Hluboká práce

Hluboká práce https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310127/bmid_hluboka-prace-wH7-310127.jpg 4 184 41

Hluboká práce Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě Cal Newport „Po šesti stranách jsem vypnula laptop. Po dvaceti stranách jsem opustila dům, abych si koupila budík, díky čemuž přijdu o výmluvu pro mobil na nočním stolku. Po sto stranách jsem požádala bratra, aby mi změnil heslo na twitteru, abych se tam už prostě nemohla nikdy nalogovat.“ napsala Molly Youngová v recenzi na Hlubokou práci v New York Times. Jedna ze schopností, kterých si naše současná ekonomika nejvíce cení, je čím dál ojedinělejší. Když si ji osvojíte, dosáhnete výjimečných výsledků. Tzv. hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Umožní vám rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase. Díky hluboké práci se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Hluboká práce je zkrátka jakousi superschopností stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Většina lidí ale schopnost ponořit se hluboce do práce ztratila a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce otáčí spisovatel a akademik Cal Newport způsob, jakým se díváme dopad různých činností ve věku neustálé online dostupnosti. Místo pouhého přesvědčování, že je rozptylování špatné, oslavuje přínosy opaku: soustředění a hluboké práce. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve přesvědčivě argumentuje, že pěstovat si zvyk hluboce pracovat přináší obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř pravidel, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. Hluboká práce je mixem kulturní kritiky a praktického návodu, v níž autor čtenáře zahrnuje nezapomenutelnými příběhy – od Carla Junga stavícího si v lesích kamennou věž, aby se mohl lépe soustředit, až po průkopníka v oblasti sociálních médií, který si koupil zpáteční letenku do Tokia, aby ho ve vzduchu nic nerozptylovalo a mohl napsat knihu – i seriózními radami, jako je konstatování, že většina profesionálů, kteří svou práci berou vážně, by měla přestat používat sociální média nebo že byste si měli pěstovat schopnost se nudit. Hluboká práceje nezbytnou příručkou pro každého, kdo usiluje o soustředěný úspěch v roztěkaném světě. „Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil

Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World , 2016

Petanee
25.10.2019 4 z 5

Znalostní pracovníci se kloní ke stále viditelnější zaneprázdnosti, protože lepší způsob, jak prokázat svou hodnotu, nemají - dělat viditelně a dělat toho moc, to je to, co se dnes nosí... Jako čtenář této knihy se stanete učedníkem hloubky v mělkém světě. Předpokládám (jak slibuje autor), že opustit roztěkané masy a přidat se k soustředěné menšině bude zážitek...

Per-quiee
18.08.2019 2 z 5

Hlavní myšlenka je dobrá, ovšem v praktické části jsem čekala o mnoho víc tipů. Kniha myslím až moc dlouho rozebírá, proč je vůbec hluboká práce důležitá (stačila by na to jedna kapitola).

zdendaz
09.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha s dobrou myšlenkou a dobrými radami. Nepovažuji ji za zbytečně roztahanou, celé to dává smysl.

Sariklen
23.03.2019 4 z 5

Mnozí namítnou, že by se rady, obsažené v této knize, a postupy, díky kterým dosáhneme vyšší soustředěnosti, vyšší výkonnosti a vyšší efektivitě, daly zhutnit do jedné kapitoly. A mají pravdu. Ale přesto oceňuji a dávám přednost verzi, ve které je napsaná tato kniha - se svými 211 stranami textu. Informace mimo konkrétní rady, které jsou v knize obsaženy, považuji za důležitý prvek, bez kterého by konkrétní postupy nebyly tak úderné. Zde se dozvíme kontext, dozvíme se vědecké opodstatnění metod, autor vyvrátí různé možné protiargumenty. Zkrátka si dané metody můžeme paradoxně více zažít, než kdyby byly napsané v textu o pár bodech. Přesto jednu hvězdičku strhnu, protože nějaké hezké shrnutí všech metod na konci by určitě nezaškodilo :) Knihu doporučuji všem, kteří by chtěli efektivněji využívat svůj drahocenný čas.

mamamama1
19.01.2019 2 z 5

Příliš mnoho zbytečného textu na to málo rad.

LogoloG
15.12.2018 5 z 5

Další kniha, která mi změnila (prohloubila) a ještě změní život! Týká se toho nejcennějšího, co člověk má - času a pozornosti.

Pokud pracujete hlavou, studujete anebo jste prostě jen nespokojeni s roztříštěností moderního světa, sociálních sítí a vlastního času, povinná četba. Čím dřív, tím líp. Paráda. Doporučuju. Fakt. Prostě si to přečtěte! ;-)

Ketesh
02.11.2018 1 z 5

Knihu jsem přečetla jen z poloviny, pak jsem odmítala číst stále dokola "převratné zjištění, že nám sociální sítě odvádějí pozornost, že se nesoustředíme a všechno se pak dělá mnohem hůř a déle.
Co na knize však oceňuji, je pohled na organizaci práci u některých významných osobností, ať už historických nebo žijících.

Václav2015
28.10.2018 3 z 5

To, že náš dnešní svět a jeho tempo vedou k neustálému přeskakování od jedné věci ke druhé, aniž bych se chtěli, mohli a posléze i dokázali soustředit na jeden úkol, na jednu práci, je nepochybně velké téma. Hluboká či snad jiným slovem soustředěná práce přináší navíc i uspokojení, které multitasking nabídnout neumí.

Knížka Vás bezesporu argumentačně vybaví, pokud jde o prospěšnost hluboké práce, a poskytne i některé tipy, jak ji co aspoň občas ve Vašem pracovním životě aplikovat. Nemohu se však zbavit dojmu, že místo dvou set stran by stačil delší článek nebo hodinová přednáška.

Pokud bych měl hodnotit téma ("pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě"), bylo by pět hvězdiček na místě. Mám-li však vzít v úvahu i určitou rozvláčnost, s níž je téma v této knize zpracováno, musím jít s hodnocením níž.

Eldar80
17.07.2018 3 z 5

Podle mě je název trochu matoucí. Vzhledem k obsahu by výstižnější název měl znít Efektivní práce. Základem je sice hluboká práce, ale více než polovina knihy je její time management. Samotná problematika hluboké práce je popsána na asi 80 stranách.
Není to nic jiného než trochu jiné pojetí okamžiku flow. Newport v knize zmiňuje další dnes populární výzkumy z osobního růstu. Začátek knihy je tak trošku kompilát. Bohužel ne úplně podařený. Už dávno se prokázalo, že multitasking je značně neefektivní. Že jakékoliv vyrušení snižuje naši pozornost. A že síla vůle není konstantní, ale v průběhu dne klesá nebo se může unavit. Všechny tyto poznatky směřují k hluboké práci.
Kniha je tak užitečná především pro lidi, kteří si dokáží vyšetřit delší časové úseky, kdy nebudou ničím rušeni a zároveň se nebudou se věnovat běžným činnostem. Je určená pro čtenáře, které zajímá vlastní efektivita a produktivita práce. A o tom to celé je. Argumenty pro hlubokou práci jsou zřejmé a tak vše zbývající je jen práce s vlastním časem.
Co je nutné poznamenat, tak Newport vůbec neřeší samotný stav flow. Věnuje se času na hlubokou práci, ale neřeší zda to hluboká práce skutečně bude. Asi se spoléhá, že si čtenáři dostudují problematiku, kterou uvádí v teoretickém úvodu. Nízké hodnocení tak dávám, protože přečtení jen této knihy podle mě nestačí.
Knihu sráží kapitola o sociálních sítích. Podle mě úplně zbytečných 20 stran. Kdo usiluje o efektivitu vlastní práce a váží si času, má určitě svůj vlastní přístup k sociálním sítím. Pokud patříte mezi cílovou skupinu čtenářů, tak rozhodně doporučuju. Je však třeba mít na mysli, že existují profese, pro které bude hodně rad nepoužitelných. 75%

Tyrkysová
16.07.2018 5 z 5

Množství příkladů z reálného života a to, že se autor snaží najít řešení (téměř) pro každého, je mi velmi sympatické. Díky tomu si totiž může každý odnést přesně to, co zrovna jemu vyhovuje. Oproti jiným seberozvojovým knihám nemá tendenci brát svůj způsob práce jako ten jediný správný a navíc jej nevnucuje, ale předkládá možnosti. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá a chtěl by na sobě zapracovat.

coki
14.07.2018 4 z 5

Kniha představuje velice zajímavý koncept a zabývá se myšlenkami v dneštní společnosti, propletené sociálními sítěmi, velice aktuálními. Poskytuje spoustu konkrétních rad a tipů, jak zvýšit svoji produktivitu, které jsou aplikovatelné v poměrně širokém spektru odvětví.
To vše podáno dosti motivačním způsobem, takže jsem po přečtení začal některé věci sám aplikovat.
Rozhodně stojí za přečtení.

LukasKudlacek
31.03.2018 5 z 5

Kniha mě osobně velmi obohatila v tom jak si naplánovat čas a vyhradit si prostor pro hluboké přemýšlení o problémech. Kniha je velmi přínosná pro každého kdo se chce sebevzdělávat, vykonává složitou odbornou práci, ale i toho kdo chce prostě využít svůj dne na plno s tím, že si najde čas se i nudit a odpočívat. V knize je velmi dobrý návod na to, jak stihnout všechnu i sebenáročnější práci do pěti odpoledne a mít víkend volno. Kniha také vypovídá o tom, jak nesmírně škodlivé je neustálé rozptýlení moderních technologií pro každého, kdo potřebuje nad prací, či problémy dostatečně hluboce přemýšlet.

LuciMarkova
17.03.2018 4 z 5

"Pravidla pro úspěch v roztěkaném světě." Myslela jsem si, že mi kniha nic nového nedá, ale tím, jak jsem se víc a víc prokousávala jsem přicházela na nové a nové myšlenky, které mi dávají smysl.

Od přečtení uplynulo již pár měsíců. Ve své práci aplikuji myšlenky z knihy a dává mi to smysl.

kacenka72
11.03.2018 4 z 5

Kdo by v dnešní době neměl problém s roztěkaností... v knize Cal Newport shrnuje pár tipů, které vám mohou pomoci, ale rozhodně není využitelné pro všechny pozice v reálném světě... Teoretická část je trochu sušší, ale praktická část mě bavila.
Za mě si odnáším "efekt bílé tabule" a "vypínácí rituál". Obě jsem vyzkoušela v praxi a pro mě fungují... možná se časem dopracuji k dalším kroků... uvidíme.

Blanchidlo
17.01.2018 4 z 5

Teorii jsem po pár desítkách stran zbaběle přeskočila, praxe byla podstatně zajímavější! Kniha je sice o hluboké práci, ale ruku v ruce s hlubokou prací jde dnešní fenomén digitálního světa. Komu vadí být neustále online, toho kniha nadchne :)

hanocri
14.01.2018 3 z 5

Přiznávám se, že jsem ještě nedočet, ale jsem přibližně v půlce. Zajímavé postřehy o tom, jak je důležité se umět na práci soustředit a limitovat distrakce. Není to nic objevného, ale kniha jistě inspiruje k tomu, zamyslet se nad svými pracovními návyky. Koneckonců, autorovi je "teprve" 35 let, takže myslím, že nějaká více inovativní kniha teprve přijde, až získá více životních zkušeností a větší nadhled.

Faither
19.09.2017 2 z 5

Nemohu hodnotit jinak než 2*. Myšlenku knihy nezpochybňuji, ale jak již bylo řečeno v předchozích komentářích, šlo by jí prezentovat se stejným přínosem na několika málo desítkách stran. Při poslechu jsem měl několikrát pocit, že autor stejnou myšlenku již zmiňoval a mám silné podezření, že několikrát dokonce bez přeformulování dané části. Mnohem raději bych si přečetl obsah knihy ve formě dvacetistránkového odborného článku, jejichž četným vydáváním se autor neopomněl opakovaně pochlubit. Takhle mám bohužel pocit, že autor téma natahoval pouze z důvodu vydání ve formě knihy. Navíc mě zklamalo, že (trochu nadneseně) největším úspěchem na cestě za produktivnější prací je podle autora omezení zveřejňování příspěvků na Twitter, čemuž autor věnoval podstatnou část publikace. Jelikož mě tato činnost na sociálních sítích velkým obloukem míjí a některé myšlenky nelze aplikovat obecně na jiné neproduktivní činnosti, nebylo pro mě její opakované probírání přínosem. Pokud má čtenář s touto činností problém, možná se mu kniha zalíbí více než mně. (Audiokniha)

Miqqie
13.05.2017 3 z 5

Kniha, kterou nemůžu doporučit všem. Problematika je to určitě dost zásadní, ale teoreticky by to všechno stačilo jednou, krátce a stručně vysvětlit a bylo by po problému. Ale tak jako každý člověk ví, co má za povinnosti a přesto je nedělá, tak podobně u tohoto tématu, snad každý člověk má tendenci vykonávat práci ledabyle a spíš se i flákat než poctivě pracovat (učit se). V knize se na dvou stech stránkách vysvětluje jak úspěšně pracovat a autor na to jde pokaždé z trošku jiné strany. A to může řada lidí ocenit.
Obecně knihu hodnotím 3 hvězdami. Kdybych hodnotil pouze z hlediska literatury naučné, mohla by si kniha zasloužit i hvězdy čtyři. Pokud někdo vyloženě hledá návod jak změnit pracovní návyky, mohl by knihu klidně ohodnotit za *****.

OldřichHanton
06.03.2017 4 z 5

Zajímavá knížka, která rozvíjí jednu myšlenku a to, že na opravdu tvůrčí práci je potřeba klid a dlouhé nepřerušované soustředění. To jsem sice tušil už dřív, ale alespoň jsem se inspiroval a snažím se nekoukat pořád do telefonu.

darinakovacova
01.01.2017 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek. Asi nebude pro každého - lidi, jejichž hlavní pracovní náplní je komunikace a práce s lidmi ji těžko využijí pro svůj profesní růst, nicméně je může inspirovat i v organizaci volného času. Již delší dobu se potýkám s neurčitou prázdností, výše zmíněná kniha mi poskytla mnohé odpovědi. Vliv sociálních médií, roztěkanost mysli a mělká činnost - s nimi se potýká většina z nás. Publikace je inspirací, zároveň přináší návod, jak začít pracovat smysluplně a hluboce a jak začít pečlivě promýšlet i to, co budete dělat ve volném čase, protože soustředěný život je ten nejlepší, co je... uzavírá opětovná citace v závěru knihy.

Cal Newport
americká, 1982