Sova

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/300909/sova-fMG-300909.jpg 4.21106

Holger Munch (2.)

Uglen (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Plus

maličkán
předevčírem

Sovu jsem navázala hned na první díl a řekla bych, že byla ještě lepší. Možná proto, že už jsem znala hlavní postavy. Za mě tedy perfektní, doufám, že bude další díl.

Jessie_K

Trošku slabší než první díl. Neustále popisovaná nevolnost a zdravotní problémy hlavních hrdinů, mi začali lehce lézt krkem. Rozhovory, které měli asi evokovat autentičnost s věčným "Co?; Co si říkal?", byly už vyloženě protivné. Na druhou stranu děj a zápletka mi nijak zásadně nevadily a knížku doporučuji jako oddechové čtení.

Jaruš7

No, napětí to mělo, základní myšlenka Hnutí za ..., byla zneužitá zákeřným způsobem.
Dvojtvářnost je maskou msty od mládí cizelovanou.
Pozná se, kdo je před, a kdo je za, čarou hranice normálnosti, když společnost má vše pro absurdně trestuhodné radovánky?
Snad avízo pro postřehy ze života, svým způsobem bizarně zinscenované.
Audioverze poutavá.

piittii

Holgera bolí hlava a Mia se chce zabít. To tvoří asi polovinu děje. Vyšetřování vraždy je na pozadí a celé je to dost rozvleklé. Posledním hřebíčkem do rakve téhle knihy jsou až nepřirozeně přerušované rozhovory. V lese visí anděl mi přišlo aspoň o trochu lepší.

zoew

Vypadalo to na 5*, ale konec byl takový divně useknutý, chybělo mi tam vysvětlení motivu pachatele a (bacha spojler!) ptačího peří. Takže za mě tak 3,5* a díky čtivosti zaokrouhluji nahoru.

JiříM

Zajimavý příběh, jen se mi zdá, že si autor s postavou Mii moc nevěděl rady. Děj je místy trošku nudný, ale i tak zajimavý.

jengibre

Na rozdíl od „V lese visí anděl“ přišlo s knihou zklamání. Děj byl předvídatelný a postavy, se kterými jsem v prvním díle vyloženě sympatizovala, se mi zprotivily. Mezi vyšetřovateli nebyl snad nikdo, kdo by nebyl závislý na lécích, alkoholu nebo nějak psychicky narušený. Nejvíc ze všech mě iritovala Mia a její neustálé fňukání, jak nechce žít a přála by si ležet v hrobě vedle své sestry Sigrid. Doufala jsem, že na konci knihy jí autor její přání splní, ale to pochopitelně nebylo možné, jelikož by nemohlo vyjít pokračování (které si se vší pravděpodobností už nepřečtu).

dalia1769

Sova mne bavila trochu více než první díl, ale stále ji řadím spíše k průměru. Hlavním důvodem bude, že se mi narozdíl od většiny jiných krimisérií nepodařilo si vytvořit ten správný vztah k postavám. Příliš nechápu, jakým přínosem je pro vyšetřování Mia, neustále balancující na hraně sebevraždy. Soustavné opakování ostatních postav, jak je skvělá, prostě nestačí, příběh sám nám o tom moc důkazů nepřináší. Na větu "Pojď,Mio, pojď." začínám být alergická. Ani Holger si s ní v tomto díle moc nezadal a nebyl zrovna velkým přínosem pro vyšetřování... Těžko se četly i některé rozhovory, kde se postavy nemohly za celou stranu vyjádřit, spousta slovní vaty. U postav mi také chybí jakýkoliv vývoj nebo postupný hlubší vhled do jejich povah, minulosti atd. Myslím, že v této sérii pokračovat nebudu.

whiolet

Hodnotila bych knihu mezi 3-4 hvězdičkami.
V tomto díle mě neskutečně štvala Mia a její "mám se zabít, nemám se zabít", prosím ve třetím díle už se Mio zabij! Bude to aspoň zajímavější!
Zajímavé je, že v každém případu se vrah dotkne někoho z Munchovi rodiny, hmmm vlastně je to už docela trapné a ne zajímavé.
Suma sumárum kniha se četla dobře,ale mám k ní spousty výhrad, takže jsem rozpačitá a u toho třetího dílu budu doufat, že se Mia zabije...

raty

Dávám pět. Kniha mě bavila, byla napínavá a čtivá. Jen mě někdy napadá, jestli v Norsku žije aspoň jeden obyčejný člověk :-)

sramkovamichala

Skvělé čtení s napínavým dějem!!

Ennie

Druhý díl nezklamal! Skoro stejně výtečný jako první (ale fakt chybělo jen trochu). Skvělý příběh.

stafbul

Kniha se mi líbila, ale V lese visí anděl mne popravdě bavil více. Tento titul mi připadal mnohem více přitažený za vlasy, přičemž opakovaný útok na detektivovu rodinu....no nevím....

Thromulus

Po Andělovi jsem se na tuto knihu těšil, ale malinko mě zklamala. Sice se četla dobře, ale štvalo mě, jak se některé věci na každé druhé stránce opakují. Navíc v tomto díle chybělo neustálé napětí a navazující pokroky v řešení případu.

BlackBlade

Souhlasím s mnohými komentáři, opětovné zapletení Munchovi rodiny do příběhu mi tam nesedí, ale není nereálné... proč ne ;)
U Anděla se přikláním k hodnocení lehce na 4/5 (85 %), tady naopak lehce pod 4/5 (někde okolo 75 %), ale protože tu není jemnější hodnocení, oboje dávám 4****

eva.haf

Četla jsem "Anděla", který se mi líbil a tak jsem se pustila i do Sovy. Druhý díl je asi napínavější než první, ale mám několik výhrad. Jak už tady zaznělo, opětovné ohrožení Munchovi rodiny mi přišlo trochu moc. Také to, jak se Mia a Holger potácely mezi vědomím a nevědomím (alkohol a léky), až je s podivem, že vůbec něco vypátrali. Některé jejich myšlenkové pochody jsem třeba vůbec nepochopila, hlavně u Mii, vždycky měla nějaké tušení a pak z toho nic nebylo... A ten konec...

lisc

Úplně mě nenadchla, vadila mi Mia se svými depresemi, alkoholem a léky (už by se mohla vzpamatovat aspoň trochu) a taky opětovné zatažení Holgerovy rodiny do případu mi přišlo poněkud šablonovité (viz V lese visí anděl) a navíc jsem úplně nechápala jeho dceru.

pastelka53

Peckoidní kniha, se skvělým dějem a mysteriózní zápletkou.
Hlavní postavy jsem si zamilovala a i jsem s nimi dýchala.
Rozhodně kniha ke které se vyplatí vrátit .. a to několikrát!!

SteoSG

Akurat mi vadili tie jej depresivne stavy: skoro stale chlastanie+lieky a samovrazedne myslienky. Nema autor nejake psychicke problemy?!?

Calibra

Utvrdila jsem se v tom, že jsem si V lese visí anděl pokazila posloucháním jako audioknihy a byla si jistá, že tomuhle dílu dám víc hvězdiček. Ale bohužel se tak nestalo, příběh byl docela fajn, ale rozhovory policistů, kteří se na celý stránce nedokaží vyjádřit a ten druhý pochopit, takový natvrdla jsem dlouho nezažila... Miiny stále myšlenky k sebevraždě a opíjení se... A pak opětovné zatažený Holgerovi rodiny do případu.... Nějak mi to všechno vadilo a dávám opět tři hvězdy.

Leninkka

S nadšením jsem přečetla i druhý díl série H.M. Kniha opět napínavá a čtivá.
SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!!!

Akorát mi vadilo, že byla do děje a s vrahem opět zapletena Holgerava rodina. To už mi přišlo fakt divné.

Horalka5

Za mě stejně dobré jako první kniha. Skvěle napsáno - falešné stopy i závěr!! Už bude další?? :)

Marodaro05

Moje první zkušenost s detektivkou. Záměrně jsem knihám podobného rázu vyhýbala, i když vlastně nevím proč.
Každopádně mi byla Sova doporučena, a tak jsem ji dala šanci. Prvních 100-150 stránek jsme se hrozně nudila, špatně jsem se orientovala v postavách a celkově jsem byla strašně zmatená. Ale pak už jsem si zvykla a nakonec jsem se nemohla odtrhnout. Malinkou výtku bych ale přece jenom měla. Na to že se kniha celou dobu vlekla, byl závěr až příliš moc uspěchaný.

Annie_022

První kniha mě moc nenadchla, ale od Doby jsem se nemohla utrhnout. Trochu mě překvapily některé komentáře, ale proti gustu... Já krimi miluju, tady jsem rozhodne zklamaná nebyla. Už se těším na další knihu!

dlabikk

Dobrá detektivka, určitě si přečtu od Bjørka další.

charlita
09. březnaodpad!

Tahle kniha (a obecně tento autor) mě přinutila založit si profil na databázi knih. Je totiž tak mizerně a nudně napsaná, že považuji za svoji občanskou povinnost VAROVAT každého, kdo má v plánu udělat stejnou chybu jako já (to znamená přečíst tento pokus o detektivku). V lese visí anděl se ještě dalo přežít, i když to mělo svoje mouchy, ale Sova...
Slovy klasika "Vážený pane, Váš dramatický pokus jsem bohužel četl, a nevím, co Vám mám vytknout dříve, zda chatrný děj, mátožnost postav,..." a k tomu bych za sebe doplnil časovou osu. To jak autor pracuje s časem je obdivuhodné. Ale spíš než detektivku, to připomíná nepodařený pokus o cestování časoprostorem, který by ve vědeckých kruzích zaznamenala jistě velký ohlas.
Kapitolou samo o sobě je pak to, že autor vystavěl román na dvojici extrémně nesympatických hlavních hrdinů. Dvojice policajtů - jeden s depresemi, druhý s rozpadlým osobním životem (to je tak originální konstrukce, že ještě teď žasnu). Kniha je jinak celkem krátká a kdyby se z ní vytrhly strany, kde hlavní hrdinové litují svých zpackaných životů, tak zjistíte, že příběh sám o sobě vydá za trochu delší povídku...
Nuda, nuda, šeď, šeď... A ještě bych přidal kopa klišé a vykrádaček od lidí, co detektivky opravdu umí psát.

Macek58

Dobrá detektivka.Nikdy neuškodí občas přejít na severské krimi.

Evca2899

Bylo to dobré. Určitě srovnatelné s andělem. Takové hodně volné pokračování s novým případem.
Je pravda, že určité myšlenkové pochody mi přišly zmatené, ale nějak to nakonec do sebe zapadlo a četlo se to hezky.
Stojí za přečtení a rozhodně se těším na další díl.

Mali88

Poslouchala jsem jako audoknihu a nemělo to chybu. Skvěle namluvené od Petry Špalkové. Chvílemi jsem opravdu bála. Za mě lepší než první díl. Doufám, že série s Holgerem a Miou bude pokračovat.

reclipse

děj byl zajímavě propletený, ale napínavý. Jedinné, co vytýkám je dlouhý popis soukromého života Holgera i Mii, který znám již z knihy "v lese visí anděl. Tyto pasáže přeskakuji, protože je to naprosto slovo od slova stejné...