Hledání Aljašky

Hledání Aljašky https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394580/bmid_hledani-aljasky-omc-394580.jpg 4 3645 666

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Looking for Alaska , 2005

Týnuš.H.
12.02.2020 4 z 5

Příběh je to hezký, to ano. Ale byl trochu předvídatelný. Už na začátku jsem přibližně věděla, jak to dopadne. Ale jinak byl krásně napsaný a pan Green nezklamal.

Jirikk
11.02.2020 3 z 5

Kniha se mi libila ale musim uznat, ze serial ktery se loni vysilal je opravdu vyborny..

Zelvicka03
06.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbí, hlavně proto, že dokáže přesně vystihnout, jak se člověk cítí, když ztratí někoho koho miluje, když nakonec vše pochopí, to co měl někdo na mysli.

tereza7804
31.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, nádherně napsaná a dechberoucí příběh...nelze jinak než doporučit... rozhodně stojí za přečtení :)

Janča089
27.01.2020

Knihu bych si sama nevybrala, ale dostala jsem ji a pustila se do ní celkem s chutí.
Každopádně mám pocit, že pro chlapce, teenagera, je to ideální čtení. Studentský život, nějaké "lotroviny", také vzdělání a filozofické zamýšlení se, ale i vstup do světa dospělých.

Pralinka1910
16.01.2020 2 z 5

Po Hvězdách, které se mi moc líbily, jsem hledala něco dalšího čtivého od stejného autora. Vzala jsem si Aljašku, a po celou dobu čtění jsem čekala, kdy už konečně přijde TO, co jsem znala z Hvězd. Bohužel nepřišlo. Kniha je rozhodně čtivá, ovšem něco mi na ní chybělo. Úplně mi nesedlo téma, ale to není problém jen této knihy, a to život současné americké mládeže. Životní hodnoty poskládané do žebříčku dle důležitosti, kde na prvním místě je sex, pak alkohol (nejlépe whisky), následuje kouření, jízda autem, počítačové hry event. jiné hazardní hry ( poker) především u mužské části společnosti a péče o zevnějšek ( především u dam) zahrnující manikuru, pedikuru, lodičky, kadeřník, kosmetika a konec žebříčku, mi přijde dost ubohe. Aljaška sice nezachycuje všechno, ale přesto se v knize dají tyto rysy najít. Tak, jak se vždy k Americe vzhlíželo, začínám je trošku litovat. Ke knize ani filmu se určitě nevrátím.

Han-nah
11.01.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem začala číst na základě výzvy. I když mi připadá spíše pro mladsí, já jsem se při čtení ocitla xxx let zpátky, kdy jsem sama v 15 letech nastoupila do učení a na internát. Vyvolala ve mně vzpomínky a připomněla mi naše vylomeniny a naschvály. Až později mi došlo, jakou odpovědnost za nás vychovatelé měli. já jsem měla štěstí na ty, kteří měli pochopení. A taky rodiče měli strach a obavu z našeho odchodu z domova.
Miles, tzv. Váleček odchází do internátní školy hledat své "Velké Možná", kde je parta mladých lidí. Zamiluje se do úžasné holky Aljašky, která je kapitola sama pro sebe. I když se zdá, že v knize se popisuje jen děj internátního života, kniha má velkou hloubku filosofie, citu, lásky, přátelství, hledání sám sebe.Rady od starších pochopí ti mladí, až jsou sami starší.
str.246 Kéž bychom znali nekonečný řetězec následků, které vzejdou z nejmenších našich činů, ale nemůžeme vědět, co děláme, dokud to už pak není k ničemu.

Makoušk
06.01.2020 5 z 5

Autor má i hezčí knížky, ale bavila mě.

Arrtemyska
02.01.2020 5 z 5

Již čtvrtá kniha, kterou jsem od Johna Greena četla a zatím mám pocit, že se mi dostala pod kůži nejvíce (ačkoliv i ty předchozí se mi velmi líbili). Jsem velmi ráda, že obálka knihy nevyzrazuje, co se v knize stane, protože já jsem vlastně nečekala, o čem kniha bude. A o to to pro mě pak bylo silnější. Myslím si, že se autorovi podařilo vystihnout okamžiky dospívání, vztahy mezi mladými lidmi, kouzlo první cigarety a dělání zakázaných věcí a tak nějak život sám o sobě. Se vším tím hezkým, co obnáší, ale taky s tím vším smutným, opuštěným a pomíjivým, což je toho taky tak nějak součástí.
Hodně se mi líbí, že jednotlivé postavy působí velmi živě a uvěřitelně. Jsem ráda, že jsem vás poznala, Aljaško, Válečku, Plukovníku i vy ostatní.

Aria131
27.12.2019 5 z 5

Už delší dobu jsem si chtěla přečíst něco od Greena, ale neměla jsem úplně náladu.
Ale tak před měsícem jsem narazila na stejnojmený seriál a řekla si že se podívám na první díl.
No nebudu to protahovat, seriál mě totálně pohltil a zhlédla jsem ho během jednoho dne (možná spíš dvou). A hned mi bylo jasné že nutně potřebuji přečíst i knihu. Trochu lituji špatného pořadí, ale mezi sledováním a čtením jsem měla měsíční odstup. A navíc bych řekla, že seriál je opravdu dobře natočený a drží se knihy co to jen jde.
Asi bych sem nepsala, kdybych poslední dva dny nestrávila čtením Hledání Aljašky.
Jelikož jsem se nemohla odtrhnout.
Moc nechápu negativní hodnocení, ikdyž také souhlasím s tím, že v druhé části Aljaška jakož to má nejoblíbenější postava chyběla. Autor vystihnul každou myšlenku dokonale, opravdu jsem měla pocit, že postavy znám osobně.

Barsine
15.12.2019 4 z 5

Po dlouhé době jsem si našla čas a četla jsem, četla jsem a líbilo se mi to. Krásný příběh, i jsem si vzpomněla, jaké to bylo mít 16, 17 let.. ty emoce, co se honí hlavou, vetsi odvaha udělat nějakou tu lumpárnu ???? Jen ten konec se mi hůře četl, tedy po tom, co Aljaška ,,zmizela” už to bylo zdlouhavější, fakt, jako by to bez ní už nebylo ono..

sheldon8410
27.11.2019 3 z 5

Tak já nevím... Alaska mi pila krev, ALE s Pudgem jsem soucítila. Ve druhé polovině jsem měla co dělat, abych to dočetla, přišlo mi, že se to dost vleklo, ALE nakonec jsem ráda, že jsem to dočetla do konce. Jsem tak nějak rozpolcená. Sice tam je plno vtipných hlášek i věcí k zamyšlení, ALE asi mi to takhle stačí a po Greenovi už nesáhnu...

eLeR
26.11.2019 4 z 5

Po nudných Papierových mestách som si povedala, že Greenove knihy radšej nechám na pokoji. Názor som zmenila po zistení, že seriál podľa tejto knihy je celkom dobre hodnotený, tak hádam ani kniha nebude na zahodenie. A nebola. Postavy ma naozaj bavili, takisto aj dialógy, a dokonca ani príbeh pán Green v druhej polovici nezmrvil. Dostatočne zaujímavý od začiatku až do konca. Takže za mňa je to celkom slušná tínejč kniha.

karol.cadex
23.11.2019 4 z 5

Mám ráda chytrá děcka a young adult románky o nich, vždycky si tak představuji sebe před +10 lety v jejich pozici, hihihi.
Každopádně jsem čekala takový ten hezky plynoucí děj na internátu s možná i trošku kriminální zápletkou, první polovina nám všechny hezky představila a najednou mi autor zasadil totální ránu a už jsem se vezla.
Fakt je to moc hezká knížka, je v ní i hodně moc pěkně zaobalené filosofie, kterou jsem v ní rozhodně nečekala a charaktery postav mě všechny bavily.
Na páteční večer sama doma se sklenkou vína nebo celou lahví opravdu ideální.

Kačka_h
16.11.2019 5 z 5

Tuhle knížku fakt miluju! Hodně silná konkurence pro "Hvězdy nám nepřály"❤

lumiluvi
14.11.2019 5 z 5

KNiha se mi moc líbila, jen jsem něktreré části musela číst vícekrát, abych je plně pochopila. A vtipy Johna Greena jsou prostě boží XD

bookwoman
12.11.2019 3 z 5

Na tuhle knihu jsem byla celkem dost zvědavá, protože jsem už od Johna Greena nějaké knihy četla a líbily se mi. Miluju Hvězdy nám nepřály, ale u téhle knížky to tak není. Ze začátku mě kniha moc nebavila, potom už to bylo trochu lepší, byly tam i nějaké zajímavé části. Hlavní postavy mi taky byly celkem sympatické. Aljaška, Váleček, Plukovník i Takumi byli fajn. Poutavý byl i konec knihy a to, jak přemýšleli nad úmrtím Aljašky, takže jsem ráda, že jsem knihu po tom nudnějším začátku nakonec neodložila.

Letnínoc
09.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co kdy byla napsána. Je tam napětí, sranda, ale i velká existenciální hloubka. Aljašku nemožno nemilovat, stejně jako všechny další postavy. Asi jsem nezažila, že by ve mně nějaká kniha vyvolala tolik otázek, a to ještě dlouho po jejím přečtení.

Kacennnka
04.11.2019 3 z 5

Moje středoškolské já to úplně neoslnilo. Moje dospělé já by to mohlo dostat, protože je silně poznamenané filosofií. Jednou tomu dám druhou šanci a uvidí se. (Na té obálce je prostě tampon. Nevymluvíte mi to.)

sonina1
29.09.2019 4 z 5

Tuto knížku čtu každé léto a každé léto ju vnímám jinak. Doporučuji.