Hledání modré

Hledání modré https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300213/bmid_hledani-modre-yii-300213.jpg 4 199 50

Dárce série

Význačná a mnoha cenami ověnčená americká spisovatelka Lois Lowryová, podobně jako v prvním svazku své světoznámé tetralogie, který vyšel česky pod názvem Dárce, stvořila tajuplný svět budoucnosti: Lidské společnosti vládne krutost a klam. Slabí, staří a nemocní jsou nežádoucí. Když Kiře zemře maminka, dívka se bojí, že ji vesnické společenství zapudí. Rada moudrých ale rozhodne, že Kira, jež se od maminky naučila tkát a vyšívat, vyšije kabát pro pěvce, který v obrazech vypráví lidské dějiny a předpovídá budoucnost. I další dvě děti mají úkol, jeden chlapec má pěvci vyřezat hůl, další dívka má pěvce jednou dokonce nahradit. Trojici dětí zdánlivě nic nechybí, jsou dobře zaopatřené, a přece v nich hlodají nedůvěra, strach a pocit, že jsou vlastně zajatci. Brzy však vyjde najevo, co s nimi rada moudrých doopravdy zamýšlí...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo

Gathering Blue , 2000

katerina1237
21.09.2023 5 z 5

Přečteno jedním hltem. První díl byl o něco lepší, ale stejně,
Je to zase dost mrazivé, jejich život, koleje, do kterých zapadli. Já nemám slov, je to prostě super tvorba a už se těším na další díl. Sice se dá snadno předvídat, ale knihu jsem si stejně užila. Autorka píše vážně poutavě, jsem ráda, že mi přišly její knihy pod ruku.
Kira byla silná, Matt láskyplný, Thomas přemýšlivý, a Jo byla Jo ;)
Konec zase otevřený, čtenáři domysli si. Ne že by mi to vadilo, to naopak, právě že pak o knížce ještě dloooouho přemýšlím.
SPOILER!! Myslím, ze jak přiběhl matt s tím, ze v te druhé vesnici jsou všichni rozbití a jeden kluk ne, jestli to náhodou není Jonas.

Bubo19
15.07.2023 5 z 5

Druhý díl se mi líbil o něco méně než první, ale i tak to bylo skvělé čtení. Příběh se odehrává v jedné vesnici po "velkém pádu". Život v této době není vůbec lehký, lidé žijí v chýších, myjí se v potoce, nepotřební jsou odstraněni, jen několik dětí má díky svému zvláštnímu daru privilegium žít si lépe, jenže za jakou cenu...
Několik pasáží týkajících se barvení bylo sice zdlouhavých, ale jinak jsem knihu nemohla odložit, už se chystám na třetí díl.

kamibe
26.05.2022 4 z 5

Taky se mi to líbilo, i když jsem čekala nějaké navazování na předchozí knihu.

Knihomura
22.05.2022 3 z 5

Tak tohle už bylo slabší než Dárce.

kamibe
14.05.2022 4 z 5

I pokračování je hodně dobré. Zprvu jsem myslela, že budou knihy navazovat, ale jde o jiný příběh. Přesto opět velmi dobrý. Něco se člověk může domýšlet, něco je tam zmíněno jen v náznacích, ale stačí to na to, abychom si jako čtenáři opět uvědomili něco sami o sobě. U obou mě napadalo, že by jistě bylo zajímavé představovat si nějaké pokračování.

Hani77
11.05.2022 4 z 5

Příběh se mi četl mnohem lépe než Dárce, hlavní hrdinové mi byli sympatičtí. Už se těším na 3. díl, který by to měl uzavřít a propojit oba příběhy.

ladyfromskye
10.03.2022 4 z 5

Stejně jako spousta čtenářů zde i já jsem očekávala, že Hledání modré bude přímo navazovat na předchozího Dárce. Sice to bylo mylné očekávání, nicméně není třeba věšet hlavu, i tento samostatný příběh stojí za to. Asi je o něco slabší, ale neméně propracovaný a neméně poučný. Už se těším na Posla v temném lese.

l_Riky_l
26.11.2021 4 z 5

Knížka začíná trochu depresivně, ale pak se to zhoupne na veselejší vlnu. Vše hezky plyne bez žádných zádrhelů. Prostě víte, že držíte knížku, kterou napsal někdo, kdo opravdu umí psát.

Jedeme dál a dál v příběhu, kde poznáváme svět, ve kterém žije Kira, talentovaná vyšívačka. Objevujeme spoustu skvělého, ale i hrozného na tomhle místě.

Nakonec se objeví ještě jedna zrůdnost, která pozmění celé vnímání Kiry. Věřím, že i spousta čtenářů... K tomuto překvapení stojí za to se dočíst.

Jen z konce jsem trochu zmatená. Úplně nevím, jestli se mi líbil. (I u Dárce jsem měla pochyby), ale i ten konec nebyl špatný. Rozhodně né na tolik, abyste tuto knížku přehlédli.

animovanej medv
10.06.2021 4 z 5

Čekala jsm přímé pokračování na první díl a tak jsem nebyla připravená na vžívání se do nového příběhu.
Každopádně když jsem se vžila, což nebylo nijak těžké, protože autorka píše opravdu poutavě, od knihy jsem se nechtěla oddtrhávat a po přečtení mi je líto, že kniha skončila. Jedu koupit další díl a těším se na pokračování.

Ťapulka
15.03.2021 5 z 5

Opět neuvěřitelně silná a krásně napsaná kniha! Při jejím čtení se dotýkáme hodnot přátelství, lidskosti, dobra a zla pramenícího z prostředí, ve kterém někteří vyrůstají. Poznání, že vznešený neznamená dobrý a že obyčejný a umolousaný může mít srdce tak sladké! Matta jsem si zamilovala jak snad ještě žádného knižního hrdinu a Kiru jsem měla chuť obejmout.
Ve vyšívání nacházím relax a vím, že pokaždé si teď při něm vzpomenu na tento příběh.

Gabi13
14.03.2021 5 z 5

Já chci vědět, jak to bude dál... Opět mě příběh strhl a věřila jsem, že tohle může být skutečnost. Hezky psané i pro mladší čtenáře.

oskli
04.03.2021 4 z 5

Po naprosto dechberoucím a strhujícím Dárci je Hledání modré takové trochu vlažné. Příběh se táhne a dospělák pointu docela brzy vytuší, navíc mi tam chybělo alespoň základní vysvětlení toho, jak společenství funguje. Jonasův svět byl popsaný mnohem lépe, sugestivněji. Možná jsem moc náročná, přece jenom jde o knížky pro děti, ale Dárce mě namlsal a nasadil laťku hodně vysoko :-) Doufám, že třetí díl bude zase lepší, už se na něj těším.

Gaudericus
22.02.2021 3 z 5

Na povídku by to nesjpíš stačilo, na knihu vůbec. 200 stran seznamování s hrdiny, prostředím a hlavně čekání na to, co se stane. Potom konec a ono se nestane nic.

helusa2
19.02.2021 5 z 5

Lowryová má výjimečný dar psát tak, že mrazí... Úžasné! Honem jdu na Posla v temném lese :-)

modrykomar
18.02.2021 5 z 5

skvele. to sa neda inak hodnotit. tento pribeh je z ineho, drsnejsieho sveta. a ta skvela pointa.
zacina to desivo.. Kira bdie pri tele svojej mrtvej matky .. nadherny pribeh priatelstva Matta a Kiry, ktory sa vybral hladat modru pre svoju priatelku. Desivy zablesk uvaznenych umelcov, nutenych produkovat.. nie ze by sme to nezazili.. a ten koniec.. uplne prekvapko. vrham sa na dalsi diel.

Fany09
09.12.2020 5 z 5

Kniha je prostě krásná.

zandu
02.12.2020 5 z 5

Opět krásně napsáno. Jako pohádka. O krutosti a o naději. Špatné se může (snad) v dobré obrátit.

knih0molka
13.11.2020 5 z 5

Autorka mohla udělat dvě sci-fi série, jednu o Jonasově světě a druhou o světě Kiry. Ale neudělala to a tím mě strašně fascinuje, protože mi to přijde skvělé! Můžeme tu vidět dva úplně odlišné světy. V tom Jonasově jsou lidé sledováni a nevybírají si sami povolání, ženu/manžela ani děti. Ve světě Kiry lidé bojují o vlastní život s nedostatkem potravy, nemocemi a bojí se divé zvěře. Ale obojí probíhá současně! Nemůžu posoudit, co se mi líbilo více, zda Dárce nebo Hledání modré, obě knihy byly naprosto úžasné a hned jsem si je zamilovala. Rozhodně obojí doporučuji a už se nemůžu dočkat na další díl!

gustavo-woltman
16.10.2020

Dárce mě teda asi jako i ostatní v komentářích zaujal a chytl víc, ale taktéž moc cením krásný příběh ze stejného světa. Hrozně moc doufám, že autor vydá ještě něco ze stejného světa, opravdu jeho příběhy hltám!
Gustavo Woltmann

PetraBery
26.09.2020 4 z 5

Přímá návaznost na Dárce chybí, přesto je Kiřin příběh i svět vykreslen stejně poutavým způsobem. Vyšívačka roucha, řezbář Thomas a později malá zpěvačka Jo. Děti s výjimečným nadáním objevují pravdu o společnosti, kde žijí. Na pokračování se vrhám hned.