Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/bmid_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 4 2301 362

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát...... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon , 1999

petrarka72
petrarka72
25.11.2019 4 z 5

Návrat po patnácti letech. Tehdy jsem Holčičku prozívala, tentokrát ji beru na milost. Není to nejlepší King - dokonce to není ani nejlepší KRÁTKÝ King - ale určité pasáže mají něco do sebe: to, jak Trisha přemýšlí, a momenty, kdy je její bloudění dáváno do kontextu se "zbytkem světa".

Chesterton
Chesterton
16.11.2019 4 z 5

Trisha je správná holka do nepohody co to umí sama se sebou a ještě myslí na to jak poladit své rozhádané okolí.
Celou cestu drží pohromadě díky vzpomínkám na svoje lidi a jejich rady do života i myšlenkami směrem k Neslyšnému. Určitě není žádnou rozmazlenou fiflenou a dokáže kvůli odvaze sáhnout i k černému humoru. Pán temných koutů je reálnější než realita.
King na malém prostoru zvládá mistrně své řemeslo a ještě je schopen jako bonus svému tvaru vdechnout duši.
Ale upřímně, dlouho jsem o tom pochybovala. A baseballové pasáže i jiné trochu nuda.
Finále je jemným způsobem strhující :o)

* Je v Boží povaze přicházet na konci deváté směny, říkával jí Tom. A jaké bylo tajemství vítězného zakončení zápasu? Dát najevo, kdo je lepší. Člověka může potkat porážka . . . nesmí se však porazit sám.
Ale nejdřív je nutno najít v sobě klid. Takový, který vychází z ramen a splývá po celém těle, až tvoří jakýsi ochranný obal jistoty.
Člověk nesmí nadhodit mizerný míček a nesmí utíkat !

terimila
terimila
09.11.2019 4 z 5

Výborná netypická kingovka (čtyři hvězdy dávám jen proto, že je to King a že Holčička prostě není To, není to taková ta geniální velká věc s mytologickým přesahem).
Je to kratší příběh (na Kingovy poměry) a je to celkem hodně civilní. Protože malý holky v lesích se ztrácejí, když si nedávají pozor, odkud přišly, a nevrací se tou správnou cestou... Z knížky mě brala hrůza v několika ohledech:
1) Jak nesmírně snadný je ztratit se, když si nedáte pozor (pokud teda nejste v rodných luzích a hájích, kde prostě v průměru co tři kilometry potkáte osídlení).
2) Jak neskutečně silnej tvor je člověk, a dokonce i dítě. Říkala jsem si, že být Trishou, dávno už bych to vzdala a zůstala ležet někde v dolíku... a ta holka se zase zvedne a ťape a bloudí dál.
3) Jak poťouchlá věc je lidská mysl, která si ve snaze uniknout z reality začne vymýšlet vlastní příběhy... a někdy se jimi dokáže zničit, jindy se jimi dokáže zachránit. Trishe se dařilo vlastně oboje.
K tomu mi tahle knížka dala pár velmi moudrejch poučení pro někoho, kdo hodně často a hodně rád sám chodí po lesích:
1) Když se ztratíš, nechávej za sebou co nejvíc neužitečného bordelu; ti, kdo tě půjdou hledat, tě pak mohou snáze najít.
2) Nikdy nikam nechoď bez lahve na pití. Skoro vždycky najdeš aspoň něco, co do ní nabrat, a vypít se dá v podstatě všechno.
3) A nikdy to nevzdávej, i když stojíš tváří v tvář příšeře.

jaroiva
jaroiva
09.11.2019 3 z 5

Kdyby to bylo "podle skutečné události", dala bych 6 hvězd. Takhle je to trochu předvídatelné, tak jsem půlku knížky považovala spíš za nudnou, ale pak jsem se už nemohla odtrhnout.

Kacennnka
Kacennnka
04.11.2019 5 z 5

Moje první rande s Kingem prohlašuji za úspěšné a rozhodně budu ve schůzkách pokračovat.

morienhithwen
morienhithwen
30.10.2019 4 z 5

Roztomilé.

igor6114
igor6114
15.10.2019 3 z 5

no žiadna sláva... oddychovka z lesa, ale od Kinga by som čakal o niečo viac :)

cube6
cube6
11.10.2019 4 z 5

Další netypická Kingovka. Rozhodně bych neřekl, že se jedná o horor. Spíš je to takové survival drama. Příběh devítileté holčičky, která se ztratí v hlubokém lese a čím déle bloudí, tím víc si uvědomuje, že bojuje o holý život. Kniha je to krátká a skvělá. Hrozně se mi líbí, jak King dokáže z minima vytěžit maximum. Za mě tedy dobrá kniha, ke které se určitě někdy vrátím, jen mi holčička přišla - na svůj věk - mentálně až moc vyspělá.

Hodnocení: 8/10

Frupet
Frupet
05.10.2019 5 z 5

Jak snadno se může malá holka ztratit v lese? A dokáže se zase najít, přežije? Jednoduchý námět, skvělé zpracování. Uvažování malé Trish mě nepřestalo fascinovat do konce příběhu. A když se objevil netvor, který ji provázel, děsil... nedokázala jsem se odtrhnout.

jindrich5708
jindrich5708
28.08.2019 5 z 5

Naprosto skvělé čtení. Dokonale popsaný strach, úzkost a nakonec i odvaha 9-leté holky. Dceři bude 11. Myslím, že by si měla tuto knihu přečíst.

Páájinka
Páájinka
23.08.2019 5 z 5

Dokonalé

Laylak
Laylak
14.08.2019 4 z 5

Clovek v nudzi dokaze neskutocne veci, napriklad vydrzat aj zdanlivo nevydrzatelne. Pekny opis dievcatka, ktore je uz skoro na dne svojich sil, no stale dokaze najst dalsiu rezervu. Ludska bytos je zaujimava. Dobra kniha.

sokolikrad
sokolikrad
01.08.2019

Musím říct, že většinu knížky jsem byl na pana Kinga naštvaný jako nikdy.. jak může tak nevinnému a zlatému stvoření neustále házet klacky pod nohy. Dívenky mi bylo mockrát opravdu líto a prožíval jsem to "dobrodružství" s ní. Samozřejmě kniha je výborná protože tak dokonale popsat myšlenky a pocity odehrávající se v hlavě 9-ti leté dívenky každý nedokáže.

evickakyticka
evickakyticka
30.07.2019 4 z 5

Poprvé, když jsem četla tuto knihu, si pamatuji, že mě zase až tak moc nebavila. Tentokrát to byla jiná jízda. Všechny pocity, které Trisha zažila, popisy lesa, beznaděje a halucinace jsem cítila a prožívala taky. Super.

markyticka
markyticka
20.07.2019 3 z 5

Horor to není, jen příběh vlastně až neuvěřitelně silné osobnosti dítěté s bujnou fantazií. Chvilkami nudnější pasáže. Četla jsem knihu z knihobudky hlavně kvůli černobílému povrchu do výzvy. Doufám, že ostatní Kingovky jsou silnější, ale úplně marné to také nebylo - oddechové čtení na sobotu :)

ddkk
ddkk
18.06.2019 5 z 5

Na první pohled skoro až banální příběh jedné devítileté holčičky, která se ztratila v lese. Až na to, že holčička oplývá mimořádnou fantazií, les je obrovský a pustý a nachází se na úplném severu Nové Anglie poblíž hranic s Kanadou, a hlavně - napsal to Stephen King. Na nemnoha stránkách se odehrává napínavý příběh plný imaginace a fantaskních představ malé Trishi, příběh, kdy jsem trnula nad tím, jak málo stačilo, aby byla zachráněna a zase se to nepovedlo, příběh, kdy jsem do samotného konce netušila, jak to s holčičkou, která měla ráda slavného Toma Gordona, vlastně dopadne. Podle mne mistrovský kousek mistra. Podobně jako u Misery doporučuji všem, kdo mají rádi občasné Kingovy úkroky mimo hrůzy fantastického světa do hrůz a strachů každodenního života.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
12.06.2019 4 z 5

Přečteno jednou, spíš pro mladší. Už se ke knize vracet nebudu.

Angie_Missfit
Angie_Missfit
04.06.2019 3 z 5

Souhlasím s tím, že King už napsal lepší knihy, ale není to vůbec špatné. Líbila se mi fantazie hlavní hrdinky a její boj s nemilosrdnou přírodou s množstvím nástrah. Jediné, s čím jsem měla během čtení problém, byl údajný věk Trishy. Myslím, že způsob uvažování a chování, jak byl v knize vylíčen, odpovídá mnohem staršímu dítěti. Závěr byl ale super a musím se přiznat, že vždycky, když se delší dobu nemohu vymotat z lesa, si na knihu vzpomenu. 3,5 z 5.

Kubajzz
Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

pavel6855
pavel6855
02.04.2019 2 z 5

Celkem čtivá a zajímavá kniha až na pár nudnějších stránek... Je to poměrně taková jednoduchá jednohubka, která neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne.. I přes to je ale zajímavé, že i když jsem knihu četl pár let zpět, stále si pamatuji ten úžasný závěr u kterého se mi zamlžily oči.... Kdo od té doby dělá stejné gesto rukou? Myslím, že nebudu sám... (Tím chci jenom poukázat na to, že i po letech si na ni vzpomenete s příjemným pocitem) :)

děti boj o přežití lesy strach bažiny, mokřady, močály baseball

Stephen King
americká, 1947