Hlavní přelíčení

Hlavní přelíčení https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314720/bmid_hlavni-preliceni-pba-314720.png 4 79 10

Příběh železničáře z pražské periférie 20.let 20.století, posedlého touhou po majetku, který se stane nejprve podvodníkem a nakonec vrahem.

Naďa2411
16.01.2024 5 z 5

Detektivka poslechnuta v aknize, kde naivní žena pro "kousek lásky" je schopna obětovat vše. Hlavní osoba Maršík je souzen za vraždu. V knize je popisován souběžně soudní proces a děj před vraždou. Od začátku byl konec předvídatelný. Jednoduchý oddychový příběh.

skark
29.12.2023 3 z 5

Vyslechnuto jako audiokniha. Kratší nenáročný příběh, trochu utahaně namluvený, ideálně pro zrychlené přehrávání. ;-) Jako oddychovka moc fajn "detektivka".

ivousekk
05.08.2023 4 z 5

Nebylo to spatne, odsypalo to. Jen ta naivita postav, predevsim jeji, ta byla extremni.

Kasperle
26.07.2023 4 z 5

Typický Poláček. V obecném povědomí je zapsán jako humorista, ovšem byl to Pan Spisovatel. Nádherná práce s jazykem, živé dialogy odposlechnuté mezi lidmi, úžasné popisy krajiny, ruchu města apod. V několika stručných větách dokáže navodit atmosféru, úplně to čtenář vidí. Tohle umění plně předvedl v tetralogii o okresním městě.
Skvělý pozorovatel běžného českého (malo)měšťáka za první republiky.

Lubošovo
07.02.2023 5 z 5

Nadčasové, skvělé!!!

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Čtivé.

draka
25.05.2021 5 z 5

Čtivý, skvěle napsaný příběh s náhledem do myšlení maloměšťáckého člověka, kterého okolnosti dokázat všem okolo, že on je ten, kdo si vždy a ve všem umí poradit, dovede až ke spáchání zločinu a přitom se cítit nepochopenou, neuznanou a nevinnou obětí, která chtěla splnit jen svůj sen.

Lykos
13.09.2018 5 z 5

Karel Poláček se vyprofiloval zejména jako humorista. Tato kniha však dokazuje, že je spisovatelem všestranným. Humorné momenty najdeme i zde, Poláčkův jazyk už je takový, ale kdo má trochu citu v těle, musí mít na konci husí kůži i na patách. Poláček zde opět čerpal ze své bohaté praxe soudničkáře a dokázal bravurně popsat mentalitu takového toho "obyčejného" člověka, shodou okolností vraha.

Bumeso
18.06.2016 4 z 5

Ne příliš dlouhá kniha, pěkně psaná, zajímavý námět, srozumitelné vyjadřování...Skvělá

sgjoli
15.04.2013 5 z 5

Tak tohle dílo mě hodně bavilo, a to z několika důvodů. Poláček napsal Hlavní přelíčení velmi živým jazykem, brilantně formulovaný text dovoloval se začíst a neškobrtat u složitě napsaných vět (žádné takové tam nebyly). Také se čtenář nemusí pozastavovat se nad složitěji vyjádřenými myšlenkami. Dále Poláček nenatahoval děj sáhodlouhými popisy, vlastně jsem mu za to v tomto případě vděčná - vyhovovalo mi tempo, jakým je děj vyjadřován (dá se říct, že kniha se spíš orientuje na děj jako takový spíš než na popisy). Jediný popis, dá-li se to tak nazvat, který v knize sledujeme od začátku až do konce, je způsob myšlení hlavní postavy Josefa Maršíka. Ten je však pro děj vlastně podstatný, takže tam ani chybět nemohl. Ale i ten je napsaný velmi čtivě!Osobně jsem s knihou moc spokojená.