Hnutí '68 na Západě: Studentské bouře v USA a západní Evropě

Hnutí '68 na Západě: Studentské bouře v USA a západní Evropě https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83608/bmid_hnuti-68-na-zapade-studentske-boure-APx-83608.jpg 4 14 2

Uprostřed bouřlivého vývoje roku 1968 v Československu naše společnost takřka nezaznamenala, že současně s dramatickými ději u nás povstala proti stávajícím poměrům též mladá generace na Západě, především v USA, SRN a Francii. Práce významné německé historičky je vlastně první dílo, které toto téma systematicky zpracovává. Svůj výklad zahajuje pohledem do USA, kde se od počátku 60. let rozvíjí zápas především studentů a levicových intelektuálů proti válce ve Vietnamu a rovněž boj černochů za jejich lidská a společenská práva. Sleduje tak rozvoj boje proti zkostnatělým pořádkům a různým podobám útlaku, který vyvrcholil v takřka revolučním vystoupení francouzských vysokoškoláků v květnu 1968. Nezapomínejme, že mnozí z příslušníků této rebelantské generace stojí dnes na rozhodujících místech západního světa. Knihu doplňuje studie o vztahu těchto událostí k Pražskému jaru 1968.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Die 68er-Bewegung: Deutschland – Westeuropa – USA , 2001

Metcheque
10.03.2016 4 z 5

Nejde sice o vyčerpávající akademickou studii, ale jako zdroj informací spolehlivě poslouží. Čtivé a poutavé dílo o době, kdy studenti celého světa mohli přinést nový model společnosti a vtisknout demokracii její skutečný význam. Ovšem nějak se to zvrtlo a dnes tito bývalí revolucionáři sedí ve správních radách nadnárodních firem či na katedrách filozofických fakult.

mcleod
16.09.2012 4 z 5

Nevím, zda to bylo špatným českým překladem, ale kniha se špatně četla a byla napsaná ne úplně příjemným stylem. Přesto obsahuje spoustu zajímavých informací o důležitém období západní civilizace, do detailu představené takřka pro každého, kdo se o problematiku roku 68 alespoň trochu zajímá.

antiglobalizační USA (Spojené státy americké) 60. léta 20. století rok 1968 studentské hnutí protestní hnutí západní Evropa

Autorovy knížky

Ingrid Gilcher-Holtey