Homo Deus - Stručné dějiny zítřka

Homo Deus - Stručné dějiny zítřka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414448/bmid_homo-deus-strucne-dejiny-zitrka-GRh-414448.jpg 4 398 76

Po bestselleru Sapiens – Úchvatný i úděsný příběh lidstva obrací Yuval Noah Harari zájem k budoucnosti. Analyzuje, jaké důsledky mohou nastat, když se tradiční kolektivní mýty lidstva utkají s novými „božskými“ technologiemi, jako jsou např. umělá inteligence nebo genetické inženýrství. Harari představuje vizi nepříliš vzdáleného světa, v němž zřejmě budeme čelit novým typům výzev. V knize Homo deus – Stručné dějiny zítřka zkoumá naši budoucnost svým typickým způsobem, v němž kombinuje především historii, filozofii a přírodní vědy, ale i poznatky dalších oborů. Jak to dopadne s demokracií, když firmy jako Google a Facebook budou znát naše záliby a preference (včetně politických) lépe než my sami? Co se stane se sociálním státem, jestliže počítače budou úspěšné na trhu práce a vznikne tak počtem většinová třída „zbytečných lidí“? Jak naloží s genetickým inženýrstvím např. islám? Budou v Silicon Valley vyvíjet jenom nová technická zařízení, nebo i nová náboženství?... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Věda

Vydáno: ekniha , Leda

Homo Deus: A Brief History of Tomorrow , 2016

Jonna
04.07.2020 4 z 5

První kniha možná byla lepší, ale i druhá má něco do sebe, zjistila jsem, že musím zpomalit tempo čtení a o čteném více přemýšlet. Sice bych místy s autorem polemizovala, někde doplnila, ale celkově je to stále dobrá kniha, kterou doporučuji každému, komu není lhostejná budoucnost.

mclenin
28.06.2020 4 z 5

Kniha nepochybne zaujme, o tom žádná. Obsahuje však aj mnoho pasáží, ktoré boli na môj vkus trochu zdĺhavé a vedel by som si predstaviť ich obsahové zoštíhlenie. V každom prípade sa však tu a tam nájdu, ako to tu už niekto písal, perly, pre ktoré sa oplatí pokračovať v čítaní, obzvlášť záver predstavuje to čo čitateľ od knihy očakáva už na začiatku - tak trochu fascinujúcu a zároveň tak trochu desivú víziu budúcnosti ľudstva.

bacouch
28.05.2020 2 z 5

S tímto autorem je to trošku těžký. Když čtete první knížku, jste většinou velmi nadšení. U druhé máte pocit, že už se Harari trochu opakuje. No a u třetí jste naštvaní, že zase sám sebe vykrádá. Ale přesto pravděpodobně sáhnete po jeho dalším kousku, budete u toho trošku prskat, protože spousta vaty a keců a pořád dokola, ale čas od času se v tom blátě zaleskne perla, ze který se posadíte na zadek. A proto ho čtu.

ZuKo
24.05.2020

Zajímavé čtení během covid-19 karantény. Tento druh knih je dobrý k zamyšlení o životě a vlivů kolem nás.

Phyl
10.05.2020 4 z 5

Stručně mohu pouze říct, že se teď snažím být součástí toku dat. Abych se cítil aspoň trochu užitečný a k něčemu, přispívám tímto zbytečným příspěvkem nulové výpovědní hodnoty, jelikož si mé vědomí přeje dostat lajky a má inteligence není tak vysoká, aby mu to zatrhla.

E_Lan
27.04.2020 4 z 5

Po první knize, které mě úplně pohltila, jsem čekal od tohoto díla něco úplně jiného. Nejdříve mi to celé přišlo zdlouhavé, toulavé, nekonkrétní, opakující se. Postupem času a směřujíc ke konci knihy jsem ale pochopil co nám autor nastiňuje za budoucnost a musím říct, že kniha mě přiměla k významnému uvažování. A za to patří velký dík a pochvala. Přesto štiplavě na konec - Sapiens je obsahově mnohem poučnější...

Jackjelly
15.04.2020 5 z 5

Osobně se domnívám, že hlavním důvodem, proč Harari napsal "Sapiens" byla tato kniha. V "Sapiens" jen proběhla "dělostřelecká příprava" na útok na základní hodnoty lidstva a prezentace názoru, že lidstvo, jak jej známe, se nachází na počátku svého konce. Milovníci dystopií i utopií, dle individuálních preferencí (mám rád oba proudy), nebudou překvapeni.
Jen asi málokdo z nich akceptuje tvrzení, že se nachází na počátku nové revoluce, která možná změní nejen mocenské paradigma, ale celý svět. A nebo také ne.
Výhodou lidského myšlení je, že nedokáže plně přijmout nepředstavitelné, ale přesto miluje fantazii.
Dle mého názoru nemá smysl číst Sapiens, aniž by čtenář následně nepokračoval ve výrazně provokativnějším pokračování. Ale to je jen můj subjektivní názor.
Ztotožňuji se s autorovým pohledem, že žijeme v době nové dramatické změny a nikdo z nás netuší, na jakou trajektorii vývoje nás vystřelí. Nás jako lidstvo, společnost, masu i jedince.
Nedokáži posoudit, jak moc dojde k destrukci lidského vnímání božství. Nedokáži posoudit, jak se s lidským pojetím božství vyrovná AI.
Každopádně, tato kniha je přinejmenším úžasná výprava do fantaskního světa, který pravděpodobně číhá hned za prvními či druhými dveřmi "do léta".
Jako doplněk k této knize bych vřele doporučil o pár let starší , optimistickou, esej francouzského filozofa Michela Serrese https://www.databazeknih.cz/knihy/palecka-esej-o-digitalni-revoluci-421136

Citace na závěr? Třeba tato:
"Zbavili jsme jsme se konečného smyslu života výměnou za úžasnou moc a myslíme si , že jsme natolik chytří, že za ni nebudeme muset platit"

Radkak
14.04.2020 1 z 5

Harari ve své knize popisuje, co všechno je vlastně na světě špatně. Kniha mi přišla nekoncepční, eklekticky vybraná témata, dojmy a pocity autora převažují nad fakty. Je to spíše rozjímaní autora, plno řečnických otázek, konspirací, polopravd, autor však sebevědomě svoje názory prezentuje jako skálopevná fakta.

Toledo
02.03.2020 3 z 5

Nedá mi to a musím také srovnat s knihou Sapiens. Z té jsem byla velmi nadšená a tudíž jsem si s chutí koupila i tento díl. Upřímně, bavila mě tak 1/3 knihy (určité pasáže v různých kapitolách, ne například začátek nebo konec), zbytek jsem četla jen abych knihu dočetla...nebylo to poutavé ani tak edukativní jako první díl. Jsem zvědavá na poslední knihu 21.století kterou už mám také doma.

roso.mak
28.02.2020 1 z 5

Po Sapiens tedy těžká slabota. Byla jsem s knihou rychle hotová.

Rivian
09.12.2019 2 z 5

Předchozí díl byl naprosto úžasný, ale tento mě zklamal, jen neustálé opakování, řečnické otázky, hypotézy..zkrátka dočíst jsem musel s obrovským přemáháním se

esma
22.11.2019 5 z 5

Proč číst tuto knížku ? Protože je o nás, o každém jednotlivém člověku a jeho ztrácející se pozici, která byla pupkem světa. Jako datová entita bude tvořit potravu pro neuvěřitelně komplikované systémy, které si nedokáže ani představit.
Ať chceme nebo nechceme, každý máme svou bublinu, ve které je nám dobře a která nás
utvrzuje v naši pravdě. Přichází-li něco nového, obvykle to bývá odmítnuto. Čím radikálnější nové, tím bouřlivější odmítavá reakce. S odmítavou reakci se můžeme setkat i u těch největších bouřliváků a lidí originálního myšlení. Mnoho intelektuálů stále pochybuje o globálním oteplování, i kdyby se měli uvařit za polárním kruhem. Bubliny se málokdy dají propíchnout, obvykle se dají pouze trochu rozšířit a Harari nás k tomu přímo pobízí. Neopomenul snad žádný významný jev a umně jej zahrnul do svých úvah. Z tohoto důvodu bychom měli knížku číst. Kdo ví, jak užitečný bude pro nás pohled z druhé (třetí, čtvrté, páté...) strany.
Budoucnost není pevně daná podle přesně daného schématu příčin a následků. Komplikovanost světa umožňuje, že i nepatrné příčiny mají dalekosáhlé následky (viz efekt motýlích křídel). Ani Harari není schopen obsáhnout veškerý budoucí vývoj s jeho plusy a mínusy, nicméně podle mého názoru se dotýká všech rizik, které mě napadají. (Nechme stranou události typu : pád kosmického tělesa, výbuch supervulkánů, rentgenové záření a j.). Kniha o úskalích, které lidstvo čeká, nemůže být v principu veselá, přesto jsem se párkrát upřimně zasmála. Především se ale jedná o čtení inspirující.

teeyinka
03.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha, kterou stojí za to si přečíst! Jen jsem skrytě doufala v pozitivnější zakončení, protože z celého dataismu mě běhal mráz po zádech. O to ale koneckonců asi šlo.

radekk33
24.07.2019 4 z 5

Oproti prvnímu dílu je náročnější na čtení i pochopení. Po prvních cca 40 stránkách jsem chtěl čtení vzdát, ale pak to začalo být zajímavé, ikdyž se spousta informací opakuje z prvního dílu. Kniha je i tak velmi zajímavá a poučná, určitě bych ji doporučil k přečtení. Nicméně kvality prvního dílu, dle mého názoru, nedosahuje.

deirdre
30.06.2019

Odkladám túto knihu zhruba v tretine. Toľko bludov a scestných vyhlásení som už dávno nečítala. Som zhrozená z toho vysokého hodnotenia.

kessey
04.05.2019 4 z 5

Rozhodně stojí za přečtení, byť Sapiens mi přišel lepší. Jak už zaznělo v komentářích níže, myslím, že by knize pomohlo ji místy zkrátit, zvlášť ve střední části. To nicméně nemění nic na tom, že jde o poutavé dílo s řadou zajímavých hypotéz a teorií ohledně naší budoucností, které se vám dostanou hluboko pod kůži.

kopretitinka
28.04.2019 5 z 5

Člověka až zamrazí, když mu začnou jednotlivé díly skládačky zapadat do sebe.

Jonny
18.03.2019 3 z 5

- je znát, že knihou se autor pokusil vytěžit další kus úspěchu "prvního dílu"
- úvod může leckoho odradit (protože je to bohapusté teoretizování)
- pár nosných myšlenek ale kniha má, byť to jsou hlavně autorovy úvahy a teorie
- škoda, že se autor snažil nahnat objem knihy, kdyby byla poloviční, tak se tam všechny důležité myšlenky vtěsnají a kniha by pak byla pravděpodobně úspěšnější

Lesní_chodec
12.03.2019 4 z 5

Opět mě autor nezklamal. Výborná kniha, která neskutečně rychle utíká. Autor opět prokazuje neskutečný přehled napříč vědními obory a vykresluje zajímavé hypotézy budoucnosti, které já tak růžově nevidím. A proti mnohým bych se i tvrdě postavil!

Přestože nesdílím tak nadšený pozitivistický pohled na život a člověka obecně, tuhle knihu by si měl přečíst doslova každý! Už jen pro ten obrovský rozsáh témat, které na 400 stranách shrnuje.

martin3683
26.01.2019 4 z 5

I po přečtení jeho přechozí knihy Homo Sapiens, kterou si částečně sám vykrádá, je to stále velmi inspirativní a provokativní čtení. Je to takové intelektuální cvičení a zamyšlení se nad světem a smyslem nás lidí v něm.
Pohled do budoucnosti a jak bude budoucí člověk vypadat je vesměs negativní, alespoň z dnešního pohledu, ale úplně to samé by si o dnešku asi říkali lidé žijící před 100 lety. Hodně mě bavilo provokativní vysvětlování náboženstvích a jejich pokračovatelů -ismů: komunismu, humanismu, liberalismu apod. Harari by se jinak dobře uživil jako autor scifi knih, protože za některé jeho představy možného směřování lidstva by se nestyděl ledajaký scifi autor a strašně rád bych to viděl zfilmované :-).
Všechny ty vize má dobře podložené a vysvětlené, že pokud trend půjde dnešním směrem, tak to tak určitě musí dopadnout. Ale to je potíž všech proroků, věští dle současných znalostí a projektují věci, které známe teď, do nedaleké budoucnosti. Reálně to ale bude nakonec úplně jinak, protože plno věcí, které si ani Harari nedokáže představit, ještě nebylo objeveno. Každopádně lidstvo a budoucí člověk se určitě nudit nebude a rád bych se dožil malého nakouknutí, zda opravdu vznikne Homo Deus, jak si autor myslí.