Clona

Clona https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407110/bmid_clona-W8L-407110.jpg 4 1322 375

V horském jezeře je nalezena zavražděná baletka. Opodál stojí prázdný fotoaparát, v jehož čočce je vyryté číslo. O pár dní později najde recepční pochybného hotýlku v jednom z pokojů mrtvého saxofonistu. Stopy ukazují na stejného pachatele, který zanechává policii podivné vzkazy. Detektiv Holger Munch proto k případu přizve zkušenou vyšetřovatelku Miu Krügerovou. Společně musí zastavit vyšinutého vraha dřív, než si vyhlédne další oběť.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: ekniha , Plus

Gutten som elsket rådyr , 2018

Bakana
09.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Možná už jsem jaksi předetektivkovaná, ale Clona na mě nezapůsobila jako něco, co bych si chtěla přečíst znovu.
Mia mi se svými psychickými myškami přišla otravná, vrah byl klasicky pošuk a to, že vraždil kvůli Mie, vidím jako nepravděpodobné, ohrané až únavné. A přitom knížka začala poměrně slibně, jen prostě byla čím dál tím horší…

Cher
09.07.2021 4 z 5

Moc pěkné, jako předchozí dvě knihy. Jen trochu rychlý konec.

Jossie
02.07.2021 2 z 5

Tenhle díl byl rozhodně nejnudnější, jediný posun byl alespoň u Mii.

faba
01.07.2021 3 z 5

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih Sova a V lese visí anděl. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Knihy načetla Petra Špalková. Musím říct, že mi docela dlouho trvalo než jsem si na to zvykl. Což podle mě dělá také dost důležitou roli při poslechu.
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.
Shrnutí. Knihy neurazí, ale ani vám nepřevrátí váš čtenářský svět. Je to trochu jako podle šablony současné severské detektivní tvorby.
Edit: ubral jsem každému dílu jednu *.

Jack93
10.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Moc nechápu, jak může mít Clona horší hodnocení než Sova, protože z hlediska napětí, propracovanosti a gradace děje jde rozhodně o lepší dílo. V Cloně přibývají vraždy jak na běžícím pásu, napětí se stupňuje, a pak přijde neuvěřitelný zvrat, který na základě komentářů tady nebyl všem po chuti, ale mě doslova odrovnal (byť rozumím i výčitkám).
Tentokrát snad nikdo nemůže nic vyčítat Mie, jelikož se na rozdíl od Curryho (u)držela čistá. Jen se nabízí otázka, co se to děje s Munchem. Ve druhém a třetím dílu totiž jeho užitečnost pro vyřešení případů klesla k bodu mrazu.
Doufám, že série bude pokračovat. A i já bych uvítal, kdyby se hlavní dějová linka už přímo netýkala hlavních postav. Třikrát už stačilo.

zpevSusannah
10.06.2021 4 z 5

Clona mě nezklamala. Byl to takový lepší průměr, který mě dokázal zabavit, vyvolat zvědavost a pocity napětí.
Celý příběh měl hlavu a patu, zarážející nesmysly neobjeveny a Mia jako vyšetřovatelka mi je sympatická. Jak tomu bývá ale zvykem u severských krimi, i zde se naše hlavní postava utápí v depresích a svých myšlenkách.. Naštěstí mě to nerušilo, naopak to dodalo celému příběhu o špetku větší zajímavost.
Celá série není špatná a doporučuji ji jako oddychovější a méně násilnou krimi ze severu.

malen
24.05.2021 4 z 5

Moje první kniha ze série, což mě trošku mrzí, docela by mě zajímaly předchozí díly. A souhlasím s tím, že konec by mohl méně chaotický, rozpracovanější . Ale jinak spokojenost.

smardice
24.05.2021 4 z 5

Za mě lepší jak předchozí díl. Pachatele jsem tentokrát vůbec neodhadla. A snad se Mia a Holderem a celým jeho týmem zase někdy vrátí.

whiolet
13.05.2021 2 z 5

Mia, Mia a zase hlavně Mia, tak bych shrnula kolem koho se točila tato kniha. A víte co? Doufala jsem, že Miu někdo zavraždí, ach bože jak mi je ta vysetrovatelka nesympaticka! Prostě si nemůžu pomoci, ale pokud si člověk přeje smrt hlavní hrdinky asi to nebude to pravé ořechové :(
Vraha bych tedy absolutně neuhodla, neboť to bylo fakt nedohledatelné, spíše mi to přišlo, že ani autor do poslední chvíle nevěděl z koho vraha udělá.
Ještě chci podotknout, že jsem knihu poslouchala v audioverzi, ale můj nazor bych nezměnila ani kdybych knížku fyzicky četla. Bylo to o něco horší než průměrné čtení, bohužel.

Ondra_Selcak
10.05.2021 4 z 5

Dobře se to čte, motivy i způsoby vražd jsou originální. Na druhou stranu souhlasím, že konec byl moc rychlej. Škoda, kdyby byl víc propracovanější, bylo by to super. Na tuhle knihu jsem se ale hodně těšil.

begonie226
07.05.2021 4 z 5

Vyšetřovací tým Holgera Muncha je opět pohromadě a takřka každý jeho člen má své osobní problémy. Hlavní dějová linka se pak točí okolo zdánlivě na sobě nezávislých vraždách, které spojuje jen nález fotoaparátu s označenou čočkou. Kniha se mi dobře četla, má napětí ale rozuzlení bylo trochu osekané. Ale i tak se těším na další případ.

Milonak
17.04.2021 3 z 5

Už je těch knih s nebývale chytrými a policii bez problémů unikajícími geniálními pachateli, kteří vše předpovídají a jsou vždy několik kroků napřed nějak moc. Je to dobře napsané, kniha dokáže zaujmout, ale extrémní životní příběhy a osudy vyšetřovatelů - po kterých dokonce pachatel jde - jsou pro mě prostě přehnané. I tak bych uvažoval o 4*, ale závěr to zazdil. Motiv pachatele je jakýsi nepromyšlený a hloupý a absolutně se díky tomu - jako mávnutím kouzelného proutku - vytratilo napětí budované ve všech předchozích kapitolách. Stejně tak to, jakým způsobem náhodně 2 ajťáci odhalí skutečného pachatele a to samozřejmě na poslední chvíli. Škoda těch posledních cca 10%.

janina66
14.04.2021 4 z 5

Mně se tento poslední díl líbil-zpočátku. Výborná zápletka a záhadné vraždy, že nemáte tušení PROČ? Ovšem na konci, když se s vrahem setkáme, záhadný jeho motiv vražd jaksi nepochopitelný a závěr fakt zvláštní.

martina.culik
11.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se četla dobře stejně jako předchozí díly. Je tu hodně postav, takže je fajn mít přečtené i knihy V lese visí anděl a Sova, aby se čtenář lépe orientoval.
Některé kapitoly mi přišly skoro zbytečné a vlastně ani nevím, jak měly zapadnout do děje.
Trochu mě zklamalo, že se na konec ukázalo, že je vrahův motiv opět provázaný s jedním z vyšetřovatelů - to už mi přišlo trochu moc a kdyby to tak nebylo, nejspíš bych dala i vyšší hodnocení.

Majuš333
10.04.2021 5 z 5

Vďaka nedostatku času som mala Clonu dlhšie rozčítanú a tým pádom som sa trošku strácala nielen v deji, ale aj v postavách. Clona bola asi najlepšia časť tejto série, aj keď vrah bol jasný už vo chvíli, keď sa objavil na scéne :)

Hoxer
31.03.2021 2 z 5

(SPOILER) Kniha mě v první půlce nezaujmula, tak jí dám pouze 2 hvězdičky... Nemám sílu se v ději orientovat a nevyznám se v něm. Kdybych to četl v podobě knihy, tak asi by to bylo lepší, ale audiokniha není pro tuto knihu vhodná. Celkově S Bjorkem skončím, na jiné severské autory se nehrabe. Bavil jsem se jen na posledních 100 stránkách. Zpětně mi přišlo, že děj před závěrem byl vcelku nepodstatný a nedůležitý. Vraha jsme neznali až do poslední chvíle a nebyla vůbec šance jej odhalit. Na scéně se pak ani dlouho neohřál, Mia s ním skoncovala dost rychle. Zasloužil by si více prostoru. Bohužel, celkově jsem zklamán.

archivářka115
24.03.2021 3 z 5

Začátek byl pomalejší, ale potom se děj rozběhl. Nečetla jsem jí jedním dechem a tak jsem ztrácela přehled, kdo je kdo. Jinak se četla celkem dobře.

Nunynka
15.03.2021 4 z 5

Autora a jeho tým detektivů mám ráda. Jen mě přijde,že poslední dobou se v knihách řeší dost alkohol. Tady hned u dvou detektivů. A zrovna v téhle knize si myslím,že to nemá ani na dej vůbec žádný vliv. A ten konec byl teda fakt hodně nedopracovany. Motiv chápu,ale ten konec? Šup lup a hotovo. A to mě od začátku fakt kniha moc bavila.

Prudence
21.02.2021 3 z 5

Moje první kniha od autora, takže nemohu srovnávat. Kniha mě docela bavila, konec to pokazil. Čekala jsem větší spojení pachatele s dějem knihy a ne že se čtenáři zcela neznámá postava najednou objeví na konci, je rychle odhalena a zneškodněna. Kniha měla našlápnuto dobře, škoda toho konce.

ladush
17.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Až téměř do závěru knihy si děj držel vysokou laťku. Jenže pak pro mě přišlo zklamání...nejen, že se zápletka týkala přímo vyšetřovatelky (jakoby autorovi docházely nápady na něco originálnějšího?), ale spousta toho zůstala nevysvětleného. Např. kdo byla Samantha, které je věnována jedna kapitola, nevíme...kdo byla žena, komplic vraha a jaký měla motiv? Nevíme + další nedotažené dějové linky...no nevím, toto je za mě velké zklamání...