Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2346 630

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

delfin69
01.10.2017 2 z 5

Po prvním díle , který se mi celkem líbil zklamaní. Dėj je strašně rozvláčný, ani konec to nezachrání. Kuchařskou terminologií bych napsal: samá omáčka a málo masa.

hana2111
27.09.2017 5 z 5

Přečteno prakticky jedním dechem. Severské krimi a thrillery jsou moje srdcová záležitost, Sovou a Andělem se Bjork stává mým oblíbencem.
Rychlý spád událostí, velmi čtivé, příjemná zápletka, uvěřitelní hrdinové. Snadno jsem si představovala scény i situace a opravdu velmi doporučuji.

Rave
24.09.2017 2 z 5

Pokud máte děti a jste citlivky (jako já), nečtěte. Nepotřebujete o takových věcech přemýšlet a dostávat živé obrazy z hlavy. Šlo mi to blbě a dvě pasáže knihy jsem dokonce jen přeletěla očima... Jinak je to velmi slušně napsaná detektivka, s mrazivě úchylnou zápletkou a dobře popsaným vyšetřováním. Jako čtenář jsem se nijak neztrácela, orientovala jsem se v množství postav, jednotlivé kroky policie byly logické a do děje dobře vpasované. Ovšem celkově...Velice nízké hodnocení. Důvod. 1. laciné "jsem permanentně nesmírně unavený detektiv, který má problém se spánkem, alkoholem a práškama" mě touto knížkou definitivně přestalo bavit a u jakékoli další detektivky budu na tento stav už alergická 2. slovní průjem tázacích vět v textu knížky..."Co?" "Kdo?" "Proč?" a to v takové míře, že jsem se od půlky (!) nedokázala soustředit téměř na nic jiného než na to, kdy se docela slušný a uvěřitelný policejní rozhovor opět zvrtne v "dialog u ušního lékaře"...protože to, co postavy předváděly se slůvkem "co?" po každé otázce už pak nebylo ani tak úsměvné, jako neskutečně otravné.

anko57
24.09.2017 5 z 5

Severská detektivka opět nezklamala, napínavý příběh,který má děj a spád.

beruska
23.09.2017 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, napínavá, jedna z nejlepších, co jsem četla :-) ... I když má kniha téměř 400 stran, vůbec se nenudíte, chcete vědět víc a víc ... Moc jsem si čtení užila, mohu jen a jen doporučit :-) .... A mistra autora si dávám do oblíbených :-) ...

asam
22.09.2017 5 z 5

Rozhodně 5*. Napínavé od začátku až do konce. Přečteno za dva dny.
Rychlý spád událostí, už si myslíte, že bude odhaleno co má být a ono zase ne. Stránky hltáte. Milujete i toho věčně unaveného a naštvaného Muncha.
Konec - ještě jsem obrátila stránku, zda to pokračuje a ono nic. Zvláštní.
Nenechte si ujít a čtěte!!

Marika Vanova
22.09.2017 5 z 5

Sova je druhý detektivní příběh s Holgerem Munchem a Miou Krügerovou v hlavních rolích. Ten první díl se mi líbil víc. Tady mě Mia už někdy rozčilovala, pít, nepít, žít, nežít, pro mě divný. Ale přesto dávám plný počet za čtivost, napětí a málo drsné brutality samotného zločinu, kterou jiné severské detektivky přetékají a já to nemusím.

qydko
20.09.2017 5 z 5

Sova mě bavila snad ještě víc než předcházející kniha. Žádné vedlejší dějové linky, které by nikam nevedly... super, nemám co vytknout.

Ďumbierka
15.09.2017 5 z 5

Ja zbožňujem prostredie knihy, Holgera a členov tímu :) a tešila som sa lebo Cestujem sama ma dostala. Pre mňa to bola povinnosť, ktorá ma prekvapila a potešila a nesklamala :) teším sa na ďalšie knihy od tohto tajomného autora ;)

Kekik
11.09.2017 5 z 5

Stejně jako v prvním díle, i zde jsem se chvíli ocitla v..., no nevím, jak to popsat. Jako by to nikam nevedlo. Jako bych si přála, abych už věděla, kdo je tím opeřencem. Najednou si říkám- tak se podívej na konec a je to. (Což většinou u románů dělávám, knihu si samozřejmě pak přečtu celou, ale často zabrousím na konec knihy již prakticky na začátku. Ano, nesnáším se za to !!!!!! Ovšem u detektivek to nedělám. Nechci se připravit o ten požitek z rozhřešení, i když mě to stojí velké přemáhání dojít ke konci až na konci :D)
A stejně jako u prvního dílu, i zde jsem odolala pokušení a dobře jsem udělala. Najednou jsem se přistihla, že se mi příběh přilepil k rukám jako peří k... Ke komu ??? To se dozvíte na konci knihy.
Co mi drásalo nervy (i v V lese visí anděl) je to ignorování příchozích hovorů. No tak do pytle !!! Jednou jsem detektiv, tak se tak chovám a zvedám hovory, když volá kolega !!! Já se stejně divím, že vůbec něco vyřešili (Mia, Munch... to jsou tedy "pacienti"- myslím to v dobrém). A další věc: některé dialogy- to jsem si zase říkala, že jsou určitě všichni na LSD. A nakonec- tahle kniha by jistě vyhrála první místo v kategorii: Kniha, která obsahuje nejvíce otázek v textu (Co ? Kam jela? Co? Co? Co? Co jsi říkal? Co? atd)
Ovšem stejně si to plný počet * zaslouží.

ArwenAragorn
11.09.2017

Ano, jak píše Joges, příběh s téměř mysteriózní zápletkou. A zase, podobně jako v knize "V lese visí anděl" jde o něco neobvyklého, mimořádného. A líbil se mně. Postupné, pomalé (to vůbec nevadilo) a napínavé odkrývání jednotlivých dílků skládačky. A že bylo podezřelých mraky!
Nahlédneme opět i do života Holgera Muncha a jeho blízkých, jejich problémů, tužeb, přání, do problémů a černých myšlenek Mii Krügerové...
Pokud mám srovnat obě knihy, Sova mě upoutala o něco méně, ale plný počet * si určitě zaslouží.

pajuu
09.09.2017 3 z 5

Typicka severska detektivka, z hlavniho zlocinu vas mrazi a ledovy vitr vam olizuje konecky prstu i presto, ze venku sviti slunce. Motiv dobry, presto mam pocit, ze se z nej dalo vytahnout vic nez jen prehlidka clenu tymu, kteri jedou na draze alkoholu, cigaret, nebo lupou pilule jak lentilky. Coz je pripad Mii Krügerove, ktera se neustale lituje a jedina jeji konzumace cehokoli jsou bud bile pastilky, pivo a Jägermeister nebo prasky po hrstech. Dej ma mnoho odbocek a konec je napsan v takovem poklusu, ze se nestihneme ani zorientovat. Na druhou stranu je zde dobre vykreslene prostredi Zahrady a jejiho fungovani a celkove pribeh nuti ke cteni, protoze i kdyz je to vlastne takove zpocatku pomale a plne zbytecnosti, stejne chcete vedet o co tam sakra jde.

DominikV
04.09.2017 2 z 5

Na to, jaká byla kniha V lese visí anděl neuvěřitelná pecka, je Sova... ano, budu kritický... neuvěřitelně špatná. Do nějaké 320. stránky se prakticky nic neděje. Poté se to sice tak nějak rozjede, ale zdaleka ne dostatečně uspokojivě, aby to zachránilo celou knihu. Postavy hlavních vyšetřovatelů, tak sympatických v prvním díle, se mi zde naprosto zhnusily. Navíc jsem toho názoru, že by si oba měli zajít na ušní, protože neustále opakující se otázky typu "co?" a "kdo?" několikrát v jednom dialogu hraničí s hluchotou. Neuvěřitelné zklamání!!!

šipek
03.09.2017 5 z 5

Tak tady dávám plný počet hvězdiček. Četl jsem na dovolené a čteno jak se říká jedním dechem. Vřele doporučuji čtenářům tohoto žánru. Koukám, že jsem tuto knihu přečetl z mých známých zde na databázi knih, ale že by to nečetla ještě Šánka to se teda divím :-).

Sobotikova
27.08.2017 3 z 5

První díl byl mnohem lepší. Podivné dialogy a úspěchaný konec mne zklamali.

Dagmar23
25.08.2017 5 z 5

Další úžasná, dějově nabitá kniha od Samuela Bjørka, která má ode mě jedno malé plus navíc oproti prvnímu dílu V lese visí anděl, a to proto, že jsem se v Sově tolik neztrácela kvůli vysokému počtu postav. Jinak jsou ale tyto dvě knihy naprosto vyrovnané a jsou nejlepšími thrillery, které jsem doposud četla.

stephenkingfan
25.08.2017 2 z 5

Na knihu jsem se velice těšila, protože první díl mě nadchnul. Bohužel ale tohle je úplný opak prvního dílu - zápletka je nedomyšlená, mnohé teze a důkazy jsou nedovysvětlené, nedotažené do konce, dialogy neskutečně nudné a hloupé. V prvním díle mi postavy nevadily, dokonce mi přišly sympatické, ovšem teď se mi naprosto zprotivily. Miino rýpání se ve své minulosti už bylo strašně otravné a rušivé. Chápu, že autor chtěl nějakým způsobem vykreslit charaktery postav, ale tohle už bylo opravdu moc. Konec naprosto zbrklý, zprasený, žádné napětí, žádná husí kůže se nedostavila. Tato kniha je pro mě velkým zklamáním.

VerčaFF
24.08.2017 2 z 5

Já teda nechápu, proč je kniha tak dobře hodnocená... Zápletka je klasická severská detektivka, najdou mrtvolu, okolnosti jsou bizarní, atmosféra typicky severská - tma, zima, sníh. Ale pak to vyšetřování: hlavní hrdinka je duševně rozervaná kráska (to už bylo v Nesbovi), která má problém s alkoholem a návykovými látkami, ale je samozřejmě geniální policistka, která "vidí to, co jiní nevidí". V čem se to projevuje, to jsem za celou dobu nepochopila. Při policejní poradě stojí před fotkami z místa činu a ptá se: "napadá vás něco, nějaká asociace? ne, tak nevadí pojďme dál". A pak zírá do prázdna, přičemž ji ostatní pozorují s nábožnou úctou a mezi sebou si šeptají, jak jsou z ní nervózní, protože ona je prostě úžasná vyšetřovatelka. Jinak má klasicky temnou rodinnou minulost a neustále se snaží "nenechat se pohltit temnotou", což se tam opakuje tak desetkrát.
Ostatní postavy taky perlí.. Např. "Co si o tom myslíš? Jako o čem? O tom, co ten člověk řekl. Aha, nevím, co si myslíš ty? Já nevím...." K čemu je tam ten vrchní komisař, mi není jasné, nic nezjišťuje, jen se stará, jestli je hlavní hrdinka duševně v pořádku, což teda ona určitě není, a taky jestli dost spí a jí, jak se dostane z hospody domů...
Už jsem dlouho nečetla takovou blbost a to jsem se na to fakt těšila. Čím jsem četla dál, tím víc jsem byla otrávená. Osobně si myslím, že autor chtěl napsat detektivku, která by se prodávala, tak prostě okopíroval motiv z jiných knih a bylo..

Kitty
22.08.2017 3 z 5

Hned po knize "V lese visí anděl" jsem se vrhla na druhou, ale asi to bylo moc "vyšinutého" najednou. Chvilkami se mi i líbilo, ale nějak jsem tomu přestala věřit.

Francovka
22.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Jediné co bych vytkla, je pojmenování postav. Ještě jedna postava na M a už bych to nedala :-D