Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2346 630

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

vnimat_Krasu
03.03.2017 3 z 5

O úroveň lepší než minule.
Přesto furt tak nějak na prvním schodě.
Bjørkovi někdo zavřel kecy do klece a tak se Munchův případ od minula sympaticky zestručnil. Snaha za každou cenu šokovat a nutnost v závěru mučit některého z detektivových příbuzných ale posílá knihu zpátky do průměrna. Jako jo. Odsýpá to, s Miou bych si rád zašel na rande a vy to celé přečtete, než řeknete sova.
Ale vyprávět o tom rodičům?
To nebudete.

mulder
02.03.2017 3 z 5

Nikdy knížku neodkládám, tentokrát jsem měl chuť to udělat mnohokrát. Vadily mi hlavně dialogy hlavních hrdinů, vím, že po celou dobu vyšetřování nebyli vyšetřovatelé při smyslech, ale co je moc, je moc. Čtení mě spíše nudilo, někdy rozčilovalo, nepociťoval jsem napětí, sympatie k hlavním hrdinům se nedostavily, prostě kniha, která mi nesedla. Oceňuji snahu autora, mně se tentokrát nezavděčil.

aktak1203
28.02.2017 4 z 5

Já myslím, že detektivka celkem dobrá. Je pravda, že autor použil zase člena z rodiny k zápletce, ale dopracoval se k tomuto závěru s dobrým příběhem, takže bych mu to nevyčítala. Já jsem se u knihy nenudila.

3nitka
26.02.2017 3 z 5

Prvý diel série sa mi páčil viac. V Sove mi Mia nejako začala liezť na nervy. Ale záver naznačuje pokračovanie, uvidíme.

NikaMirka
24.02.2017 4 z 5

Zápletka byla dobrá, stejně jako vrah - sova - originální. Dialogy mi úplně nevadily, ale opakování některých vět pořád dokola ano. Je pravda, že požívání alkoholu, je tam taky trochu přes čáru. Poslední dobou jako by se severští spisovatelé předháněli, kdo z jejich hlavních hrdinů bude chlastat víc než Harry Hole (Nesbův hlavní hrdina, který byl jako první vyhlášeným alkoholikem mezi vyšetřovateli v rámci severské krimi). Chladný přístup k lidskému životu ze strany psychopata vraha, byl děsivý a byla jsem ráda, že konec nebyl prodlužovaný zběsilými akcemi, jako levý a pravý hák, rány na solar, kopačky, vystřílený zásobník bez zásahu cíle apod.

rodak
24.02.2017 5 z 5

Dobře čtivá kniha .Přečetl jsem za 3 dny ,moc se mi to líbilo.Bylo to stejně dobré jako Vlese visí anděl...

bosorka
24.02.2017 1 z 5

Zklamání. Už první knížka této série mě mírně zklamala, ale aspoň vyvolala určitá očekávání a bavilo mě ji číst. Jak jsem minule psala, že mě zajímá vývoj postav, tak teď už ne, ustrnuly na místě a přešlapují stále na tom samém fleku. Sova mě dost iritovala a čím déle jsem ji četla, tím mě rozčilovala více. Dialogy připomínaly spíš návštěvu v ústavu choromyslných než smysluplné vyšetřování kriminalistů. To bylo samé "Jak to myslíte?" nebo "Jak jako?" A aby nevypadali jako úplní pitomci, naordinoval svým detektivům autor mnohé neduhy, deprese, alkohol, prášky, rozchod s přítelkyní, bolest hlavy... I tak jejich dialogy (především tedy nekončícími otázkami) stvořil jednu velkou vatu, které bylo mnohonásobně víc, než bylo třeba. Samotné vyšetřování - mám pocit, že bych se k určitým indiciím dobrala daleko dříve než oni "profíci". A ti dva nejlepší z nich, Holger a Mia, ti vysloveně tápali v mlze a brali za podezřelého každého, kdo se kolem nich ochomýtl. Nebýt jejich kolegů, kniha by nikdy neskončila a na lavici obžalovaných by se nejspíš ocitl každý občan Osla.
"Co je?" zeptal se, když za sebou zavřel. "Máme problém," pronesla. "Přijel jeho advokát." "A co?" "Nebyl v Norsku." "Jak to myslíš?" Svraštil obočí. "Henryk Eriksen. Nebyl tady." "Jak to myslíš tady?" zopakoval. "Má letní byt v Itálii. Jezdívá tam každé léto." "Teď tě nějak nechápu."
Áááááááá. Jak to myslíš? Tak, jak to říkám. Prostě NEBYL V NORSKU! A takových dialogů je tam požehnaně, kvůli nim jsem měla stokrát chuť knížku zaklapnout a zahodit. Dočetla jsem, ale po dalších autorových knížkách už spíše nesáhnu.

martin3724
22.02.2017 4 z 5

Upřímně musím říci, že mě více bavil první díl. U něj mě kniha vtáhla do děje v prvních stránkách a nemohl jsem se od ní do konce odtrhnout. Sova má sice zajímavý začátek, kdy vás naláká podivným motivem vraždy a vy se tak těšíte, co bude dál. Pak ovšem přichází poměrně dlouhá část, kde akce opadne a v podstatě se jen neustále dokola omílají stejné osobní problémy hlavní aktérky Mii. Poslední třetina to však napraví a příběh se znovu rozjede, ačkoli dlouhoočekávaný závěr je poměrně krátký a vše skončí dříve, než si uvědomíte, že to má být to velké finále. Celkově jde ale o povedené severské krimi, které vám může zkrátit chladné zimní večery.

Pajic21
22.02.2017 5 z 5

Po přečtení prvního dílu mi bylo jasné, že Sovu musím mít. Tento autor je pro mne totiž velkým překvapením a musím říct, že ani tato kniha mě nezklamala. V prvním díle jsem vytýkala knize především věčně zdeptanou a prášky nadopovanou Miu a ne příliš bystrého Muncha, což se v této knize nezlepšilo. Bohužel i nad některými dialogy jsem kroutila hlavou. Ale co oceňuji je, jak si autor hraje s dějovými liniemi, což neustále upoutává čtenářovu pozornost a alespoň já jsem vážně téměř do poslední chvíle netušila, kdo je opravdu vrah a to je pro mě nejpodstatnější u dobré detektivky. Dle mého názoru zde najdeme vše, co má správná detektivka mít. Tudíž i přes drobné nedostatky hodnotím plným počtem. Velmi mě tento autor baví a už se těším na další knihy.

Lacerta.j
21.02.2017 4 z 5

Dost dobrá detektivka. Přečteno za dva dny, 400 stran ale nudit se nestihnete. Jsem zvědavá na první díl.

čef
20.02.2017 5 z 5

Typická seveřanka - rozervaní detektivové, pošahaní ale o to prefíkanější pachatelé. Dobré ke čtení pro čtenáře detektivních thrillerů, kteří jsou jako já vděčni za dobrou zábavu bez zbytečných okras a literárních fíglů.

adela9782
19.02.2017 5 z 5

Skvělá, skvělá, prostě skvělá :)

ajasin
19.02.2017 4 z 5

Ve svém žánru ( oddychová detektivka) je to dle mého názoru dobrá kniha. Čtenář nad ní nesmí moc přemýšlet a brát děj tak, jak je psán. Hvězdu ubírám za opakující se motiv z předchozí knihy. To už na mě bylo moc. Také "obdivuji", že hlavní vyšetřovatelé jsou vůbec schopni něco vypátrat, i když jsou neustále pod vlivem buď alkoholu nebo nějakých farmak. Ale to mě neodradí od dalších knih tohoto autora, pokud budou. Mám tenhle žánr, i přes jeho chyby, prostě ráda.

SimonaM86
16.02.2017 4 z 5

Čtivé, napínavé...Musim, ale strhnout bod za opakující se děj z předchozí knihy a tj únos, ale tentokrát Holgerovy dcery, přišlo mi to už zbytečné. Zavěr knihy napovídá, že s Miou a Holgerem se znovu setkáme a koho unesou tentokrát, že by Holgerovu exmanželku...

DatabazeKnih100
16.02.2017 3 z 5

Pro mě trochu zklamání. V mnoha věcech souhlasím se zde hodnotícími. Unavovaly mě stále dokola omílané osobní problémy hlavních hrdinů. Stejně tak opětovný únos Holgerova příbuzného mě spíše otrávil, než že by příběhu přidal na napínavosti. Kniha mě zkrátka příliš neoslovila, bylo mi vcelku jedno, jak to všechno dopadne. Chyběla mi propracovanost, zajímavé dialogy, provázanost, originalita, napětí i řádně objasněný motiv pachatele.

KaiShun
15.02.2017 2 z 5

Dialogy jak z ustavu pro hluchoneme retardy. Neco to do sebe melo ale malo.

Verrrunka
15.02.2017 5 z 5

Opět skvostné! Po přečtení nějakých nechvalných komentářů jsem se docela bála a zbytečně jsem se soustředila na chyby, které byly tomuto dílu vytýkány. Pak mě ale příběh tak pohltil, že jsem na ty drobné nedostatky úplně zapomněla. Skvěle napsáno, dokonalá zápletka, autor si zase s čtenářem pěkně pohraje a předhodí mu hned několik potencionálních pachatelů. Pravda, asi bych si to dovedla představit bez těch "démonů", se kterými se potýká Mia, jestli bude další díl a bude to zase stejné, už mi to pravděpodobně bude vadit víc. Ale druhý díl byl prostě špička!

Katuska88
12.02.2017 4 z 5

Zajímavá a napínavá knížka. Jednička se mi však líbila trochu víc.
Určitě se budu těšit na další pokračování.
Ubírám hvězdu za neustálé deprese a bolehlavy všech vyšetřovatelů.
Osobní život se nikam neposunul.

Veroba
12.02.2017 3 z 5

Kniha byla čtivá, napínavá, nicméně jsem od toho čekala víc. 1. díl se mi líbil víc.

Aleen
10.02.2017 5 z 5

Pro mně osobně je toto lepší varianta severských detektivek. Musím přiznat, že Nesboovu sérii jsem nedočetla i "díky" nesmyslnému pořadí vydání dílů, ale Bjorkovi takové nebezpečí nehrozí. Stejně jako u Andělů jsem knihu poslouchala načtenou na CD, což bývá přidaná hodnota. Hodnotím kladně čisté detektivky, které si na nic jiného nehrají. Taková Sova je a mně naprosto uspokojila.