Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti

Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162715/hledani-smyslu-v-zazitcich-blizkosti-smrti-162715.jpg 4 3 2

Jak může jedinec prožívat zostřené vědomí vně svého těla ve chvíli, kdy mozek během klinické smrti již nefunguje a křivka EEG se mění v plochou linii? Takový mozek je analogický počítači odpojenému od všech zdrojů energie. Nemůže halucinovat; nemůže dělat vůbec nic. Zážitek blízkosti smrti (near-death experience, NDE) je autentická zkušenost, kterou nelze redukovat na důsledek představivosti, strachu ze smrti, halucinace, psychózy, vlivu léčiv nebo nedostatku kyslíku. Současný světonázor na vztah mezi mozkem a vědomím, zastávaný většinou západních lékařů, filosofů a psychologů, je příliš omezený, než aby mohl přispět k opravdovému pochopení tohoto fenoménu. Dnes máme dobrý důvod předpokládat, že vědomí nemusíme vždycky ztotožňovat s fungováním mozku: zostřené vědomí je někdy možné prožívat nezávisle, mimo tělo. Tento jedinečný sborník, zahrnující i zajímavé postřehy ze zemí mimo Evropu a USA, se zrodil v důsledku snahy šířit obeznámenost s fenoménem zážitku blízkosti smrti mezi odborníky, u nichž lze s velkou pravděpodobností předpokládat, že přicházejí do styku s klienty či pacienty, kteří mají zkušenost s NDE. Je neocenitelný nejen pro klinické pracovníky, ale také pro všechny jedince, kteří zážitek už měli, a samozřejmě i pro všechny čtenáře, kteří se o fenomén NDE zajímají. „Ještě nepřišel tvůj čas, abys tu byl. Tvůj čas teprve přijde. Pošlu pár lidí, aby tě odvedli zpátky… musíš se vrátit.“ Měl jsem se vrátit, ale nebyla tam žádná silnice, po které bych se mohl vydat, a tak hlas přikázal: „Spusťte ho dolů.“ Zazářil světelný paprsek a už jsem kráčel po silnici. Sešel jsem po schodech, a pak, když jsem se ohlédl, nebylo tam nic, jen les… Tak jsem šel podél světelného paprsku, nejdřív lesem, pak po úzké pěšině. Došel jsem ke svému domku, opět jsem vstoupil do svého těla a znovu jsem žil.... celý text

Literatura naučná

Vydáno: , Triton

Making sense of near-death experiences , 2012

hu_87
05.09.2021 4 z 5

Zajímavý sborník různých kapitol (např. psychologické souvislosti NDE, ale i fyziologické změny či stavy, které mohou NDE zdánlivě připomínat), začátek knihy je však takový nijaký a číst o různých designech nejrůznějších druhů studií se mi fakt moc nechtělo. Na konci je i návrh jakéhosi rozhovoru s člověkem, se kterým o jeho zážitku chceme mluvit a dokonce i formulář pro kódování tohoto rozhovoru. Takže se tím ztratila spousta stránek, ve kterých by autoři mohli projednávat mnohem víc zajímavých věcí o těchto fenoménech a bohužel valná část stránek byla tímto "promrhána". Proto dávám 4 hvězdy, ale přesto knihu doporučuji.

MissBlack
03.02.2014 4 z 5

Dala bych pět, ale nedám - ne snad proto, že by kniha na to neměla, ale proto, že na to nemám já. Byť vazba knihy může klamat, je to sborník studií, převedený do "naší řeči", tak, aby ho pochopil i laik a ne pouze odborníci na near-death experiances či výzkumníci v tomto oboru. Ale ani přesto není nemožné, aby se tam nevyskytlo něco méně srozumitelného. Fakt je, že druhou kapitolu, čistě o statistikách, tabulkách apod., jsem zcela přeskočila. Nechystám se NDE zkoumat, chci si z toho jen něco vzít, případně se to svým vlastním způsobem snažit pochopit. Takže jak jsem psala, kniha na pět hvězdiček má, ale já (resp. má mozkovna) ne.

Každopádně však byla velkým přínosem, pohled odborníků a kritické myšlení nikdy není na škodu.

Autoři knihy

Mahendra Perera
srílanská, 1951
Karuppiah Jagadheesan
australská, 1972
Anthony Peake
britská, 1954

Kniha Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti je v