nechává jí na záznamníku zprávy o tom svém plahočení a o tom, jak ji miluje. Ve filmu je prý i sex (zdroj: komentáře na ČSFD), ale v knížce dokonce ani ten sex není! No prostě hrůza! A pak ten banální sladký konec, no prostě hrůza! A jak mohl zastřelit losa nějakým podivným lukem? Odbornice na lukostřelbu - viz níže - nám to jistě vysvětlí, to prostě nejde. Vůbec ten příběh je celý postavený na hlavu, nic takového se prostě stát nemůže, těch XX událostí, které jsou zdokumentované, jak lidé přežili nejnemožnější situace a dostali se z nich, to jsou jen fantasmagorie. Nechci bránit autora ani vyzdvihovat knihu, i když stojí za nejvyšší hodnocení, aspoň pro mě. Ale pokud to není úplný pitomec, a to asi není, když podle něj natočili i film, a to s hvězdami velkého formátu, tak je jasné, že si to nejdřív zhruba zkusil, prošel, vyzkoušel, aby věděl o čem píše. Je to dobrá kniha a to nejen pro ženy. Rozhodně to není románek na zvednutí nálady, naopak, je to na zamyšlení. To, jak Ben miluje svou ženu, to jak Ashley touží se s ní seznámit a poznat ji, tam nejsou žádné odporné postranní myšlenky a děje, je to subtilní, čisté a solidní a férové, byť je naznačeno, že by si to spolu třeba i rádi rozdali. Ten sladcebolný konec: no, lidi, co byste chtěli? Prožili spolu měsíc života, takového, jaký se málokdy prožije. Poznali se až na dřeň, došlo až na vyměšování, které autorky romancí zhusta opomíjejí zmiňovat, nejspíš jim "tahlo z kotla" jako z kanálu, byli špinaví, smrděli, možná si sem tam před sebou i uprdli, Ashley pokud vím blila, a bůhví, co ještě. Stali se jedním člověkem. Přes všechny ostatní z jejich okolí, přes všechny vazby a předcházející plány a životy - myslím, že nic jiného jim nezbývalo. Dopadlo by to jinak, kdyby... kdyby. To si přečtěte. Ale i kdyby - v reálném životě, po tom všem, by se od sebe, podle mého, už nikdy, alespoň vnitřně, neoddělili.
Je to román, je to fikce, ale věřím, že jsou mezi námi osmi či kolika miliardami lidí na planetě jedinci, kteří něco podobného zažili a vyšli z toho jako jiní (zní to blbě, ale řekla bych - lepší) lidé.
Jo, a stejně jako spolučtenářka ElenaM níže: film nechci vidět.

ElenaM
19. srpna

Nemám slov... Nádherná kniha, která se vám dostane až do morku kostí. Není to příběh jen o přežití. Je to příběh o vztazích, o lásce, o chybách... Slova, která nejdou vzít zpět.
Opravdu silná kniha, svým příběhem, svým poselstvím... nemám slov... ❤️
Po dočtení knihy - film nechci vidět.

Niu
17. srpna

Jako první jsem viděla film. Líbil se mi. A pak přišla kniha. Ještě lepší než film. Až po přečtení knihy jsem vůbec pochopila smysl názvu, co je onou horou a mezi kým. Jsem ráda, že kniha vykreslila postavy úplně jinak, než byly ztvárněny ve filmu. Ben i Ashley se mi líbili, jejich smysl pro humor a touha žít, jejich rozhovory, nekonečný nadhled. Kdo nefandil filmu, tak doporučuji přečíst knihu.

evago
10. srpna

jedním slovem náááádhera

1v8na
22. července

Velmi čtivá kniha s hlubokými myšlenkami. Např.: "Problémy se řeší postupně, jeden po druhém." - motto Bena Payna, které se mi strašně líbí.
Obdivuji odvahu, houževnatost a chuť přežít u hlavních hrdinů. Líbily se mi i části z Benovi minulosti psané jiným fondem (to, když mluví do záznamníku) - drží ho to při životě a dává mu to naději.
Jedinou nevýhodu a malé mínus spatřuji ve strašně otevřeném a uspěchaném konci.

Nikei
18. července

Nebylo to špatné čtivo, místy se to dost vleklo, ale konec za dočtení stál

Ostruzina
17. července

No, já nevím...nápad dobrý, ale celkově se to dost vleklo, ke konci už jsem přeskakovala.

loudomar
13. července

Po dlouhé době se mi zase dostal do ruky nějaký adventure a vybrala jsem si tedy opravdu dobře. Kniha je napínavá od začátku do konce. Naleznete v ní několik zvratů, které vám nedovolí přestat číst. Strašně se mi líbilo, že se snaží autor zachovat příběh stále na realistické vlně a nedělá z hlavních postav nějaké akční superhrdiny, co vše zvládnou levou zadní, ale že je nechá projevit jejich slabost, chyby a emocionálně prožít útrapy. Jinak ještě musím pochválit vykreslení krajiny, úplně se mi jednotlivé obrazy zjevovaly před očima. Konec mě malinko pokazil celkový dojem z knihy. To byl prostě trochu přeslazený americký happy end ale budiž. Nešvar amerických spisovatelů, nebo českých překladatelů, těžko říci, je věčné kousání do rtů, na což už začínám být trochu alergická a poslední výtka...Ačkoliv se sám autor věnuje lovu lukem, složit losí mládě pouze vlastnoručně vyrobeným lukem a nějakým nonprofi šípem?! Tak to byla opravdu trochu fantasmagorie

kniha
12. července

Nádherná knížka, kterou chcete stále číst a zároveň vás dostává hloubka myšlenek. Předčila má očekávání a to už se mě dlouho nestalo.

Anna 13
09. července

Dočetla jsem a... chybí mi slova.
Tohle byla jednoznačně nejlepší kniha za posledních pár měsíců. Příběh bere dech, nutí v četbě pokračovat a zároveň si tak vzácné stránky napětí šetřit.

Oba dva hlavní hrdiny, kteří bojují s mrazem, sněhovými závějemi, bolestivými zraněními, krutým hladem a strachem o své životy, budete milovat. Ashley i Ben jsou neuvěřitelně a obdivuhodně silní hrdinové, kteří se rázem stanou vašimi vzory. Úplně jsem během četby cítila, že kdybych byla jejich autorem, nedokázala bych jim neustále klást do cesty překážky, opětovně je zraňovat a nechat je trpět...

Autor vykreslil horskou pustinu dokonale. Cítila jsem závan z filmu REVENANT... V knize jsou city, pálivé emoce, ale také někdy zdlouhavé popisy činností, kterými postavy bojují o své životy. Zpočátku mi to nepřišlo tak záživné, ale jakmile jsem se do četby úplně "zažrala", hltala jsem každé natažení tětivy, rozdělávání ohně i spacáku, opékání masa a dlouhé bolestné výšlapy za civilizací...

Autor je můj hrdina...

Tohle je příběh o přežití, lidské síle a bojovnosti, opravdové lásce a naději...
Potřebuji mít knihu doma a ještě mnohokrát ji přečíst...

Tohle je opravdu knižní klenot, který by zasloužil pozlatit své desky...

maid
08. července

Mírné zklamání zvláště kvůli závěru knihy. Příběh, který se celou dobu snažil situovat do reality (což mu ale moc nešlo), se nakonec v samotném závěru knihy proměnil v kýč, který před tím několikrát kritizoval. Navíc, nebylo těžké uhodnout, jak to přesně skončí, ale doufala jsem, že mě autor překvapí, což se nestalo. Prokládání příběhu retrospektivními vzpomínkami ze záznamníku bylo osvěžující, byť dost sentimentální. Suma sumárum ale nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila a nemůžu být přehnaně kritická (konec konců je to love story ne thriller), takže jako letní čtení dobré, ale není to nic světoborného. Z filmu jsem viděla jen útržky. Musím říct, že se od knihy liší značně (proto podle mě není dobrý nápad dávat na přebal knihy plakát z filmu), ale líbil se v tom, že hlavní hrdinku více emancipoval a změnil jí jméno na Alice. Těch změn je tam ale opravdu hodně.