Hodný holky umírají první

Young adult thriller pro fanoušky Agathy Christie a Karen M. McManusové. Psychologická hra. Vydírání. Vražda. Chaos. Šestnáctiletou Avu někdo přinutil, aby dorazila do opuštěného zábavního parku na mole Portgrave. Ocitá se tak mezi deseti teenagery odhodlanými za každou cenu uchovat svá tajemství. Když se zvedne mlha a park se ponoří do tmy, skupina zůstane odříznutá od okolního světa. Znepokojivá situace je postupně obrací jednoho proti druhému a Ava si uvědomuje, že nemá na výběr. Není kam utéct – bude se muset tajemství, které ji na molo přivedlo, postavit čelem. Jak daleko bude ochotná zajít, aby přežila noc?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464558/big_hodny-holky-umiraji-prvni-edZ-464558.jpg 3.151
Literatura světová, Thrillery, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

Good Girls Die First, 2020

Kniha Hodný holky umírají první

kate9326
včera

Nejprve čteno v eng, poté v čj. Překlad byl v pohodě. Zezačátku mi připadalo, že jde o detektivku, změnilo se to v mysteriozní fantasy...Hodně se to dalo přirovnat ke Kingovu IT a ještě jedomu méně známému dílu od tohoto autora , které také děj umístilo do cirkusu. Postavy byly dost věrohodné a celkově splnovaly školní klišé /sportovec, kráska, rebelka, ../.. Zajímavé bylo, že asi do poloviny mi nedocházelo, zda je pachatel opravdu člověk /tedy jeden z nich, případně někdo utajený čtenářům/ či opravdu ta nadpřirozená bytost...Po odhalení už bylo jasné, oč běží- #pennywise2.0 - autorka určitě film viděla :-). /Přiznává to i sama v doslovu. A nemusíte být ani typičtí čtenáři hororů, aby se vám kniha líbila.

andrea0221
25. listopadu

Deset malých černoušku pro mladý někdo tu píše, že se to nedá srovnávat, ale bohužel je to to první co každého hned napadne, Agatha Christie je lepší.

MariN14
13. listopadu

Knížka se mi četla celkem rychle, ale musím souhlasit s MonaR0se, že přirovnávat ji k Deseti malým černouškům je dost mimo. Zklamalo mě, že zápletka neměla racionální rozuzlení a vlastně ani žádnou myšlenku. (Nebo alespon já jsem ji nepostřehla.) Také mi celý ten děj připadal takový nejasný.

MonaR0se
10. listopadu

Na vydanie tejto knihy som čakala dlhé mesiace. Pretože young adult adaptácia Desiatich malých černoškov a ešte s takou mega obálkou a perfektnou anotáciou?! To nutne potrebujem! A viete čo? Čítala sa skvele, po veeľmi dlhom čase som zhltla celú knihu naraz. Takže by, logicky, mala byť super, nie? No..., nie.

Najprv by som chcela zdôrazniť jednu dosť dôležitú vec, a tou je, že anotácia a celkovo žáner knihy či prirovnávanie k Agathe Christie je trochu zavádzajúce. Vďaka tomu môže čitateľ nadobudnúť pocit, že ide čítať niečo úplne iné, než reálne dostane. YA triler to s privretím oboch očí možno je. No akosi tam predtým chýba označenie mysteriózny (čo je dosť dôležitý DETAIL) a možno aj horor (keď už taký Twilight sa radí medzi horory, tak by sa malo aj toto), keďže autorka sa značne inšpirovala Kingovým "TO".

V anotácii sa píše, že je to psychologická hra. Desať tínedžerov zostane trčať na ostrove, z ktorého sa nedá dostať a ich tajomstvá aj znepokojivá situácia ich obráti proti sebe. Vďaka tomu som si myslela, že budem čítať modernú adaptáciu Desiatich malých černoškov v štýle výborných YA trilerov (napr. Jeden z nás klame alebo Ako nájsť vraha), že budem pátrať po vrahovi, ktorý sa ukrýva medzi nimi. To sa však nestalo a nie, toto nie je spoiler. Hneď na začiatku totiž zistíte, že príbeh má nadprirodzené prvky (a to proste po takej propagácii nečakáte).

Celé to bolo tak trochu psycho (podobné ako v knihe Hrôza v Harrow Lake), ktoré miestami nedávalo zmysel. Postavy boli, až na pár výnimiek, nesympatické a najmä otrepane stereotypné, nemali veľmi hĺbku a čo je dosť vtipné, tak nepotrebovali jesť ani piť (teda ak nepočítam alkohol) ani nepotrebovali na záchod. A to tam boli niekoľko dní (aj keď to plynutie času tam je dosť diskutabilné).

Navyše temné tajomstvá postáv boli buď predvídateľné alebo vytiahnuté len tak z rukáva a niektoré boli vzhľadom na samotný príbeh úplne nepodstatné a tým pádom nedávalo zmysel, že sa na ostrove tie postavy ocitli...

Som sklamaná a trochu aj nahnevaná, pretože prirovnávať (priamo v anotácii) mysteriózny YA horor ku klasickým trilerom je dosť mimo a najmä nefér voči čitateľom. Treba myslieť aj na milovníkov trilerov, ktorí nadprirodzené prvky v knihách práve nemusia.

Kniha si určite nájde svojich fanúšikov, pretože sa naozaj príjemne číta a niektoré situácie aj creepy atmosféru autorka vykreslila perfektne, no bohužiaľ, ja medzi nich nepatrím...

Pilulka89

Deset puberťáků se ocitne ve starém lunaparku. Deset puberťáků má tajemství. Kdo to své udrží nejdéle?
Kniha se četla svižně, žádný složitý jazyk. Nejvíc mě hnala kupředu zvědavost, jaká tajemství postavy skrývají.
MOŽNÝ SPOILER: Taky vás rozptylovalo, že jsou na ostrově několik dní a vůbec nic nejí? :D

book_loverka_

Od téhle knížky jsem čekala něco ve stylu Návodu na vraždu pro hodné holky, který se mi líbil strašně moc, ale bohužel tahle kniha nebyla můj šálek kávy.
Těšila jsem se na YA thriller, ale dostala jsem spíš horor s velkou dávkou nadpřirozena a to ja vůbec nevyhledávám. Právě proto jsem příběhu absolutně nevěřila a nemohla jsem se do něj vžít. Ale atmosféra zchátralého lunaparku byla vážně povedená a celkově je ta knížka hodně originální, protože něco takového mezi YA literaturou ještě nebylo. Prý je to inspirováno Deseti malými černoušky od Agathy Christie, ale to nemůžu posoudit, protože je neznám. Každopádně tahle knížka by se mohla líbit fanouškům hororů se špetkou mystična. Pro mě to bylo však něco naprosto vzdáleného a ani nevím, kolik hvězd bych tomu dala, jelikož to nemám s čím srovnat a všechny horory mi přijdou jako nerealistický bizár.

Hope80

Kniha byla pro mě "depresivní", zbytečně dlouhá, v půlce začala být nezáživná a přestávala mě bavit. Slabší průměr.

KatChiss

Už dlouho se mi nestalo, abych přečetla knihu za pouhé dva dny. Ze začátku jsem byla zmatená a pletly se mi postavy, protože je jich tam celkem 10 a všechny jsou důležité, ale brzy jsem se jakž takž zorientovala (pomocí poznámek) a naplno se ponořila do děje. Knihu jsem zavřela v polovině, užila si víkend na chatě a druhou polovinu jsem dočetla v pondělí.
Příběh je inspirován Agathou Christie, takže je jasné, že postavy začnou jedna po druhé umírat. Tento příběh je však skrz naskrz protkaný tajemstvími. Každá z postav, která dorazí na ostrov Allhallows Rock, dostala pozvánku s textem: "V osm hodin na molu v Portgrave. Dokážeš udržet tajemství?"
Mrazivá atmosféra. Lži a tajemství. Síla přátelství. Tíživý pocit viny. Opuštěný zábavní park. Smrt.
Říkám vám, že tuhle knihu si musíte přečíst. Pokud máte rádi napětí a thrillery, bude se vám určitě líbit.

Jeden z nás lže
Jeden z nás lže