Holub / Die Taube

Holub / Die Taube https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107528/mid_holub-die-taube-hgb-107528.jpg 4 55 10

Jonathan Noel, hlavní postava novely Holub, je podivín, jenž každou změnu ve svém životě vnímá jako ohrožení. Po strastiplné minulosti se zcela izoluje od okolního světa a ze strachu, že by ho snad mohlo něco podobného ještě někdy potkat, se rozhodne pro život prostý jakýchkoli událostí. Jednoho pátečního rána roku 1984 se však před dveřmi jeho jinak bezpečného pokojíku nečekaně objeví holub a tato událost mu převrátí život naruby.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Garamond

Die Taube , 1987

dagmar5477
07.10.2022 2 z 5

Nějak ani nevím, co ke knize napsat. V tomhle případě, ať si každý udělá svůj závěr.

Marmarek
05.06.2021 3 z 5

Milé, místy výborné, ale jako celek nic extra :)

mirkoczentovic
26.12.2018 3 z 5

Kým Jean-Baptiste Grenouille je génius, šialenec a čudák zároveň, Jonathan Noel je "len" čudák.

Príjemne napísané, príjemne bizarné (miestami až príliš), ale kvôli absencii údernejšej pointy nezanechá hlbší dojem.

Petruse21
19.02.2017 2 z 5

Nevím, jestli jsem to vůbec pochopila, co tím autor chtěl říci. Jako jednodenní jednohubka dobrý

Isserley
10.02.2017 5 z 5

Působivá novela vynikajícího autora. Brilantní studie náhle propuknuvšího strachu z nadcházejícího stáří, z osamělosti, z bezmocnosti. Ach, jak panu Jonathanu Noelovi rozumím!

Annicka
22.10.2016 3 z 5

24 hodin ze života člověka, který trpí úzkostmi a strachem snad úplně ze všeho. Téma je to opravdu zajímavé, kniha má velký potenciál. Bohužel ho, až na několik světlých chvil, nedovede plně využít...

GreenMagritte
05.08.2016 4 z 5

Krátký příběh oplývá atmosférou úzkosti, paniky a zvláštní naléhavostí a odehrává se v horizontu čtyřiadvaceti hodin. Padesátník Jonathan Noel žije svůj malý, přesně určený život. Pracuje jako ochranka v bance a jeho dny jsou si podobny jako vejce vejci, každodenní rituály jeho život téměř zmechanizovaly. Z kusých informací se dozvídáme, že byl vojákem v Indočíně a jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Jonathan se upíná ke své skromné garsonce, ve které se cítí v bezpečí a čerpá z ní duševní rovnováhu… Až jednoho dne jej přede dveřmi překvapí holub…

narcisonanis
03.09.2014 5 z 5

Patrick Süskind mě čím dál více překvapuje. Vynikající krátkou novelou Holub dokázal věrohodně popsat, jak moc se dokážou věci zvrhnout, když se lidé bojí vylézt ze své komfortní zóny (samozřejmě je to vše vyhnané do extrémních situací). U hlavní postavy postaršího hlídače banky Jonathana Noela vidíme, jak se to může všechno pokazit, i když chceme od života jen (až příliš) málo a hrajeme to celou dobu jen "na jistotu". Celý svět se mu dokázal převrátit vzhůru nohama pouze kvůli jednomu obyčejnému holubovi! Absurdní myšlenky vás ženou do stále bláznivějších představ a vy si říkáte STOP, kdy to už skončí, proč se ten člověk neuklidní a v pořádku to nevyřeší? Jednou větou – být sociálně zaostalý se nevyplácí.

Kapis
02.02.2013 3 z 5

Kratší, ale vůbec ne špatné

sima.p
23.03.2012

čekala jsem tedy od toho víc..

německá literatura

Patrick Süskind