Hledání antipoda

Hledání antipoda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37754/bmid_hledani-antipoda-hS7-37754.jpg 3 24 3

Svou novou sbírku fantaskních povídek se zasloužilý umělec Alexej Pludek vědomě a programově hlásí k odkazu romanet Jakuba Arbesa. Bizarním dějem, odehrávajícím se v časově i prostorově konkrétní kulise (od romantických uliček staré Prahy až po autorem tak milovanou Indii, Tibet, Dálný východ, Egypt). Šerosvitným tajemstvím, pro jehož racionální vysvětlení nabízí několik možností, žádná však není plně uspokojující. Především však zachycením zvláštní, neobvyklé životní zkušenosti či prožitku. Vyprávěnými příběhy autor aktivizuje čtenářovu představivost, podněcuje chuť k vzájemnému dialogu, možná i k polemice, v každém případě k úváhám o zachycených jevech. Povídky : Časová díra v Bellevue - Exil pod Himalájemi - Pozvánka Šivova syna - Cagliostro v Praze - Chaldejská mince - Do roka a do dne - Tajemství bílé holubice - Záhadný daktylogram - Náhle jsem bvěděl, co se stane - Abdikace lorda Villanina - Strom desetitisíc znaků - Vzkaz boha z Karmaku... celý text

ludek.n
27.12.2018 2 z 5

Záběr tvorby Alexeje Pludka je poměrně široký, od dětských a dobrodružných knížek, přes historické eposy až k populárně naučným věcem a románům ze současnosti. Něco z tohoto tematického bohatství se odráží i v této povídkové sbírce. Nahlédneme do křivolakých pražských uliček (Cagliostro v Praze), posedíme v kavárně na Smetanově nábřeží (Časová díra v Bellevue), navštívíme Káthmándú (Exil pod Himálajem), zavzpomínáme na staré legendy u Buddhova Stromu probuzení v indické Bodh Gaje (Strom desíti tisíc znaků) nebo se vydáme za poselstvím staroegyptského krále bohů (Vzkaz boha z Karnaku). Ať už ale s Pludkem cestujeme tam či onam, vždy se nám v zaměřovači zjevuje prostý a obyčejný člověk se svým hledáním hodnot lidství. Bohužel až příliš často je toto hledání útrpné, poznamenané slovním průjmem a hlavně bez jakékoli pointy (Pozvánka Šivova syna; Do roka a do dne; Náhle jsem věděl, co se stane) a jen ojediněle se blýskne na lepší časy (Abdikace lorda Villanina). Pro mě je tato kolekce fantaskních a snových povídek jen slabý odvárek, který mi nerozproudil krev v těle ani omylem.

Franc
20.12.2015 3 z 5

Celkový dojem z této knihy je nakonec krapet lepší, než jsem očekával podle zdejšího hodnocení.

Autor nás ve svých povídkách vezme na místa nám známá, i místa exotická. Ať jde o snahu pochopit jevy nadpřirozené, najít vyšší pravdu či smysl života, pořád jde o věci podané ve formě literárně zkonzumovatelné.

U žadné povídky jsem netrpěl potřebou čtení přerušit, ale ani nehořel touhou po dalším kusu. Za přečtení kniha stojí, k opakovanému čtení bych si jí už nevybral.

Dalda
09.06.2014 3 z 5

V této povídkové knize se projevil zájem autora o nadpřirozené jevy. Mnohé povídky se odehrávají v exotických zemích, které autor navštívil při práci na svých knihách. Kvalita jednotlivých povídek je kolísavá, autor napsal i lepší prózy. Celkově hodnotím knihu jako průměrnou v rámci Pludkovy tvorby i žánru.