Hlavně to nikomu neříkej

Hlavně to nikomu neříkej https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335568/bmid_hlavne-to-nikomu-nerikej-O8B-335568.jpg 4 90 29

Slova jsou někdy nebezpečnější než pěsti… Ivovi je dvacet a život má před sebou. Mladší sestra Eva je jeho jediná slabost, pro niž bez váhaní vytáhne do boje. Sedmnáctiletá Eva je bratrův pravý opak. Je terčem posměchu, proto se snaží byt neviditelná. Ale s jizvou na tváři a stigmatem rodinné tragedie se před spolužáky uniká stěží. Když nevinné žertíky přerostou v přímočarou tyranii, Eva nachází jedinou radost ze života v tanci. A tam ji osud uštědří poslední a nejtvrdší ránu jménem láska. S něhou a porozuměním píše autorka o šikaně, pocitech osamělosti v rozvrácených rodinách a o přátelstvích teenagerů, která pro ně v těžkých chvílích znamenají všechno.... celý text

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Miroslava Varáčková prostě umí. Její knížky neberu jako klasickou YA literaturu, protože mě vždycky přivedou k zamyšlení a něco mi dají. Možná je to i tím, že se odehrávají ve slovenském prostředí, které je našemu v lecčem podobné. Ráda bych o téhle knížce napsala i článek, protože si zaslouží víc než pár řádků na goodreads.

KatieWolfLover
22.10.2020 4 z 5

SPOILER
Knížka určitě předčila má očekávání a dokonce mě ke konci rozplakala, čímž ji řadím do jakésik pomyslné kategorie knih, které na mě nějakým způsobem emotivně zapůsobily. Evu jsem měla ráda, i když mi v mnoha případech připadalo, jako by se šikany nechtěla zbavit a nijak to řešit, což správný postup moc není. Oblíbila jsem si Tima i Lukáše, i když konec s jeho Chloé jsem docela tušila jak dopadne, Ivo mě celkem štval.
Docela jsem nechápala důvod šikany ze strany spolužáků. Důvod tak velké šikany byla jizva? Celkem bych i chápala Paulu po té, co zjistila to o Timovi a Evě, ale jaký větší důvod měli všichni ostatní? Dost postav bylo plochých a chyběl jim větší charakter.
I když jsem toho vytkla celkem dost, knížku vřele doporučuji a věřím, že ve všech kteří si ji přečtou, zanechá to, co ve mě.
Čte se opravdu dobře a všechny stránky jsem zhltla za jeden den.

blackoutzuzi
11.05.2020 3 z 5

Co mě na knize bavilo, byl formát zpracování. Knížka se četla opravdu dobře. Napomohlo tomu také oživení textu pomocí „bublin“, které obsahovaly SMSky mezi Evou a Lukášem.
Ovšem od knihy na tak závažné téma, jako je šikana, jsem čekala něco víc. Vyčkávala jsem okamžik vyhrocení celé situace, ze kterého mi bude běhat mráz po zádech. Čekala jsem, že celý příběh bude odstrašujícím příkladem toho, jak šikana může dopadnout nebo že bude příběh demonstrovat jak v případě šikany správně postupovat. Téma šikany bylo sice v knize zakomponováno, ale příběh na mě působil z poloviny spíše jako lovestory, ve které je hlavní hrdinka neschopna zastavit a vyřešit to, co se jí děje ve škole (a podle mého k tomu měla spoustu příležitostí).

Janaves
22.01.2020 3 z 5

Zajímavý příběh o šikaně. Jen mi vadil ten "pohádkový"konec. Hrdince jsem jí ho přála, užila si svoje,ale myslím,že v životě to bohužel takhle nedopadá.

Maanna
20.01.2020 4 z 5

V rámci žánru knih pro mládež to není špatné. Příběh je zajímavý a téma šikany aktuální, takže je dobře, že takové knihy vycházejí. Za klad považuji i to, že autorka do textu zařadila i virtuální komunikaci. Slabší jsou ale postavy, které jsou až na hlavní hrdinku a Janu (ale ta je zase trochu těžko uvěřitelná) všechny značně ploché, neustále se chovají podle jednoho vzorce, takže děj se pak ani nevyvíjí moc překvapivě.

Brďa19
17.09.2019 5 z 5

Ačkoli nejsem dávno náctiletá, příběh mě velice zaujal, že jsem přečetla tuto knihu během jediného dne. Mám náctileté děti a chtěla jsem si přečíst, co by je mohlo i potkat - jen doufám, že ne.

Zuzpospi
30.07.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla na dvakrát. Četla se hezky, bohužel šikana v dnešní době je strašná věc. Za mě čtivá kniha

SknihouVrukách
28.04.2019 5 z 5

Od knihy Len to niekomu nepovedz som veľa neočakávala a kniha ma strašne prekvapila. Príbeh bol zaujímavý a hlavne dôležitej téme,šikane. Príbeh ubiehal a v žiadnej časti nenudali a bola som zvedavá,čo ešte dokážu Paula a Karči Eve spraviť. Knihe dávam 4,5⭐/5⭐,pretože romantika v knihe sa mi veľmi nepáčila prišla mi trošku nereálna.

Pedruska01
08.01.2019 5 z 5

Kniha mě zaujmula svým tématem, ale trochu jsem se ho snad i bála. Četlo se to rychle a vlastně samo. Ten příbeh byl vážně silný kAfe. To, co se Evě stalo a dělo... páni. Rozesmutnilo mě to a zároveň pekelně naštvalo. Už ve třetině knihy jsem měla sto chutí Paule ty tkaničky pořádně omotat kolem krku a vší silou utáhnout! Karčimu vykoupat ksicht v kečupu a tak tu zasviněnou židli přerazit o ten jeho vzduchoprázdnej květák! Pak by to Eva měla snažší, snad.
Eva, hlavní hrdinka byla milá holka, kterou jsem si oblíbila. Litovala jsem jí a chtěla jí pomoct. Líbil se mi i její brácha, respektive, jaký k sobě měli vztah, tedy do chvílí, kdy to začal přehánět. Její matka byla slaboch, neschopen se realitě podívat do tváře a vůbec... nejspíš není ani tou matkou. Ten příběh mě donutil pochybovat a nevěřit, proto jsem si nebyla jistá ani u Tima. Bála jsem se, že Evě zase někdo ublíží. Však beru zpět, měl srdce na pravém místě a v duchu se mu omlouvám za křivdění. A na Janu si názor nemůžu udělat. Šla se silou a mocí, pak jí svitlo, ale ponořila se tak rychle, zpět do toho bahna, jak když sfouknou svíčku. Chtěla jsem věřit, že v hlavě nemá piliny! Zklamala.
Ta banda dementů, která jí znepříjemňovala život by si zasloužila pro začátek nafackovat do bezvědomí - především ta blbka Paula. Vážně se mi v kapse otvírala kudla! Přála bych jim jen to nejhorší, stejnou medicínu, kterou aplikovali, jen s horším koncem. Takovým, aby to měli na paměti neustále, aby je to zdeptalo, aby je to bolelo, aby už nikdy nebyli normální a v pořádku. Hyeny.
Tohle ale dopadlo dobře, což Evě z celého srdce přeju, ale zároveň mě mrazí, že tohle není jen vymyšlený příběh na papíře, ale, že to je jen jedna z forem reality, která se děje dnes a denně - a je mi z toho špatně. Lidi jsou zlí a zvrácení.

Sajmoonek
27.12.2018 4 z 5

Kniha, která mě velmi překvapila, jelikož jsem na ni narazila víceméně náhodou a hodila se mi do Knižní výzvy. Je to tedy další autorka, za jejíž objevení jsem výzvě vděčná. Téma šikany mě vždycky tak nějak dokáže naštvat , tím spíše, že si uvědomuji, že je to tak i v realitě. Tady je to moc pěkně popsané a pokud jste jako já, tak vám to i trošku zvedne mandle.

Melcrovka
19.12.2018 4 z 5

Napsáno čtivě, srozumitelně, uvěřitelně. Příběh dívky, která si už od dětství procházela peklem, psychické i fyzické týrání ji poznamenalo na duši i na těle a s odchodem jednoho tyrana přišli další. I přes obtížné téma je kniha napsána tak, že se čtenář do myšlení této dívky dokáže vcítit a pochopit ji.

MayaBu
26.11.2018 2 z 5

Knížka až překvapivě čtivá, ale s romantickou linkou, která byla z mého pohledu absolutně nereálná (roky kolem Evy chodil a najednou prásk! z ničeho nic se zamiloval až po uši! Vážně!?). Navíc děj sám o sobě byl jednoduše předvídatelný.

O šikaně je nutné psát a je chvályhodné, že se do takového tématu autorka pustila. Na druhou stranu jsem při čtení tolikrát protáčela oči, že vyšší hodnocení prostě dát nemůžu.

Jeckyyy
11.09.2018 3 z 5

Kniha je dobře napsaná, čte se rychle. Oceňuji téma - šikana. Vše dobře popsané, dá se vcítit do hlavní hrdinky. Nicméně na toto téma jsem četla více knih, lepší i horší. Tudíž dávám průměr - 3 hvězdy.

leuska
22.08.2018 4 z 5

Za ty otřesný jména musím strhnout jednu hvězdičku, ALE jinak jsem si ten příběh užila, za pár hodin jsem měla přečteno. Pro mě velmi citlivé čtení, protože šikana je snad to nejhorší svinstvo na Zemi... Soucítila jsem s hlavní hrdinkou - prožívala jsem s ní její strasti ve škole, její první zamilovanost, její smutek z neúplné rodiny.. Hodně silný příběh, pokud chcete zjistit jak se cítí šikanovaný člověk přečtěte si tohle...

Šmoulinka1980
10.07.2018 5 z 5

Ačkoli už dávno nejsem cílová skupina, pro kterou je kniha napsána, moc se mi líbila a jsem ráda, že jsem ji náhodou objevila v knihovně. Četla se moc dobře, velmi jsem soucítila s hlavní hrdinkou Evou a přála jí odvahu a sílu, aby se někomu dokázala svěřit se stupňující šikanou ze strany spolužáků. Chvíli jsem se bála, že kniha bude mít smutný konec, že ani láska a zamilovanost Evě nepomohou vyrovnat se se vším zlým, co ji v životě potkalo. Téma šikany je v dnešní době dosti aktuální a proto si myslím, že kniha by měla být povinnou četbou všech teenagerů. Věřím, že by příběh spoustě dětí, kteří jsou šikanováni, dodal naději v řešení jejich situace a naopak šikanujícím dokáže, že páchají neodpustitelné zlo a přísný trest je nemine. Knihu doporučuji!

Ewellyn
04.03.2018 4 z 5

Moja prvá kniha od tejto autorky, takisto aj téma knihy...príbeh odsýpa, je veľmi čtivý, aj keď je trochu predvídateľný, chytí za srdce a rozmýšlate koľko takýchto osudov je okolo vás, aj keď ste vo svojich školských časoch žiadny nezachytili, ti čo áno, pre nich táto kniha musí znamenať ešte viac, autorka veľmi pekne zachytila pocity a myšlienky hlavnej postavy ....stále však treba veriť na lepšie časy :)

Drahuska12
31.10.2017 5 z 5

Nevím co říci, nevím jak popsat své pocity... Jsou tak zraněné a zároveň šťastné. Děj se sice dal dobře předpovídat ale pánii..!! Knihu jsem přečetla během pouhého dne a to se mi nestalo velmi dlouho. Pro některé je to třeba slátanina, ale mě naprosto dostala ! 100% ji doporučuji, protože jestli jsi nějak zraněný věř že je někdo kdo to má také tak a vždy je naděj na lepší zítřek :)

kacenka_m
26.09.2017 4 z 5

Silný příběh. Jak už tu čtenáři psali, bylo to předvídatelné, ale jen v některých pasážích. U některých částí jsem si už říkala, že Paulu a Karčiho někdo musí zastavit, že nemůžou dělat Evě peklo ze života napořád. Ale když přišla část, kdy Paula ublížila Evě tak, že skončila v nemocnici, řekla jsem si, že kniha skončí špatně. Tato kniha by měla být povinnou četbou na základních, ale i středních školách a prevence před šikanou by měl být jedním z předmětů vyučovaných na školách. Může se to stát každému a lidé, kterým se toto děje by neměli mlčet a říct to někomu, komukoliv.
Příběh mě hodně zasáhl a koukám na lidi jinýma očima.
Určitě knihu nečtu naposledy.

yetti74
26.08.2017 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, zaujalo mě její téma, ale bohužel mě nebavila, přečetla jsem jen prvních cca 50 stránek a pak zhruba posledních 20, což normálně nedělám. Ale nedokázala jsem se začíst, nemělo to žádný spád, prostě nebavilo. Možná hrálo roli, že kniha je psaná hlavně pro náctileté, což já rozhodně nejsem. Na druhou stranu už jsem četla "pár" knih určených náctiletým a líbily se mi. Tak nevím.

Anna Elizabeth
14.08.2017 3 z 5

Bohužel jedno velké mínus této knihy je, že je extrémně předvídatelná a to mi opravdu vadilo. To vás prostě tolik nebaví, když dokážete předvídat, co se stane.
Samozřejmě oceňuji, že se kniha zaměřila na věc, do které se moc autorů nepouští.