Homo Deus - Stručná história zajtrajška

Vo svojom kritikmi uznávanom medzinárodnom bestselleri, Sapiens, Yuval Noah Harari vysvetlil, ako sa ľudstvu podarilo ovládnuť planétu. V knihe Homo Deus skúma budúcnosť ľudstva a ponúka víziu zajtrajška, ktorá sa zdá byť nezrozumiteľná, ale časom sa stane neodvratná: ľudstvo stratí nielen svoju dominanciu, ale aj samotný zmysel. Za posledné storočie sa ľudstvu podarilo nemožné: premeniť nekontrolovateľné sily prírody - hladomor, epidémie a vojny - na zvládnuteľné výzvy. Dnes zomiera viac ľudí na prejedanie ako na hladomor, viac ľudí zomiera na starobu ako na infekčné choroby a samovraždu spácha viac ľudí, ako stihnú zabiť vojaci, teroristi a zločinci dohromady. Sme jediným druhom v dlhej histórii Zeme, ktorému sa samotnému podarilo zmeniť celú planétu, a už sme prestali očakávať, že by naše osudy mohla formovať nejaká vyššia sila. Čo nahradí hladomor, epidémie a vojny na prvých miestach ľudského snaženia? Aký osud si pripravíme a aké ciele budeme sledovať? Homo Deus skúma projekty, sny a nočné mory, ktoré budú formovať dvadsiate prvé storočie, od prekonania smrti po vytvorenie umelého života. Lenže pri dosahovaní týchto cieľov môže nakoniec väčšina ľudských bytostí stratiť svoj zmysel. Čo budeme robiť potom? A ako ochránime tento krehký svet pred svojimi vlastnými ničivými silami? Nemôžeme zastaviť chod histórie, ale môžeme ovplyvniť jej smerovanie. Predvídanie budúcnosti obvykle predpokladá, že zajtrajšok bude v podstate veľmi podobný dnešku - že budeme mať úžasné nové technológie, ale stále nás budú usmerňovať staré dobré humanistické hodnoty ako sloboda a rovnosť. Homo Deus tieto predpoklady rúca a naznačuje širokú škálu alternatívnych možností, s provokatívnymi argumentmi na každej strane. Napríklad: Hlavné produkty ekonomiky dvadsiateho prvého storočia nebudú textílie, autá ani zbrane, ale telá, mozgy a mysle. Priemyselná revolúcia vytvorila pracujúcu triedu, ďalšia veľká revolúcia vytvorí zbytočnú triedu. Spôsob, akým my ľudia zaobchádzame so zvieratami, nastavuje zrkadlo, ako budú vylepšení superľudia zaobchádzať s nami. Demokracia a voľný trh sa zrútia, keď nás Google a Facebook budú poznať lepšie ako my sami, a autorita sa presunie z jednotlivých ľudí na zosieťované algoritmy. Ľudia nebudú proti strojom bojovať - splynú s nimi. Smerujeme skôr k manželstvu ako vojne. Takto vyzerá nový svet a priepasť medzi tými, ktorí naskočia na palubu, a tými, ktorí sa neprispôsobia, bude väčšia ako priepasť medzi priemyselnými impériami a agrárnymi kmeňmi, dokonca väčšia aj ako medzi Homo sapiens a neandertálcami. Toto je ďalšia fáza evolúcie. Toto je Homo deus....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/408550/homo-deus-vIE-408550.jpg 4.376
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Aktuell

Homo Deus: A Brief History of Tomorrow (2016)

Kniha Homo Deus - Stručná história zajtrajška

kessey

Rozhodně stojí za přečtení, byť Sapiens mi přišel lepší. Jak už zaznělo v komentářích níže, myslím, že by knize pomohlo ji místy zkrátit, zvlášť ve střední části. To nicméně nemění nic na tom, že jde o poutavé dílo s řadou zajímavých hypotéz a teorií ohledně naší budoucností, které se vám dostanou hluboko pod kůži.

kopretitinka

Člověka až zamrazí, když mu začnou jednotlivé díly skládačky zapadat do sebe.

Jonny

- je znát, že knihou se autor pokusil vytěžit další kus úspěchu "prvního dílu"
- úvod může leckoho odradit (protože je to bohapusté teoretizování)
- pár nosných myšlenek ale kniha má, byť to jsou hlavně autorovy úvahy a teorie
- škoda, že se autor snažil nahnat objem knihy, kdyby byla poloviční, tak se tam všechny důležité myšlenky vtěsnají a kniha by pak byla pravděpodobně úspěšnější

Lesní_chodec

Opět mě autor nezklamal. Výborná kniha, která neskutečně rychle utíká. Autor opět prokazuje neskutečný přehled napříč vědními obory a vykresluje zajímavé hypotézy budoucnosti, které já tak růžově nevidím. A proti mnohým bych se i tvrdě postavil!

Přestože nesdílím tak nadšený pozitivistický pohled na život a člověka obecně, tuhle knihu by si měl přečíst doslova každý! Už jen pro ten obrovský rozsáh témat, které na 400 stranách shrnuje.

martin3683

I po přečtení jeho přechozí knihy Homo Sapiens, kterou si částečně sám vykrádá, je to stále velmi inspirativní a provokativní čtení. Je to takové intelektuální cvičení a zamyšlení se nad světem a smyslem nás lidí v něm.
Pohled do budoucnosti a jak bude budoucí člověk vypadat je vesměs negativní, alespoň z dnešního pohledu, ale úplně to samé by si o dnešku asi říkali lidé žijící před 100 lety. Hodně mě bavilo provokativní vysvětlování náboženstvích a jejich pokračovatelů -ismů: komunismu, humanismu, liberalismu apod. Harari by se jinak dobře uživil jako autor scifi knih, protože za některé jeho představy možného směřování lidstva by se nestyděl ledajaký scifi autor a strašně rád bych to viděl zfilmované :-).
Všechny ty vize má dobře podložené a vysvětlené, že pokud trend půjde dnešním směrem, tak to tak určitě musí dopadnout. Ale to je potíž všech proroků, věští dle současných znalostí a projektují věci, které známe teď, do nedaleké budoucnosti. Reálně to ale bude nakonec úplně jinak, protože plno věcí, které si ani Harari nedokáže představit, ještě nebylo objeveno. Každopádně lidstvo a budoucí člověk se určitě nudit nebude a rád bych se dožil malého nakouknutí, zda opravdu vznikne Homo Deus, jak si autor myslí.

Wrent

Musím říct, že oproti Sapiens je kniha znatelně slabší. V první polovině ještě docela drží úroveň (ale zároveň i díky tomu, že zhusta opakuje, co již bylo řečeno v knize předchozí), ale s přibývajícím počtem stran jde kvalita dolů.

Harariho apokalyptické vize mají samozřejmě svou opodstatnitelnost a autor se je snaží dokládat řadou referencí na aktuální vědu a průmysl, ale zdá se mi, že ten ucelený a vysvětlitelný obrázek historie a budoucnosti lidstva, který vykreslil v první knize, se mu rozpadá. Mnoho představených technologických konceptů je tak zjednodušeno, až se člověk obává, jakých nepřesností se autor dopustil i v Sapiens a já si toho akorát kvůli ne tak velké znalosti historie nevšiml.

Zároveň se Harariho názor zdá příliš nepřesný a zjednodušující, např. jeho tvrzení, že všem státům vládnou vládci staré školy, kteří si pod technologickou nadvládou představují maximálně tak nukleární zbraně. Přitom už v roce 2015, kdy kniha vyšla, např. Čína mohutně investovala do šmírování svých obyvatel a i dnes tolik populární "bodovací systém" byl ve fázi vývoje.

Oproti první knize Home Deus trpí i českým překladem plným podivně skloňovaných anglicismů a nepřesností.

Obecně je Homo Deus stále poměrně inspirativní čtení, ale první kniha Sapiens mi dávala mnohem větší smysl.

thorir
09.12.2018

Zdánlivě volné pokračování autorovy předchozí knihy Sapiens. Stejně čtivé a plné myšlenek. A stejně subjektivní, plné autorových představ a názorů, přestože se autor úporně snaží o objektivitu. Některé Harariho vize, hlavně v závěru knihy, jsou jako předtucha společenství Borgů ze Star Treku. Ale o tom dále. V textu je nepochybně množství nesmírně zajímavých myšlenek. Vyzdvihl bych pojem „intersubjektivní entity“, kolem kterých se v podstatě vše v lidské společnosti točí (alespoň dle autora, smysl to nepochybně dává). Další zajímavé téma je popis toho, jak fungují revoluce, a že obvykle nevyhrává ta strana která má nejvíc podporovatelů, ale naopak ta strana, která se v mocenském vakuu dokáže nejrychleji efektivně organizovat. Je to logický závěr, ale vysvětluje mnohé, nejen z naší vlastní historie. Aneb, proč obvykle vyhrají různé oligarchistické skupiny … V knize je toho samozřejmě mnohem víc.

Na druhé straně je tu však opět Harariho zvláštní pohled na svět. Skutečně vyzívá k tomu, aby nadnárodní korporace typu Facebook, Google, Twitter a další, algoritmicky rozhodovali o osudech uživatelů? Kam to vede, vidíme nyní. Aneb, těšíte se na sociální skóre jednotlivce po vzoru autoritářské Číny? Dnešní realita mazání nepohodlných účtů, cenzura konzervativních, pravicových a klasicky liberálních názorů jasně ukazuje, kam svět směřuje a Harariho, až naivní, proklamace o odevzdání našeho soukromí nadnárodním entitám je v tomto světle dost strašidelná.

Některé úvahy a myšlenky jsou podnětné. Některé zcela mimo. Zmínky o možné cestě k nesmrtelnosti / „bezsmrtnosti“, nedokážu komentovat, teprve budoucnost ukáže, kam biotechnologie pokročí.

Zaráží absence nějakého varování před nastupující totalitou progresivní levice, diktaturou multikulturní dystopie a politické korektnosti a s tím související cenzurou / autocenzurou nepohodlných názorů, tolik prosazované v západních zemích. Tam kde mluví o dataismu se nějaké náznaky zmínek cenzurních zásahů objevují. Vše v rámci možného konfliktu mezi přívrženci dataismu a jeho odpůrci. Kam v této dichotomii patří dnešní nadnárodní internetoví giganti FB, Google a další se silou mazat nepohodlné názory a přímo či nepřímo ovlivňovat milióny uživatelů, s jednoznačně politicky motivovaným korporátním vedením? Je opravdu zvláštní, že tohle Harari nepředvídá. Náznaky tohoto vývoje se začali objevovat mnohem dřív než v době prvního vydání knihy, tj. v r. 2015, alespoň tedy pro ty kdo je chtěli vidět.

Každopádně, jako obvykle, času stráveného s knihou v žádném případě nelituji, čte se stejně snadno a svižně jako předchozí Sapiens a obsahuje množství látky k přemýšlení.

codeas
19.08.2018

Velmi dobrá kniha O CESTĚ k budoucnosti a jak by člověk jako tvor mohl vypadat. Pozor na očekávání, nejde o futuristickou knihu. Část věnující se budoucnosti je asi v 25% (cca 100 stránek) na konci knihy. Většina dnešních autorů pouze replikuje myšlenky z jiných knih na které se odkazuje. Tato právě přináší nové pohledy a souvislosti, které vás donutí k zamyšlení. Např. nad vědomím, vůli, konstrukty člověka, humanismem, náboženstvím. Každopádně by si jel přečíst každý techno-optimista (jak já :-) aby dokázal domýšlet některé možnosti technologického pokroku.