Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/bmid_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 4 2309 363

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon , 1999

lucavka
15.06.2021 5 z 5

Tenká knížka se silným obsahem. Realistické a děsivě mrazivé. Úžasná jednohubka.

okeey
13.06.2021 5 z 5

Je to tenká knížka, ale skrývá se v ní příběh plný odhodlání, odvahy, síly a v neposlední řadě napětí, které by se dalo krájet. Opět musím zmínit, že Stephen King opravdu umí, četla jsem se zatajeným dechem a příběh mi nedal spát a vlil mi do žil spoustu odhodlání v mých problémech. Tato kniha opravdu stojí za to! Nejen za přečtení, ale i za koupi, jelikož je to příběh, ke kterému se budete rádi vracet.

Witchann
28.05.2021 4 z 5

Nedlouhé vyprávění (na obvyklý rozsah pana Kinga rozhodně) o ztracené holčičce je děsivě realistické a pěkně mrazivé. Trishe nejde jinak než držet všechny palce. Jo, i ty na nohou. Celou knihu jsem slupla pomalu na jeden zátah. V porovnání s ostatními nezvyklé, ale i o to lepší autorovo dílo.

Limonadovyjoe
27.05.2021 4 z 5

Cože? King pod dvě stě stran? Skvělé.

Devítiletá Patricia je naštvaná na celý svět, na rodiče protože se rozvádí, na pubertálního bratra, který se s matkou na každém výletě jen hádá..a ne jinak to je na výletě do Apalčských hor. Trisha jejich hádky nechce poslouchat, ani se ji vlastně nechce ani tolik čůrat, ale sejde ze stezky aby si našla vhodné křoví na vykonání potřeby. A pak už je to jedno špatné rozhodnutí za druhým. U výletu se stává boj o přežití v divočině. Trisha musí bojovat nejen s divočinou ale taky se svým strachem. V tom všem ji pomáhá víra..v boha? Neslyšného? Toma Gordona?

"Od chvíle, kdy se ztratila udělala spoustu věcí správně- víc než by si kdy myslela-, ale toto bylo špatné rozhodnutí, nejhorší, jaké kdy učinila, od chvíle kdy sešla ze stezky. Kdyby bažinu přešla zjistila by, že se dívá na Devlinský rybník s chatami a kempovou cestou. Místo toho zamířila ke kanadské hranici a vešla hlouběji do lesů. Nějakých šest set kilometrů před ní byl Montréal. Mezitím toho moc potkat nemohla.."

Blaufik
17.05.2021 3 z 5

Kniha není úplně tím, na co jsme u autora zvyklí. Ale i tak to vůbec nevadí. Příběh o malé holce, která se snaží přežít v lese, kde zabloudila, je totiž napsaný dobře. King má vypravěčský dar a ten zde využívá opravdu hojně.

Sidonka3
12.05.2021

Devítiletá Trisha je moc sympatická postava. Lze jí jen obdivovat, jak bojuje ze všech sil o přežití v lese a pokouší se do poslední minuty nevzdat. Už jen to, že pochází z rozhárané rodiny a musí být svědkem věčných hádek mezi pubertálním bratrem a matkou, která to se svými dětmi úplně neumí, je trochu traumatizující a musí vynaložit určitou energii, aby se jí dusná atmosféra v rodině tolik nedotýkala. Dokonce se pokouší rodinu stmelit, ale jen tápe, bloudí ve svých emocích (jeden z důvodů, proč náhle zazmatkovala a ztratila se nejenom v přírodě, ale i v situaci).
Fantazie, vzpomínky na hezčí chvilky a láska k baseballovému hráči, který je jejím vzorem, jí pak pomáhají odvést pozornost od strachu a nepohodlí, mít naději, sílu i udržet si rozum, když se ztratí v lese plném nebezpečných pastí a močálů.
Hlad, žízeň, zranění a vyčerpání během nepovedeného výletu způsobují, že se u Trishy dostaví halucinace, má paranoiu, že je sledována. Často už neví, co je pravda a co blud. Snaží se stavu nepodléhat, statečně odvádět pozornost od bolesti a dodává si odvahy a sílu, ale postupně jí síla dochází, pozvolna podléhá vyčerpání...
Přiznám se, že jsem přeskakovala, místy mě to nudilo. Příliš popisnosti, kdy se půl hodiny jenom potácí lesem... Zároveň věřím, že má knížka mimořádkové sdělení, metafory a poselství a kvůli přeskakování určitých pasáží jsem mohla o něco přijít, něco špatně přečíst nebo hůř pochopit.

„Rozčilovat se znamenalo mrhat energií, životem. „
„I táta má Gordona rád, protože (hráč) nikdy neztrácí nervy.“
„Ukázala prstem vzhůru. Pokud existovala nějaká cesta, byla zde… Zápas (o život i o duši) byl u konce.“
„Jsou dny, kdy sníte medvěda a jsou dny, kdy medvěd sní vás.“

Grohlinka
11.05.2021 4 z 5

Má nejoblíbenější od Stephena Kinga a že jsem jich četla opravdu hodně. Holčičce, která měla ráda Toma Gordona jsem fandila celou dobu. A nezapomeňte, pokud se ztratíte v lese, vydejte se po proudu řeky a doufejte, že nebude ústit někde v jeskyni. P.S. Od té doby fandím Red Sox.

Sati
10.05.2021 1 z 5

Čekala jsem od knihy víc, je to oddychové čtení, ale já tam jaksi postrádala něco co by mě nadchlo a donutilo číst dál, dočetla jsem to jen z důvodu, že nikdy nenechávám knihy nedočtené

mrsterezz
20.04.2021 4 z 5

Tak tahle kniha se mi líbila. Jako bych tam s holčičkou byla. Měla jsem o ni strach a zároveň jsem ji fandila celou dobu. Příběh příjemně ubíhal a já si to užívala. Za mě super počtení.

zandu
21.03.2021 5 z 5

Jaj. To bylo...skvělé. Nejdřív jsem si říkala, že to je o ničem. Najednou příběh nabral grády a ufff... Výborná jednohubka.

Calwen89
24.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Možná je to tím že jsem to četla v těhotenství, ale hrozně se mi to líbilo. Ten příběh malého a odhodlaného děvčátka jsem přečetla doslova jedním dechem. Kinga miluju, obzvlášť pokud "občas" nechá dítě i přežít :D, takže tím si mě omotal okolo prstu.

RMarkéta
24.02.2021 5 z 5

Nedá mi to a opět musím před panem autorem hluboce smeknout. Měla jsem o tu malou neskutečný strach, protože v případě pana Kinga se po cestě lesem může přihodit naprosto cokoliv a to cokoliv si hoďte ještě na druhou. Ke všemu je to ještě sugestivně napsáno, protože jsem ty štípance od komárů na pažích cítila taky. Ten netradiční pohled vidět vše očima malého děvčátka velmi oceňuji. To byl teda nápad.

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Jednohubka ktorá veľmi bavila. O dievčatko som sa skutočne bál, počas čítania mi prirástla k srdci.

maca_t
24.01.2021

Tuhle Kingovskou "jednohubku " jsem četla asi jako čtvrtou knihu od tohoto autora. Líbila se mi a podle mě je to spíš taková oddechovka. Děj vystihuje asi nejlépe toto... Věřit si a správně se rozhodnout.

klarkys
10.01.2021 5 z 5

Mně se to strašně líbilo! Vyždímat z takové jednoduché zápletky tak čtivý příběh je prostě....prostě King, no...:-)

Ready_go
15.12.2020 4 z 5

Napsat 200 stran o jednom zabloudění v lese - i v tom tkví mistrovství autora. Nejvíc na nervy ovšem nebyl žánr jako takový (prý horor), ale špatná rozhodnutí malé hrdinky...

ste_mi
09.12.2020 4 z 5

Jiné kingovské knihy mám radši...Nicméně temno, napětí a strach autor fakt umí!

Simi30
20.11.2020 2 z 5

Můj první S. King a nedočetl jsem to, bojoval jsem s tím do půlky a neměl jsem chut pokračovat. Jak někdo řekl: „ Ne každá kniha se musí dočíst.”
S. King je ale pojem a proto půjdu najdu si knihu s nejlepším hodnocením a někdy v budoucnu dostane šanci číslo 2.

Ailee
08.11.2020 4 z 5

Ač to není vůbec můj žánr, dala jsem se do něho jen kvůli výzvě zde na databázi, musela jsem uznat, že mě houževnatost malé holčička docela zaujala.

derrry
30.10.2020 3 z 5

Myslím, že přesně tohle je důvod, proč nestanuji a v přírodě se pohybuji jen po vyznačených cestách. Taky proto, že baseball není můj sport. Minimum dialogů, hutná atmosféra, bzučení komárů a padající tma, kde se ozývají "zvuky". Žádné nadpřirozeno a přitom z toho běhá mráz po zádech. King byl na tohle vždycky machr a tady je to v koncentrované podobě.

děti boj o přežití lesy strach bažiny, mokřady, močály baseball

Stephen King
americká, 1947