Hodiny

Hodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4506/bmid_hodiny-t0H-4506.jpg 4 974 188

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu. Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny – Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Hours , 1998

Teraka
Teraka
25.05.2015 2 z 5

Nejkratší kniha, která mi zabrala nejvíce času. V životě jsem nečetla nic tak dlouho a výsledek je rozporuplný. Nemíním komentovat spisovatelské schopnosti, které jsou zřejmě úžasné, ale obsah samotný. Já ty ženské prostě nemůžu vystát. 180 stran fňukání a emociálních kotrmelců, nešťastná - šťastná, během jednoho dne, to je na mě fakt moc. Ale já nesnesu ani paní Bovaryovou a Annu Kareninu, takže hvězdičkami nehodnotím. Prostě to není žánr pro mě :-(.

Haen
Haen
01.05.2015 5 z 5

Krásná kniha pro milovníky Virginie Woolfové, i pro ty, kteří si cestu k ní teprve hledají.
Pan Cunningham odvedl skvělou práci.

AdélaV.
AdélaV.
31.03.2015 5 z 5

Dokonalá kompozice. Pohled do třech životů třech žen během jednoho dne (nutno podotknout, že úplně jiného dne v úplně jiný čas) - to je samo o sobě velkým soustem a pokud ještě přidáte to překvapivé propojení - je to skvěle zvládnutý, propracovaný a zajímavý kus. (Dále malé prozrazení obsahu - kdyžtak nepokračujte ve čtení ;-) ) Fakt mě překvapilo, že umírající kamarád paní Dallowayové Richard je synem Richiem paní Brownové. Možná i proto, že mi na začátku unikla informace, že paní Dallowayová se ve skutečnosti jmenuje paní Vaughanová a jméno Dallowayová ji dal Richard. Prostě jsem si myslela, že příběh paní Dallowayové je ten, který psala paní Woolfová... Ale to je můj nedostatek. Tak jako tak - je to skvělá kniha!!!

Ethela
Ethela
14.02.2015 5 z 5

Spousta skvělých myšlenek. Byla jsem naprosto unešená! Spojitost všech tří příběhů je (alespoň pro mě) neočekávaná. Skvělá kniha, zaslouží si všech 5 hvězd.

Tess.96
Tess.96
22.12.2014 5 z 5

Tuhle knihu já prostě miluji. Mám ráda tenhle styl psaní a jsem přímo nadšená, že Michael Cunningham se pustil do takových skvělých tří příběhů. Určitě i doporučuji film, který se předlohy opravdu drží a je dokonale zfilmovaný.

solarka
solarka
11.12.2014 3 z 5

kniha plná zajímavých citací , myšlenek.....3 ženy , každá kapitola o jiné a znovu a znovu se jejich osudy prolínají....až na konci se "jako sejdou"

Žijeme své životy, děláme to, co děláme, a pak jdeme spát-jak je to prosté a obyčejné! Několik nás skočí z okna, nebo se jde utopit či spolyká hrst prášků, podstatně víc je těch, kteří zemřou při různých nehodách. A většina z nás, obrovskou většinu těch ostatních, pomalu sežere nějaká nemoc nebo-když máme velké štěstí-sám čas. Útěchu nám může poskytnout jediné: tu a tam nějaká hodina, během níž náš život-navzdory obecné nepřízni osudu a planým nadějím-propukne naplno a poskytne nám všechno, o čem jsme kdy snili, ačkoli všichni (snad s výjimkou dětí, ale možná i včetně nich) víme, že po těchto šťastných hodinách nevyhnutelně přijdou docela jiné, mnohem temnější a obtížnější. A přesto vítáme každé nové ráno- doufáme, že se nám těch blažených hodin dostane co nejvíce. Jen samo nebe ví, proč to tak milujeme.

Nemějte strach, všechno je v pořádku. Jediné, co Vám zbývá udělat, je zemřít....No prostě super kniha...možná kouknu na film....

pisica
pisica
04.11.2014

viděla jsem film a udělal na mě dojem, tak doufám, že kniha bude ještě lepší :)

ponrepo
ponrepo
29.08.2014 5 z 5

Hodiny jsou jedním z mých oblíbených filmů. Kniha se dá dobře přečíst před i po jeho shlédnutí. Skvělé!

smilly
smilly
27.08.2014 5 z 5

Už mám první větu toho příběhu. Rozespalá vstanu a jdu si udělat kávu. Vyndám hrneček a nasypu do něj dvě lžičky instantního kafe, sundám pískající konvičku ze sporáku a užívám si tu zláštní vůni, je to to nejobyčejnější ráno. Venku prší. Vím, měla bych jít koupit ty květiny a postarat se o domácnost, ale já se rozhodnu strávit den jinak. Už asi podesáté beru do ruky Hodiny a píšu spolu s Virginii Woolfovou dopis na rozloučenou jejímu muži, peču čokoládový dort s Laurou Brouwnovou a chystám oslavu pro Richarda, i když jak ho znám, nejspíš nebude chtít přijít (Jestlipak snědl svoji snídani?!). „Celý život ženy v jednom dni a v tom dni celý její život.“ Zapálím si cigaretu a sleduji, jak pomalu hoří, jsou to ty hodiny, které musím přežít a po nich následují další a minuty a vteřiny, tikání času nelze zastavit. Ten dort se nepoved, i když dal tolik práce.
Až si půjdete pro tento román do knihovny či knihkupectví, vemte si rovnou i Paní Dallowayovou, ušetří vám to jednu cestu.

TheMajkee
TheMajkee
02.08.2014 4 z 5

Hodiny nejsou úplně jednoduchá věc. Byly teprve druhou knihou, kterou jsem od mistra Cunninghama četl, ale už teď je nanejvýš jasné, že jeho díla nelze číst povrchově, protože to pravé a skutečně poselství se skrývá mezi řádky a ne každému se podaří do něj proniknout. Přiznávám se, že i já jsem měl ze začátku trochu problém, protože jsem očekával tak trochu emoční bombu jako byl Domov na konci světa. Ale Hodiny jsou úplně jiné, komplikovanější, ale stále mistrovské - navíc Cunningham dokáže i šokovat tím, jak spolu tři zdánlivě nesouvisející příběhy souvisejí víc, než se na první pohled zdá. A když přijde "ten" moment, dojdou vám slova. A ještě ke všemu to je tak strašně depresivní. Ne prvoplánově depresivní, ale na čtenáře opět dýchne ten pocit prázdnoty, který takhle umí popsat snad jen Cunningham. Jen on je schopen vás každou řádkou přesvědčit, že život stojí doslova za hovno! :D

petulienka126
petulienka126
08.07.2014 5 z 5

dokonalost

Belatris
Belatris
22.06.2014 5 z 5

Jedinou chybou této knihy je, že má konec a je tak krátká. Nádherná směsice detailů, různorodých, a přece podobných pohledů na svět, život a smrt... Působivé, silné a celkově podmanivé psaní. Chtěla bych si od Cunninghama přečíst biografický román o Virginii Woolf!

Randyz1986
Randyz1986
14.06.2014 5 z 5

Před několika lety jsem viděl film, který mě naprosto dostal. Potom jsem zjistil, že je natočen podle knihy. Teď jsem ji dočetl a jsem opět nadšen a asi si ji brzy přečtu znovu, abych si všiml více detailů...

Verrrunka
Verrrunka
04.04.2014 5 z 5

Na tuhle knihu velice ráda vzpomínám, dojemný a neokoukaný příběh. A film se podle mě velmi povedl!

Wilbur
Wilbur
15.11.2013 5 z 5

Působivá, dynamická, úctyhodná kniha, kterou jsem přečetl několikrát, podepsaná samotným Cunninghamem. Jeden z pokladů, které si moc považuji. Když čtu Hodiny, chci být spisovatel, mám příběh, pointu, postavy, zápletku. Když čtu tuto knížku, mám svůj svět plný literatury, lidské tíhy a nadějných životů.
Místa v Londýně spojená s Virginii Woolf, místa, kde žila.

Andulino
Andulino
29.10.2013 5 z 5

Tak depresivní knihu jsem už dlouho nečetla. Tím větší na mě ale udělala dojem a určitě ji hodnotím pěti hvězdičkami. Moc se mi líbilo, že se autor inspiroval Virginií Woolf a její knihou Paní Dallowayová. Kniha popisuje jeden jediný den v životě tří žen. Jak jsou spolu spojeny a proč zrovna tyto tři ženy, to se čtenář dozví až ke konci knihy. Určité náznaky je ale možné pochytit už od začátku. Michael Cunningham se opět nebojí tabu, což je pro něj příznačné. Doplní je ale neskutečnou dávkou rezignace, smutku a deprese... Nejvíce se mě dotkla závěrečná pasáž, kde v jednom odstavci autor vysvětlí samotný název knihy a také vyřkne jednu neskutečnou životní pravdu, ze které vám bude ještě chvíli potom úzko. Ke knize se určitě ještě vrátím.

triatlet
triatlet
12.10.2013 5 z 5

Výborné prolínání trojího pohledu v trojím čase na různé detaily během jednoho dne. A závěrečná pointa - propojení času a hrdinek/ -ů je překvapivá.

kniholka
kniholka
24.09.2013 4 z 5

Vlastně ani nevím, co o téhle knize napsat. Jakmile ji otevřete, začnete žít s ženami uvnitř a ke konci si budete připadat, jako byste s nimi ten jeden den prožili doopravdy.

mikosai
mikosai
16.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četla. Pro mě to bylo o atmosféře..film byl stejně dokonalý jako kniha.

anett123
anett123
08.08.2013 5 z 5

Nejraději jsem měla Lauru Brownovou, kterou ve filmu úžasně ztvárnila Julianne Moore.