Dobrá země

Dobrá země https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14662/dobra-zeme-14662.jpg 4 136 29

• První díl trilogie. Autorka líčí život rodiny chudého rolníka, jeho bídu a strádání ve vesnici, pravidelně stíhané hladomory až k okamžiku, kdy se na Wang Lunga usměje štěstí a stane se majitelem půdy. V rámci jeho životního osudu vyrůstá obraz bohatě naplněného života, v němž k nejvyšším hodnotám patří půda nejen jako zdroj obživy, ale i jako počátek a konec všeho snažení. Kniha je sugestivním dokumentem lidského osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Good Earth , 1959

ZuzziŠ
06.09.2016 3 z 5

První půlka skvělá, ale pak už jsem měla pocit, že se autorka snaží ze všech sil do Wang Lungova života násilně vecpat všechny možné peripetie, které jsou v repertoáru lidského bytí, jenom aby nám je ukázala, a jak s tím v té Číně zápasili...taková módní přehlídka.
Byla jsem ráda, že jsem knihu dočetla a určitě nejsem nalákána na další díly.

yxioma
06.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha,ke které bych se asi nedostala nebýt čtenářské výzvy,takže,díky za ní.

Peleus
20.08.2015 5 z 5

Dobrá země mi byla "doporučena" aniž bych o to stál (doslova dána do ruky, nešlo odmítnout), tudíž na mé pomyslné stupnici od nuly do sta měla hned na začátku nula mínus. Nechával jsem ji dobře uležet (několik měsíců) a pouze náhodou, ve chvíli, kdy jsem se potřeboval dostat z přichcíplé nálady a nechtělo se mi vstávat k počítači, dostala šanci, neboť byla vzdálenostně nejblíž.

Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se od knihy nemohu odtrhnout! Hltal jsem příběh o chudém čínském sedlákovi a jeho cestě stále výš po společenském žebříčku plnými doušky. Neuvěřitelně pohlcující vyprávění podané dosti věrohodně, se znalostí místních poměrů a mentality.

P.S. Další osobní ponaučení o tom, jak ošidné může být posuzování knihy dřív, než se udělá vlastní zkušenost.

kusma
07.03.2015 5 z 5

Kniha se ke mě dostala v podstatě náhodou ve skupině knížek z místního bazaru. A velmi mile mě překvapila. Zobrazuje život nám velmi vzdálený a přesto si tam člověk může najít něco do současného života, například, že člověk by si svého blahobytu měl vážit a neměl by ho brát jako samozřejmost. Knihu určitě doporučuji.

helenkan
25.09.2014 5 z 5

Tuhle knihu bych doporučila přečíst všem,co si stále na něco stěžují a pořád jen,,frfňaj" jak jsou na tom špatně. Krásný až neuvěřitelný příběh o životě na čínském venkově.

Ivaksa
13.10.2013 5 z 5

Úžasný příběh chudého čínského rolníka, sedláka a nakonec boháče.Od rozechvělého mladíka až po zámožného pána můžeme pozorovat přirozenou změnu v lidské povaze, kterou formují okolnosti.
Jeho věrná žena však jakoby měla skromnost implantovanou v mysli už nadoživotí, nebot' kruté dětství v roli otrokyně jí nedalo možnost už nikdy vzlétnout.
Jedna z nejlepších knih, napsaná lehce a čtivě.

paloma
29.03.2013 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem četla již před pár lety. Vypráví o životě a zvycích na čínském venkově. O životě plném bídy, dřiny a odříkání. Velký dojem na mě udělala manželka čínského rolníka, která mu byla v mládí prodána. Společně s ním do úmoru dřela na poli. Dokázala si poradit i v těch nejhorších situacích. Dnes by se řeklo, že byla kreativní. Dokázala takřka z ničeho vytvořit zázemí pro svou rodinu. To my bychom v takové situaci chcípli. Nejvíc mě dojala její obětavost a skromnost. Hlavně to, že zůstala stále stejná i po té co její rodina zbohatla. Mohla si dopřát přepych a pohodlí, ale ona i nadále pracovala a žila stále skromně. Nadále se obětavě starala o rodinu a pracovala jako dřív. Vděku se, ale nedočkala. Ve smutku a opuštění dožila svůj život.

Val
26.11.2012 4 z 5

Poslední dobou mi procházejí rukama samé tzv.komerční knihy, což mi pochopitelně vůbec nevadí, páč jsem při smyslech a tudíž si sama vybírám , co budu nebo nebudu číst. Tato kniha se mi do ruky dostala víceméně náhodou - půjčila mi ji známá s tím, že jí sama nečetla a já mám být tím pokusným králíkem. Knihu jí určitě doporučím už jen oproto, že to byla příjemná změna a kniha samotná mě nutila přemýšlet nad tím, ¨jak si stále na něco stěžujeme a nemáme tušení, co to je umírat hlady. Doporučuji !

javirgo
30.11.-0001 5 z 5

Dobrá země je první část volné trilogie. Další části jsou Synové, Rozdělený dům.