Holčička a cigareta

Holčička a cigareta https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19011/bmid_holcicka-a-cigareta-Ktf-19011.jpg 4 65 14

Proti světu plovoucímu v katastrofálně znečištěném vzduchu, žvanícímu o ekologii a zavalovanému všemožnými zákazy, proti vládě nevychovaných dětiček se hrdina knihy, čtyřicátník zaměstnaný na magistrátě, dětinsky bouří: v práci si chodí na záchod potají vykouřit cigaretu. Je přistižen pětiletou holčičkou a tím pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se účastí v apokalyptické televizní show...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Atlantis

La petite fille et la cigarette , 2005

eva3992
29.03.2024 5 z 5

Příběh, u kterého budete celou dobu přemýšlet, zda se skutečně stal nebo je to celé vlastně nadsázka!
Hlavní hrdina, úředník radnice, byl v práci na záchodcích přistižen malou holčičkou, jak tam kouří. Jelikož byl v celé budově přísný zákaz kouření, očekával potrestání. To, co však přišlo, si nepředstavoval ani ve zlých snech. Byl obviněn z pedofilie, přijde tak o práci, partnerku, ale hlavně o svobodu.

K této knize jsem se dostala díky Listování, kdy představení této knihy bylo naprosto skvělé (a po dočtení musím říct, že jej obdivuji ještě víc díky tomu, jak se jim podařilo z příběhu vytáhnout vše důležité).

V příběhu najdeme spoustu vážných témat jako rasismus, trest smrti, zákaz kouření, mít/nemít děti, Ač chtěl autor humorně vylíčit blízkou budoucnost, netušil, jak se v některých věcech strefí. Nakonec některé momenty nebyly ani tak komické, jako spíše tragické.

Kniha je skvěle napsaná, výborně se čte. Příběh je podán s lehkostí, ale zároveň vás přiměje zamyslet se nad danými tématy. Ač je to útlá knížka, je v ní toho tolik, že máte pocit, jako byste přečetli knihu s alespoň 500 stránkami.

Výborná kniha, výborné představení Listování!

joanb
15.02.2024 5 z 5

Absurdní groteska. Při Listování to bylo vtipné, ale při čtení pouze tragické. Přes to se mi příběh "líbil".

SueD
10.02.2024 5 z 5

Hodně, hodně zvláštní a neotřelý text. Vydávání podobné literatury kvituji, jen houšť!

Leona333
25.12.2023 5 z 5

Holčička a cigareta, mi zabrala jedno odpoledne a i tak málo času postačilo, abych se utvrdila v tom, že dávat ostatním nevyžádané rady, či za ně - jakože v jejich nejlepším zájmu rozhodovat, co je pro ně dobré a správné, bývá často na škodu a bez pardonu, lidem odebírá svobodu...
Opravdu hodně soudobé, reálné čtení to je.

alishek
03.11.2023 4 z 5

Na první pohled totálně absurdní příběh, který vás fascinuje a musíte knihu dočíst co nejrychleji, opravdu mile překvapeni.

*Lucias*
09.11.2021 5 z 5

Velice aktuální kniha v této době.

Jak bych si mohl představit, že pod nemilosrdným tlakem opatření přijatých k ochraně mě samého se ta sotva vydobytá svoboda tak rychle zhroutí?

roso.mak
15.11.2020 4 z 5

Hu, tak to byla hodne strašidelná kniha. Takový Kafka volné výchovy.

Makii
05.02.2016 2 z 5

To nebyl úplně můj šálek čaje.. Špatný výběr. Nemám ráda beznadějné příběhy.

Aldenan
28.03.2015 5 z 5

Knihu jsem objevila, když jsem poprvé zavítala na představení LiStOVáNí. To se mi tak líbilo, že jsem neváhala a hned si ji koupila. A ty dvě stovky rozhodně nebyly zahozené peníze. Se silným zážitkem v hlavě se už po pár stránkách stala kniha mou srdcovkou. Když jsem při cestě vlakem četla tuto knihu a nějaké asi tříleté dítě řvalo nepřetržitě z Bohumína do Prahy, ani si nedokážete představit, jak jsem na chvíli soucítila s hlavním hrdinou. Kniha je naprosto perfektní. Má snad všechno, co dobrá kniha má mít - neokoukanou hlavní postavu, správný příběh i špetku nadsázky a alegorie.

OldaB
11.12.2014 5 z 5

Výborná absurdita na dnešní svět a na myšlení lidí, kteří jsou každý den masírováni médii. Možná nejpřesvědčivější výpověď autora.

aannyy
19.08.2014 5 z 5

Geniálně napsaný a vymyšlený příběh. Občas mi z toho i mrazilo.

hlina
12.07.2014 5 z 5

To, co vypadá jako nemožné, může být až příliš skutečné.
Skvěle napsané, geniálně vymyšlené.
Doporučuji a určitě se podívám i na další autorovy knihy.

Odehnalka
04.07.2014 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Neuvěřitelně a geniálně napsané. Až jsem z toho měla husí kůži. Doporučuji.

DennisMoore
03.07.2014 5 z 5

Absurdní, přehnané, nadsazené a přesto tak mrazivě reálné počtení. Kniha je to opravdu zvláštní, ale pekelně dobře napsaná, vtipná stejně jako ledová. Doporučuji.

francouzská literatura

Benoît Duteurtre
francouzská, 1960
2009  84%Holčička a cigareta
2012  80%Rebelka
2003  74%Divná doba
2010  76%Dráhy
2018  81%Šťastné město

Kniha Holčička a cigareta je v