V lese visí anděl

V lese visí anděl https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262107/bmid_holger-munch-v-lese-visi-andel-U0X-262107.jpg 4 3461 910

Holger Munch miluje vážnou hudbu, matematické hádanky a pokuřování cigaret. Kromě toho je policejní detektiv. Už se chystá do důchodu, v němž si tohle všechno užije, jenže Norskem právě otřásají podivné vraždy šestiletých holčiček, které někdo obléká do bílých šatiček a nechává v lese s cedulkou „Cestuju sama“ na krku. Munch se tak musí postavit do čela speciální jednotky a hlavně přesvědčit Miu Krügerovou, slavnou vyšetřovatelku, aby se vrátila do služby. Podaří se mu to? Dokáže Mia Měsíční paprsek, jak jí přezdívají norská média, vyřešit případ plný symbolů a slepých uliček? Vrah si s detektivy evidentně pohrává a celé Norsko se může jen strachovat, že se v lese objeví další malý anděl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

Det henger en engel alene i skogen , 2013

stanislav0373
08.06.2023 4 z 5

Výborné severské krimi s poměrně originální zápletkou i hlavními hrdiny. Nádherné mrazení a spousty otazníků ze začátku jsou slibným začátkem série...

Andyska007
19.05.2023 5 z 5

Pravá severská detektivka. Napětí od začátku do konce. Hodně dějových linií. A dvojice detektivů - jeden horší osobní život než druhý. Zvláště vyšetřovatelka Mia, rozporuplná a přesto mi tak sympatická. Četlo se moc dobře, skoro lituji, že už jsem dočetla...

hana1039
28.04.2023 5 z 5

Audiokniha:
Moje první zkušenost s tímto autorem a celkem byla úspěšná... nevím, jestli bych dokázala tuhle knihu přečíst až do konce,ale v audiu jsem to zvládla... strašně nerada čtu/poslouchám knihy,kde jsou oběťmi děti ( to asi nikdo), ale zkusila a už musela :-)

TerapieKNIHOU
11.04.2023 4 z 5

"Máme sice internet v mobilu a lety na Mars, ale z mentálního a emocionálního hlediska žijeme ještě pořád ve středověku."

Představte si, že se jdete ráno s kocovinou projít se psem na trochu čerstvé vzduchu a narazíte přitom na holčičku visící na stromě. Naaranžovanou v panenkovských šatičkách, s aktovkou na zádech a cedulkou kolem krku s nápisem CESTUJI SAMA.

Tak přesně takhle začíná tenhle nordic noir crimea aby toho nebylo málo, děvčátko má na nehtu vyrytou nepatrnou číslici, což znamená jediné bude jich víc. Případ je tak zvrácený a šokující, že na scénu přichází obnovená zvláštní vyšetřovací jednotka v čele s detektivy Holgerem a Miou.

Musím říct, že dramatik se v autorovi opravdu nezapře a rozjíždí hru hned s několika postavami najednou. Začátek je poněkud složitější a zamotanější. Střídání několika různých pohledů, pasáže vnitřních monologů sloužících jako náhled do osobnosti detektivů a krátké kapitoly, které pokaždé skončí tak, že prostě musíte číst dál a dál. Při čtení narazíte na několik dějových linek, o kterých si říkáte, že jsou naprosto nonsense.

Ale čím blíž jste závěrečným kapitolám, tím do sebe jednotlivé díly skládačky začnou krásně zapadat a vytvoří tak perfektně promyšlený celek, který neponechá nic náhodě. Autor Vás neustále nutí k vytváření různých domněnek a hypotéz, ale ve výsledku budete vedle jak ta jedle :D Ale nebojte nic nezůstane neodhaleno.

Kniha má za mě vše, co správná detektivka mít má - napětí, mrazivou, dobře vykreslenou zápletku, psychicky narušeného pachatele a soudržný vyšetřovací tým. Navíc ta chladná pochmurná severská atmosféra, to já prostě můžu. Rozhodně stojí za přečtení

Jen musím říct, že samotný závěr na mě byl moc rychlý, tak nějak málo propracovaný a něco mi tam chybělo.

TerJac
01.04.2023 4 z 5

Když jsem četla o čem by kniha měla být, zvažovala jsem zda knihu číst. Tématika brutality (jakékoli) u dětí je pro mne těžkým tématem a neoblíbeným, tohle většinou odkládám. Ale rozhodla jsem se to zkusit a jsem autorovi vděčná že to bylo v rámci možností okleštěno pouze na základní informace bez větších "příkras", které jiní autoři v rámci zvýšení efektu tvrdosti tak rádi používají. Do poloviny příběhu mi vše připadalo plynulé, smysluplné. Jakmile se příběh blížil do finále nedávali mi některé věci smysl a to především, jak k některým informacím kriminalisté přišli.
Nicméně, abych to zkrátila, četlo se mi to dobře. Příběh byl napsán velmi poutavě. Oceňuji zajímavé životní linie ostatních postav, které příběh oživili a vnesli do něj čtenáři zmatek. Ani já netušila, kdo za tím vším nakonec bude stát. Ale přesto to nebylo až tak překombinované abych se v ději ztratila. Za ty 2 dny četby to stálo :)

iLuciferie
19.02.2023 2 z 5

Ničím výjimečný příběh, který by byl od ostatních zapamatovatelnější, navíc mě občas nějaká věta až rušila, jak byla divně napsaná.

Kudlanka03
13.02.2023 4 z 5

Setkáváme se tu s novou vyšetřovatelskou dvojicí.
Mia a Holger. Oba propadlí do svých problémů, do svých strachů a do svých závislostí. Buď nám to má připadat povědomé nebo naopak odrazující.
Několik zdánlivě nesouvisejících příběhů, které prostě v jeden moment zapadnou, jak dobře poskládané puzzle.
Osobně jsem velmi zvědavá, proč si Samuel (autor) vybral pro více knih společný jmenovatel vražd a sice nějaký druh fanatismu. Náboženský, okultní a další. Prostě se nejen v této knize setkáme s někým, kdo není zcela při smyslech.
To, jak Mia zachází se svým životem mi přišlo trošku zvláštní, ale protože jsem jako první četla Vlka, což je jakoby předskokan V lese visí anděl, dává to najednou větší smysl a hlubší perspektivu.
Jak to dopadne s pastorem a proč toho kluka nesnáším a zároveň obdivuju a proč nemám ráda pečovatelské domy a jejich zaměstnance se taky dozvíte, pokud knihu dočtete. A že ji dočtete, tak za to vám ručím, protože tohle přece dohromady musí něco znamenat.
Tak co? Pořád si myslíte, že další díly nepotřebujete? :)

brunettlibrary
08.02.2023 4 z 5

Kniha byla velmi napínání a oceňuji, že jsem konec dopředu neodhadla. Ovšem jednu hvězdu musím strhnout za překombinovanost děje, ve kterém jsem se někdy až ztrácela. Hlavní postavy mi byly sympatické a fandila jsem jim. Styl vyprávění mi je velmi sympatický. Do dalších dílů bych se ráda někdy v budoucnu pustila.

Kanylka
06.02.2023 4 z 5

Kniha napínavá - dobře se četla, děkuji

Tereziee
30.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale to už tak u severské krimi mám většinou vždy. Jak se ale případ rozjel, vtáhlo mě to. Místy mě mátl větší počet postav, ale nakonec jsem se zorientovala a moc se mi líbilo, jak se nakonec vše propojilo a postavy v případu figurovaly, i když třeba jen nepatrně.

Čtení je to náročné. Vraždy dětí jsou vždycky drsné a o trochu hůř se mi o tom čte, ale nebyl to alespoň žádný krvák. Nakonec se vše rozuzlilo, ale chybělo mi zde dovysvětlení několika pasáží. Ten konec mi přišel hrozně rychlý. Za to musím ubrat jednu hvězdičku. Jinak ale kvalitní a čtivé krimi.

Evišťátko
25.01.2023 5 z 5

Oceňuji to množství jednotlivých postav,které se příběhem prolínají ,až jsem si říkala,že není možné ,aby všechny byly s případem spojené. Jen v jednom případě mi chybělo vysvětlení. Ráda si přečtu další knihy autora a doufám ,že s přibývajícím množstvím případů v dané sérii neklesne jejich kvalita ,jak to u mnohých mých oblíbených autorů bohužel bývá.

EliskaD
10.01.2023 4 z 5

Čtivá a napínavá kniha, která nemá příliš mnoho hluchých míst. Stále se něco děje a čtenář má stále o čem přemýšlet.

tami1
09.01.2023 4 z 5

Z celé knihy vyloženě pryští ponurá atmosféra. Vše je šedé, beznadějné a špatné. Postavy nepotká jediná jiskřička naděje, neprožívají nic pozitivního ani veselého.
Jinak se autorovi povedlo vystavět velmi dobrou krimi, která dávala smysl a velmi dobře se četla. Mia mi tentokrát nelezla se svými závislostmi tolik na nervy a zbytek týmu byl celkem sympatický. Doporučuji.

JaniMa
07.01.2023 4 z 5

Scény v knize jsou rozvržené špičkově. Klubko událostí je zamotané přesně akorát, aby bylo možné se v té spleti vyznat. Jen ten závěr, ten mi přišel zbytečně useknutý. Kniha má rychlé tempo a jsou v ní vykresleny, když ne sympatické, tak alespoň zajímavé postavy (Tobias, Lukas, Rachel, pastor, Gabriel, Holger, Malin,…), škoda jen, že zrovna k vyšetřovatelce Mie jsem si cestu nenašla. Ne, že bych se nesnažila. Obraz brilantní vyšetřovatelky utápějící se v alkoholu, lécích a traumatické minulosti mi ale byl proti srsti. To je asi jediný důvod, proč váhám, zda se shánět i po druhém díle. Předpokládám, že v něm bude Miin osobní příběh pokračovat.

Iva095
27.12.2022 4 z 5

Napínavá, čtivá knížka. Ze začátku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už to šlo samo. Oceňuji krátké kapitoly, díky tomu jsem měla potřebu pořád pokračovat. Určitě si přečtu další díl.

tinka1974
25.12.2022 5 z 5

Audio úžasně načtené Petrou Špalkovou na hvězdiček 10. Na severskou krimi je to sice slabé, ale nikoli příběhem a zápletkou. Jen to není taková drsňárna a možná je to i dobře. Každopádně příběh se hezky poslouchal, zápletka dobře vymyšlená, konec neuvěřitelný, ale i větší náhody se v životě stávají. Postavy byly sympatické. Za mě určitě stojí za přečtení. Jsem zvědavá, jak bude jejich profesní a i soukromý život dál pokračovat a jakou další záhadu budou řešit

pablito
13.12.2022 5 z 5

Kdo má rád napětí (a nešťourá se příliš v tom, co je reálné a logické), tak bude spokojen. Autor je mistr v udržování napětí na několika frontách až do konce :)

alexis818
27.11.2022 5 z 5

Velmi dobře.Mne se to moc líbilo,mělo to grafy,napětí od začátku do konce.Pro mě mile překvapeni..

Šárka88
13.11.2022 4 z 5

3+1*
Audiokniha- Petra Špalková, jedna z mých oblíbených hereček četla fajnově, začátek byl sice pomalý na poslech a potom už jsem si zvykla a za její četbu ma u mě velkou + hvězdu
Obsah knížky 3* - dva děje ve kterém se ihned ztrácíte a nevíte co. Hodně postav a vše se vám zamotá, vše je ponuré a táhlé. Od poloviny jsem se již do děje dostala a konec opravdu rychlý a useknutý, že se vám to nechce věřit. Ten kdo ma rád severské krimi, ať po tomto sáhne, u mě žádný Wow efekt, časem si poslechnu i další díly.

KatarínaK.
29.10.2022 2 z 5

Mnoho postav, mnoho různých dějových linek,mnoho nelogičností. První kapitola pěkně zaháčkovala,mnoho dalších nudilo. Až téměř v polovině knihy přijde to správné napětí a chuť číst dál. Ovšem zrovna, pro mě zajímavé, linky skončí slepě nebo useknuté a v závěru se z vraha stane úplný blázen,kterého oklame i malá holčička. Nechce se věřit, že by taková osoba byla schopná cokoliv léta pečlivě plánovat. Kniha je plná takových nesmyslů. Autor by se možná měl příště řídit pravidlem,že méně je někdy více. 2,5*

norská literatura náboženský fanatismus severská krimi norské detektivky únosy dětí Oslo (Norsko)

Samuel Bjørk (p)
norská, 1969
2015  85%V lese visí anděl
2016  82%Sova
2019  78%Clona
2022  81%Vlk
2023  86%Ostrov

Kniha V lese visí anděl je v

Přečtených4 948x
Čtenářské výzvě1 034x