Holky

Holky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2014/bmid_holky-DYp-2014.jpg 3 67 12

Ne všichni muži jsou prasata. Ale někteří ano, a ti bohatí, úspěšní a přitažliví jsou nejobludnější ze všech. Protagonisty Kelmanovy kontroverzní prózy jsou bohatí byznysmeni se slabostí pro lolitky. Naštěstí netrpí nouzí: těch nevinně vyhlížejících striptérek, prostitutek, děvčátek v klubech, všelijakých nymfiček či dcerušek kamarádů je opravdu dostatek. A nezajímavý postarší chlápek s počínající pleší se vždycky stane idolem dívek v baru, když vyjde najevo, že pojištění jeho bouráku přijde na víc než školné na prestižní univerzitě. Román odhaluje nejniternější mužské touhy, vyslovuje přání lidí, kteří už v životě mají něco za sebou, ale zoufale se snaží vrátit na začátek, aby bez závazků a naplno mohli milovat. Jde o neúprosnou knihu z neúprosného mužského světa. Jako odlehčující, ale i znepokojující "zprávy" prolínají textem střípky z Homérovy Íliady a Odyssey, v nichž autor hledá a nachází pozoruhodné paralely s dneškem. Drsný a cynický, pro mnohé sexistický a šovinistický debut funguje znamenitě: tuhle knížku budou manželé před svými ženami schovávat…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Girls , 2003

Afilada
14.10.2020 2 z 5

Téma je to skvělé, ale z hlediska kvality psaní nic moc. Autor se pohybuje skoro pořád pouze po povrchu. Odkazy na antiku jsou vysloveně trapné.
Jako čtení do vlaku OK.

Romanka89
30.05.2019 2 z 5

S knihou jsem měla trošku problém díky du-formě, je to nezvyklý styl vyprávění. Dalším problémem bylo, jak byl příběh rozkouskován, v doslovu jsem se dočetla že je to kniha o třech mužích, mě přišlo, že každý odstavec pojednává o někom jiném, ale byly to v podstatě krátké "zážižky", takže to ani v zásadě nevadilo. Co se týče obsahu, je to kniha k zamyšlení, jak bylo řečeno v knize, i když člověk není z těchto kruhů, milenky a milenci tu budou vždycky. Jinak jsem od knihy čekala víc, vůbec jsem se nedokázala začíst.

jiri77
07.02.2019 1 z 5

Jednu hvězdu za pár myšlenek,jinak naprostá slátanina a zatím nejhorší odeonka,kterou jsem četl.

lipi
31.12.2018 odpad!

Neskutečný odpad a propadák. Neskutečně otřesně psaná kniha, která ani nevypráví děj něčeho, ale vlastně od ničeho k ničemu, takže jednou vítr a potom voda, kaše a potom toaleta. Neskutečný bordel, který jsem byla schopna popsat v jedné větě. Celou dobu jsem si říkala abych tuto knihu přestala číst, neboť takovou hroznou blbost jsem zatím nečetla, ale když už jsem ji začala číst tak jsem ji chtěla dolouska. Málo stránek, ale trvalo to dlouho. Dokonce se musím přiznat, že v závěru knihy jsem už přeskakovala řádky, aby to bylo brzo za mnou. Ono po pravdě, děj byl stejně o ničem a o nic jsem nepřišla.

DriftBooks
19.11.2018 odpad!

Tak jo. Nachytal jsem se na anotaci. Jsem chlap, že jo… Ovšem klídek, milé ženy, manželky, milenky, přítelkyně. Tuto knihu před vámi rozhodně schovávat nebudu – (viz zmíněná anotace). Protože ji rovnou vyhodím. Do sběru. Nejsem barbar, že jo…

Když vyfotíte nahotu barevně, je to porno. Když to samé vyfotíte černobíle, a ženě přidáte klobouk, nebo deštník, je z toho umělecký akt. To dá rozum. Takhle kniha je snůška přitroublých barevných plků, které se autor snaží prohnat černobílým filtrem. A aby to bylo jako víc umělecké, přidává naprosto nesmyslné citáty z Homéra. Antika, vole… to bude vypadat, že jsem študovanej… Nikdo to nepochopí, takže se to vyšvihne do kategorie: pro náročného diváka…

No dobře, přiznávám… nachytal jsem se. Knížku jsem otevřel s očekáváním. Ženy mají ty svoje stíny, mi chlapi trochu tabuizované erotiky. Lolitky… Čekal jsem barevný ohňostroj smyslnosti. Ale ze stránek se vylilo jen trochu kalné vody v jednom odstínu šedé…

Disease
13.09.2018 4 z 5

Krize středního věku v přímém přenosu. Doplněno o vcelku zajímavé úvahy ohledně genderových otázek. Kdysi dávno na první čtení mi to přišlo románovitější. Ale vzhledem k tomu, jak se to zhruba v polovině rozjede, počítám časem s dalším přečtením.

maygirl
16.01.2017 3 z 5

Holky pro mě jsou takovým čtenářským oříškem... na jedné straně kniha obsahuje celou řadu zajímavých myšlenek a dle mého názoru dobře vystihuje mužský pohled na vztahy, motivaci... mužský čtenář možná autorovi v řadě věcí přitaká, ženské čtenářky budou možná rozčarované, ale pokud připustí, že kniha může skutečně odrážet realitu, možná svým mužským polvičkám lépe porozumí.

Bohužel musím také uvést, že forma, kterou je kniha psaná, byla sice originální, ale mně ně zcela vyhovovala - přeskakování v ději, prokládání pasážemi z Homéra nebo etymologickými vsuvkami... Vše dohromady tvořilo literární koláž, která sice dávala smysl a jednotlivé střípky měly své opodstatnění, ale udržet při čtení delší dobu pozornost nebylo jednoduché. Pokud čekáte gradující zápletku, zkuste spíše jiné dílo, tato kniha je spíš koláží - sondou do života jednoho člověka a jeho přístupu (nejen) k ženám. Knihu doporučuji, ale nejde o lehké, oddechové čtení.

Sadako
07.09.2015 1 z 5

Autor má mé nejhlubší pochopení pro to, co píše (bohatým prznitelem lolitek by chtěl být každý), ale nulové pro to, jak píše. Na tak otřesně napsanou knihu musí být nějaký speciální druh talentu, nejspíš se jedná o tajné Umění krvácejících očí.

čika
30.01.2015 2 z 5

sorry, hviezdicky su len za originalitu temy /hoci, ktovie/ a spracovania, ale - nerozdychala som to. asi, ze som zena a nie vo vekovej skupine nymficiek. vsadim svoje boty, ze ziadna zena toto nedokaze citat bez toho, aby ju to iritovalo ci nutilo sa zamyslat - dokelu, to fakt? chcem si nechat svoje iluzie :D

godzilka
22.06.2013 3 z 5

...sonda do mužské „duše“...

Z doslovu Richarda Olehla:
„Při četbě knihy budou jistě muži a ženy reagovat rozdílně, ačkoliv pocity a někdy i skutky v knize popsané jsou pro většinu společnosti denním chlebem. Muži budou mít pocit, že jim Kelman promluvil z duše, ženy v Holkách zase spatří potvrzení klišé, které tak rády opakují při každé vhodné příležitosti: že chlapi jsou sexisté bez morálních zábran a že takové chování vůči starším ženám (rozuměj jim samotným buď právě teď, nebo ve více či méně blízké budoucnosti) není fér. “

odejana
25.07.2011 3 z 5

Autor prokládá promluvu k muži v druhé osobě j.č. s citacemi z Homéra, kulturními a historickými fakty, ponory do významu slov, úvahami o vztahu mezi oběma pohlavími, ale myslím, že celá kniha se dá pochopit až na základě závěrečných vět: Proč jsme se stali tak ošklivými? Kdy se to v nás zkazilo?. Když autor promlouvá k "muži", má na mysli právě neosobní prototyp bohatého, úspěšného, přitažlivého, mocného podnikatele z motta Kurta Andersena. Přirovnává takového muže (a jeho pohlaví) k bojovníkovi, který dobývá, oslňuje a jako vítěz si přivlastňuje všechno. Očekává, že za své peníze může získat naprosto všechno, ale už ho nebaví materiální luxus, neboť ve středním věku má vlastně vše, o čem kdy snil. Vyměňuje svou stejně starou ženu za mladší a tu pak za ještě mladší. Touží si koupit ani ne mládí, ale spíš naději, prvopočáteční touhy, iluzi - a velice rád to objevuje u mladých dívek, které ho svou "nezkažeností" majetkem a životem vzrušují jak nic jiného. Kniha je nejen otevřenou mužskou zpovědí, jaké mohou být sexuální a erotické fantazie mužů, ale hlavně kam až jsou schopni zajít, co všechno zničí (manželství, psa, vztah s dcerou, přátele), aby takové sny mohli realizovat.

janha
07.07.2011 4 z 5

Iritující hlavní hrdina, kterému se honí v hlavě zajímavé věci. Své sexuálně-konzumentské touhy zasazuje do netradičních lingvistických, sociobiologických či genderových rámců. Analytickým „ponorem" trochu připomene Palahniuka, líčením sexuálních orgií zase Djiana (Za rozcestím), v komentování leckdy nepochopitelných svárů mezi pohlavími třeba Thirlwella (Politika).

erotika americká literatura

Autorovy knížky