Holanďanka ekniha

Uprostřed druhé světové války, v roce 1943, zatýkají nacisté v Amsterdamu příslušníky odboje. Marijke de Graaf a její manžel jsou deportováni každý do jiného koncentračního tábora v Německu. Tam Marijke dostane na vybranou: buď zemře hlady a vysílením při těžké práci, nebo se dobrovolně přihlásí do nevěstince a možná se jí naskytne šance přežít a najít manžela. Její život se navždycky změní, když potká důstojníka SS Karla Müllera, který se do ní zamiluje. Zároveň s příběhem těchto dvou lidí sleduje čtenář tragický osud Karlova syna, kterého roku 1977 zachytí soukolí tzv. špinavé války v Argentině. Román nabízí zamyšlení nad tím, co všechno jsou lidé schopní udělat, aby si za extrémních podmínek zachovali život, a napovídá, že hranice mezi dobrem a zlem není tak zřetelná, jak si myslíme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399268/holandanka-Ey0-399268.jpg 4217
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno (ekniha), Beta-Dobrovský

The Dutch wife, 2018

Kniha Holanďanka

katallinka
24.11.2020

Kniha byla velmi zajímavá a dobře se četla. Líbily se mi dvě dějové linky, které ukazují, že se lidé neumí poučit a hrůzy pokračují i po druhé světové válce. S tématem nevěstinců jsem se setkala poprvé a bylo to zase něco jiného a rozhodně zajímavého. Jsem ráda, že autorka děj líčila poměrně povrchně, přidávalo to já čtivosti i bez slz, které toto téma většinou provázejí.

janasim
13.10.2020

S tématem nevěstince v koncentračním táboře jsem se ještě v literatuře nesetkala. Je to zase trochu jiný pohled a to mě lákalo. Kniha se určitě dobře čte. Měla jsem ale pocit, že Marjike je se vším tak nějak smířená. Tím nemyslím, že se měla dozorcům postavit. Spíš mám na mysli vnitŕí bouři, emoce... Lucianův příběh mě seznámil s juntou, o které jsem nic nevěděla a připomenul to, že byť již uplynulo mnoho let od 2.sv.války, ne všechny boje a zrůdnosti jsou skočeny.

Terata
07.10.2020

Čekala jsem od příběhu hodně. Téma pro mě bylo zajímavé (nevěstinec v koncentračním táboře). Ale... po dočtení musím knihu hodnotit jako průměrnou.

Ani k jednomu z hlavních hrdinů jsem si během četby neutvořila pouto, kapitoly Luciana mi přišly zbytečné.

S touto tématikou mám už něco málo načteno a za mě se jedna o průměrnou knihu s průměrným příběhem. Vhodná pro čtenáře, kteří začínají s četbou knih s tématikou 2. sv války.

katasokolov
27.09.2020

Tak tohle byla hodně silná káva!! Příběh vyprávěný třemi postavami, přičemž jedna část příběhu se odehrává v Německu za 2. světové války a ta druhá roku 1977 v Argentině za tzv. špinavé války.. Řekla bych, že knihu nejlépe vystihne věta “karma je zdarma”!!

PetiJelinkova
23.08.2020

Kniha se mi moc líbila a dobře se mi četla. Zase pro mě trochu jiný pohled na koncentrační tábor, protože jsem nikdy nečetla o nevěstincích v nich. Taky se mi líbilo střídavé vyprávění postav. Jen jsem doufala, že konec dopadne šťastněji.
Jediné, co bych knize vytkla je příběh Luciana. Ten byl pro mě úplně zbytečný.

bergle
02.08.2020

Knihu bych hodnotila jako průměrnou. Líbila se mi, ale zase tolik emocí ve mě nevyvolala vzhledem k prostředí kde se děj odehrává. Určitě si ji znovu nepřečtu.

Janca007
12.07.2020

Kniha se mi líbila, dobře se mi četla. Zajímavě byla rozdělena do částí podle postav. Líbil se mi také vhled, jak fungovaly nevěstince v koncentračním táboře. Přemýšlela jsem dlouho také nad tím, co má společného s Marijke a Karlem Lucian, nakonec to všechno do sebe pěkně zapadlo :)

kaja3190
08.07.2020

Kniha mě bavila hodně, obzvlášt' kvůli tomu, že pojednávala o tom, jak v období druhé světové války fungovaly nevěstince. Nejdříve jsem nechapala, proč jsou v knize kapitoly o Lucianovi, ale na konci knihy to do sebe zapadlo a já to pochopila.