Hodinový strojek aneb Příběh na jedno natažení

Hodinový strojek aneb Příběh na jedno natažení https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14956/bmid_hodinovy-strojek-sGV-14956.jpg 4 113 24

Některé příběhy jsou jako hodinový strojek. Natáhneš je a ony jdou, ubíhají a nic je nezastaví. Hodinářský učedník, mechanický rytíř v brnění, malý princ se strojkem místo srdce a tajemný doktor Kalmenius, o kterém se povídá, že je to sám ďábel… Vezmeš tyto postavy, usadíš je ve vyhřátém hostinci uprostřed zasněžené zimní krajiny, otočíš klíčkem a tím v nich probudíš život. Pojednou se začne odvíjet vzrušující romantický i strašidelný příběh, nezadržitelně, tik tak, jako neúnavný hodinový strojek. Brilantní vypravěčské umění světoznámého britského spisovatele ocení malí i dospělí čtenáři.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Clockwork or All Wound Up , 1996

los
03.03.2024 2 z 5

graficky je knížečka opravdu nápaditě připravena (černobílo-červené nebo modré dřevoryty, promluvy vypravěče ke čtenáři jiným fontem, číslování stránek pozpátku jako odpočítávání času atd.), ale příběh samotný mě neoslovil: začíná to jako E. T. A. Hoffmann, pokračuje jako Goethův Král duchů a končí jako Pinocchio...

...pro menší děti je zápletka kvůli střihu a návaznosti časových rovin příliš složitá a symbolika postav, jakož i motivace jejich jednání neprůhledná, na tolik "a proč?" se vám nebude chtít odpovídat

meluzena
08.09.2022 3 z 5

Což o to, příběh sám o sobě je pěkný - zajímavý a dobře napsaný - taková pohádkově strašidelná variace na faustovské téma.

Jen bych vyškrtala vypravěčovy vysvětlující komentáře "klubu nechápavého diváka", které hned člověku naservírují, co si má myslet, a nenechávají prostor pro to, aby si čtenář udělal svůj názor sám. Je přeci daleko lepší, když se děti (kterým je kniha primárně určena) naučí přemýšlet a přicházet si na věci samy, než aby jen pasivně přejímaly něčí předžvejkané názory.
Škoda - myslím, že tudy by se literatura vydávat neměla; a to nemluvím o laciné přihlouplé zmínce o psaní projevů pro politiky :(
---
„Lidé se tlačili jeden na druhého, všichni s tváři obrácenou vzhůru, jako pole slunečnic.“

Afka
30.03.2022 5 z 5

I když dávno nejsem dítě ani mládež, pro mne originální, kouzelná a poetická pohádka, navíc v krásném provedení. Trochu mi připomněla Gaimanův Hvězdný prach.

jejda.majda
23.11.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem četla několikrát. Máte ji přečtenou za chvilku, ale příběh ve vás doznívá ještě dlouhou chvíli potom. Moc milá kniha nejen pro děti.

Lenkavčelka
16.11.2020 4 z 5

Maličká knížečka s bohatým dějem. Dějem tak napínavým, že nevíte, jak vše dopadne. S osudem postaviček si zahrává sám dábel. Kladně hodnotím i obálku knihy a ilustrace.

Babsie
09.10.2020 4 z 5

Wow...Mrazilo mě od začátku do konce. Kouzelně napsané, z části pohádkové z části hororové, od obojího tak akorát. Chytne a nepustí, přesto, že je kraťoučká, budu na ni dlouho vzpomínat.

Boženka2
21.08.2020 5 z 5

Hezká kniha, krásné ilustrace, zvláštní příběh. Pobavila mě i mého vnuka.

Plague
03.08.2020 5 z 5

Tyhle příběhy mám rád. Vzpomněl jsem si na podivnou knihovnu nebo jak se to jmenovalo. Na první pohled je příběh obyčejný, ale ..... stačí druhý druhý a třetí abyste zjistili, že obyčejný rozhodně není. Vnímání detailů, to je to co mě na takových knihách baví. Drobnosti které podtrhují atmosféru, jako je kresba, vsuvky vypravěče a třeba taková blbost, jako odpočítávání stránek. Dokonalý! Vždyť jinak to ani být nemůže! Na začátku natáhnete strojek ..... a ten pomalu ale jistě odpočítává tik tak tik tak ke svému nevyhnutelnému konci.

Doporučuji. Rozhodně to bude příjemně strávená hodinka (dvě jestli jste ve čtení takoví šneci jako já).

-LaraRead-
13.03.2020 5 z 5

Přesně tenhle typ příběhů zbožňuju. To znepokojivé tajemno a zajímavý formát byly skvělě udělané.
Navíc bylo fajn si zase po letech od Pullmana něco přečíst. Nejsou to přelomové náměty, ale on je zvládá přelomově.

Nikollinka
17.01.2020 2 z 5

No.. ani nevím, co k této knize napsat.. za mě bohužel nic moc..

Lamanai
11.01.2020 5 z 5

Kouzelná knížka. Pulmann je očividně mistr vypravěč (pro mě první z jeho příběhů, rozhodně ne poslední). Argo navíc odvedlo úžasnou práci (četl jsem jeho vydání z roku 2019), hlavně ilustrátor a grafik v jedné osobě. Mohu jen doporučit. Půvabná jednohubka.

petrarka72
19.12.2019 4 z 5

Andersenovský příběh, pohrávající si s motivem času na několik způsobů. Jednohubka ke kávě. Nic úchvatného, ale čte se dobře.

MartinaF
12.11.2019 4 z 5

Má první kniha od tohoto britského autora a doufám, že také ne poslední. Hodinový strojek je příběh na jedno přečtení. Je v něm tajemno, chamtivost, láska, přátelství. Sice mě to úplně neohromilo, ale ocenila jsem, že i na tak malém prostoru autor vykreslil onu pochmurnost děje a prolínání se pohádky se skutečným světem. Určitě se poohlédnu po dalších Pullmanových knihách.

kolacky
11.08.2019 4 z 5

Skoro jako E. T. A. Hoffmann...

sidini
06.08.2019 4 z 5

Fritzův smyšlený, avšak nedokončený, příběh začíná napínavě. Publikum je opět nadšeno jeho vyprávěčským uměním. Napětí však vystoupá do nečekané výše v momentě, kdy se jeho příběh rozeběhne svým vlastním životem. Ožívají v něm postavičky, poháněné hodinovými strojky. Ožívají! Mohou tedy i umřít? Jsou jako lidé, dobří i zlí. A co když je chce někdo využít ve svůj vlastní prospěch? A lze takovou postavičku přeměnit na skutečnou bytost? Pullmanův příběh je krátký, napínavý, nabitý energií a především fantazií. V neposlední řadě u něj příjemně plyne čas, tik tak tik tak ...

Zmija
29.07.2019 2 z 5

Zvláštní, ale ne tak dobré, jak jsem čekala. Kniha mi přišla poněkud ošizená o hloubku, i když chápu, že jako dětská literatura asi nemohla úplně zacházet do detailů. Docela se mi líbila, ale TOP to nebyl.

ComposeAdela
21.07.2019 4 z 5

Zaslepeně dávám čtyři hvězdičky, protože jsem se na knížku nesmírně těšila, avšak byla jsem mírně zklamaná. Jako taková je knížka nádherná. Líbí se mi i detail opačného číslování stránek (odpočítávají čas do konce příběhu).
Nicméně samotný příběh je hodně pohádkový a ne tak moc strašidelný, jak se snaží působit. Zkrátka docela příjemné odpočinkové čtení, které odvede myšlenky od bolesti zubů.

Ayan0
07.07.2019 4 z 5

Všímavý čtenář pochytí i fakt, že stránky knihy odtikávají stejně, jako natažené ručičky odpočtu. Vizuelně se mi kniha líbí, nicméně obsah byl...no hezká pohádka, rozhodně nic strašidelného, s postavami si nestihnete udělat ani trochu silné pouto, tzn. že pokud chcete oddychovku na 15 minut čtení, tohle doporučuji. Příběh byl originální a hezký, ale jak říkám, čekala jsem nějaký větší horor.

Eliška12
06.06.2018 3 z 5

Pěkná kniha , ale pro mně spíš průměr. Asi je to proto , že mi fantasy žánr moc nesedí. Zato ale obdivuji malou Gretl , která chtěla všem pomoci . Tahle postava se mi moc líbila .

MarekG
15.07.2015 4 z 5

Dobrá kniha, ale Pullman má ještě lepší.

anglická literatura pro děti od 11 let

Philip Pullman