Honzlová

Honzlová https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16158/bmid_honzlova-Tzn-16158.jpg 5 510 127

V nezapomenutelném příběhu Jany Honzlové, neprokádrované členky souboru písní a tancí Sedmikráska, dokázala tehdy začínající autorka to, na čem ztroskotalo předtím i později mnoho slavnějších a zkušenějších spisovatelů: pro dnešní i budoucí generace věrně zachytila a spoutala do do živého tvaru frašku zvanou "budování socialismu". Román s výrazně autobiografickými prvky začala psát Zdena Salivarová ještě v Praze, dokončila jej až v Torontu, kam se po roce 1968 přestěhovala se svým manželem J. Škvoreckým.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Academia

palka452
24.09.2021 5 z 5

Geniální kniha

skalek
23.08.2021 5 z 5

Lidé v jakékoliv době chtějí pořád jen jedno a to samé...Mít kde bydlet, co jíst aby děti byly zdravé a hlavně šťastné...Na jednu stranu velice jednoduché....
Jenže ne, vždycky to šlo a jde.....
Myslím si, že žijeme v nejlepší době jakou jsme si mohli vybrat.....

Josh
05.03.2021 3 z 5

Jít proti proudu nadšených 5* recenzí... ??

Nevím, zda mne zarazil více ne-styl knihy nebo reálný socialismus. Asi obojí, protože socialismus očima hrdinky resp. autorky mi připadal ne přehnaný, naopak naprosto reálný, ale divně až komicky emotivní a nejpřesněji řečeno „ujetý“. Každá další strana mi přišla jako další patlání a prostě se mi v tomhle patlat nechtělo. Jeden pokus stačil. Za mne třeba kniha Veverka v kleci lepší:o)

Tato doba je na místě připomínat a také o ní objektivně říkat těm, jež ji mají jako druhohory, jenže na 2.stranu a to je dle mého to nejhorší k této knize – není vám to aktuálně povědomé?? Možná ne pod hlavičkou KSČ a mávání červenou knížkou s hubou plnou socialistických ideálů, ale co třeba „občanské upozornění“ na to, že někdo nenosí roušku proti tomu zrádnému viru i když je 2km od lidí nebo šel někam kde neměl být nebo byl s více lidmi apod. A co teprve pracovně!! Ten nebo ta nedělá to, kdo má stále přestávky u kafíčka a souhlasí s velením na kterékoliv úrovni je odměněn na výplatě, jezdí si kam chce, dovoleno má víc než jiný…. jen to ostatní „nesmí“ vědět kvůli GDPR. Nemusím pokračovat s příklady, že?

kofee
18.02.2021 4 z 5

Svěží, živoucí a výživný jazyk ponuré doby, kdy Bonzákům kvetla pšenka a dobří lidé živořili a umírali ve jménu hlouposti a zla. Zlá, zlá doba svlékající lidi do naha a prověřující, co v nás skutečně je. Světlo na konci dlouhatánského tunelu. Zbývá naděje.

InaPražáková
08.02.2021 5 z 5

Praha, červenec 1955. Nejsnazší přijetí ke studiu je na teologii, na ministerstvo se dá projít bez objednání, tajní se ani moc nesnaží být tajní, anonymní pomluvy se bez dalšího zakládají do kádrových materiálů, diktatura nikoliv proletariátu, ale ambiciózních konformistů vzkvétá. Ani to nepůsobí tak děsivě, protože pro Honzlovou jsou nakonec domácí potíže přednější než vykolejený svět a spíš se vyvzteká, než by se litovala. Jenže všeho do času.
Tak dobře napsaných knih je málo. Honzlová-román vypadá jako neupravované zápisky, přirozený projev, hovorová řeč, přitom ani slovo navíc a je v tom všechno: velké dějiny, malé dějiny, emoce, živí lidé - popsaní až hmatatelně přesně, dobráci i mizerové. Honzlová-člověk působí autobiograficky a asi do značné míry bude, takže je při své drzosti a tvrdohlavosti úžasně reálná a nestrojená, žádná vznešená hrdinka, prostě holka, která se stará o rodinu jak může, a mezitím se stihne pobavit nebo pohádat s kamarádem, protože ji nechce pokřtít, když si to ona usmyslí.
Nahlédnutí do 50. let sugestivní a vypovídající jako málo jiných, při vší bídě občas veselé a s jedinečným závěrem.

zanardi
05.02.2021 5 z 5

Zmar hnusných normalizačných rokov opísané tým najskvelejším spôsobom.

SSTknihy
27.01.2021 3 z 5

Bezcharakterní kreatury, kterým svědomí nebránilo ve zneužívání moci a udávání. Kariéristé, kteří si bez skrupulí pohrávali s osudy obyčejných slušných lidí, kteří prakticky neměli proti propracovanému molochu moci šanci. Takových, jako Jana bylo mnoho. Je dobře, že podobné příběhy existují a připomínají nám, jak příšerná to byla doba.

Aleh
17.01.2021 4 z 5

Tak to byl život Jany Honzlové! Dovedeme si vůbec představit, kolik takových Honzlových a jí podobných bylo! Kolika lidem režim budování socialismu určoval, co mohou nebo spíše nemohou dělat! A proč tomu tak vůbec bylo! Když jsem knihu začala číst, okamžitě jsem se vrátila do doby před více než 30 lety. Je dobře, že se o tom, jak to tehdy bylo, mohou dočíst i ti, kteří tuto dobu nezažili. Je to svědectví, na které bychom neměli zapomínat.

V.Lenka
13.01.2021 5 z 5

Román se mi velice líbil a hluboce mne zasáhl. Umožnil mi pochopit dobu, kterou jsem nezažila. Dobu, ve které o osudu člověka mohlo rozhodnout lživé anonymní udání. Dobu, ve které byl každý, kdo vybočoval, považován za podezřelého až nebezpečného. Bylo mi smutno z hlavní hrdinky, protože nebylo v její moci zvrátit chod událostí. Hlavou zeď neprorazíš.
Kniha hezky pracuje i s jazykem, který je také používán jako charakteristika postav.
Přestože kniha vyznívá smutně, tísnivě a beznadějně, tak obsahuje i pasáže, u kterých se čtenář zasměje.
Knihu určitě doporučuji k přečtení.

mi-380
23.10.2020 4 z 5

Zoufalé kličkování malé umělecké myšky, poznamenané nesprávným rodokmenem, v bludišti totalitního režimu, pod stálým dohledem všemocného velkého bratra té doby. Aroganci SNB střídá psychologický tlak STB, na pracovišti natahují uši udavači. Mantinely byly jasně dány, bez maximální autocenzury jsi neměl šanci. Schopnosti, výkon, charakter, to vše se svým významem nikdy nemohlo vyrovnat tomu nejdůležitějšímu – absolutní loajalitě těm, co si o sobě mysleli, že jsou „vědeckým učením“ fanatických vizionářů předurčeni vést lid k té nejúžasnější budoucnosti. Ať už se to tomu „nechápavému“ lidu líbilo nebo ne.
Mám dojem, že poslední dobou ti „nejchytřejší“ zase odněkud vylézají, nabírají síly a jsou čím dál tím hlasitější a viditelnější. Nezažili totalitu, kterou i tato kniha, založená na vlastních zkušenostech autorky, věrohodně připomíná, ženou se tedy do ní bezhlavě.
Občas mě zaskočil nezvyklý ženský pohled na svět, občas nevyrovnané chování vypravěčky, kdy se strach a hrůza, a z toho vyplývající připravenost podřídit se režimu, střídá s nečekanou drzostí při jednání s lidmi potencionálně nebezpečnými. Převládající temnou atmosféru naštěstí občas tu a tam prozáří malé světýlko naděje.
85 % (aktuálně 242 hodnocení s průměrem 91 %).

P.S.
Audiokniha, rozhlasová četba na pokračování. Jana Paulová se do četby vžívá naplno, její dramatizace je procítěná, v některých nejemotivnějších momentech se mi hysterický tón zdál až mírně přehnaný. Asi proto, že nejsem žena.

1amu
08.10.2020 5 z 5

Jadran a Trudoš zde napsali to nejdůležitější a ono je k tomu jen málo co dodat. Přitom stačilo velice málo a Honzlová by nespatřila "světlo světa". Josef Škvorecký se o tom zmiňuje jako o obrovské náhodě, kdy našel v odpadkovém koši svazek průklepových papírů připravených k likvidaci.
Píše, že byl v daný okamžik nejspíše osvícen. Byla noc, ale on nespal a četl "Honzlovou". Ráno oznámil šéfce Vydavatelství 68, že nechápe, proč chtěla vyhodit poklad !
Takže skvělá autorka ! A samozřejmě zachránce. Kniha se čte sama !

Knihomolka134
21.08.2020 3 z 5

Pekna kniha, ktera by mela byt povinnou cetbou. Manipulace, zastrasovani, perfektne vystizena doba "budovani socialismu". Nelibil se mi styl psani, hovorove vyrazy a vynechana pismenka ve slovech. Chapu, ze to byl zamer a jazyk te doby. Konec jsem necekala tak smutny, chudak maly Hugousek. Spravedlnosti by se clovek nedovolal. Jsem stastna, ze jsem se narodila v jine dobe.

ViolettaCh.
17.06.2020 5 z 5

Bezva knížka se smutným koncem, popisující obyčejný život v době budování socialismu v Československu z pohledu hlavní hrdinky, nepocházející zrovna z prorežimní rodiny. Poslouchala jsem ji jako audioknihu ve skvělém podání Jany Paulové. Vzpomínám si, že jsem to slyšela již před řadou let jako četbu na pokračování v rádiu a už tehdy se mi to líbilo. Myslím, že se podívám ještě po jiných knihách této autorky.

Pechule
27.04.2020 3 z 5

Kniha má své klady, to nepopírám, ale neseděl mi úplně styl psaní a co mě rozčiluje jsou prostě chyby, překlepy nebo vynechaná písmena.

TheMelorry
18.04.2020 4 z 5

Od knihy jsem neměla velká očekávání a o to víc jsem byla překvapená, jak moc se mi kniha líbila. Autorka píše velmi čtivě a i "obyčejný" život dokáže podat neobyčejně. Příběh z dob hlubokého socialismu na čtenáře přímo dýchá tehdejší těžkou dusivou atmosférou, kterou jsem já osobně nezažila, ale i tak naplno prožívala s hlavní hrdinkou Janou. Jedná se o na první pohled jednoduchý, příjemný příběh mladé dívky, ale pod povrchem se skrrývá něco silného, hlubokého, co nutí k zamyšlení. Rozhodně stojí za přečtení.
(umím si představit zařazení knihy do maturtní četby, jako pohled na tehdejší život a společenskou situaci)

trudoš
17.04.2020 5 z 5

„Při pomyšlení na zítřek mě definitivně přestal bavit svět.“
V okamžiku, kdy si myslíte, že už vás nic nemůže literárně zaskočit, přijde úder z té nejméně očekávané strany. V mém případě se o něj postarala Zdena Salivarová, která prostřednictvím románu Honzlová dokonale zachytila děsivou zvrácenost úspěšného socialismu.
Strhující monolog obyčejné holky z pavlače zaujme především emocemi ukrytými mezi řádky. Jana Honzlová se snaží nebrat si k srdci neustálé ústrky okolí, takže její příběh plyne s civilní všedností, čtenář však rozhodně nedokáže ignorovat všechnu tu cynickou nespravedlnost, jež se kolem ní děje. Ačkoli dospívá v panoptiku „všichni jsme si rovni“, je nucena sledovat, jak systém cíleně ohýbá a láme její nejbližší, čistě jen proto, že si na ně zasedli „ti rovnější“. Přesto se vyprávění nese v optimistickém duchu, který hrdince vydrží přesně do momentu, než kvůli upřímným svědectvím kolegů nezačne litovat, že se vůbec narodila. Tohle přitom napsal život sám, ne žádná fantazie.

lapagerie
27.02.2020 5 z 5

Nevím, jak jsem tuhle knížku mohla doteď míjet. Je úžasná. Janu obdivuji, nevím, zda bych dokázala unést to, co ona. A Hugo...Brečela bych.
Jsem ráda, že ta doba je už pryč.

los
10.02.2020 4 z 5

setkal jsem se v životě s jedním takovým Sedláčkem, autorka velmi věrohodně a napínavě popsala váhání a pochybování manipulovaného jedince

Gigy
17.01.2020 5 z 5

Víte, jak mají knihomolové většinou problém s tím, vybrat pár nejoblíbenějších knih? Před časem jsem si sama pro sebe titulovala Hrdého Budžese. Konečně mu nebude smutno, Honzlová patří totiž na čestné místo hned vedle něj. Jakmile se vrátím do Česka, budu obíhat antikvariáty jak divá a shánět další díla paní Salivarové / Škvorecké.

Amneris
08.01.2020 2 z 5

Kniha Honzlová od paní Salivarové mě jako povinná četba naprosto minula, tak jsem si ji chtěla přečíst v dospělosti. Ale nějak nevím, do knihy jsem se nemohla pořádně začíst a styl psaní mi někdy vadil, ačkoliv mám vyprávění v ich formě ráda. Čekala jsem trochu něco jiného...