Hlavní třída

Hlavní třída https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33253/hlavni-trida-33253.JPG 4 43 5

Je to kritický pohled na život jednoho městečka uprostřed minnesotské prérie. Sem se dostává madičká Carol Milfordová, když se provdá za gopherprairijského lékaře Williama Kennicotta. Přichází plná snů, nádherných představ a ideálů, touží po kráse a užitečné činnosti, chce vše kolem sebe zvelebovat, snaží se ze všech sil povznést kulturní úroveň obyvatel městečka. Její úsilí však naráží na nepochopení a lidskou pohodlnost a Carol sama, unavena dlouhým a nerovným zápasem, se vzdává. Docela poražena však není, protože jí zůstává jistota: ,,...v jednom jsem nepodlehla. Nikdy jsem neomlouvala své neúspěchy tím, že bych snižovala své cíle a prohlašovala je za překonané.... Snad jsem nebojovala dobře, ale víry jsem nepozbyla."... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Main Street , 1920

Medicka19
26.12.2022 4 z 5

Četla jsem tuto knihu strašně dávno....v šestnácti letech ...

Nyní jsem na ni narazila znovu, prolistovala, vzpomněla si na tu hlubokou, klidnou a hluboce psychologickou knihu. Je málo knih co s člověkem putují životem, tato je jedna z nich

Hanka_Bohmova
26.07.2022 4 z 5

Moc se mi líbí, že Carol není jednoduše zářivá hrdinka. Její život připomíná spíš trochu chaotický, vlastními chybami zatížený (ale ne zdiskreditovaný!) průzkum bojem než velkolepé či velkolepě tragické tažení proti malosti. Není to sice moc slavné, ale vnitřní věrnost a určitý růst jí nelze upřít a fakt jsem byla během čtení ráda, že jí konec nechystá Ira Levin :o)

Pebra
14.06.2022 5 z 5

Nakonec... i když si hlavní hrdinka neustále stěžovala, tak se mi zdá, že se v tom městečku dělo oproti dnešku dost věcí, vždyť se ti lidé věčně setkávali a cosi podnikali. :) Dnes je situace mnohem horší. Konzumní společnost vyšplhala na nejvyšší přímky.

formanidis
16.03.2021 4 z 5

Od knihy jsem neočekával mnoho, ale příjemně mě překvapila. Je opravdu čitvá, dějová linka je jasná a nikam neodbíhá. Co se týká příběhu, tak se dá v něm najít mnoho podobenství s dnešní dobou. Hlavní hrdinka se snaží po celou dobu vymanit ze stereotypů maloměstské společnosti, je hodně ambiciózní, ale zároveň vždy určitým způsobem narazí do zdi unylé a pokrytecké společnosti městečka Gopher Prairie. Při čtení jsem byl celou dobu zvědavý, jestli zvítězí její snahy změnit myšlení lidí kolem sebe nebo jestli rezignuje a podlehne maloměstskému stereotypu. Dobrá kniha!

Messilina
28.11.2018

Americká literatura je trochu jiná než evropská. Tato kniha je typickou ukázkou toho, co je americká literatura.
Já bych knihu hodnotila asi takto: kdo má rád zámořské autory, tomu se to bude líbit. Kdo je spíš ,,eurofil" toho to nezaujme.

Sinclair Lewis
americká, 1885 - 1951