Hlavosvět: U Zvědavého poutníka

Hlavosvět: U Zvědavého poutníka

Kdo by tušil, že si někdo vybere za nástroj vzniku nového světa třináctiletou dívku, aniž by se kohokoli ptal? Světa, který má být lepší než ten dosavadní. Ale utéct z bolesti a utrpení není tak snadné. Zvláště když existují lidé, kteří bez ostychu šlapou po štěstí druhých, zatímco hledají to své. A vůbec, byl by svět bez zla dobrý? Do barvitého příběhu vstupuje několik bohatě prokreslených a nezapomenutelných postav. Děti, starci, skřítci, trollové, vlci, Tvůrci, Umělci přírody - ti všichni si zde našli své místo. Jejich osudy se důmyslně proplétají a děj se ubírá do magické skutečnosti, jež se pomalu mění v mýtus. V hlavě každého totiž existuje jedinečný Hlavosvět a vše prostupují tajemné runy pocházející z okvětních lístků zaniklých runových stromů. V pestrém ději přichází selhání i prozření, dobro a zlo nemají jasné hranice a jediné, o co skutečně jde, je osud malé dívky. Propracovaný román prostupují laskavost a hloubka, které čtenáře nenechají na pochybách, že se jedná o mimořádné dílo nejen fantastické literatury...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/244181/u-zvedaveho-poutnika-244181.jpg 4.28
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Petrklíč

jirkapak
14.03.2016

Tak mně se kniha hodně líbila. Je to něco jiného. Nejsem čtenářkou velkých bichlí, nečtu normálně ani fantasy, ale tato kniha má velmi zvláštní kouzlo. Pokud člověku kniha sedne, potěší ho mnoha krásnými obrazy a zajímavým pohledem do fantasie a psychiky. Navíc je laskavá a milá, ale tak trochu jinak. Jde vidět, že autor to nepsal za účelem zalíbit se. Chtěl zachytit něco hlubšího, jak je napsané na obálce. Myslím, že se mu to povedlo.

trudoš
04.12.2015

Na rovinu, prozaický debut Jana Šumbery je dílo pro celé chlapy. Jedno se však musí nechat - autor není žádný troškař. Místo toho, aby postupně hledal cestu ke čtenářovu vkusu, rovnou mu skrz literární vizi vpálí mezi oči své velké myšlenky v krásných slovech. Tahle cesta má ale i stinné stránky. Dlouhé bloky souvislého textu prokládaného divadelními dialogy dávají na srozuměnou, že tohle byste při cestě na diskotéku asi číst neměli.
Říct o románu, že je mnohovrstevnatý, by bylo silné podcenění jeho ambicí. Pro pisatele je zápletka evidentně prostředkem k vyjádření životního postoje, nikoliv „obyčejným“ hybatelem děje. Proto ignoruje základní dějovou osu a nechává příběh vyvíjet se v různých rovinách a do mnoha odboček, které bohužel ne vždy plnohodnotně uzavře. Sympatické ovšem je, že pravidla nastaví hned zkraje, takže pohltí-li vás začátek, máte vystaráno na pěkných pár dní.
Je to sice klišé, ale Hlavosvět si buď zamilujete, nebo jej budete nenávidět. Kompromis neexistuje.

Elinpe
13.05.2015

Asi nejlepší zamyšlená fantasy kniha, co jsem četl. Smekám před autorovou fantasií. Kniha není ani zdaleka samoúčelná a postavy z ní mi vyloženě chybí. Určitě se k ní vrátím. Opravdu se i v naší kotlině občas objeví něco hodnotného. Jen tak dál!

Jittyjanku
13.05.2015

Pestrý a uzavřený svět, ve kterém nepoznáte hranici mezi snem a skutečností. Děj má smysl a text je plný sdělení mezi řádky.

Ráda bych seděla v podzemním baru, za jehož okny vzniká nový svět. Je to podobný útěk jako Narnie.

Eskandriel
07.05.2015

Skvělá kniha. Česká fantasy se dostává konečně na trochu slušnější úroveň. Promyšlený příběh, úžasné postavy...Jsem z ní nadšená a doporučuju!

Jan Šumbera

Jan Šumbera