Hlavně to nikomu neříkej

Slova jsou někdy nebezpečnější než pěsti… Ivovi je dvacet a život má před sebou. Mladší sestra Eva je jeho jediná slabost, pro niž bez váhaní vytáhne do boje. Sedmnáctiletá Eva je bratrův pravý opak. Je terčem posměchu, proto se snaží byt neviditelná. Ale s jizvou na tváři a stigmatem rodinné tragedie se před spolužáky uniká stěží. Když nevinné žertíky přerostou v přímočarou tyranii, Eva nachází jedinou radost ze života v tanci. A tam ji osud uštědří poslední a nejtvrdší ránu jménem láska. S něhou a porozuměním píše autorka o šikaně, pocitech osamělosti v rozvrácených rodinách a o přátelstvích teenagerů, která pro ně v těžkých chvílích znamenají všechno....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335568/hlavne-to-nikomu-nerikej-O8B-335568.jpg 4.157
Literatura slovenská, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, #booklab

Kniha Hlavně to nikomu neříkej

Pedruska01

Kniha mě zaujmula svým tématem, ale trochu jsem se ho snad i bála. Četlo se to rychle a vlastně samo. Ten příbeh byl vážně silný kAfe. To, co se Evě stalo a dělo... páni. Rozesmutnilo mě to a zároveň pekelně naštvalo. Už ve třetině knihy jsem měla sto chutí Paule ty tkaničky pořádně omotat kolem krku a vší silou utáhnout! Karčimu vykoupat ksicht v kečupu a tak tu zasviněnou židli přerazit o ten jeho vzduchoprázdnej květák! Pak by to Eva měla snažší, snad.
Eva, hlavní hrdinka byla milá holka, kterou jsem si oblíbila. Litovala jsem jí a chtěla jí pomoct. Líbil se mi i její brácha, respektive, jaký k sobě měli vztah, tedy do chvílí, kdy to začal přehánět. Její matka byla slaboch, neschopen se realitě podívat do tváře a vůbec... nejspíš není ani tou matkou. Ten příběh mě donutil pochybovat a nevěřit, proto jsem si nebyla jistá ani u Tima. Bála jsem se, že Evě zase někdo ublíží. Však beru zpět, měl srdce na pravém místě a v duchu se mu omlouvám za křivdění. A na Janu si názor nemůžu udělat. Šla se silou a mocí, pak jí svitlo, ale ponořila se tak rychle, zpět do toho bahna, jak když sfouknou svíčku. Chtěla jsem věřit, že v hlavě nemá piliny! Zklamala.
Ta banda dementů, která jí znepříjemňovala život by si zasloužila pro začátek nafackovat do bezvědomí - především ta blbka Paula. Vážně se mi v kapse otvírala kudla! Přála bych jim jen to nejhorší, stejnou medicínu, kterou aplikovali, jen s horším koncem. Takovým, aby to měli na paměti neustále, aby je to zdeptalo, aby je to bolelo, aby už nikdy nebyli normální a v pořádku. Hyeny.
Tohle ale dopadlo dobře, což Evě z celého srdce přeju, ale zároveň mě mrazí, že tohle není jen vymyšlený příběh na papíře, ale, že to je jen jedna z forem reality, která se děje dnes a denně - a je mi z toho špatně. Lidi jsou zlí a zvrácení.

Sajmoonek
27.12.2018

Kniha, která mě velmi překvapila, jelikož jsem na ni narazila víceméně náhodou a hodila se mi do Knižní výzvy. Je to tedy další autorka, za jejíž objevení jsem výzvě vděčná. Téma šikany mě vždycky tak nějak dokáže naštvat , tím spíše, že si uvědomuji, že je to tak i v realitě. Tady je to moc pěkně popsané a pokud jste jako já, tak vám to i trošku zvedne mandle.

Melcrovka
19.12.2018

Napsáno čtivě, srozumitelně, uvěřitelně. Příběh dívky, která si už od dětství procházela peklem, psychické i fyzické týrání ji poznamenalo na duši i na těle a s odchodem jednoho tyrana přišli další. I přes obtížné téma je kniha napsána tak, že se čtenář do myšlení této dívky dokáže vcítit a pochopit ji.

MayaBu
26.11.2018

Knížka až překvapivě čtivá, ale s romantickou linkou, která byla z mého pohledu absolutně nereálná (roky kolem Evy chodil a najednou prásk! z ničeho nic se zamiloval až po uši! Vážně!?). Navíc děj sám o sobě byl jednoduše předvídatelný.

O šikaně je nutné psát a je chvályhodné, že se do takového tématu autorka pustila. Na druhou stranu jsem při čtení tolikrát protáčela oči, že vyšší hodnocení prostě dát nemůžu.

Jeckyyy
11.09.2018

Kniha je dobře napsaná, čte se rychle. Oceňuji téma - šikana. Vše dobře popsané, dá se vcítit do hlavní hrdinky. Nicméně na toto téma jsem četla více knih, lepší i horší. Tudíž dávám průměr - 3 hvězdy.

leuska
22.08.2018

Za ty otřesný jména musím strhnout jednu hvězdičku, ALE jinak jsem si ten příběh užila, za pár hodin jsem měla přečteno. Pro mě velmi citlivé čtení, protože šikana je snad to nejhorší svinstvo na Zemi... Soucítila jsem s hlavní hrdinkou - prožívala jsem s ní její strasti ve škole, její první zamilovanost, její smutek z neúplné rodiny.. Hodně silný příběh, pokud chcete zjistit jak se cítí šikanovaný člověk přečtěte si tohle...

Šmoulinka1980
10.07.2018

Ačkoli už dávno nejsem cílová skupina, pro kterou je kniha napsána, moc se mi líbila a jsem ráda, že jsem ji náhodou objevila v knihovně. Četla se moc dobře, velmi jsem soucítila s hlavní hrdinkou Evou a přála jí odvahu a sílu, aby se někomu dokázala svěřit se stupňující šikanou ze strany spolužáků. Chvíli jsem se bála, že kniha bude mít smutný konec, že ani láska a zamilovanost Evě nepomohou vyrovnat se se vším zlým, co ji v životě potkalo. Téma šikany je v dnešní době dosti aktuální a proto si myslím, že kniha by měla být povinnou četbou všech teenagerů. Věřím, že by příběh spoustě dětí, kteří jsou šikanováni, dodal naději v řešení jejich situace a naopak šikanujícím dokáže, že páchají neodpustitelné zlo a přísný trest je nemine. Knihu doporučuji!

Ewellyn
04.03.2018

Moja prvá kniha od tejto autorky, takisto aj téma knihy...príbeh odsýpa, je veľmi čtivý, aj keď je trochu predvídateľný, chytí za srdce a rozmýšlate koľko takýchto osudov je okolo vás, aj keď ste vo svojich školských časoch žiadny nezachytili, ti čo áno, pre nich táto kniha musí znamenať ešte viac, autorka veľmi pekne zachytila pocity a myšlienky hlavnej postavy ....stále však treba veriť na lepšie časy :)

Drahuska12
31.10.2017

Nevím co říci, nevím jak popsat své pocity... Jsou tak zraněné a zároveň šťastné. Děj se sice dal dobře předpovídat ale pánii..!! Knihu jsem přečetla během pouhého dne a to se mi nestalo velmi dlouho. Pro některé je to třeba slátanina, ale mě naprosto dostala ! 100% ji doporučuji, protože jestli jsi nějak zraněný věř že je někdo kdo to má také tak a vždy je naděj na lepší zítřek :)

kacenka_m
26.09.2017

Silný příběh. Jak už tu čtenáři psali, bylo to předvídatelné, ale jen v některých pasážích. U některých částí jsem si už říkala, že Paulu a Karčiho někdo musí zastavit, že nemůžou dělat Evě peklo ze života napořád. Ale když přišla část, kdy Paula ublížila Evě tak, že skončila v nemocnici, řekla jsem si, že kniha skončí špatně. Tato kniha by měla být povinnou četbou na základních, ale i středních školách a prevence před šikanou by měl být jedním z předmětů vyučovaných na školách. Může se to stát každému a lidé, kterým se toto děje by neměli mlčet a říct to někomu, komukoliv.
Příběh mě hodně zasáhl a koukám na lidi jinýma očima.
Určitě knihu nečtu naposledy.

yetti74
26.08.2017

Na knihu jsem se těšila, zaujalo mě její téma, ale bohužel mě nebavila, přečetla jsem jen prvních cca 50 stránek a pak zhruba posledních 20, což normálně nedělám. Ale nedokázala jsem se začíst, nemělo to žádný spád, prostě nebavilo. Možná hrálo roli, že kniha je psaná hlavně pro náctileté, což já rozhodně nejsem. Na druhou stranu už jsem četla "pár" knih určených náctiletým a líbily se mi. Tak nevím.

Anna Elizabeth
14.08.2017

Bohužel jedno velké mínus této knihy je, že je extrémně předvídatelná a to mi opravdu vadilo. To vás prostě tolik nebaví, když dokážete předvídat, co se stane.
Samozřejmě oceňuji, že se kniha zaměřila na věc, do které se moc autorů nepouští.

kalinkacz
02.08.2017

Asi se řadím mezi menšinu v hodnocení, ale já byla z knihy hodně, hodně zklamaná... Ze začátku se kniha vůbec netvářila špatně, zaujala mě i samotná anotace, ale potom se příběh měl rozjet a já zjistila, že je úplně průhledný a vůbec mě nebaví... Poslední kapkou byl klišé konec, který mi celkový dojem z knihy snížil ještě o hvězdičku níže... Ach jo, moc jsem si přála, aby byla kniha fajn...

MMacicekk
26.07.2017

Příběh o šikaně a o tom, kam až to může celé dospět. Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Eva, se kterou se život nemazlí už od dětství. Je hluboce poznamenána smrtí otce, matka se po jeho smrti na Evu vykašlala. Jediný, kdo jí zůstal, je až nezdravě ochranitelský bratr Ivo, který Evu střeží jako oko v hlavě. Ve škole to má snad ještě horší, protože si na ni spolužáci zasedli a šikanují ji. Když do jejího života vstoupí láska, šikana ze strany spolužáků se vyhrocuje... Moje první kniha od této mladé slovenské spisovatelky, která má na kontě už několik vydaných knih. Autorce se povedlo velice přesvědčivě zprostředkovat čtenářům myšlenky probíhající v hlavě oběti šikany. Kniha se řadí do žánru young adult a možná i díky tomu mi připomněla pubertální léta strávená nad četbou románků od Lenky Lanczové. Ač už dávno nespadám do oné věkové kategorie, knihu jsem si maximálně užila.

lenka1872
23.07.2017

Kniha pro náctileté,přečetla jsem ji asi za 3 hodiny.Děj rychle odsýpá,žádné zbytečné sáhodlouhé "kecy" :) určitě doporučuji hlavně cílové skupině (ale neprohloupí ani starší)...

j287
17.07.2017

Kniha vás šokuje i pohorší, ale takový je už prostě život. Jelikož jsem si kdysi taky prošla šikanou, tak vím, jak otížné je se potom zvednou zpátky a začít si věřit... Hlavní hrdinka prožije peklo, jak v dětsví tak rovněž ve škole se spolužáky, ale ukazuje se, že vždycky stojí za to žít dál.. Knihu bych doporučila všem teenagerům, kteří si porochází podobnou situací i "tyranům", kteří si ji bohužel nikdy nepřečtou a prostě všem, kterým není lhostejné jejich okolí.

BlogKnihotání
11.07.2017

Knihu rozhodně doporučuji, hlavně čtenářům ve věku 14-15 let. Autorka napsala kniho o velmi vážném tématu- šikaně. A do jakých rozměrů může přerůst, když se neřeší. A předává poselství, že komu se něco takového děje, tak by rozhodně neměl mlčet.

DariDerek
10.06.2017

Doporučím tuto knihu všem, kterým je určena. To znamená, čtenářům okolo čtrnácti, patnácti let. Protože když chce někdo "machrovat", tak si za to ponese následky - a to přesně tady paní autorka krásně ukázala. Jak se říká v dnešní době, karma si tě najde, takže by se měl člověk dvakrát rozmyslet, než něco provede. Když ubližuje dítě dítěti, je to o to horší. Více v recenzi v záložkách.

Adris
10.06.2017

Kniha je velice čtivá, věnuje se aktuálnímu tématu. Zachycuje bolest dívky, jež přišla o všechno a to, co teď chce od života, je bezpodmínečná láska a důvěra. Knihu přečtete na jeden zátah, je super.

barbora2863
16.01.2016

kvalitné 4,5* :)

Úprimne sa musím priznať, že táto kniha určite má aj na 8 hviezdičiek, ja si však pripadám trochu "úchylne" keď mám dať plný počet príbehu, ktorý je o niečom "inom", nie je to bežná téma a je trochu viac citlivá (rovnakú dilemu som mala aj pri "Krokoch").
A pritom ani sami netušíme, koľko podobných osudov ako Evin žije okolo nás (vás) v tej istej triede, v škole, v bytovke.
U Mirkiných kníh zbožňujem, že sa nestráni chopiť neošúchanej, občas ťažšej či citlivej témy, a vložiť na stránky príbeh, ktorý napriek nepriazni osudu voči postavám, či ťažkosti námetu, vie chytiť za srdce. Zahrať na citlivú strunu a možno donúti rozhliadnuť sa viac naokolo.

Myslím si, že kniha by mala vo svojom čitateľovi zanechať dojem, vyvolať pocity.
Najlepšie celú škálu pocitov.
U mňa sa s určitosťou takými knihami stali tie Mirkine. V každej doteraz ma dokázala upútať, chytiť a zaujať na plnej čiare, a inak to nebolo ani pri tejto najnovšej, ku ktorej mám ešte o niečo bližšie, ako k ostatným (za čo som nesmierne vďačná).
Napriek závažnosti hlavnej myšlienky knihy, ju dokázala posplietať s citom, jemne odkrývať útržky života hlavnej hrdinky, ktorá žije hádam až bolestivo reálny život dnešných mladých.
Možno sa v nej veľa z vás nájde.
Možno sa budete diviť, či je to vôbec možné.
Možno si poplačete. Alebo si zanadávate.
A to je dobre. Lebo ja som to tak všetko prežívala.

Eva nemá ľahký život, už od malička. A jedna tragická udalosť spred troch rokov to ešte zhorší. Brat Ivo je až príliš starostlivý a matka? Škoda slov, na tú som pri čítaní pekné nenašla ani jedno, aj keď k záveru som ju hádam viac chápala, trošičku. A nemá to ľahké ani v škole, kde je doslova terčom pre niektorých spolužiakov, čo si myslia, že sú niečo viac (tí mi dvíhali tlak neskutočne). Eva je ako tichučká myška, všetko znáša, všetko dusí v sebe, klobúk dole. Mnohokrát som si povedala, prečo nič nepovie? Ale jej dôvody sa dajú chápať, možno by som na jej mieste konala rovnako, neviem, nezažila som.
Jediným útekom pred realitou je jej milovaný tanec. Zbožňovala som práve tieto úseky príbehu, keď bola sama sebou! Slobodná, voľná, žijúca naplno. A ešte Tima. Aj keď raz (!) by som mu jednu vrazila. Zistíte prečo... inak ale vážne úžasný chalan.

Príbeh, postavy, všetko krásne zvládnuté, rozvinuté, prepletené a nájde sa aj pár prekvapení.
Ľahko, ako mávnutie motýlích krídel, žila vo mne celá škála emócií aj po otočení poslednej stránky. A keď kniha vyvolá emócie, je potom sakra dobrá.

Marselle
08.12.2015

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, a velice se mi líbila :-)