Hluchavky ekniha

Nejzákeřnější vlastností sluchového postižení je to, že není vidět. Kniha, která se Vám právě dostala do ruky, nabízí nahlédnutí do světa neslyšících očima dvou hlavních hrdinů. Spojuje je skutečnost, že se oba narodili hluší. Eva má však na rozdíl od Honzy ještě slyšící rodiče. Nechte se vést příběhem a seznamte se s překážkami, na které naráží většina neslyšících obyvatel v České republice. Možná je nakonec začnete vnímat trochu jinak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402173/hluchavky-NAW-402173.JPG 4.694
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno (ekniha), Tribun EU

Kniha Hluchavky

Juagustin

Kniha asi nemá ambici být uměleckým skvostem, ale zajímavou, čtivou formou přibližuje zákoutí naší společnosti, kam málokdo z nás nahlédne. Bylo to pro mě obohacující čtení.

Jirinamac

Slyšící si neuvědomuje, jak se žije život v tichu. S každým hendikepem je život těžší a je dobře, že doba pokročila a dokáže se přizpůsobit, aby tito lidé měli méně problémů. Knížka je moc dobře napsaná a příběhy zajímavé.

IVANA143
26.12.2020

Veľmi pekný príbeh. Tak, ako píše väčšina čitateľov, aj mňa veľa problémov nepočujúcich prekvapilo a netušila som o nich. Čo mňa osobne ale zaujalo najviac, boli problémy počujúcich detí nepočujúcich rodičov. Niekoré pasáže o Honzovom bratovi ma naozaj zasiahli.

Knižka sa číta veľmi ľahko, páči sa mi rozdelenie kapitol na Evin a Honzov pohľad a ich striedanie. Autor sa nesnažil umelo v nás vyvolávať emócie. Príbeh je rozprávaný jednoducho, veľmi reálne a prirodzene. Myslím, že v každom z nás tak vyvolajú rôzne pasáže rôzne emócie, a zaujmú nás rôzne myšlienky. A ak by bol ešte rozprávač v tretej osobe, tak tomu dám aj 6 hviezdičiek! ;) Nakoniec musím pochváliť záver. Lepšou vetou sa to ani nemohlo skončiť.

tittanie
11.10.2020

Prvních 200 stran jsem přečetla jedním dechem. Pak mi přišlo, že se děj nějak zasekl. Ale kniha byla velice zajímavá, je to první kniha o tomto tématu a dozvěděla jsem se spoustu věcí, které mi vlastně ani nedocházely.

andream
06.10.2020

Kniha se mi libila moc, cloveka by ani nenapadlo kolik a jake problemy vlastne neslysici musi resit... zajimave a hezky napsane. Doporucuji

kap66
21.09.2020

„Možná jsme my neslyšící takoví Indiáni v rezervaci ohraničené slyšícími bílými tvářemi“, říká jedna z hlavních postav.
Milary to v komentáři vyjádřila přesně: „Knížka mě ohromila. Trochu zahanbila.“ Mě taky, obojí – a naprosto to potlačilo mou (druhdy silnou) potřebu vyčítat pravopisné chyby (jsou tu, ale čert to vem) či jazyk postav (Honza by se zřejmě vyjadřoval - z mnoha důvodů – jinak než Eva). Tohle ale opravdu neubere ani špetku síle, která je skrytá v obyčejném vyprávění o běžných situacích v životě hluchých. Nikdy mi nedošla obrovská spousta věcí souvisejících s hluchotou od narození, prostě mě ani nenapadla:
„(Logopedka) zapne takovou zvláštní televizi, ve které jsou hry … V televizi se ukazují celé slabiky nebo dokonce slova. Doprovází je klikyhák, což má být melodie toho slova. Jenže já žádnou melodii ve skutečnosti nikdy neslyšela, takže mi to nedává žádný smysl.“
Zmíněné zahanbení je způsobeno nejen touto mou nedůvtipností a dosavadní skoro až lhostejností k hluchým, ale i příslušností k slyšícím v historické perspektivě: rok 1880 určil striktně způsob výuky neslyšících, a ten víc než 100 let znemožňoval hluchým nejen dosáhnout pořádného vzdělání, ale i komunikovat? Neuvěřitelné, šílené a příšerné.
Tahle knížka mi v hlavě něco sepnula jinak - a rozhodně líp.

INCOGNITOREADER
10.06.2020

Neuvěřitelná kniha....
Přistupoval jsem ke knize s mírnou obavou, ale jakmile jsem začal číst příběh Evy a Honzi tak všechny obavy okamžitě zmizely. Je až neuvěřitelné jak se kniha rychle a snadno čte, i když vám vlastně vysvětluje jak to chodí ve světě neslyšících. Hodně podobný pocit jsem měl u Hany od Aleny Mornštajnové kdy se kniha hrozně dobře a lehce čte, ale téma je hodně závažné.
Během čtení se u mě střídaly různé emoce od smutku az po čirou radost - když Eva dostane výsledek svého testu IQ.
Příběh Evy mě určitě více zasáhl asi proto, že pochází ze slyšící rodiny.
Jedná so opravdu o úžasný příběh, který vám předává neuvěřitelnou spoustu informací, ale vůbec to tak nepřipadá. Prostě čtete super knihu a zároveň dostáváte informace. Hluchavky rozhodně doporučuji přečíst každému. Rozhodně bych knihu zařadil i do vzdělávacího plánu pro školy. Myslíte, že jsem se zbláznil? Ne! Pokud by to tak bylo tak věřím, že by se menšině neslyšících v naší společnosti žilo snadněji. Hluchavky jsou rozhodně z té skupiny knih, která ve vás zůstane i dlouho po přečtení.

rusalka123
04.05.2020

Za mě tedy moc nee, bohužel. Jako beletrie to dle mého názoru neobstojí - jednoduchý příběh by nevadil, ale styl postavený na celkem obyčejném strohém popisu mi tedy jako nějaká kvalita nepřišel, a to mi vadilo... A na druhé straně tím, že se autor až úzkostlivě drží reálné situace, jak to vypadá v České republice (například zcela konkrétně - nutno podotknout, že pravdivě - zmiňovanými obory pro neslyšící, které je zde možné studovat), jakoby vytvářel dojem rádoby odborné literatury, což ovšem kniha taky není... Výsledek? Těžko definovatelný žánr, kde se relativně zábavnou formou o světě neslyšících něco dozví ti, kteří o něm zatím nic moc neví... Možná nejblíže by to bylo literatuře populárně naučné. Ovšem ty, kdo se v tématu trochu orientují, knížka nenaláká novými informacemi a bohužel ani příliš kvalitně vystavěným příběhem.
Jinak se ale dobře čte a oceňuji střídání perspektivy dvou hrdinů, tím je kniha zajímavější.