Hodná sestra

Hodná sestra https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467325/bmid_hodna-sestra-wLj-467325.jpg 4 477 127

Hodná sestra je příběh o sestrách dvojčatech - Rose a Fern, které neměly lehké dětství kvůli matce. Jsou si velmi blízké a Fern coby autistka je na svou sestru Rose citově vázaná. Když Rose nedokáže otěhotnět, Fern se rozhodne sestře pomoci - jen si musí najít otce pro plánované dítě. To otřese základy života, který si Fern pro sebe pečlivě vybudovala, a rozproudí temná tajemství z minulosti. Hodná sestra je svérázný až šokující příběh o tom, co rodiny skrývají...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Good Sister , 2021

lidunka1
28.04.2022 4 z 5

Kniha je velmi napínavá a čte se hedním dechem. Manipulativní Rosa je vylíčena skvěle.

lenik284
24.04.2022 5 z 5

Knížka byla super moc mě to bavilo sice od půlky jsem měla tušení jak to dopadne a poslední 2stránky jsem si řekla bingo to jsem přesně věděla, že to tak bude. Doporučuji k přečtení.

putpuda
23.04.2022 5 z 5

Že začátku jsem si říkala, že to nebude asi nic moc. Ale jak se rozvíjel děj, tak mě to nutilo rychle číst, abych se už dopracovala ke konci ;) No super to bylo. Už se těším na další knihu autorky.

Čtenářka73
19.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, kde je vlastně nakonec všechno jinak, než se na první pohled zdá. Knížka pro mě byla příjemným překvapením.

klarence
14.04.2022 4 z 5

Za mne super, sice jsem něco tušila, ale kniha mne bavila

rakakan
11.04.2022 5 z 5

Po knize jsem sáhla díky čtenářské výzvě. Nelituji. Zpočátku to vypadalo jako příběh dvou sester z rozvrácené rodiny. Říkala jsem si, jak může matka dělat takové rozdíly mezi dětmi. Jak se k nim tak může chovat. Něco za tím musí být. A bylo.... konec překvapivý.

Renatecka
10.04.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, moc dobře se četla.

vekkr
31.03.2022 5 z 5

Bylo to výborný.Chcete číst ,abyste se to už dozvěděli a obětujete i spánek.Bavilo a těším co příště.

Mandlevest
28.03.2022 5 z 5

Výborná knížka, sedla mně příběhem i stylem psaní. Příběh dvou sester Rose a Fern (u kapitol vyprávěnych Fern si nelze nevzpomenout na Eleanor z knihy Eleanor se má vážně skvěle :-)) Vás bude bavit a držet v mírném napětí od první stránky, aby výborně gradoval předpokládaným závěrem, ale jiný by mě opravdu zklamal:-). Moc pěkně autorka popsala autisticke vnímání a chápání světa, na první pohled jednoduché a naivní, ale ve své nekomplikovanosti často moudré a k zamyšlení. Moc se mi to líbilo, určitě si od autorky přečtu i Tchyni.

jasmína
28.03.2022 4 z 5

Rozhodně to nebylo špatné čtení, jen mě jedna ze sester tak rozčilovala...... no, ale spolire psát nebudu, kniha určitě stojí za přečtení až do samotného závěru......

MiskaMa
27.03.2022 5 z 5

Další knížka od mé oblíbené autorky! Příběh jsem přečetla jedním dechem. Rodinné drama, které vypráví jedno z dvojčat Fern, je prokládáno zápisky z deníku její sestry Rose. Bylo překvapivé, když se příběh rozkrýval, zjišťovat, kdo je vlastně ta hodná sestra.

Autorka zvolila zajímavé téma a opět parádně vykreslila psychologii postav. Knížka je podle mě stejně povedená jako autorčina předchozí.

petula22
21.03.2022 5 z 5

Za mě super! Skvělé téma, svižně odsýpající stránky, promyšlený děj.

Nuttelka
17.03.2022 3 z 5

Ani nevím, jak své pocity z knihy popsat... Celou dobu jsem čekala na nějaké wau zvraty a ono to všechno plynulo jakože pozvolna. Věděla jsem, že na první pohled není vše tak, jak se zdá a v tom jsem se nemýlila. Ale vlastně mi nesedla ani jedna ze sester, nejvíc pro mě byl Wally - Rocco :-)

alnahu
15.03.2022 4 z 5

K přečtení této knihy mě nalákala pěkná obálka.Psychothriller dvojčat a jejich podivné despotické matky o její výchově se dozvídáme z deníku ,který si píše Rose jedna z dvojčat,ta druhá Fern nám vypráví celý jejich příběh.Od začátku by se zdálo,že jsou si jedna druhé vzájemnou oporou,ale vše může být i jinak.Zajímavý příběh i když svým způsobem zvláštní.

Termaap
13.03.2022 5 z 5

Tohle bylo super! Jedna z těch knih, která je tak napínavá, že jí dáte přednost i před spánkem. Alespoň já to tak měla.

Od autorky jsem nedávno četla její TCHYNI , a ta se mi tak líbila, že jsem si (i přes předsevzetí dočíst všechny již nakoupené knihy) HONDOU SESTRU pořídila hned po jejím českém vydání. Většinou se neubráním knihy od jednoho autora srovnávat, přemýšlím, která se mi líbila více a která méně, ale tady nevím. Obě tyto knihy Sally Hapworthové byly pro mě srovnatelné, obě považuji za skvělé!

Proto nemám důvod nedat 5*. I když jsem přesvědčena, že jsem už četla svým způsobem hodnotnější knihy, v rámci žánru by mi přišlo nefér hodnotit jinak.

Nasko
09.03.2022 4 z 5

Než jsem začala psát svůj komentář, přečetla jsem si pár názorů jiných uživatelů a dospěla jsem k názoru, že půlce čtenářů byla na začátku strašně nesympatická první sestra a druhé půlce ta druhá. Mně osobně nebyla moc sympatická ani jedna a trochu jsem s tím nejdřív bojovala. :) Psychologické thrillery ale většinou nejsou životními příběhy miss sympatie, ale když už od začátku v knize nesnášíte úplně všechny postavy, tak to na čtenářském zážitku úplně nepřidá.

Velmi oceňuji, že ne každý vidí lidi s autismem apod. jako z filmu Rain Man, po psychologické stránce to bylo naprosto geniální, kapitoly z pohledu poněkud "jiné" knihovnice Fern byly velmi originálně pojaté.

Příběh je postaven logicky a až do konce neztrácí nit, a ačkoliv jsem ke konci už začínala kapku tušit, co se vlastně mohlo stát, závěr je i tak velkým překvapením a knížku bych určitě ráda doporučila dál.

ArwenAragorn
06.03.2022 5 z 5

81%
S tvou sestrou je něco ve velkém nepořádku.

Knížka byla pro mě jak dělaná. Moc jsem se na ni těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná.
Velice čtivá, psychologie postav je skvěle zvládnutá, o tom se přesvědčíme hlavně u Fern, ke které jsem si hned našla cestu a oblíbila jsem si ji. Příběh je částečně předvídatelný, takže závěr mě zase tak nepřekvapil, ale ty poslední věty v deníku Rose, to je jako co?
Tak neváhejte a přečtěte taky tohle super psycho!

Evelin2506
03.03.2022 4 z 5

Příběh se mi líbil, kniha se četla dobře. Fern jsem si od začátku oblíbila, Rose jsem v prví půlce litovala a fandila jsem sesterskému ochranitelskému vztahu. Jak říká klasik - všechno je jinak....

KatChiss
02.03.2022 3 z 5

Příběhem nás provází Fern, jenž má podle mě nějakou poruchu osobnosti (tipovala bych autismus). Drží se své rutiny, - například každé ráno před odchodem do práce cvičí jógu - nemá ráda davy, vadí jí hlučná místa, pronikavá světla a vyzvánění telefonu. Tak úplně nerozumí klasickým společenským konverzacím a říká to, co si myslí. Pracuje v knihovně a tři dny v týdnu chodí na večeři ke své sestře Rose, která však nemůže otěhotnět. Proto se Fern rozhodne své hodné sestře pomoct.
“Samozřejmě jsem si vědoma, že jsou na světě lidé, kteří nečtou. Například takoví, kteří číst neumí. Potom ti, co tvrdí, že na čtení nemají kdy, a místo toho koukají na Netflix nebo tráví čas na sociálních sítích na iPhonu nebo mobilech s Androidem. Jiní říkají, že toho musejí v práci přelouskat tolik, že když přijdou domů, už nedokážou přečíst ani řádku.”
Fern si mě okamžitě získala. Bavilo mě být v její hlavě a pozorovat její myšlenkové pochody. Smála jsem se u jejích pokusů o normální konverzaci. Zato její sestra Rose mi nesedla. Chápala jsem její chování vzhledem k jejím vzpomínkám na dětství, ale stejně. Nicméně Wallyho jsem si zamilovala, stačilo opravdu málo.
Fernino vyprávění střídají deníkové zápisky její sestry, které se převážně týkají jejich dětství, jež mě dost znepokojovalo. Dále nám v nich Rose popisuje své manželství, které nebylo zrovna sluníčkové, ale blýskalo se na lepší časy.
I když byl příběh celkem předvídatelný, jeho čtení jsem si užila. Velkou zásluhu za to má Fern a Wally, jejichž osobnost si mě získala už na začátku příběhu a chtěla jsem vědět, jak to s nimi skončí. Není to kniha, ze které bych si sedla na zadek nebo lapala po dechu u každé scény. Byla to příjemná oddechovka, u které jsem se zasmála.

Sabča92
01.03.2022 4 z 5

Od Sally Hepworth jsem přečetla již její dvě předchozí knihy Rodina odvedle, která mě tolik neuchvátila a Tchyni, která byla naprosto skvělá. Proto jsem ráda sáhla po třetí ze čtyř vydaných knih od autorky.Hodná sestra je loňská novinka od autorky, která vyšla před pár dny i v českém překladu. Slibuje dramatický příběh dvou sester a jejich temných stránek. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Ačkoliv je vyprávěna z několika různých úhlů, nebudete mít se čtením žádné potíže. Vztah mezi dvěma sestrami-dvojčaty je na jednu stranu idylický. Fern, která má psychickou poruchu musí mít život pevně nalajnovaný. Nechává se opečovávat svou sestrou Rose, která ji chrání. Ovšem někdy až moc. Hodná sestra je skvělý psychothriller, který jsem měla problém odložit. Krátké kapitoly vás stále nutí otáčet stránku za stránkou a čekat, co bude dál. Upřímně, to, která sestra je hodnější jsem pochopila hned od začátku. Ovšem čeho všeho je schopná, to jsem nečekala. Její zloba a psychické narušení bylo bolestné a děsivé, přesto bohužel pravdivé. Po dlouhé době kniha, která mě opravdu nadchla a nepustila.
Závěr samotný byl skvělý, mrazivý. Pro mě rozhodně nejlepší kniha od autorky a ráda se pustím do dalších jejích počinů. Tento gradující thriller vás rozhodně zašimrá po zádech a jen tak vás nepustí.

autismus tajemství psychologické romány těhotenství sestry životní krize

Sally Hepworth
australská, 1980