Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)

Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky) https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324842/bmid_hobit-edice-neoluxor-G7E-324842.jpg 5 10336 1014

Toto je příběh o tom, kterak se Pytlík vydal za dobrodružstvím a shledal, že náhle dělá a říká naprosto neočekávané věci… Bilbo Pytlík je hobit, který se těší z pohodlnéh a skromného života a jen zřídkakdy putuje dále než do své spižírny ve Dně pytle. Jeho spokojené bytí je však narušeno, když se jednoho dne u jeho prahu objeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků a vezmou ho s sebou na cestu "tam a zase zpátky". Mají v úmyslu uloupit poklad mocného Šmaka, velikého a velmi nebezpečného draka...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

petrnovic
14.01.2023 3 z 5

Já nevím, no... Je to taková pohádka. Ale chystám se na Pána prstenů, tak prý je lepší si napřed přečíst toto.

Lady.Lucrezia
12.01.2023 5 z 5

Čtivý příběh popisující dobrodružství hobita Bilba Pytlíka z Kraje, putujícího s trpasličí družinou pod vedením Thorina Pavézy až k Osamělé hoře s cílem zprostit života draka Šmaka a obnovit věhlas trpasličího Království pod Horou. Co je čekalo na cestách a jestli se jim to nakonec podařilo, to už ale musíte zjistit sami.

hanka24
11.01.2023 4 z 5

Pohádkový příběh o cestě malého hobita, v kterém je víc než by si kdokoli mohl myslet. Příjemné čtení, příběh rychle ubíhá.

mirek93
10.01.2023 3 z 5

Tato knížka je dle mého skromného názoru napsána čtivě a pěkně, ale na druhou stranu poměrně stručně, když porovnám s filmovým zpracováním. Spousta věci je zde pouze naznačena a jen pár stránkami popsána. Na druhou stranu, je zde lépe vystihnuté myšlení hobitů, což se mi oproti filmu více líbilo. Jinak v knize je z drtivé většiny vše co je ve filmech.
Když pominu porovnávání s filmovým zpracováním, jedna se o poměrně pěknou knihu, kterou bych spíše doporučil mladším čtenářům. Některé pasáže mi vysloveně přišli psané jako pro děti.
Bohužel musím i konstatovat, že se mi líbil více film než knižní zpracování asi poprvé v životě.

ElessaRiverbow
08.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se hodně bála, protože jsem nikdy předtím nic od Tolkiena nečetla a ani jsem neviděla jediný film. Nakonec jsem ale velmi spokojená a nadšená. Do knihy jsem se rychle začetla a stránky rychle ubíhaly. Jediný problém, co s příběhem mám je ten, že je tam na mě až moc postav, ze kterých jsem ve finále nějak více zapamatovala tak čtyři. Jinak to ale byla skvělá knížka, kterou si rozhodně ještě někdy v budoucnu přečtu znovu.

~ 4,5/5 ~

tabaluga
06.01.2023 5 z 5

Krásný příběh pana Bilba Pytlíka, jak se vydal na dobrodružnou cestu s trpaslíky, na kterou původně ani nechtěl. Poslouchala jsem jako audioknihu a moc jsem si užila všechny nástrahy a nebezpečenství, která Bilbu po cestě potkala. Až mi bylo líto, že příběh končí. Doporučuji i mladším čtenářům. Nic není černobílé.

knihomolka74
05.01.2023 5 z 5

Krásný pohádkový příběh. Začátek trochu zdlouhavý, až trochu nezáživný, pak už se příběh Bilba Pytlíka a jeho 13 trpasličích přátel o cestě za znovuzískáním pokladu rozběhl. Jen konec mi přišel takový až moc rychlý a uspěchaný.
Ale jinak za mě pěkná a čtivá knížka.

MarcoPolo936
01.01.2023 5 z 5

Stejně jako film, užil jsem i tohle skvělé knižní zpracování. Výprava za dobrodružstvím s Bilbo Pytlikem, Gandalfem, Thorinem Pavezou a dalšími byla naprosto krásně čitelná a skvělá.. Pouze ilustrace od pana Šalamouna při vydání z r. 1979,které jsem četl byly špatné. Jinak paráda.

Jana512
31.12.2022 4 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst, protože je to pohádkový námět a nedokázala jsem si představit, co za bytosti skrývá. Postupně mi ale svým putováním přirostly tyto bytosti k srdci a se zájmem jsem sledovala jejich cestu tam i zpět, se všemi dobrodružstvími a nebezpečími. I když je to pohádkový příběh, putujícich 14 pohádkových bytostí nás učí tomu, jak je důležité stát při sobě a mít v druhých oporu a starostlivost o sebe navzájem.

sidonka
23.12.2022 4 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, ale že by to byl můj šálek kávy, to zrovna není, ale rozšířila jsem si trochu obzory a určitě to patří do základniho balíčku četby

sabina5156
20.12.2022 4 z 5

Oproti trilogii Pána Prstenů se jedná o pohádkové dílo, které je ke čtenáři mnohem laskavější a přívětivější. Oproti výše jmenované trilogii má ale Tolkien znatelnější prostor pro hraní si se svou oblíbenou starogermánskou mytologií, je patrné větší hraní si s fantazií. Dobro i zlo mají jasně vytyčené hranice a příběh je pouze cestou za tím dosud nepoznaným a hlavně nepochopeným.

alishek
18.12.2022 5 z 5

Hezký pohádkový příběh, který prostě nenudí, za mě jen menší škoda, že je konec tak uspěchaný, klidně mohl být o něco delší.

puczmeloun
14.12.2022 4 z 5

Krásně hravé, doplněné písněmi i básněmi, vtipnými i ostrými dialogy* a přesto docela dospělé a nesklouzávající k nějaké dětinskosti. Sem tam dokonce kniha prolamuje čtvrtou stěnu a navazuje dialog se čtenářem. Je to parádně vyvážený mix dospělejší fantasy s pohádkou a doplněné zdravou dávkou vážných témat. To vše provází velice povedené ilustrace a očividně trochu starší překlad, takže sem tam i nějaké slovní spojení zní velice archaicky - obojí se ke knize a jejímu zabarvení parádně hodí.

* Scény prvního objevení trpaslíků u Bilba i Medděda, nebo rozhovory Bilba s Glumem i Šmakem jsou vpravdě geniální.

Davidkd
02.12.2022 5 z 5

Jeden z nejkrasnejsich pribehu… pohadkove dobrodruzstvi pro deti i dospele. Tezko nekdo prekona takove dilo

jan.para
13.11.2022 4 z 5

Na začátek musím uvést, že jsem nepřečetl mnoho fantasy knih ale do zaklínače se již co nevidět pustím. Trochu více pohádkové, než trilogie Pán prstenů. Hobit je milé čtení s trochou "akčních" částí. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že se jedná o předkrm před hlavním chodem, který se jmenuje Pán prstenů. Kniha je poměrně dobře napsána, má spád a zhltnete jí za deštivé sobotní odpoledne.

etranger
15.10.2022 4 z 5

Klasický příběh, kde jsou hlavní hrdinové postrkováni vpřed nadpřirozenou postavou, která se průběžně ztrácí a zase objevuje. Tolkien v Hobitovi na malém počtu stran vykouzlil překvapivě hutný obraz fantastického světa s horami a rovinami obydlenými prapodivnými stvořeními. Jen dvě věci bych vytknul: 1. trpaslíci vyrážejí na cestu proč, sednout si u hory a pak teprve vymyslet co budou dělat, pokusí se jen ukrást co se dá, nebo jdou vyhnat draka z hory pryč?; 2. Postava Barda se objeví z ničeho na samém konci knihy bez jakékoliv souvislosti s výpravou.

Anylola
09.10.2022 5 z 5

Po Nekonečném příběhu nejkrásnější pohádka mého dětství. Příběh o ustrašeném hobitovi, kterého čaroděj Gandalf pošle na dobrodružnou výpravu za pokladem s bandou trpaslíků, se stal legendou už dávno před mým narozením.

KnihomolkaOli
30.09.2022 3 z 5

Jedna z mála knih, kdy musím přiznat, že se s filmem nedá srovnat…
Všechno mi přišlo nějak zkrácené, odbyté, nedokončené…
Chyběla mi ta atmosféra, prostředí, hudba, postavy z filmu, LEGOLAS!
Trpaslíci se mi zdáli spíš nesnesitelní, ustrašení.. zatímco ve filmu jsou to odvážní bojovníci, se kterými bych chtěla podnikat takovou cestu i já.
Kdybych neznala film, asi bych to hodnotila jako zajímavý fantasy příběh, bohužel film znám, takže kniha až na druhém místě.

monika_v_trapu
11.09.2022 5 z 5

,V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.'

Hobitovi jsem se dlouhý čas vyhýbala - i tomu filmovému. Filmový Pán prstenů, to je mé dětství, ale Tolkienovi knihy jsem spoustu let odkládala a zároveň se těšila na jejich čtení.

Když jsem Hobita začala číst, překvapilo mě, jak květnatě a hlavně pohádkově je to napsané. Oproti Pánu prstenů je to opravdu takové pohádkové dobrodružství jednoho hobita z Kraje, který má rád svůj klid, ale zároveň ho jedna jeho část ponouká zapojit se do dobrodružství.

Moc se mi líbilo, jak se pořád něco dělo. Žádná hluchá místa, pořád nějaká akce a seznamování s hrdiny, se světem a jeho historií. Všechno to bylo tak krásně zapojeno do celého příběhu, až jsem si chvílemi připadala, že je mi zase šest a svět dobrodružných fantasy příběhů s elfy, trpaslíky a čaroději, není jen fantazie, ale realita skrytá před těmi velkými vážnými dospěláky.

Neodolala jsem a pustila jsem si už i první díl z filmové trilogie o Hobitovi a byla jsem dost překvapená, kolik věcí je tam jinak, nebo navíc, takže jsem zvědavá, jak tomu bude s těmi dalšími dvěma.

Závěr knižního Hobita mě lehce rozesmutnil, ale na druhou stranu, takové konce, které ve čtenáři něco zanechají a vyvolají emoce, jsou mé nejoblíbenější. Tolkien a jeho vypravěčský um je jednoduše kouzelný a pohádkový.

Vivetkav
07.09.2022 4 z 5

Krásně napsané.. půjčila jsem si pro syna a začala číst a neodolala jsem a zhltla knihu s úsměvy na tvářích.. jelikož jsem neviděla film, tak jsem nebyla nijak ovlivněna jinou formou a udělala si vlastní představu .. vřele doporučuji